Jump to content

wujek_bogdan

Members
 • Content Count

  1101
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  20

Everything posted by wujek_bogdan

 1. Konfig, z którego startujesz nie wygląda jak konfig dla Z97 z UnibootX. Zacząłbym więc od użycia gotowca z UnibootX, wystartowania instalacji, a potem dopiero robiłbym szlify konfigu. Odczytaj więc z perboot.log nazwę twojej płyty głównej, zmień nazwę katalogu katalogu EFI/OEM/4R Haswell Z97/ na taką jak odczytasz z preboot.log i wystartuj instalację. // EDIT: widzę, że załączyłeś prebootl.og. Nazwa twojej płyty to GRYPHON Z97 ARMOR EDITION. 0:103 0:001 CheckOEMPathExists tried EFI\CLOVER\OEM\All Series--00-00-00-00-00-00. Dir not exists 0:103 0:000 CheckOEMPathExists tried EFI\CLOVER\OEM\GRYPHON Z97 ARMOR EDITION\UEFI. Dir not exists 0:103 0:000 CheckOEMPathExists tried EFI\CLOVER\OEM\All Series. Dir not exists 0:103 0:000 CheckOEMPathExists tried EFI\CLOVER\OEM\All Series-3400. Dir not exists 0:103 0:000 CheckOEMPathExists tried EFI\CLOVER\OEM\GRYPHON Z97 ARMOR EDITION. Dir not exists 0:103 0:000 CheckOEMPathExists tried EFI\CLOVER\OEM\GRYPHON Z97 ARMOR EDITION-3400. Dir not exists 0:103 0:000 set OEMPath by default: EFI\CLOVER 0:104 0:001 EFI\CLOVER\config.plist loaded: Success Jak widać powyżej Clover próbował załadować konfig z wymienionych wyżej lokalizacji, ale jako że nie znalazł katalogu odpowiadającemu nazwie twojej płyty głównej, załadował domyślny konfig z EFI/CLOVER/config.plist
 2. Nawet jeśli się to uda, to to taka wirtualizacja nie jest zgodna z duchem hackintosha. Główną zaletą hackintosha jest to, że za niższą cenę mamy natywnie działający i przede wszystkim szybszy sprzęt. Zakładając jednak, że uda się zwirtualizować sam główny procesor ARM to nadal pozostaje kwestia dodatkowych układów (m.in. odpowiadających za szyfrowanie), o których mowa była na konferencji. No i to jest sedno sprawy. Ze względu na brak sterowników pożytek z takiego zwirtualizowanego hackintosha będzie podobny, albo nawet mniejszy, jak z macos odpalonego na wirtualnej maszynie.
 3. Ale nie dostajesz go na własność, to jest cena za dostęp do zestawu developerskiego, który po zakończeniu programu zwracasz do Apple.
 4. Jest też taka opcja, że Apple w segmencie Pro będzie wzbogacał główny CPU dedykowanymi czipami np. do sprzętowego dekodowani audio/video. Z resztą już na prezentacji była o tym mowa. Ciężko tutaj spekulować jeśli nie wiemy jak duży udział w zyskach Apple ma segment pro. Jeśli jest to jakiś mały procent, to nie zdziwiłbym się gdyby go ubili. Z drugiej strony na prezentacji mocno podkreślali to jak wydajne są ich CPU i że programy takie jak Final Cut, Logic czy pakiet Adobe są gotowe do pracy na nowej platformie. Po co mieliby to robić jeśli mieliby zamiar ubić segment pro?
 5. Sądzę, że porównanie migracji z PPC na x86 z migracją z z86 na ARM nie jest zbyt dobre i nie powinniśmy wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Procesory x86 były bardziej wydajne od PPC, tak więc migracja mogła odbyć się szybciej. Obecne procesory ARM, o ile mogą spokojnie sprawdzić się w Macbook Air, to w stacjach roboczych trudno będzie im dorównać procesorom Intela czy AMD. Sądzę więc, że ta migracja potrwa nieco dłużej i dwie architektury będą współistnieć przez jakiś czas. Chyba, że Apple ma coś w zanadrzu. Być może pracują, albo mają już opracowany jakiś mocarny CPU na ARM, który wsadzą do iMaków i Maków Pro?
