Jump to content

wujek_bogdan

Members
 • Content Count

  1047
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  13

Everything posted by wujek_bogdan

 1. Nie wiedziałem, że taki fork istnieje. Fork ma kilka rzeczy, na których brak narzekał jakiś czas temu @314TeR
 2. Piszesz w taki sposób, że ciężko zrozumieć o co chodzi. Jaki pendrive wkładasz i co uruchamiasz? Chodzi o to co widziałem na filmie - ikonkę "zakazu"? Jeśli tak, to właśnie tego dotyczy mój komentarz. Uruchomienie systemu w trybie verbose. Tryb verbose spowoduje, że zamiast trybu graficznego pojawi się tryb tekstowi i zobaczymy, być może, komunikat błędu, który powoduje ten błąd. Skupmy się na jednej rzeczy na raz - albo na komputerze stacjonarnym albo na laptopie.
 3. Z drugiej strony większość dzisiejszych gier pójdzie na średnich/wysokich ustawieniach.
 4. W opcjach bootloadera znajdzie listę parametrów (jeśli dobrze pamiętam to menu nazwa się boot args), z którymi może być uruchomiony system, wśród nich jest tzw tryb verbose, możesz albo go wybrać z listy, albo ręcznie wpisać parametr -v jako parametr bootloadera. Wtedy zamiast graficznego trybu, podczas startu, uruchomi się tryb tekstowy.
 5. Wygląda na to, że pendrive z bootloaderem jest przygotowany poprawnie, ponieważ na filmie widać, że clover startuje, na zrzucie ekranu natomiast wygląda to tak jakbyś w ogóle nie zbootował komputera z dysku USB, więc tam mamy problem z konfiguracją BIOS-u/UEFI. Prawdopodobnie nie ustawiłeś poprawnie urządzenia, z którego system ma bootować. Wracając do filmu: uruchom bootloader z flagą -v Zobaczymy wtedy z jakim błędem masz do czynienia.
 6. Ten sam problem obserwuję po aktualizacji do 10.15.4 na Macbooku Air 2013. Wygląda więc na to, że to jakiś ogólny problem w tej aktualizacji i niekoniecznie jest związany z HDR bo ten laptop nie ma HDR. U mnie efekt jest taki jak na starej wyblakłej matrycy LCD - kolory są bardzo mało kontrastowe.
 7. Do głowy przychodzi mi taki trik: Jeśli w monitorze masz więcej niż jedno wejście HDMI, to możesz spróbować podłączyć 2 kable: jeden do intela, drugi do dedykowanej GPU. Przed włączeniem/restartem systemu będziesz sobie na monitorze, przyciskiem zmieniał wejście. Być może konieczne będzie "ubicie" dedykowanej grafiki w macOS. Podejrzewam, że można to zrobić edytując DSDT (a może jest jakiś wbudowany patch w WhateverGreen albo w samym Cloverze? Trzeba poszukać). // Edycja Tak na szybko poszukałem w googlu, czy jest coś na ten temat i znalazłem take wpisy: https://www.tonymacx86.com/threads/guide-disabling-discrete-graphics-in-dual-gpu-laptops.163772/ https://khronokernel-2.gitbook.io/opencore-vanilla-desktop-guide/extras/spoof Może ci się to przyda.
 8. Napisz coś więcej. Ciężko będzie ci pomóc jeśli podajesz tak mało szczegółów: Opisz jak przygotowałeś pendrive z bootloaderem Opisz jak przygotowałeś pendrive/dysk z systemem macOS według jakiej instrukcji działałeś, jaką masz konfigurację sprzętową, jakiej konfiguracji Clovera używasz
