Jump to content

wujek_bogdan

Members
 • Content Count

  1026
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

Posts posted by wujek_bogdan


 1. Zainstalujesz, ale w życiu nie kupowałbym tego gotowca, bo:

  • Nie jest podany producent karty graficznej, wiesz jedynie, że to Radeon RX 580
  • Nie jest podany model płyty głównej
  • Nie jest podany model zasilacza, a jedynie jego moc
  • Nie jest podany model dysku SSD, a jedynie jego wielkość

  Nie twierdzę, że sprzedawca to oszust, ale taki opis aukcji pozwala na dużą dowolność w doborze podzespołów, a więc z dużym prawdopodobieństwem sprzedawca będzie dążył do spełnienia zgodności z opisem jak najniższym kosztem. W tej samej cenie złożysz taki sam, albo lepszy sprzęt, ze świadomie dobranymi, dobrymi podzespołami.

  Najważniejszą, w kontekście instalacji macos, niewiadomą jest płyta główna. W teorii na każdej płycie zainstalujesz system, w praktyce mogą się pojawić różne, specyficzne dla danego chipsetu problemu. Jeśli składasz system pod macOS to dobierz podzespoły tak, żebyś miał z nimi jak najmniej problemów - a więc bierz takie, które są popularne dla hacków (a więc takie, które pojawiają się w prawdziwych makach). Poszukaj na forum, znajdziesz mnóstwo tematów, w których poruszana jest kwestia doboru płyty głównej/chipsetu.


 2. 4 godziny temu, mgostanski napisał:

  Sapphire Radeon RX 5700 XT NITRO+ 8GB GDDR6

  Każdą kartę RX 5700 (tak samo jak RX Vega 56) odpalisz pod macos dzięki WhateverGreen. To jaki model wybierzesz to tylko kwestia osobistych preferencji. Ja na przykład uważam, że MSI z serii Gaming X to bardzo dobry wybór ze względu na temperatury i kulturę pracy. Asusy z serii Strix cieszą się też dobrą renomą. Safire z kolei, przynajmniej te z serii RX 570/580 (nie wiem jak jest w przypadku nowszych modeli), słynęły z tego, że nie były ani zbyt ciche ani zbyt chłodne. Są popularne w makach, bo macos ma dla nich natywne wsparcie. Tutaj masz listę oficjalnie wspieranych kart graficznych (czyli takich, które powinny działać bez dodatkowych kextów): https://support.apple.com/en-us/HT208544

  4 godziny temu, mgostanski napisał:

  Drugi element to RAM, zastanawiam czy nie szarpnąć się na 64GB - w takiej wersji: Crucial Ballistix Sport LT (64GB) 3200MHz?

  Przy edycji multimediów, a wiesz to zapewne z własnego doświadczenia, żadna ilość ramu nie jest wystarczająca, więc im więcej tym lepiej. Taktowanie i opóźnienia nie mają aż tak dużego znaczenia jak w grach, gdzie pamięć musi być szybko wypełniana i opróżniana. W pracy z multimediami raz zapisane dane "siedzą" tam dużo dłużej. Jeśli chodzi o samą kompatybilność, to producent nie ma żadnego znaczenia dla macos. Każda kość będzie działać. Duże znaczenie ma za to dysk, bo on jest tutaj wąskim gardłem i to z niego wczytywane są dane do pamięci, a w przypadku za małej ilości pamięci to dysk robi za pamięć wirtualną. Więc jeśli zastanawiasz się w co zainwestować pieniądze, a ramu masz już wystarczająco dużo, to pomyślałbym o szybszym SSD. OK doczcytałem że masz już na liście Samsung 970 EVO.


 3. 18 godzin temu, maciejch napisał:

  Z tego co wiem definicją nielegalnego oprogramowania jest oprogramowanie łamiące warunki licencji, a korzystając z nielegalnego oprogramowania naruszamy prawa autorskie, co z kolei skutkuje odpowiedzialnością cywilnoprawną. 

  To nie jest tak, że łamiąc warunki licencji robisz coś nielegalnego. Łamiąc warunki licencji łamiesz warunki umowy między tobą a twórcą oprogramowania. Pozbawiasz się zatem wszystkich dobrodziejstw płynących z posiadania licencji - np. prawa do wsparcia technicznego. 

  Licencja natomiast nie może stać ponad lokalnym prawem, a prawo w UE pozwala nie tylko na instalację oprogramowania w taki sposób i na takim sprzęcie jak sobie użytkownik zażyczy, ale nawet na jego modyfikację dla celów osobistych. 


