Jump to content

wujek_bogdan

Members
 • Content Count

  926
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

Everything posted by wujek_bogdan

 1. Pierwsze co mi przychodzi do głowy to to, że masz stare wersje tych kextów. Shiki jest już od dawna częścią WhateverGreen, więc skoro masz Shiki to pewnie pobierałeś te kexty dawno temu. Pobierz najnowsze Lilu: https://github.com/acidanthera/Lilu/releases I najnowszy WhateverGreen: https://github.com/acidanthera/WhateverGreen/releases Pobieraj zipy z końcówką -RELEASE.zip Wywal Shiki.
 2. Dokumentacja OpenCore mówi, że patche dodaje się w sekcji Kernel/Patch, ale mówi też, że OC ma wbudowany patch na limit portów - wystarczy ustawić Kernel/Quirks/XhciPortLimit na true ...mówi również, że nie jest to rekomendowana metoda (zaznaczam, że nie jest to problem typowy dla OpenCore, w przypadku Clovera jest tak samo) i lepiej utworzyć w tym celu USB map - pisałem na ten temat we wpisie na temat USBInjectAll. Wszystko co napisałem powyżej to informacje z dokumentacji. Nie testowałem jeszcze OC, więc wybacz jeśli coś przekręciłem.
 3. "beta" to w dużej mierze nazewnictwo. Są programy stabilne, które nie powinny otrzymać statusu alfy i są bety, które śmiało można nazwać wersjami stabilnymi. Np. Clover w wersji stabilnej wprowadza tzw. "breaking changes" - takie coś nie powinno mieć miejsca. Zgodnie z semver takie zmiany mogą być wprowadzane tylko w przypadku wypuszczania wersji MAJOR. Problem w tym, że nie wszyscy twórcy oprogramowania stosują się do semver. To tyle teorii. A jak wygląda praktyka? Na ile stabilny jest OpenCore? Bardzo podoba mi się transparentny sposób w jaki rozwijany jest ten bootloader, podoba mi się elegancka dokumentacja, podoba mi się fakt, że mamy podane na tacy gotowe konfigi dla różnych platform. Zastanawiam się więc nad zmianą. Z drugiej strony nie widzę na razie żadnej realnej korzyści w przejściu z Clover na OpenCore. OpenCore nie jest taką rewolucją jaką był Clover w czasach Chameleona. --- Wracając do tematu - aktualizowałem kilka dni temu system z 10.13.6 do 10.14.6 a wraz z nim Clovera. Mój poprzedni Clover miał co najmniej pół roku, jeśli nie więcej. Nie miałem żadnych problemów z aktualizacją. System po aktualizacji wstał. Widzę, że struktura katalogów na partycji EFI jest OK. Dopiero teraz dowiedziałem się, że powinienem był mieć problem Czyżby jednak instalator potrafił przeprowadzić migrację?
 4. Przez ostatnie 24 godziny nie wystąpił ani raz. Usunąłem z /Library/Preferences pliki: com.apple.PowerManagement.*.plist co spowodowało zresetowanie ustawień zasilania do wartości domyślnych. System odtworzył sobie te pliki podczas startu i od tego czasu wszystko jest OK. Moje obecne ustawienia zasilania to: pmset -g System-wide power settings: Currently in use: standby 1 Sleep On Power Button 1 womp 1 autorestart 0 hibernatefile /var/vm/sleepimage powernap 1 networkoversleep 0 disksleep 10 standbydelayhigh 86400 sleep 1 (sleep prevented by coreaudiod) autopoweroffdelay 28800 hibernatemode 0 autopoweroff 1 ttyskeepawake 1 displaysleep 10 highstandbythreshold 50 standbydelaylow 86400 Hibernacja jest więc wyłączona. Nie wiem natomiast jak było przed usunięciem wyżej wspomnianych plików. Na pewno świadomie jej nie włączałem, bo nigdy nie używałem hibernacji. Być może przy aktualizacji z 10.13.6 na 10.14.16 system sam ją włączył?
 5. Sprawdź w takim razie czy w Cloverze jest wspomniany wyżej sterownik. Nie wiem, w której wersji został dodany. Jeśli nie ma - dodaj go.
