Jump to content

wujek_bogdan

Members
 • Content Count

  932
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

wujek_bogdan last won the day on July 12 2018

wujek_bogdan had the most liked content!

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. A coś jest nie tak z popularnym, również w linuksowym świecie, driverem ntfs-3g? btw, jeśli chcemy mieć bezproblemową wymianę danych między macOS a Windowsem to najlepiej sformatować partycję (jeśli nie jest to partycja systemowa) w exFAT - to system plików wywodzący się z Fat32, ale w przeciwieństwie do niego nie ma śmiesznego ograniczenia rozmiaru pliku do 4GB. Odczyt i zapis działa bez żadnej konfiguracji w macOS i pod Windows.
 2. Taki mały offtopic. W Ubuntu (gdzieś w okolicach wersji 6.x) była kiedyś śmieszna wtopa w polskim tłumaczeniu. Dyski w menadżerze plików były podpisane "Głośność". Ktoś musiał przeoczyć kontekst tłumacząc słowo "Volume"
 3. To wrzuć konfig i listę kextów. Może komuś się przyda. // edycja Widzę, że już wrzuciłeś
 4. Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc "partycje wietualne. Z tego co piszesz wynika, że nie są to są normalne partycje, z tym że system maskuje ten fakt, zapewne tworząc zwykłe dowiązania/dowiązania symboliczne.
 5. Jak to wygląda w praktyce? Dzieje się to transparentnie, bez wiedzy użytkownika, podczas aktualizacji, czy mamy wpływ na rozmiar tych partycji?
 6. Do tego co napisałeś wyżej warto dodać jeszcze jedną informację. Nasz forumowy Bootloader UnibootX Clover ma OsxAptioFix3Drv w sekcji DisableDrivers. Tak więc po aktualizacji Clovera, który zastępuje AptioMemoryFix driverem OsxAptioFix3Drv mamy problem ponieważ żaden AptioFix nie zostanie załadowany. Trzeba albo ten wpis usunąć, albo przywrócić AptioMemoryFix. AptioMemoryFix można pobrać ze zarchiwizowanego repozytorium: https://github.com/acidanthera/AptioFixPkg/releases Driver co prawda nie jest już rozwijany ale i tak jest nowszy niż OsxAptioFix3Drv, więc nie widzę powodu żeby używać OsxAptioFix3Drv.
 7. Pierwsze co mi przychodzi do głowy to to, że masz stare wersje tych kextów. Shiki jest już od dawna częścią WhateverGreen, więc skoro masz Shiki to pewnie pobierałeś te kexty dawno temu. Pobierz najnowsze Lilu: https://github.com/acidanthera/Lilu/releases I najnowszy WhateverGreen: https://github.com/acidanthera/WhateverGreen/releases Pobieraj zipy z końcówką -RELEASE.zip Wywal Shiki.
 8. Dokumentacja OpenCore mówi, że patche dodaje się w sekcji Kernel/Patch, ale mówi też, że OC ma wbudowany patch na limit portów - wystarczy ustawić Kernel/Quirks/XhciPortLimit na true ...mówi również, że nie jest to rekomendowana metoda (zaznaczam, że nie jest to problem typowy dla OpenCore, w przypadku Clovera jest tak samo) i lepiej utworzyć w tym celu USB map - pisałem na ten temat we wpisie na temat USBInjectAll. Wszystko co napisałem powyżej to informacje z dokumentacji. Nie testowałem jeszcze OC, więc wybacz jeśli coś przekręciłem.
 9. "beta" to w dużej mierze nazewnictwo. Są programy stabilne, które nie powinny otrzymać statusu alfy i są bety, które śmiało można nazwać wersjami stabilnymi. Np. Clover w wersji stabilnej wprowadza tzw. "breaking changes" - takie coś nie powinno mieć miejsca. Zgodnie z semver takie zmiany mogą być wprowadzane tylko w przypadku wypuszczania wersji MAJOR. Problem w tym, że nie wszyscy twórcy oprogramowania stosują się do semver. To tyle teorii. A jak wygląda praktyka? Na ile stabilny jest OpenCore? Bardzo podoba mi się transparentny sposób w jaki rozwijany jest ten bootloader, podoba mi się elegancka dokumentacja, podoba mi się fakt, że mamy podane na tacy gotowe konfigi dla różnych platform. Zastanawiam się więc nad zmianą. Z drugiej strony nie widzę na razie żadnej realnej korzyści w przejściu z Clover na OpenCore. OpenCore nie jest taką rewolucją jaką był Clover w czasach Chameleona. --- Wracając do tematu - aktualizowałem kilka dni temu system z 10.13.6 do 10.14.6 a wraz z nim Clovera. Mój poprzedni Clover miał co najmniej pół roku, jeśli nie więcej. Nie miałem żadnych problemów z aktualizacją. System po aktualizacji wstał. Widzę, że struktura katalogów na partycji EFI jest OK. Dopiero teraz dowiedziałem się, że powinienem był mieć problem Czyżby jednak instalator potrafił przeprowadzić migrację?