 9. Napisz jaki był efekt tego niewychodzenia. Co się działo podczas bootowania?
 10. Jest to część standardu ACPI, ACPI z kolei to standard pozwalający na komunikowanie się sprzętu z oprogramowaniem. Dzięki niemu z poziomu oprogramowania jest możliwe kontrolowanie pewnych aspektów zarządzania energią. DSDT to pewnego rodzaju tabele opisujące jakie urządzenia znajdują się na płycie głównej. Na podstawie tych tabel system operacyjny rozpoznaje urządzenia i wczytuje odpowiednie sterowniki (a mówiąc precyzyjniej: rozszerzenia jądra) dla tych urządzeń. W macOS, w przeciwieństwie do Windows, sterowniki są integralną częścią systemu (choć są od tego wyjątki). System może je załadować, lub nie, w zależności od tego na jakim sprzęcie jest uruchomiony. Filozofia jest tutaj więc zbliżona do tego jak działają systemy Linuksowe. W przypadku nowych płyt głównych zazwyczaj poprawki DSDT nie są wymagane, starsze płyty, jak twoja, wymagają ich dużo częściej. Część poprawek może być nałożona "w locie" przez bootloader. Niestety nie ma tutaj prostej odpowiedzi ponieważ najpierw trzeba zidentyfikować problemy jakie twój sprzęt ma. Ogólne informacje znajdziesz tutaj: https://www.insanelymac.com/forum/topic/278170-dsdt-—-what-is-it-and-how-do-i-get-it/ https://hamac.pl/forum/27-dsdt-opisy-narzędzia-przykłady/ Jest kilka wątków na tym forum, są też wątki na insanelymac. Są nawet gotowe DSDT dla tej płyty - ale z tymi bym uważał. Musisz mieć identycznią konfigurację: tak samo skonfigurowany BIOS i taką samą wersję BIOS-u. Nie masz też pewności, że gotowe DSDT jest przygotowane prawidłowo.
 11. Ten iPad, jeśli koncept używania iPada jako laptopa się przyjmie, może zapoczątkować przełom. Jeśli zatrze się różnica między urządzeniami mobilnymi a laptopami to też zatrze się różnica między aplikacjami mobilnymi a desktopowymi. Twórcy aplikacji będą zmuszeni pisać aplikacje tak, żeby działały zarówno na klasycznych desktopach jak i urządzeniach dotykowych. Takie podejście, swoją drogą, nie jest niczym nowym w świecie aplikacji webowych. W tej branży to przecież standard. Jeśli taka wizja się sprawdzi, to jest duża szansa, że za jakiś czas ARM zagości na desktopach/laptopach.
 12. Widzę na forum kilka postów użytkowników tej samej płyty głównej co twoja. Powinieneś na tym sprzęcie odpalić system w wersji 10.13.x - wyższe wersje być może też po wymianie grafik. Największym problemem będzie DSDT ponieważ te płyty wymagały wielu poprawek. System bez nich też będzie działała, ale będzie daleki od ideału - spodziewaj się problemów z działaniem USB oraz zarządzaniem energią.
 13. Tutaj jest problem. Na platformie AMD postawisz system, ale musisz się liczyć z wieloma problemami, m.in. związanymi z zarządzaniem energią CPU. Raczej nie będzie to system nadający się do pracy. Instaluj tylko jeśli chcesz się pobawić - jeśli chcesz zobaczyć jak system wygląda i jak działa. System będzie też wymagał modyfikacji plików systemowych, a więc każda aktualizacja będzie podobnie problematyczna co sama instalacja. Dobrego hacka postawisz tylko na intelu ponieważ w makach montowane są procesory intela. Dotyczy to w zasadzie każdego sprzętu - myśląc o składaniu hacka najlepiej kupić takie komponenty, które są montowane w komputerach apple.
 14. Z takich podstawowych rzeczy sprawdziłbym: Działanie portów USB - czy wszystkie działają i czy porty USB3 działają z prędkością USB3 Usypianie (ręczne usypianie i auto-usypianie) Wybudzanie z uśpienia Speedstep (czy mnożniki CPU zmieniają się dynamicznie i we właściwym zakresie) Odnośnie wifi się nie orientuję, poszukaj na forum, jest sporo wątków na ten temat. Odnośnie grafiki, to GT 710 ruszy oraz wszystko w architekturze Kepler, GT 1030 nie uruchomisz ani żadnej karty w architekturze Pascal - te wymagają sterowników od Nvidia (tzw Nvidia Web Drivers), które nie zostały wydane ani dla 10.14.x ani dla 10.15.x.
 15. Jeśli nazwałeś katalog poprawnie to tak. Żeby się upewnić czy na pewno system bootuje z tego katalogu możesz w konfigu zmienić jakieś ustawienie (np. skórkę Clovera) i sprawdzić czy zmiana jest widoczna podczas bootowania.
