Jump to content

wujek_bogdan

Members
 • Content Count

  1009
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

Everything posted by wujek_bogdan

 1. Jeśli masz katalog EFI/CLOVER/OEM/KATALOG_Z_NAZWĄ_MOBO i nazwałeś go dokładnie tak jak nazywa się twoja płyta (wg zrzutu, który wykonałeś), to ładuje ci się ten właśnie konfig. Pozostałe konfigi są pomijane - możesz je śmiało usunąć. Jeśli natomiast katalog ma złą nazwę, albo nie istnieje, to wczytywany jest konfig z /EFI/CLOVER. Możesz też po prostu wrzucić swój konfig do takalogu /EFI/CLOVER i usunąć EFI/CLOVER/OEM/KATALOG_Z_NAZWĄ_MOBO. Wyjdzie na jedno. Osobne katalogi są przydatne gdy bootujesz różne komputery z jednego pena. Skąd: najlepiej ze źródła. Większość kextów ma swoje projekty na Githubie/Gitlabie/Bitbucket. Większość ma też swoje wątki na forum insanelymac. Jakie: to jest najtrudniejsze pytanie, bo jest specyficzne dla twojej platformy. Szukaj w sieci, najlepiej na Insanelymac, postów osób, którzy mają ten sam chipset. Raczej szukałbym właśnie po chipsecie a nie po modelu laptopa. Zacząłbym od odpalenia karty sieciowej i klawiatury, bez tego się zamęczysz stawiając ten system To kwestia preferencji. Ja wolę edytować konfig jakimś edytorem tekstowym, który poprawnie formatuje pliki XML np. VisualStudioCode. CloverConfigurator potrafi dodać niepotrzebne wpisy do konfigu. Przydatnym narzędziem do pracy z konfigiem jest też diff, np. Diffchecker online - możesz nim porównać 2 wersje pliki i szybko odnaleźć różnice między nimi. Kexty też instaluję ręcznie - instalacja to przecież nic innego jak skopiowanie pliku do odpowiedniego katalogu. Wspomagam się CloverConfiguratorem tylko do montowania partycji EFI. Do sprawdzania aktualizacji polecam Hackintool. https://github.com/RehabMan/OS-X-Voodoo-PS2-Controller - w menu "releases" masz do pobrania skompilowane kexty. Niestety nie wiem jak dobrym i jak uniwersalnym rozwiązaniem jest Voodoo-PS2-Controller. Ostatnio instalowałem to lata temu. Nie wiem też czy instalacja w /System/Library/Extensions to konieczność. Na początek próbowałbym instalować w katalogu Clovera - tam gdzie pozostałe kexty. Modyfikacja katalogów systemowych to ostateczność ponieważ przy każdej aktualizacji wszystkie zmiany zostaną nadpisane.
 2. Śledzę ten temat i właśnie do tych nowości się odnoszę. Uważam, że osobie zaczynającej zabawę z hackiem lepiej polecić bardziej sprawdzone rozwiązania. Sama instalacja, nawet na bardzo kompatybilnej platformie może przysporzyć sporo trudnoście, a co dopiero zabawa z egzotycznymi rozwiązaniami wymagającymi indywidualnego podejścia. Niemniej jednak postęp w kwestii NVRAM cieszy, tym bardziej, że za jakiś czas przyjdzie mi zmienić moje z87 na coś bardziej na czasie
 3. I tutaj zaczynają się schody. Patchowanie DSDT to już dosyć zaawansowana sprawa i większość osób, które dopiero zaczynają zabawę z hackami wymięka. Więc początkującym polecałbym raczej rozwiązania nie wymagające autorskich poprawek.
 4. Ewentualnie można zmienić płytę na z370. z390 są bardziej problematyczne m.in. ze względu na problemy z NVRAM (tak, wiem, że jest postęp w tej kwestii, ale nadal temat NVRAM nie jest dobrze "rozpracowany").
 5. Tutaj rozmawiamy o updacie to Cataliny, który jest bardziej problematyczny niż update z 10.13 do 10.14. U mnie na przykład przestało działać wybudzanie z uśpienia, musiałem wyłączyć port szeregowy w BIOS-ie. @man_of_the_oak W moim poprzednim wpisie zapomniałem o bardzo ważnej informacji - aplikacje. W 10.15 porzucono wsparcie dla aplikacji 32-bitowych. Nie działa m.in. WINE. Tutaj masz listę 235 aplikacji niekompatybilnych z Cataliną.