 4. Sądzę, że najrozsądniejszym wyborem dla ciebie będzie używany Mac Mini. Poniżej 1000zł można kupić Maca Mini z SSD, 8GB ramu i Core i5. Sprzęt jest wystarczająco dobry to tego co potrzebujesz na nim robić. Gdyby udało ci się znaleźć model late 2012 to zainstalowałbyś na nim nawet Catalinę. Warto też wspomnieć o nieoficjalnej aktualizacji za pomocą Dosdude - zobacz sobie listę wspieranych modeli.

  Jeśli nie chcesz, albo nie masz czasu się bawić, to raczej nie pakuj się w hackintosha. Z hackintoshem zawsze będzie jakaś zabawa. Aktualizacja zawsze niesie ryzyko. Chyba, że zlecisz komuś instalację i nie będziesz aktualizował systemu, to wtedy bierz hacka. Do 2000zł spokojnie złożysz sprzęt lepszy zarówno od maca pro 5.1 jak i od wspomnianego maka mini. Celowałbym w starego dobrego Haswella, na którym można postawić idealnego hacka bez żadnych kompromisów. W okolicach 1500zł złożysz kompa z CPU i5 czwartej generacji,  16GB DDR3 i dyskiem SSD, przyzwoitym zasilaczem, a może nawet, szukając dobrych okazji, udałoby się jakąś lepszą grafikę od zintegrowanej założyć (chociaż tobie to raczej niepotrzebne).


 5. 1 godzinę temu, HIDEE napisał:

  Apple nakazało NVidii przejście na Metal, który według mnie na razie nie dorasta do pięt temu, co potrafiły zdziałać CUDA.

  Metal i CUDA to są zupełnie różne rzeczy. CUDA to własnościowa technologia Nvidia. To architektura ich procesorów graficznych pozwalająca na korzystanie z karty graficznej jak z procesora "ogólnego użytku". Dzięki czemu można kartę graficzną wykorzystywać do wykonywania "niegraficznych" operacji (np. do obliczeń fizyki, czy do rozwiązywania dowolnego zagadnienia matematycznego).

  Metal z kolei to niskopoziomowe API opracowane przez macOS - czyli taki pośrednik między jeszcze bardziej niskopoziomowym API karty graficznej a programistą. Metal, jeśli miałbym go do czegoś porównać to jest to konkurent dla OpenGL, Vulkan czy DirectX, a nie konkurencją dla CUDA.


 6. 4 godziny temu, Ratio napisał:

   Tu mam jeszcze pytanie skoro na zintegrowanej grafice działa Final Cut to jak jest różnica w działaniu GT 640 a grafiki. Po wyjęciu grafiki mniej hałasu z kompa i prądu mniej pobiera. 

  Obie karty są natywnie wspierane przez macOSWydajność GT 640 jest wyższa niż HD 4000

  4 godziny temu, Ratio napisał:

  Tu jest config na którym działa nie wiem gdzie jest różnica między moim configiem.

  Ciężko odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Możesz sobie konfigi porównać diffem: https://www.diffchecker.com/t2Lf6sZe wtedy łatwiej znaleźć różnice. 

  Jeśli natomiast chcesz  rzeczywiście wiedzieć czemu jeden konfig działa, a drugi nie, to pytania zadane w moich poprzednich postach są nadal aktualne i nadal pozostają bez odpowiedzi. Więc jeśli chcesz znaleźć źródło problemu to wróć do początkowego stanu, czyli do konfigu z UnibootX dla Z97 i odpowiedz na te pytania. Wtedy będziemy mogli rozmawiać o konkretach. 

  Mówię o konfigu z aktualnej wersji UnibootX. UniBootX - ASUS Z97-Pro Gamer 1.0, który testowałeś to konfig, który od dawna nie był aktualizowany. Ten konfig ma 4 lata i nie jest kompatybilny z najnowszą wersję systemu i Clovera.


 7. OK, w takim razie konfig wygląda dobrze (zakładam, że rzeczywiście odpowiednio nazwałeś katalog z konfigiem), ale żeby ci pomóc to potrzebujemy odpowiedzi na zadane wyżej pytania:

  • Co oznacza: "na zintegrowanej grafice zatrzymuje się"?
  • Jaki widzisz komunikat na ekranie?
  • Jakiego używasz konfigu UnibootX?  Na razie tylko tutaj mamy odpowiedź.
  • Na jakim etapie instalacji/bootowania pojawiają się problemy?
  • Jakie podjąłeś kroki, żeby rozwiązać problem i jakie były rezultaty?

