Jump to content

wujek_bogdan

Members
 • Content Count

  932
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

Posts posted by wujek_bogdan


 1. A coś jest nie tak z popularnym, również w linuksowym świecie, driverem ntfs-3g?

  btw, jeśli chcemy mieć bezproblemową wymianę danych między macOS a Windowsem to najlepiej sformatować partycję (jeśli nie jest to partycja systemowa) w exFAT - to system plików wywodzący się z Fat32, ale w przeciwieństwie do niego nie ma śmiesznego ograniczenia rozmiaru pliku do 4GB. Odczyt i zapis działa bez żadnej konfiguracji w macOS i pod Windows. 


 2. 4 godziny temu, Ian napisał:

  w backupie sa teraz trzy volumeny (jak słusznie poprawia nomenklaturę @reyder):

  Taki mały offtopic. W Ubuntu (gdzieś w okolicach wersji 6.x) była kiedyś śmieszna wtopa w polskim tłumaczeniu. Dyski w menadżerze plików były podpisane "Głośność". Ktoś musiał przeoczyć kontekst tłumacząc słowo "Volume" :)


 3. Godzinę temu, Ian napisał:

  Jednak jak wcześniej pisałem, w innych systemach dysk ten jest widziany jako dwie partycje.

  Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc "partycje wietualne. Z tego co piszesz wynika, że nie są to są normalne partycje, z tym że system maskuje ten fakt, zapewne tworząc zwykłe dowiązania/dowiązania symboliczne.


 4. Do tego co napisałeś wyżej warto dodać jeszcze jedną informację. Nasz forumowy Bootloader UnibootX Clover ma OsxAptioFix3Drv w sekcji DisableDrivers. Tak więc po aktualizacji Clovera, który zastępuje AptioMemoryFix driverem OsxAptioFix3Drv mamy problem ponieważ żaden AptioFix nie zostanie załadowany. Trzeba albo ten wpis usunąć, albo przywrócić AptioMemoryFix.

  AptioMemoryFix można pobrać ze zarchiwizowanego repozytorium: https://github.com/acidanthera/AptioFixPkg/releases
  Driver co prawda nie jest już rozwijany ale i tak jest nowszy niż OsxAptioFix3Drv, więc nie widzę powodu żeby używać OsxAptioFix3Drv.

   


 5. 18 godzin temu, kadyk napisał:

  whatevergreen, lilu, shiki

  Pierwsze co mi przychodzi do głowy to to, że masz stare wersje tych kextów. Shiki jest już od dawna częścią WhateverGreen, więc skoro masz Shiki to pewnie pobierałeś te kexty dawno temu.

  Pobierz najnowsze Lilu: https://github.com/acidanthera/Lilu/releases
  I najnowszy WhateverGreen: https://github.com/acidanthera/WhateverGreen/releases

  Pobieraj zipy z końcówką -RELEASE.zip

  Wywal Shiki.


 6. 10 godzin temu, HIDEE napisał:

  Jak się w OC zawiaduje patchami do USB?

  Dokumentacja OpenCore mówi, że patche dodaje się w sekcji Kernel/Patch, ale mówi też, że OC ma wbudowany patch na limit portów - wystarczy ustawić Kernel/Quirks/XhciPortLimit na true ...mówi również, że nie jest to rekomendowana metoda (zaznaczam, że nie jest to problem typowy dla OpenCore, w przypadku Clovera jest tak samo) i lepiej utworzyć w tym celu USB map - pisałem na ten temat we wpisie na temat USBInjectAll.

  Wszystko co napisałem powyżej to informacje z dokumentacji. Nie testowałem jeszcze OC, więc wybacz jeśli coś przekręciłem.


 7. W dniu 5.09.2019 o 15:34, Najrad napisał:

  Mam już setup pod OpenCore gotowy, tylko, że to wszystko jest wczesna beta.

  "beta" to w dużej mierze nazewnictwo. Są programy stabilne, które nie powinny otrzymać statusu alfy i są bety, które śmiało można nazwać wersjami stabilnymi. Np. Clover w wersji stabilnej wprowadza tzw. "breaking changes" - takie coś nie powinno mieć miejsca. Zgodnie z semver takie zmiany mogą być wprowadzane tylko w przypadku wypuszczania wersji MAJOR. Problem w tym, że nie wszyscy twórcy oprogramowania stosują się do semver.

