Jump to content

wujek_bogdan

Members
 • Content Count

  989
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

wujek_bogdan last won the day on July 12 2018

wujek_bogdan had the most liked content!

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. A czy na pewno instalowałeś poprawnie sterowniki? Jeśli używasz naszego forumowego UnibootX to zwróć uwagę na sekcję DisableDrivers. Sterownik nie zostanie załadowany jeśli jego nazwa występuje w tej sekcji.
 2. Nawet jeśli producent na to nie pozwala to zawsze pozostaje własnoręczne zaprogramowanie EPROM. Każdy szanujący się serwis komputerowy ci to zrobi.
 3. Gdy się kliknie opcję "Skalowana" z wciśniętym ⌘ to pokazuje się lista rozdzielczości, wśród nich jest też 2560x1440, czyli tzw 1440p, ale moim zdaniem 3008x1692 to optymalny wybór. Obszar roboczy jest wtedy nieco większy niż w 1440p, a interfejs jest nadal w rozmiarze pozwalającym na komfortową pracę.
 4. Oczywiście, że zmniejsza się przestrzeń robocza, ale 4k bez skalowania w 27 calach nie ma sensu. Plamka jest zbyt mała do komfortowej pracy. Windows 10 również zaleca takie właśnie skalowanie przy monitorze 4K o 27 calach. 4K to nie tylko przestrzeń robocza - to też gęstość pikseli. Przy takim skalowaniu jak pokazałem na obrazku (które odpowiada rozdzielczości 3008x1692) przestrzeń robocza i tak jest bardzo duża, a rozmiar elementów jest odpowiedni. Zyskujesz natomiast większą gęstość pikseli, dzięki temu obraz jest wyraźniejszy, a przede wszystkim tekst (na jedną literkę przypada więcej pikseli). Zauważ, że makowe monitory tzw. Retina, również nie używają skalowania 1:1 - stąd właśnie ta ich mityczna ostrość obrazu. Na jeden piksel logiczny przypada kilka pikseli fizycznych. Np. w MacBooku Pro 2016 natywna rozdzielczość to 2880×1800 podczas gdy domyślne ustawienie skalowania dla tych monitorów to odpowiadające rozdzielczości 1680×1050. Czy w takim razie uważasz, że powinny być ustawione domyślnie w skalę 1:1? Przypominam, że te matryce mają 15". Myślę, że dopiero przy około 32" można by było pracować w 4K w ustawieniach 1:1.
 5. Wszystko za małe? Od tego jest przecież skalowanie, które w macOS (w przeciwieństwie do Windowsa czy Linuksa) działa doskonale. Nikt normalny przecież nie pracuje na 27 czy 28 calowym monitorze w 4K bez skalowania. Z resztą to samo dotyczy ekranów tzw. retina - one też pracują w skalowanej rozdzielczości. Tak więc jeśli chodzi o 4K to zdecydowanie polecam bo ostrość obrazu jest nieporównywalnie lepsza od monitorów o niższej rozdzielczości. Odnośnie HDR się nie wypowiem, bo nie miałem okazji korzystać. Brzmi mi to raczej jak bajer.
 6. Niezbyt podoba mi się to założenie, bo przecież problem z aktywacją wynika z tego, że bootloader nakłada pewne patche, które są wymagane tylko dla jednego systemu operacyjnego. Powinno to więc wyglądać tak, że albo wyłączamy patche zupełnie w przypadki bootowania systemu innego niż macOS, albo tworzymy konfigi per-system. Druga opcja podoba mi się zdecydowanie bardziej, bo daje dużo większą swobodę.
 7. @314TeR Próbowałeś zgłaszać te zastrzeżenia do autora?
 8. Najnowsze wersje zawsze znajdziesz u źródła, czyli na Githubie: https://github.com/acidanthera/OpenCorePkg
 9. Tak to jest jak się pisze posty przed poranną kawą. Oczywiście miałem na myśli na enable
