Jump to content

wujek_bogdan

Members
 • Content Count

  1026
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

wujek_bogdan last won the day on January 22

wujek_bogdan had the most liked content!

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Zainstalujesz, ale w życiu nie kupowałbym tego gotowca, bo: Nie jest podany producent karty graficznej, wiesz jedynie, że to Radeon RX 580 Nie jest podany model płyty głównej Nie jest podany model zasilacza, a jedynie jego moc Nie jest podany model dysku SSD, a jedynie jego wielkość Nie twierdzę, że sprzedawca to oszust, ale taki opis aukcji pozwala na dużą dowolność w doborze podzespołów, a więc z dużym prawdopodobieństwem sprzedawca będzie dążył do spełnienia zgodności z opisem jak najniższym kosztem. W tej samej cenie złożysz taki sam, albo lepszy sprzęt, ze świadomie dobranymi, dobrymi podzespołami. Najważniejszą, w kontekście instalacji macos, niewiadomą jest płyta główna. W teorii na każdej płycie zainstalujesz system, w praktyce mogą się pojawić różne, specyficzne dla danego chipsetu problemu. Jeśli składasz system pod macOS to dobierz podzespoły tak, żebyś miał z nimi jak najmniej problemów - a więc bierz takie, które są popularne dla hacków (a więc takie, które pojawiają się w prawdziwych makach). Poszukaj na forum, znajdziesz mnóstwo tematów, w których poruszana jest kwestia doboru płyty głównej/chipsetu.
 2. W tym temacie pojawiają się propozycje w tym przedziale cenowym: https://hamac.pl/topic/16160-czy-opłaca-się-dziś-kupować-mac-pro-51/?tab=comments#comment-144213
 3. Każdą kartę RX 5700 (tak samo jak RX Vega 56) odpalisz pod macos dzięki WhateverGreen. To jaki model wybierzesz to tylko kwestia osobistych preferencji. Ja na przykład uważam, że MSI z serii Gaming X to bardzo dobry wybór ze względu na temperatury i kulturę pracy. Asusy z serii Strix cieszą się też dobrą renomą. Safire z kolei, przynajmniej te z serii RX 570/580 (nie wiem jak jest w przypadku nowszych modeli), słynęły z tego, że nie były ani zbyt ciche ani zbyt chłodne. Są popularne w makach, bo macos ma dla nich natywne wsparcie. Tutaj masz listę oficjalnie wspieranych kart graficznych (czyli takich, które powinny działać bez dodatkowych kextów): https://support.apple.com/en-us/HT208544 Przy edycji multimediów, a wiesz to zapewne z własnego doświadczenia, żadna ilość ramu nie jest wystarczająca, więc im więcej tym lepiej. Taktowanie i opóźnienia nie mają aż tak dużego znaczenia jak w grach, gdzie pamięć musi być szybko wypełniana i opróżniana. W pracy z multimediami raz zapisane dane "siedzą" tam dużo dłużej. Jeśli chodzi o samą kompatybilność, to producent nie ma żadnego znaczenia dla macos. Każda kość będzie działać. Duże znaczenie ma za to dysk, bo on jest tutaj wąskim gardłem i to z niego wczytywane są dane do pamięci, a w przypadku za małej ilości pamięci to dysk robi za pamięć wirtualną. Więc jeśli zastanawiasz się w co zainwestować pieniądze, a ramu masz już wystarczająco dużo, to pomyślałbym o szybszym SSD. OK doczcytałem że masz już na liście Samsung 970 EVO.
 4. To nie jest tak, że łamiąc warunki licencji robisz coś nielegalnego. Łamiąc warunki licencji łamiesz warunki umowy między tobą a twórcą oprogramowania. Pozbawiasz się zatem wszystkich dobrodziejstw płynących z posiadania licencji - np. prawa do wsparcia technicznego. Licencja natomiast nie może stać ponad lokalnym prawem, a prawo w UE pozwala nie tylko na instalację oprogramowania w taki sposób i na takim sprzęcie jak sobie użytkownik zażyczy, ale nawet na jego modyfikację dla celów osobistych.