  Do tych pytań dochodzi jeszcze jedno:

  • Widzę, że w stopce masz wpisaną grafikę GT 640. Czy ta grafika znajduje się obecnie w slocie PCI-E? W jaki sposób masz ustawioną grafikę w BIOS-ie?

 8. 32 minuty temu, Ratio napisał:

  Tak tak folder nazywa się jak płyta odczytałem to z preboot.log 

  Z twojego postu, który napisałeś wyżej to nie wynikało. Napisałeś tam, że katalog z97 znajduje się w katalogu OEM.

  32 minuty temu, Ratio napisał:

  Wszystko jest zrobione jak w opisie. Inject dla intela jest włączony.

  W konfigu który zamieściłeś wyżej widzę co innego. Wpisy dotyczące Inject są zakomentowane (poprzedza znak #). Inject dla intela jest ustawiony na False, inject dla AMD jest ustawiony na True, więc albo wkleiłeś zły plik konfiguracyjny, albo źle go wyedytowałeś.

  Swoją drogą, to bardzo dużo wpisów w tym konfigu jest zakomentowane. 

  // EDYCJA

  Twój konfig nie wygląda jak konfig dla Z97 z UnibootX. To zupełnie inny konfig. 

  // EDYCJA 2

  Widzę, że w stopce masz napisane, że używasz konfigu dla UniBootX - ASUS Z97-Pro Gamer 1.0, ale ten konfig, który cytujesz wyżej również nie wygląda jak konfig UniBootX - ASUS Z97-Pro Gamer 1.0.

  Zacząłbym więc od upewnienia się, że:

  • Na pewno bootujesz system z konfigu, o którym mowa (usuń wszystkie inne katalogi w OEM, zostaw tylko ten właściwy)
  • Na pewno masz odpowiednio ustawioną sekcję Inject.
  • Konfig nie zawiera żadnych innych zmian, poza zmianą w Inject

 9. 5 godzin temu, Ratio napisał:

  Foleder z97 jest w w folderze oem i mam taki config.

  Czyli nie bootujesz systemu z konfigu dla z97 tylko z ogólnego configu z katalogu EFI. Jeśli chcesz bootować system z konfigu dla platformy z97 to musisz zmienić nazwę tego folderu na odpowiadającą twojej płycie głównej. Nazwę odczytasz z preboot.log. W temacie o UnibootX Clover masz dokładniej opisane jak to zrobić. Zobacz tez sekcję  "4.3. Dostosowywanie VGA" w podlinkowanym temacie. Powinieneś ustawić Inject na True dla Intela.


 10. 2 godziny temu, Ratio napisał:

  Męczę się i nie daje rady, na zintegrowanej grafice zatrzymuje się. Korzystam z UnibootX wszystko pobrałem z tej strony.

  • Co oznacza: "na zintegrowanej grafice zatrzymuje się"?
  • Jaki widzisz komunikat na ekranie?
  • Jakiego używasz konfigu UnibootX?
  • Na jakim etapie instalacji/bootowania pojawiają się problemy?
  • Jakie podjąłeś kroki, żeby rozwiązać problem i jakie były rezultaty?

 11. Myślałem, że to być może reinkarnacja niesławnego MacStorm, ale wygląda na to, że to inna firma. Warto sprzedawcy zadać pytania "pomocnicze":

  • Jakich rozwiązań używa do stawiania systemu
  • Jakiego używa bootloadera
  • Czy modyfikuje kexty systemowe w /S/L/E
  • Czy działa w pełni power management (usypianie, wybudzanie, autosleep)
  • Czy działa w pełni SpeedStep
  • Czy działają wszystkie porty USB i z jaką działają prędkością
  • Czy system jest odporny na aktualizacje
  • Czy działa sprzętowa akceleracja dekodowania x264 / HEVC
  • Można też poprosić o benchmarki z GeekBench, zrzut ekranu z HWMonitor, zrzut z IOReg.

  Jeśli sprzedawca nie będzie potrafił odpowiedzieć na te pytania albo będzie odpowiadał wymijająco, to znaczy, że albo używa gotowca w postaci Unibeast, albo stawia sam, ale nie ma zbyt dużej wiedzy na temat hamacków.