  To tyle teorii. A jak wygląda praktyka? Na ile stabilny jest OpenCore?

  Bardzo podoba mi się transparentny sposób w jaki rozwijany jest ten bootloader, podoba mi się elegancka dokumentacja, podoba mi się fakt, że mamy podane na tacy gotowe konfigi dla różnych platform. Zastanawiam się więc nad zmianą. Z drugiej strony nie widzę na razie żadnej realnej korzyści w przejściu z Clover na OpenCore. OpenCore nie jest taką rewolucją jaką był Clover w czasach Chameleona.

  ---
  Wracając do tematu - aktualizowałem kilka dni temu system z 10.13.6 do 10.14.6 a wraz z nim Clovera. Mój poprzedni Clover miał co najmniej pół roku, jeśli nie więcej. Nie miałem żadnych problemów z aktualizacją. System po aktualizacji wstał. Widzę, że struktura katalogów na partycji EFI jest OK. Dopiero teraz dowiedziałem się, że powinienem był mieć problem :) Czyżby jednak instalator potrafił przeprowadzić migrację?


 8. Przez ostatnie 24 godziny nie wystąpił ani raz. Usunąłem z /Library/Preferences pliki: com.apple.PowerManagement.*.plist co spowodowało zresetowanie ustawień zasilania do wartości domyślnych. System odtworzył sobie te pliki podczas startu i od tego czasu wszystko jest OK.

  Moje obecne ustawienia zasilania to:

  pmset -g
  System-wide power settings:
  Currently in use:
   standby       1
   Sleep On Power Button 1
   womp         1
   autorestart     0
   hibernatefile    /var/vm/sleepimage
   powernap       1
   networkoversleep   0
   disksleep      10
   standbydelayhigh   86400
   sleep        1 (sleep prevented by coreaudiod)
   autopoweroffdelay  28800
   hibernatemode    0
   autopoweroff     1
   ttyskeepawake    1
   displaysleep     10
   highstandbythreshold 50
   standbydelaylow   86400
  

  Hibernacja jest więc wyłączona. Nie wiem natomiast jak było przed usunięciem wyżej wspomnianych plików. Na pewno świadomie jej nie włączałem, bo nigdy nie używałem hibernacji. Być może przy aktualizacji z 10.13.6 na 10.14.16 system sam ją włączył?


 9. Instalator skonwertował ci dysk na nowy system plików: APFS. Brakuje ci sterownika do obsługi tego pliku, pobierz sterownik APFS.efi i umieść go w katalogu /EFI/Clover/Drivers64UEFI. 

  Porada na przyszłość: Trzeba założyć, że twój problem nie jest unikalny i już ktoś miał na świecie podobny: https://www.google.com/search?q=failed to get apfs volume keybag err %3D 2

  EDYCJA:

  Mam jednak nieaktualne informacje. W Cloverze jest teraz domyślnie alternatywny driver ApfsDriverLoader.efi, więc APFS.efi nie jest już potrzebne.

  EDYCJA 2:

  Z jakiego Clovera bootujesz po instalacji systemu? Podejrzewam, że nie bootujesz teraz z nowego Clovera, którego masz na pendrajwie, tylko uruchomiłeś system bootując starym Cloverem z dysku. To wyjaśniałoby komunikaty związane z APFS.

   


 10. Ostatnio zrobiłem 2 zmiany w systemie:

  • Zainstalowałem nową grafikę: MSI RX 580
  • Zaktualizowałem system z 10.13.6 do 10.14.6
  • Zaktualizowałem Clovera do v5058. Nie zmieniałem nic w konfigu Clovera poza zmianą NvidiaWeb na false.
  • Zaktualizowałem kexty do najnowszych wersji: AppleALC.kext, Lilu.kext, RealtekRTL8111.kext, WhateverGreen.kext 

  Od tego czasu, podczas uśpienia, bardzo często, ale nie zawsze, system wyłącza się. W logu systemowym nie widzę nic ciekawego. Wydaje mi się, że system nie wyłącza się w momencie przechodzenia w stan uśpienia, tylko po jakimś czasie będąc w stanie uśpienia. Przy wybudzaniu problemów nie ma - jeśli komputer się nie wyłączy, to każda próba wybudzanie kończy się sukcesem. 