 5. Spróbuj uruchomić system z argumentem -radvesa. Dokumentacja WhateverGreen mówi, że ten tryb powinien wyłączyć akcelerację graficzną dla kart AMD. Jest więc szansa, że karta zadziała w trybie VESA.
 6. Sądzę, że najrozsądniejszym wyborem dla ciebie będzie używany Mac Mini. Poniżej 1000zł można kupić Maca Mini z SSD, 8GB ramu i Core i5. Sprzęt jest wystarczająco dobry to tego co potrzebujesz na nim robić. Gdyby udało ci się znaleźć model late 2012 to zainstalowałbyś na nim nawet Catalinę. Warto też wspomnieć o nieoficjalnej aktualizacji za pomocą Dosdude - zobacz sobie listę wspieranych modeli. Jeśli nie chcesz, albo nie masz czasu się bawić, to raczej nie pakuj się w hackintosha. Z hackintoshem zawsze będzie jakaś zabawa. Aktualizacja zawsze niesie ryzyko. Chyba, że zlecisz komuś instalację i nie będziesz aktualizował systemu, to wtedy bierz hacka. Do 2000zł spokojnie złożysz sprzęt lepszy zarówno od maca pro 5.1 jak i od wspomnianego maka mini. Celowałbym w starego dobrego Haswella, na którym można postawić idealnego hacka bez żadnych kompromisów. W okolicach 1500zł złożysz kompa z CPU i5 czwartej generacji, 16GB DDR3 i dyskiem SSD, przyzwoitym zasilaczem, a może nawet, szukając dobrych okazji, udałoby się jakąś lepszą grafikę od zintegrowanej założyć (chociaż tobie to raczej niepotrzebne).
 7. Wszystko jak najbardziej do odpalenia. Asusy na z87 to bardzo dobra platforma dla hacków. Uruchomisz sprzęt na konfigu dla Z87 z forumowego UnibootX. Jeśli chodzi o karty graficzne to zarówno zintegrowaną w CPU HD 4000 odpalisz bez problemu jak i radeona RX 570.
 8. Metal i CUDA to są zupełnie różne rzeczy. CUDA to własnościowa technologia Nvidia. To architektura ich procesorów graficznych pozwalająca na korzystanie z karty graficznej jak z procesora "ogólnego użytku". Dzięki czemu można kartę graficzną wykorzystywać do wykonywania "niegraficznych" operacji (np. do obliczeń fizyki, czy do rozwiązywania dowolnego zagadnienia matematycznego). Metal z kolei to niskopoziomowe API opracowane przez macOS - czyli taki pośrednik między jeszcze bardziej niskopoziomowym API karty graficznej a programistą. Metal, jeśli miałbym go do czegoś porównać to jest to konkurent dla OpenGL, Vulkan czy DirectX, a nie konkurencją dla CUDA.
 9. Obie karty są natywnie wspierane przez macOS. Wydajność GT 640 jest wyższa niż HD 4000. Ciężko odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Możesz sobie konfigi porównać diffem: https://www.diffchecker.com/t2Lf6sZe wtedy łatwiej znaleźć różnice. Jeśli natomiast chcesz rzeczywiście wiedzieć czemu jeden konfig działa, a drugi nie, to pytania zadane w moich poprzednich postach są nadal aktualne i nadal pozostają bez odpowiedzi. Więc jeśli chcesz znaleźć źródło problemu to wróć do początkowego stanu, czyli do konfigu z UnibootX dla Z97 i odpowiedz na te pytania. Wtedy będziemy mogli rozmawiać o konkretach. Mówię o konfigu z aktualnej wersji UnibootX. UniBootX - ASUS Z97-Pro Gamer 1.0, który testowałeś to konfig, który od dawna nie był aktualizowany. Ten konfig ma 4 lata i nie jest kompatybilny z najnowszą wersję systemu i Clovera.