 12. 15 godzin temu, Kosma napisał:

  Super, to bardzo cenne informacje. dzięki. Tylko nie widzę tam na github skompilowanych kextów, tylko pliki zip z zawartością do kompilacji.

  Ups. Z rozpędu napisałem, że w "releases" są skompilowane kexty, bo tak zazwyczaj ludzie robią. Tutaj rzeczywiście w releases mamy spakowane w zip źródła. Bez sensu.


 13. Cytat

  Podstawowe pytanie to skąd wczytuje się config.plist i kexty, czy z EFI/CLOVER czy z EFI/CLOVER/OEM/katalog z moją mobo?

  Jeśli masz katalog EFI/CLOVER/OEM/KATALOG_Z_NAZWĄ_MOBO i nazwałeś go dokładnie tak jak nazywa się twoja płyta (wg zrzutu, który wykonałeś), to ładuje ci się ten właśnie konfig. Pozostałe konfigi są pomijane - możesz je śmiało usunąć. Jeśli natomiast katalog ma złą nazwę, albo nie istnieje, to wczytywany jest konfig z /EFI/CLOVER. Możesz też po prostu wrzucić swój konfig do takalogu /EFI/CLOVER i usunąć EFI/CLOVER/OEM/KATALOG_Z_NAZWĄ_MOBO. Wyjdzie na jedno. Osobne katalogi są przydatne gdy bootujesz różne komputery z jednego pena.

  Cytat

  I skąd i jakie kexty wziąć. 

  Skąd: najlepiej ze źródła. Większość kextów ma swoje projekty na Githubie/Gitlabie/Bitbucket. Większość ma też swoje wątki na forum insanelymac.
  Jakie: to jest najtrudniejsze pytanie, bo jest specyficzne dla twojej platformy. Szukaj w sieci, najlepiej na Insanelymac, postów osób, którzy mają ten sam chipset. Raczej szukałbym właśnie po chipsecie a nie po modelu laptopa. Zacząłbym od odpalenia karty sieciowej i klawiatury, bez tego się zamęczysz stawiając ten system :)

  Cytat

  Czy używanie Clover Configuratora oraz kext updatera jest okej i jakie kexty będę potrzebować i skąd można je ściągnąć?

  To kwestia preferencji. Ja wolę edytować konfig jakimś edytorem tekstowym, który poprawnie formatuje pliki XML np. VisualStudioCode. CloverConfigurator potrafi dodać niepotrzebne wpisy do konfigu. Przydatnym narzędziem do pracy z konfigiem jest też diff, np. Diffchecker online - możesz nim porównać 2 wersje pliki i szybko odnaleźć różnice między nimi.

  Kexty też instaluję ręcznie - instalacja to przecież nic innego jak skopiowanie pliku do odpowiedniego katalogu. Wspomagam się CloverConfiguratorem tylko do montowania partycji EFI. Do sprawdzania aktualizacji polecam Hackintool.

  Cytat

  Chciałbym też na wstępie odpalić klawiaturę wbudowaną na ps2 bo ciężko się bez niej pracuje.

  https://github.com/RehabMan/OS-X-Voodoo-PS2-Controller - w menu "releases" masz do pobrania skompilowane kexty.
  Niestety nie wiem jak dobrym i jak uniwersalnym rozwiązaniem jest Voodoo-PS2-Controller. Ostatnio instalowałem to lata temu. Nie wiem też czy instalacja w /System/Library/Extensions to konieczność. Na początek próbowałbym instalować w katalogu Clovera - tam gdzie pozostałe kexty. Modyfikacja katalogów systemowych to ostateczność ponieważ przy każdej aktualizacji wszystkie zmiany zostaną nadpisane.


 14. Śledzę ten temat i właśnie do tych nowości się odnoszę. Uważam, że osobie zaczynającej zabawę z hackiem lepiej polecić bardziej sprawdzone rozwiązania. Sama instalacja, nawet na bardzo kompatybilnej platformie może przysporzyć sporo trudnoście, a co dopiero zabawa z egzotycznymi rozwiązaniami wymagającymi indywidualnego podejścia.

  Niemniej jednak postęp w kwestii NVRAM cieszy, tym bardziej, że za jakiś czas przyjdzie mi zmienić moje z87 na coś bardziej na czasie :)


 15. 59 minut temu, Estrax napisał:

  Na Z390 NVRAM jest dość dobrze rozpracowany, wystarczy przygotować poprawkę do DSDT lub podstawić SSDT dla PMC i działa on bez problemu.