  Log systemowy: https://pastebin.com/2G2mE8e2 - wyłączenie nastąpiło po ostatnim komunikacie o 09:07:15
  Konfig Clovera: https://pastebin.com/NGNQ7Tgq

  Sprzęt taki jak w stopce, czyli: Asus Z87M-PLUS, i7-4790k, 16GB DDR3@1600, MSI RX 580 8GB

  kexts.png


 11. Na pewno dasz radę uruchomić. Jako bazę weź Unibootx Clover. Z grafiką nie powinno być problemów, bo twoja karta jest natywnie wspierana w macOS. Ciężko natomiast powiedzieć coś o płycie, bo to dosyć egzotyczny egzemplarz :) ale widzę, że na forum ludzie odpalają hacka na innych płytach na chipsecie h61, więc powinno być OK. Niech ktoś mądrzejszy się wypowie jaka konfiguracja SMBIOS najbardziej pasuje do tego modelu.

  Tutaj masz gotowy konfig dla płyty na tym chipsecie, więc możesz się na nim wzorować:

   


 12. iGPU mam włączone, nie próbowałem za to jej wyłączać, może powinienem :). Jeśli chodzi o kolejność inicjowania grafiki próbowałem wszystkich opcji: auto, PCI-E, iGPU - w każdym przypadku było tak samo. Dopiero po aktualizacji BIOS-u grafiki do najnowszej wersji (dostałem ją na polskim forum MSI, firmowy updater od MSI nie pokazywał tej aktualizacji!) i po ustawieniu inicjowania grafiki na PCI-E jako pierwszej problem zniknął. Testowałem tę kartę graficzną u znajomego - tam ten problem nie występował. Mam wrażenie, że to jest problem specyficzny dla mojej płyty głównej, albo monitora. Stawiam raczej na to drugie, bo mój Dell P2715Q słynie z takich akcji.


 13. Na pewno musisz zaktualizwoać bootloader. Cięzko powiedzieć co jeszcze, prawdopodobnie konfigurację bootloadera też musisz zaktualizować. Musiałbyś podać specyfikację i obecny konfig, bez tego ciężko o bardziej konkretną poradę. Jeśli używasz Clovera to to zajrzyj tutaj i zaktualizuj swój konfig zgodnie z konfiguracją pasującą do twojej platformy sprzętowej. Jeśli nie używasz Clovera, tylko Chameleona, to czeka cię przesiadka na Clovera. 

  Najlepiej załóż osobny temat. Ja właśnie zaktualizowałem system z 10.13.6 na 10.14.6. Wszystko poszło gładko, bez żadnych zmian w konfiguracji.


 14. Zmieniłem kartę z Nvidia na AMD, więc pora na aktualizację systemu. Zaktualizowałem Clovera do v5058 oraz kexty: Lilu i WhateverGreen. Czy poza patchem na limit portów usb muszę zmieniać coś w konfigu przy aktualizacji do 10.14?

  Mój obecny konfig, nie zmieniałem w nim nic od około roku, poza zmianą NvidiaWeb na <false/>