 6. Nie. RX 580 od Saphire są oficjalnie wspierane przez apple Apple, więc jest duża szansa, że karta ruszy bez żadnych dodatkowych kextów, nawet bez WhateverGreen (o ile twój model to ten wspierany oficjalnie przez apple). Jeśli nie, to jedyne co potrzebujesz to Lilu + WhateverGreen. Jeśli chodzi o podgląd, to są różne rozwiązania, ale najlepsze z nich to włączenie iGPU w BIOS-ie oraz ustawienie iGPU tak, żeby działało w trybie headless. Wtedy iGPU odpowiedzialne jest za akceleracje sprzętową (w tym dekodowanie HEVC x264). Więcej informacji w tym wątku: https://hamac.pl/topic/16082-niedziałający-podgląd-jpeg/ Nic się nie zmieniło w tej kwestii. Potrzebujesz jedynie patche na limit portów dla 10.15. Najbardziej eleganckim rozwiązaniem wydaje się jednak porzucenie UsbInjectAll i stworzenie własnej mapy portów. Rzuć okiem na ten wątek: https://hamac.pl/topic/15285-usbinjectall/ Można wymienić FakeSMC na VirtualSMC + pluginy. Można się też zastanowić nad zupełną rezygnacją z Clovera na rzecz OpenCore jeśli chcesz się pobawić z nowym narzędziem. OpenCore to prawdopodobnie przyszłość hackintosha, ale moim zdaniem warto poczekać aż projekt dojrzeje, bo rozwija się bardzo dynamicznie więc z wersji na wersję pojawia się sporo zmian. Przy aktualizacji zwróć uwagę na sterowniki EFI. Musisz mieć ApfsDriverLoader.efi oraz któryś z driverów AptioFix. Najnowszym, jeśli się nie mylę, jest OsxAptioFix3Drv.efi. Upewnij się, że driver nie znajduje się w <DisableDrivers> w konfigu Clovera. Zwróć uwagę na to, że w konfigu dla 10.15 doszły patche do ACPI. Znajdziesz je w ACPI/patched. Jeśli chodzi o sam config to porównaj sobie stary z nowym jakimś diffem, np.: https://www.diffchecker.com/ wtedy łatwiej będzie ci wyłapać zmiany jakie zaszły w stosunku do twojego konfigu.
 7. Zainteresuj się w takim razie wymianą zasilacza, bo być może to on ci ubija płyty. // Edycja: Rzuć też okiem na kondensatory - te na płycie i te w zasilaczu. Sprawdź czy nie są spuchnięte. Ale to pewnie już zrobiłeś.
 8. Zarówno padnięta płyta jak i padnięty proc może powodować taki właśnie efekt. Płyta bez CPU (albo z zepsutym CPU) nie wystartuje i nie da komunikatów beeperem. Stawiam jednak na płytę, bo te padają dużo częściej niż CPU. Procesory, jeśli ich nie podkręcamy, są najmniej awaryjnymi podzespołami w PC. Tak więc moja diagnoza oparta jest na doświadczeniu/statystyce a nie na objawach.
 9. Zacznij od czystego konfigu. UnibootX Clover ma podstawowy konfig dla Sandy Bridge: https://hamac.pl/topic/11716-unibootx-clover-oficjalny-uniwersalny-bootloader-hamacpl/
 10. Próbowałeś zgłaszać ten problem twórcy WhateverGreen? https://github.com/acidanthera/bugtracker/issues
 11. To wszystko wyjaśnia. Testowałem w Geekbench 5. Teraz ten wynik ma sens - singlecore masz zbliżony do mojego, natomiast multicore wyższy, bo twój proc ma o 2 rdzenie więcej.
 12. Sorry za offtopic ale zaciekawił mnie wynik 5359/23061 w Geekbench. Mam i7-4790K, gdy porównuję ten procesor z twoim i5-9400F, to większość stron, takich jak cpu.userbenchmark.com pokazuje, że te procesory są bardzo zbliżone do siebie wydajnością. W Geekbench natomiast mój wynik różni się znacznie od twojego. Mam 1003/3739. Z ciekawości sprawdziłem czy tylko ja taki mam, ale okazuje się, że ten procesor po prostu ma taki wynik, więc z moim systemem wszystko OK. Skąd więc taka różnica w Geekbench? Czyżby Geekbench przeprowadzał jakieś testy, które wykorzystują instrukcje niedostępne w mojej generacji CPU?
