Jump to content

wujek_bogdan

Members
 • Content Count

  1151
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  22

Everything posted by wujek_bogdan

 1. Pobierz najnowszy obsługiwany system... czyli najnowszy system 5 generacja intela jest nadal obsługiwana w Big Sur. Jeśli chcesz stabilniejszy system to instaluj Catalinę, ale raczej nie widzę przeciwwskazań, żeby instalować Big Sur. https://dortania.github.io/OpenCore-Install-Guide/ Tutaj masz bardzo dobry poradnik instalacji za pomocą OpenCore.
 2. Pobieraj tylko z oficjalnego źródła, tzn bezpośrednio od Apple: https://dortania.github.io/OpenCore-Install-Guide/installer-guide/mac-install.html#downloading-macos-modern-os
 3. Zainstalujesz każdą wersję, włącznie z najnowszą, ale podejrzewam, że Big Sur będzie ostatnią wersją gdzie platforma Haswell jest wspierana.
 4. @JEDI_V Nie róbmy z tego formy kolejnego elektroda.pl. Mamy tutaj mały ruch, ale stworzyliśmy jakąś społeczność. Po co psuć klimat na forum takimi uszczypliwościami?
 5. Jakikolwiek, bo (o ile się nie mylę) tam jest SATA2, więc nie ma sensu inwestowanie w szybsze dyski, bo te będą ograniczone przez przepustowość SATA2. Myślę, że np. Crucial BX500 to dobry kompromis między jakością a ceną.
 6. Jedyne co musisz zrobić to skopiować katalog EFI na partycję EFI i ustawić w BIOS-ie żeby bootowało z HDD. Prawdopodobnie źle skopiowałeś pliki. Częstym błędem jest skopiowanie plików bezpośrednio na partycję EFI. Pliki mają znajdować się w katalogu EFI na partycji EFI Tutaj masz instrukcję: https://dortania.github.io/OpenCore-Post-Install/universal/oc2hdd.html#grabbing-opencore-off-the-usb
 7. Złożyłem ostatni hacka z podobną specyfikacją: https://hamac.pl/topic/16598-wybór-płyty-pod-nowego-hacka-dziewiąta-czy-dziesiąta-generacja-intela#elComment_147380 Ja się nie zmieściłem w 3000, ale dałoby się zaoszczędzić na obudowie i ewentualnie na zasilaczu kupując niemodułowy. Biorąc pamięci 3000 zamiast 3200 też coś przytniesz. Zaoszczędzisz też biorąc dysk SATA zamiast NVMe. Tutaj znajdziesz konfig OpenCore pod ten zestaw:
 8. Ups. Umknęła mi ta wypowiedź. Ale skoro @pianista nie chce wydawać ~1000zł na nową kartę co jakie inne opcje mu pozostają? Nie widzę innej alternatywy niż zakup starocia, ale niekoniecznie używanego, bo widzę, że np. GT 710 o GT 730 jest jeszcze w sprzedaży. Pytanie czy te co są w sprzedaży to modele na Keplerze czy na Fermi?
 9. To nie tylko problem GT6xx / GT7xx ale ogólnie platformy Haswell. Identyfikacja iMac14,x najprawdopodobniej przestanie być wspierana w kolejnym wydaniu. Widzę, że na takiej platformie @pianista ma postawiony system, więc to czy karta będzie wspierana dalej czy nie jest sprawą drugorzędną.
 10. Jeśli nie jest istotna wydajność, a jedynie obsługa 2 monitorów to można jeszcze zastanowić się nad kartami Nvidia z serii Kepler. Wiem, że to sprzęt już nieco wiekowy, ale do biurowej pracy się nadaje jak najbardziej i jest nadal obsługiwany. Znalazłem posty na forach, gdzie ludzie piszą, że używają nawet 3 monitorów z GT 640. Tutaj jest pełna lista nadal wspieranych kart on Nvidia: https://dortania.github.io/GPU-Buyers-Guide/modern-gpus/nvidia-gpu.html#native-nvidia-gpus Przed zakupem warto jednak sprawdzić konkretny model i upewnić się, że dana karta jest rzeczywiście na chipie Kepler, niektóre modele były wydawane jednocześnie na chipie Kepler i Fermi!
 11. RX 580 jest kartą natywnie montowaną w makach. Na pewno obsługuje 2 monitory, obsługi 3 nie jestem w stanie potwierdzić osobiście natomiast internet mówi, że będą działać. W najgorszym wypadku potrzebny będzie patch dla framebuffera
 12. Wygląda na to, że "standardowe" ustawienia framebuffera dostępne w WhateverGreen (rozumiem, że testowałeś AAPL,ig-platform-id 07009B3E oraz 00009B3E oraz wszystkie wartości dla desktopów wylistowane tutaj) nie pasują do twojego układu portów na płycie. Pozostaje ci patchowanie framebuffera (zobacz tu i tu) aby te porty zmapować. Poszukaj też w Google twojego modelu płyty + framebuffer patch, podejrzewam, że nie jesteś jedyną osobą, która się z tym problemem spotkała. Testowałbym bez dedykowanej karty graficznej, żeby zminimalizować liczbę potencjalnych problemów. Dopiero gdy odpalisz iGPU to włożyłbym dedykowaną grafik i bawił się z "ubiciem" jej pod macOS. Rozumiem, że dedykowaną trzymasz dlatego, że masz dual boot i używasz jej pod Windows?