 16. To zależy jak przygotowałeś pendrive instalacyjny. UnobootX Clover ma kilka gotowców dla różnych platform. Znajdują się w katalogu OEM. Powinieneś wybrać taki, które najbardziej pasuje do twojej platformy sprzętowej i zmienić nazwę jego katalogu na odpowiadającą nazwie twojej płyty głównej (tę odczytasz z pliku preboot.log). Jeśli tego nie zrobiłeś to tak - Clover bootuje wtedy z domyślnego konfigu z EFI\CLOVER. Sekcję <DisableDrivers> masz zakomentowaną (znak #) więc żadne wpisy z tej sekcji nie mają znaczenia. Tak więc wszystkie drivery są ładowane, bez względu na to znajdują się w tablicy zablokowanych driverów. Ale skoro usunąłeś poprzedni sterownik i dodałeś inny, to nie ma to większego znaczenia. Chodzi tylko o to, żeby nie ładować sterowników, które wzajemnie się wykluczają. Przetestowałbym wszystkie możliwe wersje Aptio Memory Fix... z tym że nie wiem czy to właśnie jest przyczyną problemu - to był strzał. Zacząłbym od zweryfikowania konfigu Clovera i wybraniu takiego, który najbardziej pasuje do twojej platformy sprzętowej.
 17. Wnioskując po komunikacie to wartość dla parametry slide powinna być w zakresie 1-255 a jest inna. Sprawdź więc twoim konfigu sekcję Boot/Arguments. Szukam w sieci podobnych tematów i widzę, że problem może być związany z AptioMemoryFix. Spróbowałbym więc zmienić ten sterownik na inny, pamiętając przy tym, żeby aktualizować sekcję DisableDrivers, w innym wypadku twój sterownik nie zostanie załadowany.
 18. Wybacz, ale nikt nie będzie w stanie ci pomóc jeśli nie opiszesz twojego problemu dokładniej. W moim poprzednim poście zadałem kilka kluczowych pytań. Skoro instalujesz już system przez 2 tygodnie to opisz co w tym czasie robiłeś i jakie były efekty odpowiadając kolejno na zadane pytania. Jeśli miałbym strzelać to najprawdopodobniej masz źle przygotowany nośnik, z którego startujesz instalator, ale powodów może być całe mnóstwo. Być może instalator (jeśli nośnik jest jednak przygotowany dobrze) zatrzymał się na jakimś błędzie. Musisz uruchomić instalator w tzw. trybie verbose (uruchomić z parameterm -v) żeby zobaczyć komunikaty błędów.
 19. Bardziej interesujące jest to co się dzieje gdy wybierzesz instalator macOS, czyli opcję, która jest widoczna na załączonym przez ciebie zdjęciu Musisz nam pomóc sobie pomóc. Podaj jak najwięcej szczegółów: Na jakim sprzęcie instalujesz system? Jakiej wygląda twój konfig Clover, Jakich używasz kextów? W jaki sposób przygotowałeś instalator systemu? Jaką wersję systemu instalujesz? Jakie kroki jak dotąd podjąłeś? Piszesz, że męczysz się już 2 tygodnie, ale nie napisałeś nic więcej na ten temat. PS Nazywaj temat tak żeby innym użytkownikom było łatwiej przeglądać forum. Większość ludzi postujących tutaj ma jakiś "problem z instalacją".
 20. macOS na PC nie zainstalujesz za pomocą standardowego instalatora systemu. Musisz przygotować pendrive z bootloadererm dostosowanym do twojej platformy sprzętowej. Najłatwiej będzie jeśli skorzystasz z podlinkowanego poradnika.
 21. Jeśli Linux to polecam Archlinux - dystrybucja bardzo prosta w swojej konstrukcji - dla ludzi, którzy mają jako taką wiedzę na temat Linuksa, albo nie mają jej, ale mają za to ambicje żeby zrozumieć trochę lepiej jak Linux działa. Konfiguracja dystrybucji jest w większości oparta na plikach tekstowych, które są świetnie udokumentowane - zarówno w systemie jak i na Wiki. Prostota Archlinuxa jest czymś zupełnie innym niż prostota np. Ubuntu (czy innych Debianopochodnych). Ubuntu ma być proste dla przeciętnego użytkownika Windowsa, czyli ma robić wiele za ciebie, przez co pod spodem, siłą rzeczy, musi być skomplikowane. W Archu jest odwrotnie - system nie robi zbyt wiele za ciebie, ale za to pod maską jest bardzo przejrzysty. Kolejną zaletą Archa jest doskonały menadżer pakietów - pacman oraz nakładka dla niego yay, dzięki której kompilacja ze źródeł jest banalnie prosta - odbywa się za pomocą tzw pkgbuild, czyli przygotowanych przez społeczność "recept" dla kompilacji paczek. Dzięki temu podejściu kompilowane ze źródeł paczki nie są wrzucane w bezładzie gdzieś do /usb/bin, tylko są kompilowane do pakietów instalowanych i zarządzanych przez menadżer pakietów. Jeśli chodzi o macOS... a w zasadzie to Mac OS X, to obawiam się, że największym problemem będą aplikacje, wydajność do pracy biurowej powinna być przyzwoita (gdyby dołożyć ramu do 8GB). Będziesz musiał szukać starych wersji programów. Z drugiej strony to może być fajny eksperyment.