  <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
  <!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
  <plist version="1.0">
  <dict>
  	<key>ACPI</key>
  	<dict>
  		<key>DSDT</key>
  		<dict>
  			<key>Patches</key>
  			<array>
  				<dict>
  					<key>Comment</key>
  					<string>change EHC1 to EH01</string>
  					<key>Disabled</key>
  					<false/>
  					<key>Find</key>
  					<data>
  					RUhDMQ==
  					</data>
  					<key>Replace</key>
  					<data>
  					RUgwMQ==
  					</data>
  				</dict>
  				<dict>
  					<key>Comment</key>
  					<string>change EHC2 to EH02</string>
  					<key>Disabled</key>
  					<false/>
  					<key>Find</key>
  					<data>
  					RUhDMg==
  					</data>
  					<key>Replace</key>
  					<data>
  					RUgwMg==
  					</data>
  				</dict>
  			</array>
  			<key>ReuseFFFF</key>
  			<false/>
  		</dict>
  		<key>DropTables</key>
  		<array>
  			<dict>
  				<key>Signature</key>
  				<string>DMAR</string>
  			</dict>
  		</array>
  		<key>SSDT</key>
  		<dict>
  			<key>DropOem</key>
  			<false/>
  			<key>Generate</key>
  			<dict>
  				<key>APLF</key>
  				<false/>
  				<key>APSN</key>
  				<false/>
  				<key>CStates</key>
  				<false/>
  				<key>PStates</key>
  				<false/>
  				<key>PluginType</key>
  				<true/>
  			</dict>
  		</dict>
  	</dict>
  	<key>Boot</key>
  	<dict>
  		<key>Arguments</key>
  		<string>kext-dev-mode=1</string>
  		<key>Debug</key>
  		<false/>
  		<key>DefaultVolume</key>
  		<string>LastBootedVolume</string>
      <key>Legacy</key>
      <false/>
  		<key>NeverHibernate</key>
  		<true/>
  		<key>Secure</key>
  		<false/>
  		<key>Timeout</key>
  		<integer>3</integer>
  		<key>XMPDetection</key>
  		<true/>
  	</dict>
  	<key>CPU</key>
  	<dict>
  		<key>UseARTFrequency</key>
  		<false/>
  	</dict>
  	<key>Devices</key>
  	<dict>
  		<key>Audio</key>
  		<dict>
  			<key>Inject</key>
  			<integer>7</integer>
  		</dict>
  		<key>USB</key>
  		<dict>
  			<key>FixOwnership</key>
  			<false/>
  			<key>Inject</key>
  			<false/>
  		</dict>
  	</dict>
  	<key>DisableDrivers</key>
  	<array>
  		<string>CsmVideoDxe</string>
  		<string>DataHubDxe</string>
  		<string>DumpUefiCalls</string>
  		<string>EmuVariableUefi</string>
  		<string>FSInject</string>
  		<string>OsxAptioFix2Drv</string>
  		<string>OsxAptioFix3Drv</string>
  		<string>OsxAptioFixDrv</string>
  		<string>OsxLowMemFixDrv</string>
  		<string>PartitionDxe</string>
  		<string>VBoxHfs</string>
  	</array>
  	<key>GUI</key>
  	<dict>
  		<key>CustomIcons</key>
  		<true/>
  		<key>Hide</key>
  		<array>
  			<string>preboot</string>
  		</array>
  		<key>Language</key>
  		<string>pl:30788:0</string>
  		<key>Mouse</key>
  		<dict>
  			<key>DoubleClick</key>
  			<integer>500</integer>
  			<key>Enabled</key>
  			<true/>
  			<key>Mirror</key>
  			<false/>
  			<key>Speed</key>
  			<integer>2</integer>
  		</dict>
  		<key>Scan</key>
  		<dict>
  			<key>Entries</key>
  			<true/>
  			<key>Legacy</key>
  			<false/>
  			<key>Linux</key>
  			<false/>
  			<key>Tool</key>
  			<true/>
  		</dict>
  		<key>Theme</key>
  		<string>bootcamp</string>
  		<key>ScreenResolution</key>
  		<string>3008x1692</string>
  	</dict>
  	<key>Graphics</key>
  	<dict>
  		<key>Inject</key>
  		<dict>
  			<key>ATI</key>
  			<false/>
  			<key>Intel</key>
  			<false/>
  			<key>NVidia</key>
  			<false/>
  		</dict>
  	</dict>
  	<key>KernelAndKextPatches</key>
  	<dict>
  		<key>AppleIntelCPUPM</key>
  		<false/>
  		<key>AppleRTC</key>
  		<false/>
  		<key>Debug</key>
  		<false/>
  		<key>ForceKextsToLoad</key>
  		<array>
  			<string>\System\Library\Extensions\IONetworkingFamily.kext</string>
  		</array>
  		<key>KernelCpu</key>
  		<false/>
  		<key>KernelLapic</key>
  		<false/>
  		<key>KernelXCPM</key>
  		<false/>
  		<key>KextPatchesAllowed</key>
  		<true/>
  		<key>KextsToPatch</key>
  		<array>
  			<array>
  				<dict>
  					<key>Comment</key>
  					<string>TRIMM Enabler</string>
  					<key>Disabled</key>
  					<false/>
  					<key>Find</key>
  					<data>
  					QVBQTEUgU1NEAA==
  					</data>
  					<key>InfoPlistPatch</key>
  					<false/>
  					<key>Name</key>
  					<string>IOAHCIBlockStorage</string>