 6. Instalator skonwertował ci dysk na nowy system plików: APFS. Brakuje ci sterownika do obsługi tego pliku, pobierz sterownik APFS.efi i umieść go w katalogu /EFI/Clover/Drivers64UEFI. Porada na przyszłość: Trzeba założyć, że twój problem nie jest unikalny i już ktoś miał na świecie podobny: https://www.google.com/search?q=failed to get apfs volume keybag err %3D 2 EDYCJA: Mam jednak nieaktualne informacje. W Cloverze jest teraz domyślnie alternatywny driver ApfsDriverLoader.efi, więc APFS.efi nie jest już potrzebne. EDYCJA 2: Z jakiego Clovera bootujesz po instalacji systemu? Podejrzewam, że nie bootujesz teraz z nowego Clovera, którego masz na pendrajwie, tylko uruchomiłeś system bootując starym Cloverem z dysku. To wyjaśniałoby komunikaty związane z APFS.
 7. Ostatnio zrobiłem 2 zmiany w systemie: Zainstalowałem nową grafikę: MSI RX 580 Zaktualizowałem system z 10.13.6 do 10.14.6 Zaktualizowałem Clovera do v5058. Nie zmieniałem nic w konfigu Clovera poza zmianą NvidiaWeb na false. Zaktualizowałem kexty do najnowszych wersji: AppleALC.kext, Lilu.kext, RealtekRTL8111.kext, WhateverGreen.kext Od tego czasu, podczas uśpienia, bardzo często, ale nie zawsze, system wyłącza się. W logu systemowym nie widzę nic ciekawego. Wydaje mi się, że system nie wyłącza się w momencie przechodzenia w stan uśpienia, tylko po jakimś czasie będąc w stanie uśpienia. Przy wybudzaniu problemów nie ma - jeśli komputer się nie wyłączy, to każda próba wybudzanie kończy się sukcesem. Log systemowy: https://pastebin.com/2G2mE8e2 - wyłączenie nastąpiło po ostatnim komunikacie o 09:07:15 Konfig Clovera: https://pastebin.com/NGNQ7Tgq Sprzęt taki jak w stopce, czyli: Asus Z87M-PLUS, i7-4790k, 16GB DDR3@1600, MSI RX 580 8GB
 8. Uruchom system w trybie verbose, wtedy zobaczysz na ekranie komunikaty błędów i będziemy mogli działać dalej. Najlepiej by było gdybyś założył osobny temat - tutaj mamy wątek zbiorczy o 10.14.6.
 9. Na pewno dasz radę uruchomić. Jako bazę weź Unibootx Clover. Z grafiką nie powinno być problemów, bo twoja karta jest natywnie wspierana w macOS. Ciężko natomiast powiedzieć coś o płycie, bo to dosyć egzotyczny egzemplarz ale widzę, że na forum ludzie odpalają hacka na innych płytach na chipsecie h61, więc powinno być OK. Niech ktoś mądrzejszy się wypowie jaka konfiguracja SMBIOS najbardziej pasuje do tego modelu. Tutaj masz gotowy konfig dla płyty na tym chipsecie, więc możesz się na nim wzorować:
 10. Po aktualizacji, po restarcie, w bootloaderze powinna pojawić ci się dodatkowa opcja, z której uruchamiasz kolejny etap instalacji. Nie pojawiła ci się? Masz najnowszą wersję Clovera, wszystko powinno być OK.
 11. iGPU mam włączone, nie próbowałem za to jej wyłączać, może powinienem . Jeśli chodzi o kolejność inicjowania grafiki próbowałem wszystkich opcji: auto, PCI-E, iGPU - w każdym przypadku było tak samo. Dopiero po aktualizacji BIOS-u grafiki do najnowszej wersji (dostałem ją na polskim forum MSI, firmowy updater od MSI nie pokazywał tej aktualizacji!) i po ustawieniu inicjowania grafiki na PCI-E jako pierwszej problem zniknął. Testowałem tę kartę graficzną u znajomego - tam ten problem nie występował. Mam wrażenie, że to jest problem specyficzny dla mojej płyty głównej, albo monitora. Stawiam raczej na to drugie, bo mój Dell P2715Q słynie z takich akcji.
