Jump to content

wujek_bogdan

Members
 • Content Count

  1102
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  20

wujek_bogdan last won the day on July 1

wujek_bogdan had the most liked content!

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Skoro jest tak jak pisze @Estrax - czyli platforma Haswell jest nadal wspierana, to znaczy, że HD4000 również musi być wspierane, bo to przecież układ występujący w Haswellu.
 2. Konfig, z którego startujesz nie wygląda jak konfig dla Z97 z UnibootX. Zacząłbym więc od użycia gotowca z UnibootX, wystartowania instalacji, a potem dopiero robiłbym szlify konfigu. Odczytaj więc z perboot.log nazwę twojej płyty głównej, zmień nazwę katalogu katalogu EFI/OEM/4R Haswell Z97/ na taką jak odczytasz z preboot.log i wystartuj instalację. // EDIT: widzę, że załączyłeś prebootl.og. Nazwa twojej płyty to GRYPHON Z97 ARMOR EDITION. 0:103 0:001 CheckOEMPathExists tried EFI\CLOVER\OEM\All Series--00-00-00-00-00-00. Dir not exists 0:103 0:000 CheckOEMPathExists tried EFI\CLOVER\OEM\GRYPHON Z97 ARMOR EDITION\UEFI. Dir not exists 0:103 0:000 CheckOEMPathExists tried EFI\CLOVER\OEM\All Series. Dir not exists 0:103 0:000 CheckOEMPathExists tried EFI\CLOVER\OEM\All Series-3400. Dir not exists 0:103 0:000 CheckOEMPathExists tried EFI\CLOVER\OEM\GRYPHON Z97 ARMOR EDITION. Dir not exists 0:103 0:000 CheckOEMPathExists tried EFI\CLOVER\OEM\GRYPHON Z97 ARMOR EDITION-3400. Dir not exists 0:103 0:000 set OEMPath by default: EFI\CLOVER 0:104 0:001 EFI\CLOVER\config.plist loaded: Success Jak widać powyżej Clover próbował załadować konfig z wymienionych wyżej lokalizacji, ale jako że nie znalazł katalogu odpowiadającemu nazwie twojej płyty głównej, załadował domyślny konfig z EFI/CLOVER/config.plist
 3. Nawet jeśli się to uda, to to taka wirtualizacja nie jest zgodna z duchem hackintosha. Główną zaletą hackintosha jest to, że za niższą cenę mamy natywnie działający i przede wszystkim szybszy sprzęt. Zakładając jednak, że uda się zwirtualizować sam główny procesor ARM to nadal pozostaje kwestia dodatkowych układów (m.in. odpowiadających za szyfrowanie), o których mowa była na konferencji. No i to jest sedno sprawy. Ze względu na brak sterowników pożytek z takiego zwirtualizowanego hackintosha będzie podobny, albo nawet mniejszy, jak z macos odpalonego na wirtualnej maszynie.
 4. Ale nie dostajesz go na własność, to jest cena za dostęp do zestawu developerskiego, który po zakończeniu programu zwracasz do Apple.
 5. Jest też taka opcja, że Apple w segmencie Pro będzie wzbogacał główny CPU dedykowanymi czipami np. do sprzętowego dekodowani audio/video. Z resztą już na prezentacji była o tym mowa. Ciężko tutaj spekulować jeśli nie wiemy jak duży udział w zyskach Apple ma segment pro. Jeśli jest to jakiś mały procent, to nie zdziwiłbym się gdyby go ubili. Z drugiej strony na prezentacji mocno podkreślali to jak wydajne są ich CPU i że programy takie jak Final Cut, Logic czy pakiet Adobe są gotowe do pracy na nowej platformie. Po co mieliby to robić jeśli mieliby zamiar ubić segment pro?
 6. Sądzę, że porównanie migracji z PPC na x86 z migracją z z86 na ARM nie jest zbyt dobre i nie powinniśmy wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Procesory x86 były bardziej wydajne od PPC, tak więc migracja mogła odbyć się szybciej. Obecne procesory ARM, o ile mogą spokojnie sprawdzić się w Macbook Air, to w stacjach roboczych trudno będzie im dorównać procesorom Intela czy AMD. Sądzę więc, że ta migracja potrwa nieco dłużej i dwie architektury będą współistnieć przez jakiś czas. Chyba, że Apple ma coś w zanadrzu. Być może pracują, albo mają już opracowany jakiś mocarny CPU na ARM, który wsadzą do iMaków i Maków Pro?
 7. Też zwróciłem na to uwagę. Myślę, że niewspominanie o ARM to marketingowa sztuczka. Wolą powiedzieć "Apple Silicon" niż ARM bo podkreślają wtedy, że jest to ich własny dedykowany, dopasowany do użytkownika, <wstaw_resztę_marketingowej_gadki> produkt. Z całą pewnością będzie to ARM bo w Developer Transition Kit jest przecież procesor ARM wyjęty z iPada Pro 2020. Ale z prezentacji wynikało też, że będzie to ARM wzbogacony o dodatkowe ASIC. Mnie by to zdziwiło ponieważ w prezentacji była mowa o tym, że w ciągu 2 lat chcą zakończyć migrację na nową architekturę. Myślę, że Apple będzie jednak celowało w ARM + wyspecjalizowane ASIC.
