Jump to content

wujek_bogdan

Members
 • Posts

  1206
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  23

wujek_bogdan last won the day on April 17 2021

wujek_bogdan had the most liked content!

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Pozwolę sobie odkopać stary wątek. @314TeR Masz jeszcze gdzieś ten BIOS dla Z87M-Plus? Kończy mi się miejsce na systemowym SSD, więc pomyślałem, że skoro jest taka możliwość, to kupię dysk NVMe zamiast SATA.
 2. Zacznij od poprawnej konfiguracji portów USB. Utwórz mapę portów, następnie pozbądź się patcha na limit portów oraz kexta UsbInjectAll. Przejrzyj też sekcję Fixing Sleep z poradnika.
 3. Napisz co zrobiłeś, żeby rozwiązać problem. Może komuś się przydać. Zanotuj czas resetu. Po restarcie otwórz /var/log/system.log i sprawdź moment, w którym nastąpił reset. Być może uda się zdebugować problem.
 4. Nie poradzę ci nic więcej poza tym co jest napisane tutaj https://dortania.github.io/OpenCore-Install-Guide/config.plist/haswell.html#deviceproperties i tutaj https://dortania.github.io/OpenCore-Post-Install/universal/drm.html#fixing-drm-support-and-igpu-performance Zacznij oczywiście od upewnienia się, że w BIOS-ie iGPU jest włączona. Nie zdziwiłbym się, gdybyś miał po prostu wyłączoną integrę w BIOS-ie. Nawet jeśli nie jest to przyczyna lagującego UI to i tak wypada mieć włączoną ekcelerację graficzną - bez tego możesz mieć problem np. z niedziałającą aplikacją do podglądu obrazków. Krótko mówiąc: na dobrze zrobionym hacku ma to działać.
 5. Na pewno to nie jest normalne, ale nie spotkałem się z tym nigdy. RX 570/580 powinno po prostu działać od kopa dzięki WhateverGreen. Odnośnie GTX 760 się nie wypowiem. Z tego co widzę, to platform-id masz poprawnie ustawiony (iGPU masz odpalony w trybie headless zgodnie z poradnikiem) Możesz sprawdzić czy rzeczywiście działa ci tryb headless i akceleracja graficzna iGPU https://dortania.github.io/OpenCore-Post-Install/universal/drm.html#fixing-drm-support-and-igpu-performance ale nie sądzę, żeby miało to wpływ na ogólną wydajność. Jeśli się nie mylę to ta akceleracja graficzna dotyczy jedynie pewnych zdań jak np kompresja wideo. Nie zaszkodzi jednak tego sprawdzić w ramach szlifowania konfigu. Mogę się jednak mylić, być może działanie UI jest również wspierane przez iGPU? Nigdy nie drążyłem tematu, ale zawsze też uruchamiałem akcelerację graficzną dla iGPU.
 6. Gdy masz już mapę portów w postaci kexta, to nie potrzebujesz SSDT-UIAC.aml. źródło: https://dortania.github.io/OpenCore-Post-Install/usb/intel-mapping/intel.html
 7. Sprawdź ten wątek: https://hamac.pl/topic/16866-rozwiązany-asus-z87m-plus-niektóre-porty-usb-nie-są-wykrywane/ - rozwiązaniem jest odpowiednie zmapowanie portów. Rozwiązanie jest w tym wpisie, ale przeczytaj cały wątek, dla kontekstu. Też ostatnio walczyłem z portami USB na Z87 i wygląda na to, że masz identyczny problem.
 8. Zacząłbym od poprawienia konfigu. Nie wygląda jakbyś podążał za poradnikiem: https://dortania.github.io/OpenCore-Install-Guide/config.plist/haswell.html Pierwsza rzecz, która się rzuca w oczy to nadmiarowe patche ACPI. Gdybyś stawiał system zgodnie z poradnikiem miałbyś tam tylko SSDT-EC-USBX-DESKTOP.aml oraz SSDT-PLUG-DRTNIA.aml. Najbardziej podejrzany jest DSDT.aml - to kompletny zrzut DSDT. Nie powinieneś go używać. Być może miałeś jakiś powód, dla którego załadowałeś dodatkowe patche, ale jeśli tak jest to napisz coś więcej o problemach jakie miałeś przy instalacji i jak próbowałeś je rozwiązać. Kolejna sprawa to kexty - jest kilka, które wydają się niepotrzebne: FakePCIID oraz FakePCIID_XHCIMux - jaki problem próbowałeś rozwiązać za ich pomocą? Ostatnia rzecz (a być może pierwsza ;)) to fakt, że plik BOOTx64.efi ma datę ze stycznia. Wygląda więc na to, że używasz starej wersji OpenCore. Zakładam, że jest to wersja styczniowa, czyli 0.6.5. Sprawdziłem twój konfig validatorem i jest w nim kilka błędów: m.in. w sekcji UEFI/Output oraz UEFI/ProtocolOverrides się nie zgadza. Ale tutaj mogę się mylić, bo być może nie używasz wersji 0.6.5, jak założyłem. Najlepiej by było gdybyś konfig sprawdził narzędziem ocvalidate - znajdziesz je w katalogu /Utilities/ocvalidate/ gdy rozpakujesz paczkę z OpenCore. Ważne, żeby używać narzędzia zgodną z używaną wersją OpenCore. Jeśli chodzi o log, to wrzuć go proszę w lepszej rozdzielczości bo na załączonym zdjęciu niewiele widać - OpenCore potrafi zapisywać logi do pliku, gdy włączysz tryb debugowania.