 12. Aktualizacja przeszła bez żadnych problemów, nie musiałem nic zmieniać w konfigu. Swoją drogą, zauważyłem, że mam w nim błąd - w sekcji <KextsToPatch> mam tablicę w tablicy (<array><array> zamiast <array>), a więc żadne z tych patchy nie były nigdy aktywne, co akurat w moim przypadku jest OK ponieważ używam USBPorts.kext.
 13. Na pewno musisz zaktualizwoać bootloader. Cięzko powiedzieć co jeszcze, prawdopodobnie konfigurację bootloadera też musisz zaktualizować. Musiałbyś podać specyfikację i obecny konfig, bez tego ciężko o bardziej konkretną poradę. Jeśli używasz Clovera to to zajrzyj tutaj i zaktualizuj swój konfig zgodnie z konfiguracją pasującą do twojej platformy sprzętowej. Jeśli nie używasz Clovera, tylko Chameleona, to czeka cię przesiadka na Clovera. Najlepiej załóż osobny temat. Ja właśnie zaktualizowałem system z 10.13.6 na 10.14.6. Wszystko poszło gładko, bez żadnych zmian w konfiguracji.
 14. Zmieniłem kartę z Nvidia na AMD, więc pora na aktualizację systemu. Zaktualizowałem Clovera do v5058 oraz kexty: Lilu i WhateverGreen. Czy poza patchem na limit portów usb muszę zmieniać coś w konfigu przy aktualizacji do 10.14? Mój obecny konfig, nie zmieniałem w nim nic od około roku, poza zmianą NvidiaWeb na <false/> <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd"> <plist version="1.0"> <dict> <key>ACPI</key> <dict> <key>DSDT</key> <dict> <key>Patches</key> <array> <dict> <key>Comment</key> <string>change EHC1 to EH01</string> <key>Disabled</key> <false/> <key>Find</key> <data> RUhDMQ== </data> <key>Replace</key> <data> RUgwMQ== </data> </dict> <dict> <key>Comment</key> <string>change EHC2 to EH02</string> <key>Disabled</key> <false/> <key>Find</key> <data> RUhDMg== </data> <key>Replace</key> <data> RUgwMg== </data> </dict> </array> <key>ReuseFFFF</key> <false/> </dict> <key>DropTables</key> <array> <dict> <key>Signature</key> <string>DMAR</string> </dict> </array> <key>SSDT</key> <dict> <key>DropOem</key> <false/> <key>Generate</key> <dict> <key>APLF</key> <false/> <key>APSN</key> <false/> <key>CStates</key> <false/> <key>PStates</key> <false/> <key>PluginType</key> <true/> </dict> </dict> </dict> <key>Boot</key> <dict> <key>Arguments</key> <string>kext-dev-mode=1</string> <key>Debug</key> <false/> <key>DefaultVolume</key> <string>LastBootedVolume</string> <key>Legacy</key> <false/> <key>NeverHibernate</key> <true/> <key>Secure</key> <false/> <key>Timeout</key> <integer>3</integer> <key>XMPDetection</key> <true/> </dict> <key>CPU</key> <dict> <key>UseARTFrequency</key> <false/> </dict> <key>Devices</key> <dict> <key>Audio</key> <dict> <key>Inject</key> <integer>7</integer> </dict> <key>USB</key> <dict> <key>FixOwnership</key> <false/> <key>Inject</key> <false/> </dict> </dict> <key>DisableDrivers</key> <array> <string>CsmVideoDxe</string> <string>DataHubDxe</string> <string>DumpUefiCalls</string> <string>EmuVariableUefi</string> <string>FSInject</string> <string>OsxAptioFix2Drv</string> <string>OsxAptioFix3Drv</string> <string>OsxAptioFixDrv</string> <string>OsxLowMemFixDrv</string> <string>PartitionDxe</string> <string>VBoxHfs</string> </array> <key>GUI</key> <dict> <key>CustomIcons</key> <true/> <key>Hide</key> <array> <string>preboot</string> </array> <key>Language</key> <string>pl:30788:0</string> <key>Mouse</key> <dict> <key>DoubleClick</key> <integer>500</integer> <key>Enabled</key> <true/> <key>Mirror</key> <false/> <key>Speed</key> <integer>2</integer> </dict> <key>Scan</key> <dict> <key>Entries</key> <true/> <key>Legacy</key> <false/> <key>Linux</key> <false/> <key>Tool</key> <true/> </dict> <key>Theme</key> <string>bootcamp</string> <key>ScreenResolution</key> <string>3008x1692</string> </dict> <key>Graphics</key> <dict> <key>Inject</key> <dict> <key>ATI</key> <false/> <key>Intel</key> <false/> <key>NVidia</key> <false/> </dict> </dict> <key>KernelAndKextPatches</key> <dict> <key>AppleIntelCPUPM</key> <false/> <key>AppleRTC</key> <false/> <key>Debug</key> <false/> <key>ForceKextsToLoad</key> <array> <string>\System\Library\Extensions\IONetworkingFamily.kext</string> </array> <key>KernelCpu</key> <false/> <key>KernelLapic</key> <false/> <key>KernelXCPM</key> <false/> <key>KextPatchesAllowed</key> <true/> <key>KextsToPatch</key> <array> <array> <dict> <key>Comment</key> <string>TRIMM Enabler</string> <key>Disabled</key> <false/> <key>Find</key> <data> QVBQTEUgU1NEAA== </data> <key>InfoPlistPatch</key> <false/> <key>Name</key> <string>IOAHCIBlockStorage</string> <key>Replace</key> <data> AAAAAAAAAAAAAA== </data> </dict> <dict> <key>Comment</key> <string>change 15 port limit to 26 in XHCI kext</string> <key>Disabled</key> <false/> <key>Find</key> <data> g72M/v//EA== </data> <key>InfoPlistPatch</key> <false/> <key>MatchOS</key> <string>10.11.x</string> <key>Name</key> <string>com.apple.driver.usb.AppleUSBXHCIPCI</string> <key>Replace</key> <data> g72M/v//Gw== </data> </dict> <dict> <key>Comment</key> <string>change 15 port limit to 26 in XHCI kext</string> <key>Disabled</key> <false/> <key>Find</key> <data> g710////EA== </data> <key>InfoPlistPatch</key> <false/> <key>MatchOS</key> <string>10.12.x</string> <key>Name</key> <string>com.apple.driver.usb.AppleUSBXHCIPCI</string> <key>Replace</key> <data> g710////Gw== </data> </dict> <dict> <key>Comment</key> <string>change 15 port limit to 26 in XHCI kext</string> <key>Disabled</key> <false/> <key>Find</key> <data> g32MEA== </data> <key>InfoPlistPatch</key> <false/> <key>MatchOS</key> <string>10.13.x</string> <key>Name</key> <string>com.apple.driver.usb.AppleUSBXHCIPCI</string> <key>Replace</key> <data> g32MGw== </data> </dict> <dict> <key>Comment</key> <string>change 15 port limit to 26 in XHCI kext 10.13.4-5 by PMHeart</string> <key>Disabled</key> <false/> <key>Find</key> <data> g32UDw+DlwQAAA== </data> <key>InfoPlistPatch</key> <false/> <key>MatchOS</key> <string>10.13.4,10.13.5</string> <key>Name</key> <string>com.apple.driver.usb.AppleUSBXHCI</string> <key>Replace</key> <data> g32UD5CQkJCQkA== </data> </dict> <dict> <key>Comment</key> <string>change 15 port limit to 26 in XHCI kext 10.13.6 (credit PMHeart FredWst)</string> <key>Disabled</key> <false/> <key>Find</key> <data> g32IDw+DpwQAAA== </data> <key>InfoPlistPatch</key> <false/> <key>MatchOS</key> <string>10.13.6</string> <key>Name</key> <string>com.apple.driver.usb.AppleUSBXHCI</string> <key>Replace</key> <data> g32ID5CQkJCQkA== </data> </dict> </array> </array> </dict> <key>RtVariables</key> <dict> <key>ROM</key> <string>UseMacAddr0</string> </dict> <key>SMBIOS</key> <dict> <key>BiosReleaseDate</key> <string>08/21/2017</string> <key>BiosVendor</key> <string>Apple Inc.</string> <key>BiosVersion</key> <string>IM142.88Z.0123.B00.1708211454</string> <key>Board-ID</key> <string>Mac-27ADBB7B4CEE8E61</string> <key>BoardManufacturer</key> <string>Apple Inc.