 10. Dzięki, rzeczywiście, zmiana multimonitor na auto enable pomogła. To czysta kosmetyka, bo i bez tego grafika działała jako headless. Potwierdziłem to w IORegistryExplorer. Dla potomnych: świetny poradnik na temat Lilu: https://www.tonymacx86.com/threads/an-idiots-guide-to-lilu-and-its-plug-ins.260063/#Headless
 11. O ASUS Z87M-Plus. Asrocka się pozbyłem.
 12. W moim przypadku tak nie jest. Bez względu na to czy wybiorę iGPU jako pierwsze czy dedykowaną VGA, to jeśli mam monitor podpięty pod dedykowaną VGA, to obraz pojawia się na nim już na etapie bootowania. Taką właśnie mam kartę: HD4600. Co jeszcze mogę sprawdzić w BIOS-ie? Nie widzę tam żadnych innych opcji związanych z iGPU. Mogę ustawić kolejność bootowania, przydzielić pamięć oraz ustawić dual monitor (obecnie jest na false) Co masz na myśli? Jeśli <--! ... --> to to jest zwykły komentarz XML. Wyciąłem zbędne wpisy, żeby nie zaciemniać obrazu. Ale najważniejsze pytanie to to czy jest sens kombinować dalej skoro sprzętowa akceleracja działa w obecnej konfiguracji (choć nie ukrywam, że wolałbym wiedzieć dlaczego działa ;))
 13. Nie próbowałem, śledzę jego rozwój i na pewno przyjdzie na to czas. Na razie czekam aż się ustabilizuje, bo rozwija się bardzo dynamicznie i obawiam się, że kolejne wersje nie będą wstecznie kompatybilne. Z tym, że ja nie wiem czy mam w ogóle jakieś problemy Zainteresował mnie temat sprzętowej akceleracji kompresji/dekompresji multimediów więc postanowiłem spróbować to odpalić w ramach doszlifowywania konfigu. Z testów, które zrobiłem wynika, że akceleracja działa - moim jedynym problemem jest to, że nie wiem czemu działa. Wg wszelkich opisów w sieci i wg tego co pisze @314TeR w mojej obecnej konfiguracji nie powinna działać. W właściwej konfiguracji z kolei nie działa. Opisałem szczegóły w moim poprzednim poście.
 14. W konfigu Clovera dodałem następujący wpis: <key>Devices</key> <dict> <key>Properties</key> <dict> <key>PciRoot(0x0)/Pci(0x2,0x0)</key> <dict> <key>AAPL,ig-platform-id</key> <data> BAASBA== </data> </dict> </dict> <!-- Pozostałe wpisy --> </dict> iGPU w BIOS-ie włączone, VGA na PCI-E ustawiona jako pierwsza, Wszystkie injecty w sekcji Graphics ustawione na false. Lilu + WhateverGreen obecne i w najnowszych wersjach Clover najnowszy: 5099 --- Sytuacja wygląda tak, że: Gdy ustawię VGA na PCI-E jako pierwszą, wtedy: pomimo dodania ig-platform-id do konfigu, podgląd JPEG nie działa. sprzętowe dekodowanie x264 testowane w VideoProc nie działa Gdy ustawię iGPU jako pierwszą, wtedy bez względu na to czy ig-platform-id jest w konfigu czy go nie ma podgląd JPEG działa. sprzętowe dekodowanie x264 testowane w VideoProc działa. W obu przypadkach HEVC nie działa, ale z tego co widzę Haswell po prostu tego nie obsługuje. --- Nie rozumiem co się tutaj dzieje - jest dokładnie odwrotnie niż być powinno! Wygląda na to, że ig-platform-id u mnie nie jest potrzebne. Czyżby Lilu/WhateverGreen radził sobie bez tego? Załączam pełny konfig Clovera. config.plist
 15. Rozumiem, chciałem się upewnić czy taka konfiguracja to eleganckie rozwiązanie czy jakaś proteza. Taką protezą jest np. wyłączenie sprzętowej akceleracji za pomocą parametrów shikigva=32 shiki-id=Mac-7BA5B2D9E42DDD94. Doczytałem, że jest najbardziej eleganckie rozwiązanie z możliwych. Tak na marginesie - pomimo braku ig-platform-id w konfigu, w preferencjach systemowych nie widnieje Intel, a jedynie RX 580. Poradniki w sieci mówią, że Intel "znika" z preferencji systemowych i działa jako headles dopiero po ustawieniu prawidłowego ig-platform-id.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.