 13. Czemu zdecydowałeś się na Z390, a nie na pewniejszy chipset Z370? Nie obawiasz się problemów związanych z emulacją NVRAM?
 14. Zarówno Vega 56 jak i RX 5700 są oficjalnie wspierane przez apple: https://support.apple.com/en-us/HT208544 Producentem karty (jak Saphire czy PowerColor) się nie sugeruj, bo odpalisz również karty innych producentów. Te od producentów wymienionych na stronie Apple działają po prostu "od kopa". Karty innych producentów wymagają obecności kexta WhateverGreen - ale to tylko formalność. Instalujesz kexta i zapominasz o tym.
 15. W kwestii sprzętu to jedynie grafika do wymiany ponieważ Nvidia nie jest już wspierana. Jeśli chodzi o konfig, to na pewno musisz zaktualizować Clovera, kexty i sterowniki UEFI przed aktualizacją do 10.15. Jeśli nie masz o tym pojęcia i chcesz się dokształcić to pomożemy - udostępnij obecny konfig, najlepiej cały katalog EFI. Jeśli nie, to pozostaje ci kontakt z osobą, która składała ci kompa.
 16. Problem, z całą pewnością, jest związany z portem szeregowym. Testowałem to kilka razy. Gdy włączę port szeregowy, to system nie wychodzi z uśpienia. Gdy go wyłączę, to problem znika. Podejrzewam, że ten problem można również rozwiązać łatką DSDT.
 17. Rzeczywiście, to pozostałość po starym konfigu. Dzięki za czujność. Taki jest plan. Jakoś nie mogę się do tego zabrać --- Wracając do tematu. Wyłączenie portu szeregowego to był strzał, nie po poparty absolutnie żadną wiedzą. Jakimś cudem to zadziałało. Wiesz może czemu?
 18. AKTUALIZACJA: Wyłączyłem w BIOS-ie serial port i wygląda na to, że to rozwiązało problem. --- Konfiguracja taka jak w stopce: Asus Z87M-PLUS, i7-4790k, 16GB DDR3@1600, MSI RX 580 8GB Przed aktualizacjią wszystko było OK, po aktualizacji system przestał poprawnie wychodzić z uśpenia. Po próbie wybudzenia (przyciskiem zasilania, bądź klawiaturą) wiatraki ruszają, dioda zasilania przestaje migać, klawiatura/mysz dostaje zasilanie (a więc system się budzi) ale monitor się nie włącza. W logach nic ciekawego nie widać. Przed aktualizacją do konfigu Clovera dodałem jedynie patch na limit portów i dorzuciłem SSDT-EC.aml oraz SSDT-EHCx_OFF.aml do ACPI/patched. Clover 5099 Kexty: AppleALC 1.4.4 Lilu 1.4.0 RealtekRTL8111 2.2.2 USBInjectAll 0.7.1 VirtualSMC 1.0.9 WhateverGreen 1.3.5 Konfig Clovera: <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd"> <plist version="1.0"> <dict> <key>ACPI</key> <dict> <key>DSDT</key> <dict> <key>Patches</key> <array> <dict> <key>Comment</key> <string>change EHC1 to EH01</string> <key>Disabled</key> <false/> <key>Find</key> <data> RUhDMQ== </data> <key>Replace</key> <data> RUgwMQ== </data> </dict> <dict> <key>Comment</key> <string>change EHC2 to EH02</string> <key>Disabled</key> <false/> <key>Find</key> <data> RUhDMg== </data> <key>Replace</key> <data> RUgwMg== </data> </dict> </array> <key>ReuseFFFF</key> <false/> </dict> <key>DropTables</key> <array> <dict> <key>Signature</key> <string>DMAR</string> </dict> </array> <key>SSDT</key> <dict> <key>DropOem</key> <false/> <key>Generate</key> <dict> <key>APLF</key> <false/> <key>APSN</key> <false/> <key>CStates</key> <false/> <key>PStates</key> <false/> <key>PluginType</key> <true/> </dict> </dict> </dict> <key>Boot</key> <dict> <key>Arguments</key> <string>kext-dev-mode=1</string> <key>Debug</key> <false/> <key>DefaultVolume</key> <string>7F1FF222-ABCA-4682-919C-D247A7DD9F92</string> <key>Legacy</key> <false/> <key>NeverHibernate</key> <true/> <key>Secure</key> <false/> <key>Timeout</key> <integer>3</integer> <key>XMPDetection</key> <true/> </dict> <key>CPU</key> <dict> <key>UseARTFrequency</key> <false/> </dict> <key>Devices</key> <dict> <key>Audio</key> <dict> <key>Inject</key> <integer>7</integer> </dict> <key>USB</key> <dict> <key>FixOwnership</key> <false/> <key>Inject</key> <false/> </dict> <key>Properties</key> <dict> <key>PciRoot(0x0)/Pci(0x2,0x0)</key> <dict> <key>AAPL,ig-platform-id</key> <data> BAASBA== </data> </dict> </dict> </dict> <key>DisableDrivers</key> <array> <string>CsmVideoDxe</string> <string>DataHubDxe</string> <string>DumpUefiCalls</string> <string>EmuVariableUefi</string> <string>FSInject</string> <string>AptioMemoryFix</string> <string>OsxAptioFixDrv</string> <string>OsxAptioFix2Drv</string> <string>OsxLowMemFixDrv</string> <string>PartitionDxe</string> <string>VBoxHfs</string> </array> <key>GUI</key> <dict> <key>CustomIcons</key> <true/> <key>Hide</key> <array> <string>preboot</string> </array> <key>Language</key> <string>pl:30788:0</string> <key>Mouse</key> <dict> <key>DoubleClick</key> <integer>500</integer> <key>Enabled</key> <true/> <key>Mirror</key> <false/> <key>Speed</key> <integer>2</integer> </dict> <key>Scan</key> <dict> <key>Entries</key> <true/> <key>Legacy</key> <false/> <key>Linux</key> <false/> <key>Tool</key> <true/> </dict> <key>Theme</key> <string>DarkBoot</string> <key>ScreenResolution</key> <string>3008x1692</string> </dict> <key>Graphics</key> <dict> <key>Inject</key> <dict> <key>ATI</key> <false/> <key>Intel</key> <false/> <key>NVidia</key> <false/> </dict> </dict> <key>KernelAndKextPatches</key> <dict> <key>AppleIntelCPUPM</key> <false/> <key>AppleRTC</key> <false/> <key>Debug</key> <false/> <key>ForceKextsToLoad</key> <array> <string>\System\Library\Extensions\IONetworkingFamily.kext</string> </array> <key>KernelCpu</key> <false/> <key>KernelLapic</key> <false/> <key>KernelXCPM</key> <false/> <key>KextPatchesAllowed</key> <true/> <key>KextsToPatch</key> <array> <dict> <key>Comment</key> <string>TRIMM Enabler</string> <key>Disabled</key> <false/> <key>Find</key> <data> QVBQTEUgU1NEAA== </data> <key>InfoPlistPatch</key> <false/> <key>Name</key> <string>IOAHCIBlockStorage</string> <key>Replace</key> <data> AAAAAAAAAAAAAA== </data> </dict> <dict> <key>Comment</key> <string>USB Catalina #1 (10.15.x) by PMHeart/DalianSky </string> <key>Disabled</key> <false/> <key>Find</key> <data> g/sPDw== </data> <key>InfoPlistPatch</key> <false/> <key>MatchOS</key> <string>10.15.x</string> <key>Name</key> <string>com.apple.iokit.IOUSBHostFamily</string> <key>Replace</key> <data> g/s/Dw== </data> </dict> <dict> <key>Comment</key> <string>USB Catalina #2 (10.15.x) by PMHeart/DalianSky </string> <key>Disabled</key> <false/> <key>Find</key> <data> g/kPDw== </data> <key>InfoPlistPatch</key> <false/> <key>MatchOS</key> <string>10.15.x</string> <key>Name</key> <string>com.apple.driver.usb.AppleUSBXHCI</string> <key>Replace</key> <data> g/k/Dw== </data> </dict> </array> </dict> <key>RtVariables</key> <dict> <key>ROM</key> <string>UseMacAddr0</string> </dict> <key>SMBIOS</key> <dict> <key>ProductName</key> <string>iMac14,2</string> <key>Trust</key> <true/> </dict> <key>SystemParameters</key> <dict> <key>InjectKexts</key> <string>Yes</string> <key>NvidiaWeb</key> <false/> </dict> </dict> </plist>
 19. Myślę, że @reyder przez "tę funkcjonalność" miał na myśli patchowanie AppleVPA dodane w wersji 1.2.9, które zastępuje NoVPAJpeg.kext, o którym prawdopodobnie mówił @Ratio. Ten kext wyłącza sprzętową akcelerację dekodowania JPEG, co jest obejściem problemu niedziałającego poglądu JPEG. Patch aktywujemy dodając parametry shikigva=32 shiki-id=Mac-7BA5B2D9E42DDD94 do boot args.