</string> <key>BoardSerialNumber</key> <string>D25519404J9FF4GFB</string> <key>BoardType</key> <integer>10</integer> <key>BoardVersion</key> <string>1.0</string> <key>ChassisAssetTag</key> <string>iMac-Aluminum</string> <key>ChassisManufacturer</key> <string>Apple Inc.</string> <key>ChassisType</key> <string>0x0D</string> <key>Family</key> <string>iMac</string> <key>FirmwareFeatures</key> <string>0xE00FE137</string> <key>FirmwareFeaturesMask</key> <string>0xFF1FFF3F</string> <key>LocationInChassis</key> <string>Part Component</string> <key>Manufacturer</key> <string>Apple Inc.</string> <key>Mobile</key> <false/> <key>PlatformFeature</key> <string>0x01</string> <key>ProductName</key> <string>iMac14,2</string> <key>SerialNumber</key> <string>XXX</string> <key>Version</key> <string>1.0</string> <key>Trust</key> <true/> </dict> <key>SystemParameters</key> <dict> <key>InjectKexts</key> <string>Yes</string> <key>NvidiaWeb</key> <false/> </dict> </dict> </plist>
 15. Też mi to przyszło do głowy, bo mój model monitora słynie z tego rodzaju problemów, ale tym razem to nie monitor. Podłączyłem przed chwilą dla testu inny monitor i nadal występuje ten sam problem.
 16. Zamontowałem nową kartę graficzną - MSI RX 580 Gaming X 8GB. Przed instalacją wszystko było OK. Obecnie mam taki problem, że na etapie bootowania mam czarny ekran - no signal na monitorze. Po załadowaniu się systemu pojawia się obraz na ekranie i wszystko działa OK - zarówno na macOS jak i pod Windowsem. W przypadku Windowsa obraz pojawia się już na etapie wczytywania systemu (po ekranie Clovera). W przypadku macOS w momencie gdy znika pasek postępu i pojawia się ekran logowania. Na zintegrowanej grafice wszystko jest OK (nawet gdy RX 580 jest podłączona). Na starej grafice - GTX 960 też wszystko OK. Próbowałem: Aktualizować BIOS płyty głównej (ASUS Z87-PLUS) do najnowszej wersji. Resetować BIOS płyty głównej do ustawień domyślnych Ustawiać różną kolejność inicjowania karty graficznej w BIOS-ie (Auto/PCI-E/Onboard) Zmieniać tryb CSM na enabled/disabled Podpinać monitor do HDMI oraz DP. Aktualizować BIOS karty graficznej przez MSI Live Update 6 - program pokazuje, że mam najnowszy BIOS. Wygląda to tak jakby karta graficzna nie chciała pracować w tej rozdzielczości, która jest na etapie bootowania. Zastanawiam się czy karta jest uszkodzona, czy to jakiś problem związany z konfiguracją. --- Wiem, że temat nie jest związany z macOS, dlatego zakładam go w dziale Hydepark.
 17. Kupiłem MSI RX 580 Gaming X 8GB. Wybór był między tym modelem a modelem ROG Strix od Asusa. Te 2 karty najlepiej wypadają w testach jeśli chodzi o kulturę pracy i temperatury.
 18. Nie spodziewałbym się wielkich zmian. Nie wiem jaką Apple ma politykę jeśli chodzi o nazewnictwo, ale raczej standardem w tworzeniu oprogramowania jest to, że w wersjach beta nie wprowadza się już istotnych zmian, a jedynie szlifuje to co już zostało wprowadzone, aby ustabilizować projekt. To raczej w alfach, czy dev preview dodaje się nowe rzeczy i wprowadza tzw. "breaking changes".
 19. Masz na myśli jakiś problem występujący tylko pod macOS, czy ta karta po prostu tak ma? // edycja: Przeglądam właśnie testy tej karty i widzę, że Saphire Nitro+ w testach wychodzi słabo jeśli chodzi o hałas. Wygląda na to, że wybrałeś po prostu głośny model.