 8. Nie sądzę, żeby inwestowali nadal w x86. Skoro na konferencji powiedzieli, że migracja ma potrwać 2 lata, to sądzę, że po tym czasie nie będą produkować żadnego sprzętu na x86. Nie wiemy nad czym Apple pracowało przez ostatnie lata. Być może mają już opracowane CPU na ARM, które wydajnością nie odbiegają od x86 i właśnie te CPU będą montować w Makach Pro i Macbookach Pro. Bez możliwości instalacji Windowsa - to na pewno, ale nie ze względu na politykę Apple, ale ze względu na inną architekturę CPU. Jeśli chodzi natomiast o brak możliwości instalacji aplikacji spoza App Store to jestem przekonany, że tego nie zrobią. Nie widzę powodu dla którego zmiana architektury miałaby pociągać za sobą taką decyzję. Taka decyzja spotkałaby się z bardzo ostrą krytyką zaawansowanych użytkowników (sys adminów, programistów, etc), którzy od lat przyzwyczajeni są do instalacji oprogramowania przez Homebrew.
 9. Na konferencji powiedziano, że planują zakończyć migrację na nową platformę w ciągu 2 lat. Nie powiedzieli co to dokładnie znaczy - podejrzewam, że oznacza to, że po 2 latach nie będą wypuszczać już w ogóle komputerów z x86. Następnie powiedzieli, że stara architektura będzie wspierana przez lata, nie wyjaśniając co oznacza "przez lata". Ja spodziewam się, że będzie to co najmniej 5 lat, bo przecież wydają właśnie nowe modele na x86. Nie wypada więc ubijać sprzętu wcześniej niż za 5 lat. Jeśli się nie mylę to iMaki mają oficjalne wsparcie nawet przez 7 lat. W ciągu tych kilku lat jeszcze sporo się może zmienić. x86 kiedyś musi odejść. Apple przeciera szlaki ARM na desktopach i jeśli tą samą drogą poszedłby Microsoft (swoją drogą Windows na ARM istnieje) to być może zaczną pojawiać się na rynku komputerów osobistych komputery na ARM, które są czymś więcej niż Raspberry Pi. Z drugiej jednak strony rynek jest coraz bardziej dominowany przez urządzenia przenośne, a więc prędzej spodziewałbym się laptopów na ARM. Kolejnym problemem to dodatkowe układy, którymi chwalił się Apple na konferencji. Z tego co zaprezentowali wynikało, że ich CPU posiada szereg niestandardowych, wyspecjalizowanych układów, a więc nawet jeśli ARM stanie się bardziej popularny to stawianie systemu na nie-applowych ARM-ach może okazać się niemożliwe ze względu na brak tych układów.
 10. To w takim razie pozostaje ci zlecenie komuś złożenia hacka (wydaje mi się, że na forum są osoby, które świadczą takie usługi) i tym bardziej nie polecam iść w egzotykę. Tak jak pisałem wcześniej - lepiej wybrać rozwiązania, które są popularne w społeczności hackintosha. W razie problemów dużo łatwiej będzie ci je rozwiązać - bez względu na to czy rozwiązywać problem będziesz samodzielnie czy komuś to zlecisz.
 11. Uważam, że nie ma sensu męczyć się z jakimś egzotycznym sprzętem skoro w takiej samej cenie możesz kupić zupełnie bezproblemowy sprzęt. Nawet jeśli ta firma stawia dobrej jakości hacka (swoją drogą nie widzę powodu żeby "cenzurować" nazwę firmy), to przy aktualizacji mogą się pojawić problemy, które ciężko ci będzie rozwiązać, bo w sieci nie znajdziesz porad odnośnie swojego sprzętu. Jeśli masz ograniczony budżet to celuj w starego dobrego Haswella (z87, z97). Za nieduże pieniądze możesz złożyć zestaw o bardzo przyzwoitych parametrach np. podobny do tego z mojej stopki.
 12. Potrzebujesz pendrive z bootloaderem. Najłatwiej będzie jeśli skorzystasz z UnibootX. Szczegółową instrukcję znajdziesz tutaj: https://hamac.pl/topic/11716-unibootx-clover-oficjalny-uniwersalny-bootloader-hamacpl/ Potrzebujesz także obraz instalacyjny macOS. Linki znajdziesz tutaj: https://hamac.pl/topic/16074-linki-do-pobierania-instalatorów-macos-z-mac-app-store/ Następnie, musisz z pobranego obrazu systemu przygotować dysk instalacyjny. Instrukcję znajdziesz tutaj https://hamac.pl/topic/13579-instalacja-macos-1012-sierra-krok-po-kroku/ Gdy masz już przygotowane oba dyski USB, uruchamiasz komputer bootując z pendrive'a z UnibootX i uruchamiasz instalację systemu z drugiego dysku.
 13. Podczas instalacji systemu masz wybór dysku, ale najbezpieczniej będzie gdy po prostu na czas instalacji odepniesz drugi dysk i zostawisz podłączony jedynie ten, na którym chcesz zainstalować macOS.
 14. A w wielu przypadkach wystarczy po prostu WINE. Niestety musimy poczekać, aż developerzy WINE poradzą sobie z dostosowaniem WINE do pracy w w pełni 64-bitowym środowisku. Obecnie, po porzuceniu przez Apple wsparcia dla aplikacji 32-bitowych (czyli od 10.15), WINE przestało działać Więcej szczegółów tutaj: https://www.codeweavers.com/about/blogs/ken/2019/10/3/crossover-for-catalina-progress-october-3-2019
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.