 6. Też zwróciłem na to uwagę. Myślę, że niewspominanie o ARM to marketingowa sztuczka. Wolą powiedzieć "Apple Silicon" niż ARM bo podkreślają wtedy, że jest to ich własny dedykowany, dopasowany do użytkownika, <wstaw_resztę_marketingowej_gadki> produkt. Z całą pewnością będzie to ARM bo w Developer Transition Kit jest przecież procesor ARM wyjęty z iPada Pro 2020. Ale z prezentacji wynikało też, że będzie to ARM wzbogacony o dodatkowe ASIC. Mnie by to zdziwiło ponieważ w prezentacji była mowa o tym, że w ciągu 2 lat chcą zakończyć migrację na nową architekturę. Myślę, że Apple będzie jednak celowało w ARM + wyspecjalizowane ASIC.
 7. Nie sądzę, żeby inwestowali nadal w x86. Skoro na konferencji powiedzieli, że migracja ma potrwać 2 lata, to sądzę, że po tym czasie nie będą produkować żadnego sprzętu na x86. Nie wiemy nad czym Apple pracowało przez ostatnie lata. Być może mają już opracowane CPU na ARM, które wydajnością nie odbiegają od x86 i właśnie te CPU będą montować w Makach Pro i Macbookach Pro. Bez możliwości instalacji Windowsa - to na pewno, ale nie ze względu na politykę Apple, ale ze względu na inną architekturę CPU. Jeśli chodzi natomiast o brak możliwości instalacji aplikacji spoza App Store to jestem przekonany, że tego nie zrobią. Nie widzę powodu dla którego zmiana architektury miałaby pociągać za sobą taką decyzję. Taka decyzja spotkałaby się z bardzo ostrą krytyką zaawansowanych użytkowników (sys adminów, programistów, etc), którzy od lat przyzwyczajeni są do instalacji oprogramowania przez Homebrew.
 8. Na konferencji powiedziano, że planują zakończyć migrację na nową platformę w ciągu 2 lat. Nie powiedzieli co to dokładnie znaczy - podejrzewam, że oznacza to, że po 2 latach nie będą wypuszczać już w ogóle komputerów z x86. Następnie powiedzieli, że stara architektura będzie wspierana przez lata, nie wyjaśniając co oznacza "przez lata". Ja spodziewam się, że będzie to co najmniej 5 lat, bo przecież wydają właśnie nowe modele na x86. Nie wypada więc ubijać sprzętu wcześniej niż za 5 lat. Jeśli się nie mylę to iMaki mają oficjalne wsparcie nawet przez 7 lat. W ciągu tych kilku lat jeszcze sporo się może zmienić. x86 kiedyś musi odejść. Apple przeciera szlaki ARM na desktopach i jeśli tą samą drogą poszedłby Microsoft (swoją drogą Windows na ARM istnieje) to być może zaczną pojawiać się na rynku komputerów osobistych komputery na ARM, które są czymś więcej niż Raspberry Pi. Z drugiej jednak strony rynek jest coraz bardziej dominowany przez urządzenia przenośne, a więc prędzej spodziewałbym się laptopów na ARM. Kolejnym problemem to dodatkowe układy, którymi chwalił się Apple na konferencji. Z tego co zaprezentowali wynikało, że ich CPU posiada szereg niestandardowych, wyspecjalizowanych układów, a więc nawet jeśli ARM stanie się bardziej popularny to stawianie systemu na nie-applowych ARM-ach może okazać się niemożliwe ze względu na brak tych układów.
 9. To w takim razie pozostaje ci zlecenie komuś złożenia hacka (wydaje mi się, że na forum są osoby, które świadczą takie usługi) i tym bardziej nie polecam iść w egzotykę. Tak jak pisałem wcześniej - lepiej wybrać rozwiązania, które są popularne w społeczności hackintosha. W razie problemów dużo łatwiej będzie ci je rozwiązać - bez względu na to czy rozwiązywać problem będziesz samodzielnie czy komuś to zlecisz.