 10. Przez ostatnie 24 godziny nie wystąpił ani raz. Usunąłem z /Library/Preferences pliki: com.apple.PowerManagement.*.plist co spowodowało zresetowanie ustawień zasilania do wartości domyślnych. System odtworzył sobie te pliki podczas startu i od tego czasu wszystko jest OK. Moje obecne ustawienia zasilania to: pmset -g System-wide power settings: Currently in use: standby 1 Sleep On Power Button 1 womp 1 autorestart 0 hibernatefile /var/vm/sleepimage powernap 1 networkoversleep 0 disksleep 10 standbydelayhigh 86400 sleep 1 (sleep prevented by coreaudiod) autopoweroffdelay 28800 hibernatemode 0 autopoweroff 1 ttyskeepawake 1 displaysleep 10 highstandbythreshold 50 standbydelaylow 86400 Hibernacja jest więc wyłączona. Nie wiem natomiast jak było przed usunięciem wyżej wspomnianych plików. Na pewno świadomie jej nie włączałem, bo nigdy nie używałem hibernacji. Być może przy aktualizacji z 10.13.6 na 10.14.16 system sam ją włączył?
 11. Sprawdź w takim razie czy w Cloverze jest wspomniany wyżej sterownik. Nie wiem, w której wersji został dodany. Jeśli nie ma - dodaj go.
 12. Instalator skonwertował ci dysk na nowy system plików: APFS. Brakuje ci sterownika do obsługi tego pliku, pobierz sterownik APFS.efi i umieść go w katalogu /EFI/Clover/Drivers64UEFI. Porada na przyszłość: Trzeba założyć, że twój problem nie jest unikalny i już ktoś miał na świecie podobny: https://www.google.com/search?q=failed to get apfs volume keybag err %3D 2 EDYCJA: Mam jednak nieaktualne informacje. W Cloverze jest teraz domyślnie alternatywny driver ApfsDriverLoader.efi, więc APFS.efi nie jest już potrzebne. EDYCJA 2: Z jakiego Clovera bootujesz po instalacji systemu? Podejrzewam, że nie bootujesz teraz z nowego Clovera, którego masz na pendrajwie, tylko uruchomiłeś system bootując starym Cloverem z dysku. To wyjaśniałoby komunikaty związane z APFS.
 13. Ostatnio zrobiłem 2 zmiany w systemie: Zainstalowałem nową grafikę: MSI RX 580 Zaktualizowałem system z 10.13.6 do 10.14.6 Zaktualizowałem Clovera do v5058. Nie zmieniałem nic w konfigu Clovera poza zmianą NvidiaWeb na false. Zaktualizowałem kexty do najnowszych wersji: AppleALC.kext, Lilu.kext, RealtekRTL8111.kext, WhateverGreen.kext Od tego czasu, podczas uśpienia, bardzo często, ale nie zawsze, system wyłącza się. W logu systemowym nie widzę nic ciekawego. Wydaje mi się, że system nie wyłącza się w momencie przechodzenia w stan uśpienia, tylko po jakimś czasie będąc w stanie uśpienia. Przy wybudzaniu problemów nie ma - jeśli komputer się nie wyłączy, to każda próba wybudzanie kończy się sukcesem. Log systemowy: https://pastebin.com/2G2mE8e2 - wyłączenie nastąpiło po ostatnim komunikacie o 09:07:15 Konfig Clovera: https://pastebin.com/NGNQ7Tgq Sprzęt taki jak w stopce, czyli: Asus Z87M-PLUS, i7-4790k, 16GB DDR3@1600, MSI RX 580 8GB
 14. Uruchom system w trybie verbose, wtedy zobaczysz na ekranie komunikaty błędów i będziemy mogli działać dalej. Najlepiej by było gdybyś założył osobny temat - tutaj mamy wątek zbiorczy o 10.14.6.
 15. Na pewno dasz radę uruchomić. Jako bazę weź Unibootx Clover. Z grafiką nie powinno być problemów, bo twoja karta jest natywnie wspierana w macOS. Ciężko natomiast powiedzieć coś o płycie, bo to dosyć egzotyczny egzemplarz ale widzę, że na forum ludzie odpalają hacka na innych płytach na chipsecie h61, więc powinno być OK. Niech ktoś mądrzejszy się wypowie jaka konfiguracja SMBIOS najbardziej pasuje do tego modelu. Tutaj masz gotowy konfig dla płyty na tym chipsecie, więc możesz się na nim wzorować:
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.