  					<key>Replace</key>
  					<data>
  					AAAAAAAAAAAAAA==
  					</data>
  				</dict>
  				<dict>
  					<key>Comment</key>
  					<string>change 15 port limit to 26 in XHCI kext</string>
  					<key>Disabled</key>
  					<false/>
  					<key>Find</key>
  					<data>
  					g72M/v//EA==
  					</data>
  					<key>InfoPlistPatch</key>
  					<false/>
  					<key>MatchOS</key>
  					<string>10.11.x</string>
  					<key>Name</key>
  					<string>com.apple.driver.usb.AppleUSBXHCIPCI</string>
  					<key>Replace</key>
  					<data>
  					g72M/v//Gw==
  					</data>
  				</dict>
  				<dict>
  					<key>Comment</key>
  					<string>change 15 port limit to 26 in XHCI kext</string>
  					<key>Disabled</key>
  					<false/>
  					<key>Find</key>
  					<data>
  					g710////EA==
  					</data>
  					<key>InfoPlistPatch</key>
  					<false/>
  					<key>MatchOS</key>
  					<string>10.12.x</string>
  					<key>Name</key>
  					<string>com.apple.driver.usb.AppleUSBXHCIPCI</string>
  					<key>Replace</key>
  					<data>
  					g710////Gw==
  					</data>
  				</dict>
  				<dict>
  					<key>Comment</key>
  					<string>change 15 port limit to 26 in XHCI kext</string>
  					<key>Disabled</key>
  					<false/>
  					<key>Find</key>
  					<data>
  					g32MEA==
  					</data>
  					<key>InfoPlistPatch</key>
  					<false/>
  					<key>MatchOS</key>
  					<string>10.13.x</string>
  					<key>Name</key>
  					<string>com.apple.driver.usb.AppleUSBXHCIPCI</string>
  					<key>Replace</key>
  					<data>
  					g32MGw==
  					</data>
  				</dict>
  				<dict>
  					<key>Comment</key>
  					<string>change 15 port limit to 26 in XHCI kext 10.13.4-5 by PMHeart</string>
  					<key>Disabled</key>
  					<false/>
  					<key>Find</key>
  					<data>
  					g32UDw+DlwQAAA==
  					</data>
  					<key>InfoPlistPatch</key>
  					<false/>
  					<key>MatchOS</key>
  					<string>10.13.4,10.13.5</string>
  					<key>Name</key>
  					<string>com.apple.driver.usb.AppleUSBXHCI</string>
  					<key>Replace</key>
  					<data>
  					g32UD5CQkJCQkA==
  					</data>
  				</dict>
  				<dict>
  					<key>Comment</key>
  					<string>change 15 port limit to 26 in XHCI kext 10.13.6 (credit PMHeart FredWst)</string>
  					<key>Disabled</key>
  					<false/>
  					<key>Find</key>
  					<data>
  					g32IDw+DpwQAAA==
  					</data>
  					<key>InfoPlistPatch</key>
  					<false/>
  					<key>MatchOS</key>
  					<string>10.13.6</string>
  					<key>Name</key>
  					<string>com.apple.driver.usb.AppleUSBXHCI</string>
  					<key>Replace</key>
  					<data>
  					g32ID5CQkJCQkA==
  					</data>
  				</dict>
  			</array>
  		</array>
  	</dict>
  	<key>RtVariables</key>
  	<dict>
  		<key>ROM</key>
  		<string>UseMacAddr0</string>
  	</dict>
  	<key>SMBIOS</key>
  	<dict>
  		<key>BiosReleaseDate</key>
  		<string>08/21/2017</string>
  		<key>BiosVendor</key>
  		<string>Apple Inc.</string>
  		<key>BiosVersion</key>
  		<string>IM142.88Z.0123.B00.1708211454</string>
  		<key>Board-ID</key>
  		<string>Mac-27ADBB7B4CEE8E61</string>
  		<key>BoardManufacturer</key>
  		<string>Apple Inc.</string>
  		<key>BoardSerialNumber</key>
  		<string>D25519404J9FF4GFB</string>
  		<key>BoardType</key>
  		<integer>10</integer>
  		<key>BoardVersion</key>
  		<string>1.0</string>
  		<key>ChassisAssetTag</key>
  		<string>iMac-Aluminum</string>
  		<key>ChassisManufacturer</key>
  		<string>Apple Inc.</string>
  		<key>ChassisType</key>
  		<string>0x0D</string>
  		<key>Family</key>
  		<string>iMac</string>
  		<key>FirmwareFeatures</key>
  		<string>0xE00FE137</string>
  		<key>FirmwareFeaturesMask</key>
  		<string>0xFF1FFF3F</string>
  		<key>LocationInChassis</key>
  		<string>Part Component</string>
  		<key>Manufacturer</key>
  		<string>Apple Inc.</string>
  		<key>Mobile</key>
  		<false/>
  		<key>PlatformFeature</key>
  		<string>0x01</string>
  		<key>ProductName</key>
  		<string>iMac14,2</string>
  		<key>SerialNumber</key>
  		<string>XXX</string>
  		<key>Version</key>
  		<string>1.0</string>
  		<key>Trust</key>
  		<true/>
  	</dict>
  	<key>SystemParameters</key>
  	<dict>
  		<key>InjectKexts</key>
  		<string>Yes</string>
  		<key>NvidiaWeb</key>
  		<false/>
  	</dict>
  </dict>
  </plist>