 10. Uważam, że nie ma sensu męczyć się z jakimś egzotycznym sprzętem skoro w takiej samej cenie możesz kupić zupełnie bezproblemowy sprzęt. Nawet jeśli ta firma stawia dobrej jakości hacka (swoją drogą nie widzę powodu żeby "cenzurować" nazwę firmy), to przy aktualizacji mogą się pojawić problemy, które ciężko ci będzie rozwiązać, bo w sieci nie znajdziesz porad odnośnie swojego sprzętu. Jeśli masz ograniczony budżet to celuj w starego dobrego Haswella (z87, z97). Za nieduże pieniądze możesz złożyć zestaw o bardzo przyzwoitych parametrach np. podobny do tego z mojej stopki.
 11. Potrzebujesz pendrive z bootloaderem. Najłatwiej będzie jeśli skorzystasz z UnibootX. Szczegółową instrukcję znajdziesz tutaj: https://hamac.pl/topic/11716-unibootx-clover-oficjalny-uniwersalny-bootloader-hamacpl/ Potrzebujesz także obraz instalacyjny macOS. Linki znajdziesz tutaj: https://hamac.pl/topic/16074-linki-do-pobierania-instalatorów-macos-z-mac-app-store/ Następnie, musisz z pobranego obrazu systemu przygotować dysk instalacyjny. Instrukcję znajdziesz tutaj https://hamac.pl/topic/13579-instalacja-macos-1012-sierra-krok-po-kroku/ Gdy masz już przygotowane oba dyski USB, uruchamiasz komputer bootując z pendrive'a z UnibootX i uruchamiasz instalację systemu z drugiego dysku.
 12. Podczas instalacji systemu masz wybór dysku, ale najbezpieczniej będzie gdy po prostu na czas instalacji odepniesz drugi dysk i zostawisz podłączony jedynie ten, na którym chcesz zainstalować macOS.
 13. A w wielu przypadkach wystarczy po prostu WINE. Niestety musimy poczekać, aż developerzy WINE poradzą sobie z dostosowaniem WINE do pracy w w pełni 64-bitowym środowisku. Obecnie, po porzuceniu przez Apple wsparcia dla aplikacji 32-bitowych (czyli od 10.15), WINE przestało działać Więcej szczegółów tutaj: https://www.codeweavers.com/about/blogs/ken/2019/10/3/crossover-for-catalina-progress-october-3-2019
 14. Jeśli przejdą na ARM to tylko po to żeby ujednolicić platformę na wszystkich urządzeniach. Nie byłby to pierwszy w historii taki ruch, bo już przecież przechodzili z architektury PowerPC na x86. Nie wykluczałbym więc takiej ewentualności. Cykl życia produktów Apple, z tego względu, że celują raczej w rynek komputerów osobistych niż rozwiązania korporacyjne, jest stosunkowo krótki, więc mogą pozwolić sobie na takie nagłe ruchy. Pytanie tylko czy implementacja wstecznej kompatybilności byłaby w ogóle możliwa. W przypadku migracji z PPC na x86 użytkownicy dostali warstwę kompatybilności w postaci Rosetty. Podejrzewam, że w przypadki migracji z x86 nie będzie to takie łatwe. Wydaje mi się, że emulacja x86 na ARM będzie dużo większym wyzwaniem.
 15. Ta dziwna losowość w postępie instalacji może wskazywać na problem sprzętowy. Pierwszym podejrzanym moim zdaniem jest dysk twardy. Zrób sobie bootowalny nośnik z jakimś programem testującym powierzchnię dysku. Drugim podejrzanym jest ram - tutaj podobnie, sprawdziłbym pamięci memtestem.
 16. Warto napisać jak sobie poradziłeś, komuś może się ta informacja przydać. Sądzę, że pomoże tutaj SATA_Legacy.kext. Znajdziesz go w UnibootX Clover.