 9. Dzięki, za linka - oszczędziłeś mi szukania. Dla potomnych: https://dortania.github.io/Wireless-Buyers-Guide/unsupported.html#supported-chipsets - warto pamiętać, że nie każdy natywnie występujący w Makach chipset będzie działać w najnowszych wersjach systemu. Nowsze wersje systemu porzucają wsparcie dla starszych chipsetów.
 10. No właśnie, na Aliexpress, w dobrej cenie można kupić kartę już z adapterem na pci-e, ale podejrzewam, że lepiej kupować używki wyciągnięte z maków niż nówki niewiadomego pochodzenia.
 11. Chcę do hacka podłączać słuchawki bezprzewodowe. Wiem, że mogę kupić dongla na USB, ale mam obawy czy będzie to działać dobrze. Nie chcę za każdym razem mordować się z parowaniem urządzenia, więc sądzę, że natywne rozwiązanie będzie lepsze. Widzę, że popularnym (a może jedynym?) rozwiązaniem jest BCM94360CS2 lub BCM94331CD . Czy ta karta + adapter na PCI-E to pewne rozwiązanie? Czy każde słuchawki bluetooth będą działać?
 12. Dokumentacja mówi, że 04001204 to ig-platform-id dla Haswella. Dla Broadwella to 07002216 (czyli BwAiFg== w base64). Nie mówi natomiast czy to id dla normalnego trybu, czy trybu headless, obawiam, się, że dla normalnego trybu. Zapytałbym na Githubie, albo na Insanelymac, może tam znajdzie się ktoś kto wie jakiego ig-platform-id użyć. // Edycja Tutaj masz listę wszystkich obsługiwanych przez WhateverGreen ig-platform-id https://github.com/acidanthera/WhateverGreen/blob/master/Manual/FAQ.IntelHD.en.md#intel-hd-graphics-5300-6300-broadwell-processors Musiałbyś je przetestować metodą prób i błędów. Mała uwaga: W ten sposób otrzymujesz wartość zapisaną w systemie szesnastkowym, który następnie, gdy edytujesz konfig, musisz przekonwertować do base64. W podanym przykładzie, dla wynikowej wartości 3A1E0000 będzie to string Oh4AAA== hexy do base64 przekonwertujesz sobie np tutaj: https://base64.guru/converter/encode/hex
 13. Udało się, trochę na około ale się udało. Zauważyłem taką prawidłowość: Mając XhciPortLimit na false działały wszystkie porty USB 2.0 i tylko niektóre porty USB 3.0 Mając XhciPortLimit na true działały wszystkie porty USB 3.0 i tylko niektóre porty USB 2.0 Korzystając z tego, ustawiłem XhciPortLimit na true i zmapowałem porty USB 3.0, następnie zmieniłem XhciPortLimit na false, zrestartowałem system zmapowałem wszystkie porty USB 2.0, po czym wygenerowałem USBMap.kext, usunąłem USBInjectAll.kext oraz zostawiłem XhciPortLimit na false. Teraz wszystko działa. Mam zmapowane wszystkie 14 portów. Pod EH01 nie było żadnych urządzeń więc USBMap zaproponował mi wyłączenie tego urządzenia, co z resztą mogłem zrobić już wcześniej za pomocą SSDT-EHCx_OFF.aml - nie robiłem tego w obawie, że to właśnie ten patch powodował, że porty nie są wykrywane - myliłem się.
 14. Możesz ustawić opcję HideAuxiliary na true: https://dortania.github.io/docs/latest/Configuration.html#x1-44006x3 wtedy ukryte zostaną wszystkie niebootowalne partycje, partycje recovery, Time Machine, etc. Nie wiem czy da się konfigurować ręcznie opcje bootloadera. Czytając, z grubsza, dokumentację nic takiego nie znalazłem.
 15. Miałem ten fix ACPI ale już nie mam. On, jeśli się nie mylę, zupełnie ubija urządzenie. Usunąłem go, bo podejrzewałem, że to on jest odpowiedzialny za niedziałające porty, ale myliłem się - z nim, czy bez niego problem jest ten sam.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.