   


 15. Zamontowałem nową kartę graficzną - MSI RX 580 Gaming X 8GB. Przed instalacją wszystko było OK. Obecnie mam taki problem, że na etapie bootowania mam czarny ekran - no signal na monitorze. Po załadowaniu się systemu pojawia się obraz na ekranie i wszystko działa OK - zarówno na macOS jak i pod Windowsem. W przypadku Windowsa obraz pojawia się już na etapie wczytywania systemu (po ekranie Clovera). W przypadku macOS w momencie gdy znika pasek postępu i pojawia się ekran logowania.

  Na zintegrowanej grafice wszystko jest OK (nawet gdy RX 580 jest podłączona). Na starej grafice - GTX 960 też wszystko OK.

  Próbowałem:

  • Aktualizować BIOS płyty głównej (ASUS Z87-PLUS) do najnowszej wersji.
  • Resetować BIOS płyty głównej do ustawień domyślnych
  • Ustawiać różną kolejność inicjowania karty graficznej w BIOS-ie (Auto/PCI-E/Onboard)
  • Zmieniać tryb CSM na enabled/disabled
  • Podpinać monitor do HDMI oraz DP.
  • Aktualizować BIOS karty graficznej przez MSI Live Update 6 - program pokazuje, że mam najnowszy BIOS.

  Wygląda to tak jakby karta graficzna nie chciała pracować w tej rozdzielczości, która jest na etapie bootowania. Zastanawiam się czy karta jest uszkodzona, czy to jakiś problem związany z konfiguracją.

  ---

  Wiem, że temat nie jest związany z macOS, dlatego zakładam go w dziale Hydepark.


 16.  
   
  0
   Advanced issues found
   
   
   
  1 godzinę temu, Ian napisał:

  Jesień nadchodzi "prędkimi kroki" a postępy niewielkie...

  Nie spodziewałbym się wielkich zmian. Nie wiem jaką Apple ma politykę jeśli chodzi o nazewnictwo, ale raczej standardem w tworzeniu oprogramowania jest to, że w wersjach beta nie wprowadza się już istotnych zmian, a jedynie szlifuje to co już zostało wprowadzone, aby ustabilizować projekt. To raczej w alfach, czy dev preview dodaje się nowe rzeczy i wprowadza tzw. "breaking changes". 


 17. 2 godziny temu, AdamiPL napisał:

  kultura pracy tej karty to masakra

  Masz na myśli jakiś problem występujący tylko pod macOS, czy ta karta po prostu tak ma?

  // edycja:

  Przeglądam właśnie testy tej karty i widzę, że Saphire Nitro+ w testach wychodzi słabo jeśli chodzi o hałas. Wygląda na to, że wybrałeś po prostu głośny model. 

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.