 17. Właśnie o to mi chodzi, Apple wydaje co roku nowy system, a tak na prawdę to wydaje cały czas aktualizacje. Robią dokładnie to samo co MS, tylko nazywają to nowymi wersjami. To tylko kwestia numerków i marketingu. Chciałem się odnieść do tego punku. Też mi się nie podoba cały ten pomysł z bibliotekami. Rozumiem, że to ma być mechanizm idiotoodporny, ale niestety użytkownikom, którzy wiedzą co robią bardziej przeszkadza niż pomaga. Dotychczas do importu zdjęć używałem aplikacji Photos nie mając innej alternatywy. Okazało się jednak, że alternatywa jest, w dodatku jest wbudowana w system! Odkryłem ją dopiero wczoraj - Image Capture. Nie mam pojęcia czemu nigdy wcześniej o nim nie słyszałem.
 18. Wchodzisz w menu releases z powyższego linka, pobierasz najnowszą wersję kexta, czyli plik RTCMemoryFixup-1.0.5-RELEASE.zip, rozpakowujesz zipa, i instalujesz kexta, tak jak to robisz z każdym innym kextem. Z tym, że ten fix jest "konkurencyjnym" fixem do tego dostępnego w Cloverze, więc na czas testowania kexta, wyłącz patch w Cloverze.
 19. To właśnie Apple robi, wydaje cały czas aktualizacje do tego samego systemu.
 20. Próbowałeś ustawić KernelAndKextPatches/AppleRTC na True w konfigu Clovera albo użyć RTCMemoryFixup?
 21. Najprawdopodobniej masz złe ustawienia framebuffera. Skąd wziąłeś obecne ustawienia? Polecam bardzo obszerny wpis na temat odpalania kart intela: https://github.com/acidanthera/WhateverGreen/blob/master/Manual/FAQ.IntelHD.en.md Zanim jednak zaczniesz kombinować z własnymi ustawieniami, usuń całą sekcję odpowiedzialną za konfigurację framebuffera i spróbuj odpalić na domyślnej konfiguracji ustawiając Graphics/Inject/Intel na True
 22. Jest możliwe dobranie podzespołów tak, żeby hack działał tak samo jak prawdziwy mak, bez żadnych kompromisów. Nie da się natomiast zbudować takiego hacka, który na 100% przetrwa aktualizację. Zawsze może pojawić się coś w nowej wersji co będzie wymagało np. zmian w konfiguracji bootloadera, czy aktualizacji jakichś kext.
 23. Sprawdź czy PM masz w pełni odpalony. Gdzieś wyżej w tym wpisie podawałem linka. Logi systemowe masz w /var/log/system.log zapisz sobie czas, w którym wystąpił freez i sprawdź so cię w tym czasie dzieje w logach Nie mam pojęcia. @314TeR jest specem w tym temacie, może on się wypowie. // Edycja: wpisując w google "macos multiple audio output" znalazłem taki wpis: https://www.macrumors.com/how-to/output-mac-audio-two-pairs-headphones/ Musisz to sam zweryfikować. Zacznij bez żadnych dodatkowych wpisów i sprawdź czy system działa (sprawdzając też PM, tak jak pisałem wyżej), jeśli nie działa to po jednym dodawaj wpisy i weryfikuj, który jest konieczny do działania systemu. Według tego co piszą tutaj: https://sourceforge.net/p/cloverefiboot/wiki/KernelAndKextPatches/#kernelpm KernelPM wydaje się zbędny, bo jeśli wierzyć dokumentacji, to patch PM dla Haswella. Swoją drogą widzę, że w konfigu dla Z68 ten patch jest wyłączony. Nie wiem, natomiast który patch masz na myśli mówiąc ACPI. Edytując wpisy w /GUI/Hide/ https://www.tonymacx86.com/threads/guide-how-to-hide-unwanted-volumes-on-clover-boot-menu.246532/
 24. Widocznie zainstalowałeś Windowsa będąc w trybie IDE. Tutaj masz poradnik jak problem naprawić pod Win10: https://www.bleepingcomputer.com/forums/t/650771/ide-to-ahci-windows-10/ Montujesz partycję EFI (albo za pomocą terminala, albo przez jakieś graficzne narzędzie np. Clover Configurator czy Hackintool), tak żeby była widoczna w Finderze Przenosisz dane z pendrajwa na partycję EFI, tak, żeby struktura katalogów była następująca: /EFI/CLOVER/ Ustawiasz w BIOS-ie, żeby system bootował z partycji EFI
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.