 22. Zainstalujesz, ale w życiu nie kupowałbym tego gotowca, bo: Nie jest podany producent karty graficznej, wiesz jedynie, że to Radeon RX 580 Nie jest podany model płyty głównej Nie jest podany model zasilacza, a jedynie jego moc Nie jest podany model dysku SSD, a jedynie jego wielkość Nie twierdzę, że sprzedawca to oszust, ale taki opis aukcji pozwala na dużą dowolność w doborze podzespołów, a więc z dużym prawdopodobieństwem sprzedawca będzie dążył do spełnienia zgodności z opisem jak najniższym kosztem. W tej samej cenie złożysz taki sam, albo lepszy sprzęt, ze świadomie dobranymi, dobrymi podzespołami. Najważniejszą, w kontekście instalacji macos, niewiadomą jest płyta główna. W teorii na każdej płycie zainstalujesz system, w praktyce mogą się pojawić różne, specyficzne dla danego chipsetu problemu. Jeśli składasz system pod macOS to dobierz podzespoły tak, żebyś miał z nimi jak najmniej problemów - a więc bierz takie, które są popularne dla hacków (a więc takie, które pojawiają się w prawdziwych makach). Poszukaj na forum, znajdziesz mnóstwo tematów, w których poruszana jest kwestia doboru płyty głównej/chipsetu.
 23. W tym temacie pojawiają się propozycje w tym przedziale cenowym: https://hamac.pl/topic/16160-czy-opłaca-się-dziś-kupować-mac-pro-51/?tab=comments#comment-144213
 24. Każdą kartę RX 5700 (tak samo jak RX Vega 56) odpalisz pod macos dzięki WhateverGreen. To jaki model wybierzesz to tylko kwestia osobistych preferencji. Ja na przykład uważam, że MSI z serii Gaming X to bardzo dobry wybór ze względu na temperatury i kulturę pracy. Asusy z serii Strix cieszą się też dobrą renomą. Safire z kolei, przynajmniej te z serii RX 570/580 (nie wiem jak jest w przypadku nowszych modeli), słynęły z tego, że nie były ani zbyt ciche ani zbyt chłodne. Są popularne w makach, bo macos ma dla nich natywne wsparcie. Tutaj masz listę oficjalnie wspieranych kart graficznych (czyli takich, które powinny działać bez dodatkowych kextów): https://support.apple.com/en-us/HT208544 Przy edycji multimediów, a wiesz to zapewne z własnego doświadczenia, żadna ilość ramu nie jest wystarczająca, więc im więcej tym lepiej. Taktowanie i opóźnienia nie mają aż tak dużego znaczenia jak w grach, gdzie pamięć musi być szybko wypełniana i opróżniana. W pracy z multimediami raz zapisane dane "siedzą" tam dużo dłużej. Jeśli chodzi o samą kompatybilność, to producent nie ma żadnego znaczenia dla macos. Każda kość będzie działać. Duże znaczenie ma za to dysk, bo on jest tutaj wąskim gardłem i to z niego wczytywane są dane do pamięci, a w przypadku za małej ilości pamięci to dysk robi za pamięć wirtualną. Więc jeśli zastanawiasz się w co zainwestować pieniądze, a ramu masz już wystarczająco dużo, to pomyślałbym o szybszym SSD. OK doczcytałem że masz już na liście Samsung 970 EVO.
 25. To nie jest tak, że łamiąc warunki licencji robisz coś nielegalnego. Łamiąc warunki licencji łamiesz warunki umowy między tobą a twórcą oprogramowania. Pozbawiasz się zatem wszystkich dobrodziejstw płynących z posiadania licencji - np. prawa do wsparcia technicznego. Licencja natomiast nie może stać ponad lokalnym prawem, a prawo w UE pozwala nie tylko na instalację oprogramowania w taki sposób i na takim sprzęcie jak sobie użytkownik zażyczy, ale nawet na jego modyfikację dla celów osobistych.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.