 20. Rzuć okiem na ten temat: https://hamac.pl/topic/16082-niedziałający-podgląd-jpeg/ Ja musiałem dodatkowo ustawić multimonitor na enable. Sprawdź też czy wpisany przez ciebie platform-id (w podanym przykładzie jest to ciąg znaków BAASBA==) jest poprawny. Cytowany kod nie nadaje się do kopiuj/wklej - patch musi być zgodny z twoją płytą główną. Cytowany fragment zadziała tylko na platformie Haswell z HD4600 (w dodatku nie w każdym wypadku bo na tej platformie występują 2 platform-id: 0x0412000B oraz 0x04120004). Zainstaluj Hackintool. W głównym menu wybierz "Patch" i sprawdź jaki masz platform-id. Następnie kliknij w menu na dole i tam również wybierz "Patch". Hackintool wygeneruje wtedy patch dla twojej twojej konfiguracji. Zwróć też uwagę na PciRoot Wyczerpujący opis znajdziesz tutaj: https://www.tonymacx86.com/threads/an-idiots-guide-to-lilu-and-its-plug-ins.260063/#Headless
 21. A czy na pewno instalowałeś poprawnie sterowniki? Jeśli używasz naszego forumowego UnibootX to zwróć uwagę na sekcję DisableDrivers. Sterownik nie zostanie załadowany jeśli jego nazwa występuje w tej sekcji.
 22. Nawet jeśli producent na to nie pozwala to zawsze pozostaje własnoręczne zaprogramowanie EPROM. Każdy szanujący się serwis komputerowy ci to zrobi.
 23. Gdy się kliknie opcję "Skalowana" z wciśniętym ⌘ to pokazuje się lista rozdzielczości, wśród nich jest też 2560x1440, czyli tzw 1440p, ale moim zdaniem 3008x1692 to optymalny wybór. Obszar roboczy jest wtedy nieco większy niż w 1440p, a interfejs jest nadal w rozmiarze pozwalającym na komfortową pracę.
 24. Oczywiście, że zmniejsza się przestrzeń robocza, ale 4k bez skalowania w 27 calach nie ma sensu. Plamka jest zbyt mała do komfortowej pracy. Windows 10 również zaleca takie właśnie skalowanie przy monitorze 4K o 27 calach. 4K to nie tylko przestrzeń robocza - to też gęstość pikseli. Przy takim skalowaniu jak pokazałem na obrazku (które odpowiada rozdzielczości 3008x1692) przestrzeń robocza i tak jest bardzo duża, a rozmiar elementów jest odpowiedni. Zyskujesz natomiast większą gęstość pikseli, dzięki temu obraz jest wyraźniejszy, a przede wszystkim tekst (na jedną literkę przypada więcej pikseli). Zauważ, że makowe monitory tzw. Retina, również nie używają skalowania 1:1 - stąd właśnie ta ich mityczna ostrość obrazu. Na jeden piksel logiczny przypada kilka pikseli fizycznych. Np. w MacBooku Pro 2016 natywna rozdzielczość to 2880×1800 podczas gdy domyślne ustawienie skalowania dla tych monitorów to odpowiadające rozdzielczości 1680×1050. Czy w takim razie uważasz, że powinny być ustawione domyślnie w skalę 1:1? Przypominam, że te matryce mają 15". Myślę, że dopiero przy około 32" można by było pracować w 4K w ustawieniach 1:1.
 25. Wszystko za małe? Od tego jest przecież skalowanie, które w macOS (w przeciwieństwie do Windowsa czy Linuksa) działa doskonale. Nikt normalny przecież nie pracuje na 27 czy 28 calowym monitorze w 4K bez skalowania. Z resztą to samo dotyczy ekranów tzw. retina - one też pracują w skalowanej rozdzielczości. Tak więc jeśli chodzi o 4K to zdecydowanie polecam bo ostrość obrazu jest nieporównywalnie lepsza od monitorów o niższej rozdzielczości. Odnośnie HDR się nie wypowiem, bo nie miałem okazji korzystać. Brzmi mi to raczej jak bajer.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.