 10. OK, w takim razie konfig wygląda dobrze (zakładam, że rzeczywiście odpowiednio nazwałeś katalog z konfigiem), ale żeby ci pomóc to potrzebujemy odpowiedzi na zadane wyżej pytania: Co oznacza: "na zintegrowanej grafice zatrzymuje się"? Jaki widzisz komunikat na ekranie? Jakiego używasz konfigu UnibootX? Na razie tylko tutaj mamy odpowiedź. Na jakim etapie instalacji/bootowania pojawiają się problemy? Jakie podjąłeś kroki, żeby rozwiązać problem i jakie były rezultaty? Do tych pytań dochodzi jeszcze jedno: Widzę, że w stopce masz wpisaną grafikę GT 640. Czy ta grafika znajduje się obecnie w slocie PCI-E? W jaki sposób masz ustawioną grafikę w BIOS-ie?
 11. Z twojego postu, który napisałeś wyżej to nie wynikało. Napisałeś tam, że katalog z97 znajduje się w katalogu OEM. W konfigu który zamieściłeś wyżej widzę co innego. Wpisy dotyczące Inject są zakomentowane (poprzedza znak #). Inject dla intela jest ustawiony na False, inject dla AMD jest ustawiony na True, więc albo wkleiłeś zły plik konfiguracyjny, albo źle go wyedytowałeś. Swoją drogą, to bardzo dużo wpisów w tym konfigu jest zakomentowane. // EDYCJA Twój konfig nie wygląda jak konfig dla Z97 z UnibootX. To zupełnie inny konfig. // EDYCJA 2 Widzę, że w stopce masz napisane, że używasz konfigu dla UniBootX - ASUS Z97-Pro Gamer 1.0, ale ten konfig, który cytujesz wyżej również nie wygląda jak konfig UniBootX - ASUS Z97-Pro Gamer 1.0. Zacząłbym więc od upewnienia się, że: Na pewno bootujesz system z konfigu, o którym mowa (usuń wszystkie inne katalogi w OEM, zostaw tylko ten właściwy) Na pewno masz odpowiednio ustawioną sekcję Inject. Konfig nie zawiera żadnych innych zmian, poza zmianą w Inject
 12. Czyli nie bootujesz systemu z konfigu dla z97 tylko z ogólnego configu z katalogu EFI. Jeśli chcesz bootować system z konfigu dla platformy z97 to musisz zmienić nazwę tego folderu na odpowiadającą twojej płycie głównej. Nazwę odczytasz z preboot.log. W temacie o UnibootX Clover masz dokładniej opisane jak to zrobić. Zobacz tez sekcję "4.3. Dostosowywanie VGA" w podlinkowanym temacie. Powinieneś ustawić Inject na True dla Intela.
 13. Co oznacza: "na zintegrowanej grafice zatrzymuje się"? Jaki widzisz komunikat na ekranie? Jakiego używasz konfigu UnibootX? Na jakim etapie instalacji/bootowania pojawiają się problemy? Jakie podjąłeś kroki, żeby rozwiązać problem i jakie były rezultaty?
 14. I o to chodzi. MacStorm gwarantował Można w ten sposób sprawdzić czy sprzedawca wciska nam kit czy nie.
 15. Myślałem, że to być może reinkarnacja niesławnego MacStorm, ale wygląda na to, że to inna firma. Warto sprzedawcy zadać pytania "pomocnicze": Jakich rozwiązań używa do stawiania systemu Jakiego używa bootloadera Czy modyfikuje kexty systemowe w /S/L/E Czy działa w pełni power management (usypianie, wybudzanie, autosleep) Czy działa w pełni SpeedStep Czy działają wszystkie porty USB i z jaką działają prędkością Czy system jest odporny na aktualizacje Czy działa sprzętowa akceleracja dekodowania x264 / HEVC Można też poprosić o benchmarki z GeekBench, zrzut ekranu z HWMonitor, zrzut z IOReg. Jeśli sprzedawca nie będzie potrafił odpowiedzieć na te pytania albo będzie odpowiadał wymijająco, to znaczy, że albo używa gotowca w postaci Unibeast, albo stawia sam, ale nie ma zbyt dużej wiedzy na temat hamacków.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.