 20. Wstyd się przyznać. Założyłem, że nie mogę pisać ł w całym systemie, a okazało się, że tylko w Chrome. Winna była jedna z wtyczek.
 21. Nie liczę już na to, że Nvidia wypuści sterowniki dla nowszych systemów, wypada więc przesiąść się z mojego GTX 960 na coś od AMD. Będzie to prawdopodobnie RX 580. Wiem, że karta jest wspierana oficjalnie, więc w teorii nie powinno być problemów. Doświadczenie mówi jednak, że nie można takiego optymistycznego założenia z góry przyjmować (miałem już 2 karty, które w teorii działały natywnie - w obu przypadkach problemy - albo losowe freezy albo problem z wybudzaniem). Czy jest coś na co muszę zwrócić uwagę? jakieś modele, których mam unikać? Myślałem nad MSI RADEON RX580 GAMING X, ponieważ mam obecnie kartę od Nvidia z tej samej serii i jestem bardzo zadowolony z kultury pracy.
 22. Od kilku dni nie mogę pisać litery ł. Wszystkie inne polskie znaki działają poprawnie poza małą literą ł. Co ciekawe duże Ł działa! Nie przypominam sobie, żebym w ciągu ostatnich dni zmieniał coś w systemie czy instalował jakikolwiek program, który mógłby ustawić sobie ten skrót jako globalny skrót klawiszowy i tym sposobem "przejąć kontrolę" nad ł. Używam standardowego układu klawiszy modyfikujących oraz programu Karabiner Elements (swoją drogą, gorąco polecam) do mapowania prawych klawiszy modyfikujących, tak żeby polskie znaki pisać za pomocą prawego Command a nie Option, a jednocześnie nie zmieniać układu lewych klawiszy modyfikujących. Tak więc pierwsze podejrzenie padło oczywiście na Karabiner Elements, ale nawet gdy go wyłącze/odinstaluję to problem nadal istenieje. Jakieś pomysły?
 23. Warto też dodać, że w OpenCore proces tworzenia oprogramowania jest bliższy duchowi open source niż w przupadku Clovera. Co prawda źródła Clovera też są dostępne, ale vit9696 robi to w dużo bardziej transparentny sposób. Bierze czynny udział w życiu społeczności, ma normalny bugtracker, wydaje changelogi, no i najważniejsze - udostępnia porządną dokumentację.
 24. Ciekawe czy Nvidia wypuści drivery dla tej wersji systemu. Na razie nie ma żadnych informacji na ten temat. Jeśli nie to trzeba będzie się poważnie zastanowić nad migracją na AMD. Ja nadal, ze względu na mojego GTX960, siedzę na 10.13.6.
 25. @314TeR Wydaje mi się, że obecnie wcale nie ma mniej osób zainteresowanych tematem tylko po prostu formuła forum jest już dosyć stara. W ciągy ostatnich lat pojawiło się dużo więcej różnych form komunikacji i budowania społeczności. Jest Twitter, Slack, jest Reddit, czy redditopodobne strony jak Wykop.pl, są grupy facebookowe, etc. Sądzę, że nadal można budować aktywną społeczność, ale metyody angażowania społeczności są inne a przede wszystkim bardziej zdywersyfikowane. Forum jest bardzo dobrym sposobem zbierania treści, utrzymywania ich w zorganizowany sposób (chociaż wiki nadaje się tutaj dużo lepiej), ale nie jest już tak dobrym sposobem wymiany informacji jak kiedyś. Formuła forum jest niestety już nieco zdziadziała. A być może moja diagnoza nie jest trafna? Być może po prostu spada zainteresowanie tą tematyką? Może się bogacimy i kupno Maka nie jest już takim wydatkiej jak było w przeszłości? A może nasza znajomość angielskiego jest lepsza niż lata temu i polscy użytkownicy po prostu korzystają z insanelymac? A może wszystko to po trochu. W każdym razie myślę, że można by było spróbować zaktywizować społeczność innymi kanałami. Wielu ludzi, nawet związanych jakoś ze światem informatyki, nie ma w ogóle pojęcia o tym, że coś takiego jak hackintosh istnieje.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.