 13. To znaczy, że zintegrowana karta graficzna jest nadal aktywna (można na niej wykonywać obliczenia), ale ma wyłączone wyjścia. Zazwyczaj wystarcza ustawienie odpowiedniego patcha dla framebuffera w konfigu Clovera albo OpenCore. Niektóre płyty główne wymagają jeszcze ustawienia w BIOS-ie priorytetu dla dedykowanej karty graficznej oraz włączenia opcji Multi Monitor. Jeśli instalowałeś OpenCore z poradnika Dortania to na pewno przechodziłeś przez sekcję opisującą DeviceProperties (zakładam, ze masz CoffeLake, tak jak napisane w stopce). Masz tam napisane, że tryb headless wymaga ustawienia AAPL,ig-platform-id na 0300913E. Tryb headless jest używany głównie jako akceleracja sprzętowa dla kompresji/dekompresji multimediów.
 14. Internet zwraca jakieś wyniki dla frazy EXC_CRASH (Code Signature Invalid) ale nic ciekawego tam nie znajduję. Raczej są to posty na forach dla developerów, a więc problemy z działaniem konkretnych aplikacji, a nie ogólnosystemowe problemy. System masz czysty czy modyfikowałeś jakieś pliki systemowe?
 15. Stuprocentowego gotowca nie znajdziesz, ale w Dortania Opencore Install Guide masz startowe konfigi dla różnych platform, w tym dla Haswella. Poradnik jest napisany dosyć przejrzyście. Jeśli masz już doświadczenie z hackintoshem, to w jeden wieczór powinieneś ogarnąć instalację na OC. Ale zanim zmienisz bootloadera możesz spróbować zrobić update nadal używając Clovera. Najnowsza wersja zdaje się działać z Big Sur. Nie wiem natomiast jak stabilne jest wsparcie dla nowego systemu bo sam przeszedłem na OC. Zaktualizuj Clovera do najnowszej wersji Zaktualizuj wszystkie Kexty Po restarcie upewnij się czy wszystko działa Aktualizuj do Big Sur
 16. Dzięki za wyjaśnienie. W takim razie powinienem był od zawsze używać identyfikacji iMac 15,1 a używam iMac 14,2. Nie zauważyłem co prawda żadnych problemów wynikających z tego faktu (ani po stronice zarządzania energią CPU ani żadnych problemów z GPU), ale dla porządku wypadałoby mieć poprawną identyfikację
 17. Swoją drogą to czemu tu na forum dla Haswella polecana jest najczęściej identyfikacja iMac14,2 podczas gdy dla Haswella bez dedykowanej karty grariczne właściwą konfiguracją jest iMac 14,2 a dla Haswella z dGPU jest to iMac15,1 źródło: https://dortania.github.io/OpenCore-Install-Guide/config.plist/haswell.html#platforminfo
 18. A to ciekawe, bo jako jedną z zalet OC przedstawia się właśnie zauważalnie szybsze bootowanie. W każdym razie, nie przejmuję się tak bardzo tym czasem bootowania, mam jedynie obawę, że czas bootowania to objaw jakiegoś ogólnego problemu z wydajnością NVMe.
 19. Znalazłem ciekawą informację na Anti-Hackintosh-Buyers-Guide - ten model jest raczej niepolecany ze względu na kontroler Phoenix, z którym podobno macOC się nie bardzo lubi. To ciekawe, bo bardzo często na forach hackintoshowych poleca się ten dysk. Próbowałem, zgodnie z tym artykułem, wyłączyć TRIM, ale nic to nie dało. Co ciekawe po wyłączeniu trim za pomocą sudo trimforce disable TRIM nadal widnieje jako włączony w raporcie systemowym. Firmware mam już najnowszy, więc nie mam co aktualizować. Nie wiem czy jest czym się przejmować, bo w benchmarkach osiągam dobre wyniki. Trim Enabler (wiem, że nie jest to najlepszy benchmark) pokazuje średnią prędkość zapisu 2677 MB/s, odczytu: 3186 MB/s. Prędkości wydają się być więc w porządku. Może to nie jest kwestia samego dysku a bootloadera?
 20. Postawiłem system za pomocą OpenCore na ASUS PRIME Z-490-P. System wydaje się działać szybko, ale bootowanie zajmuje 38 sekund - od wciśnięcia ENTER na ekranie bootloadera do ekranu logowania. Na moim starym hacku na z87, na starszym dyski SSD na SATA ten sam proces zajmuje 30 sekund. W raporcie systemowym widzę, że TRIM jest włączony a szybkość magistrali to 4x. macOS 10.15.7 OpenCore 0.6.3, wersja RELEASE, logowanie wyłączone, brak błędów w konsoli podczas bootowania NVMeFix.kext 1.0.4 Lilu 1.4.9 Jak długo powinien trwać boot na NVMe? Podejrzewam, że około ~15s. Moje EFI.
 21. Nie, tak jak pisałem w sekcji Nie testowane, nie aktualizowałem do Big Sur. Instalację zacząłem dzień przed premierą i właśnie doprowadziłem system do stanu, w którym wiem, że wszystkie podstawowe funkcje systemu działają poprawnie. Z aktualizacją poczekam jeszcze pewnie 2-3 wydania poprawkowe. Nie chodzi mi tylko o sam system ale też (albo przede wszystkim) o aplikacje - od znajomych z pracy słyszałem, że niektóre programy nie chcą im działać na Big Sur, a jako że jest to sprzęt do pracy, nie chce sobie komplikować życia. Tak. Odtwarza mi się ten film w iTunes bez problemu.
 22. Instalacja nie różni się od instalacji Cataliny. Tutaj znajdziesz wszystko czego potrzebujesz: https://dortania.github.io/OpenCore-Install-Guide/
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.