  I tutaj zaczynają się schody. Patchowanie DSDT to już dosyć zaawansowana sprawa i większość osób, które dopiero zaczynają zabawę z hackami wymięka. Więc początkującym polecałbym raczej rozwiązania nie wymagające autorskich poprawek.


 16. 9 godzin temu, Maidenman napisał:

  update do Moja poszedł bez problemów

  Tutaj rozmawiamy o updacie to Cataliny, który jest bardziej problematyczny niż update z 10.13 do 10.14. U mnie na przykład przestało działać wybudzanie z uśpienia, musiałem wyłączyć port szeregowy w BIOS-ie.

  @man_of_the_oak

  W moim poprzednim wpisie zapomniałem o bardzo ważnej informacji - aplikacje. W 10.15 porzucono wsparcie dla aplikacji 32-bitowych. Nie działa m.in. WINE.
  Tutaj masz listę 235 aplikacji niekompatybilnych z Cataliną.


 17. Cytat

  Czy konieczne jest przenoszenie jakichś plików .plist w trakcie aktualizacji? 

  Nie.

  Cytat

  czy w związku ze zmianą karty graficznej potrzebuję dodatkowych kextów lub zmiany ustawień BIOS-u (np. włączenie iGPU, aby uniknąć problemu m.in. z działaniem aplikacji Podgląd)

  RX 580 od Saphire są oficjalnie wspierane przez apple Apple, więc jest duża szansa, że karta ruszy bez żadnych dodatkowych kextów, nawet bez WhateverGreen (o ile twój model to ten wspierany oficjalnie przez apple). Jeśli nie, to jedyne co potrzebujesz to Lilu + WhateverGreen.

  Jeśli chodzi o podgląd, to są różne rozwiązania, ale najlepsze z nich to włączenie iGPU w BIOS-ie oraz ustawienie iGPU tak, żeby działało w trybie headless. Wtedy iGPU odpowiedzialne jest za akceleracje sprzętową (w tym dekodowanie HEVC x264). Więcej informacji w tym wątku: https://hamac.pl/topic/16082-niedziałający-podgląd-jpeg/

  Cytat

  Przy okazji, czy USBInjectAll wymaga jakiejś dodatkowej customizacji po aktualizacji? Do tej pory korzystałem wprost z gotowca od 314TeR

  Nic się nie zmieniło w tej kwestii. Potrzebujesz jedynie patche na limit portów dla 10.15. Najbardziej eleganckim rozwiązaniem wydaje się jednak porzucenie UsbInjectAll i stworzenie własnej mapy portów. Rzuć okiem na ten wątek: https://hamac.pl/topic/15285-usbinjectall/

  Cytat

  Jeśli ktoś z Was posiadałby przy tym jakieś uwagi dotyczące ewentualnych usprawnień - np. nowe, stabilniejsze/posiadające lepszą funkcjonalność kexty - są one jak najbardziej mile widziane ;

  • Można wymienić FakeSMC na VirtualSMC + pluginy.
  • Można się też zastanowić nad zupełną rezygnacją z Clovera na rzecz OpenCore jeśli chcesz się pobawić z nowym narzędziem. OpenCore to prawdopodobnie przyszłość hackintosha, ale moim zdaniem warto poczekać aż projekt dojrzeje, bo rozwija się bardzo dynamicznie więc z wersji na wersję pojawia się sporo zmian.
  • Przy aktualizacji zwróć uwagę na sterowniki EFI. Musisz mieć ApfsDriverLoader.efi oraz któryś z driverów AptioFix. Najnowszym, jeśli się nie mylę, jest OsxAptioFix3Drv.efi. Upewnij się, że driver nie znajduje się w <DisableDrivers> w konfigu Clovera.
  • Zwróć uwagę na to, że w konfigu dla 10.15 doszły patche do ACPI. Znajdziesz je w ACPI/patched.
  • Jeśli chodzi o sam config to porównaj sobie stary z nowym jakimś diffem, np.: https://www.diffchecker.com/ wtedy łatwiej będzie ci wyłapać zmiany jakie zaszły w stosunku do twojego konfigu.

 18. 1 godzinę temu, Ian napisał:

  To już druga uwalona płyta w tej konfiguracji. Wcześniej padła Gigabyte, a konkretnie jej BIOS. 

  Zainteresuj się w takim razie wymianą zasilacza, bo być może to on ci ubija płyty. 

  // Edycja:

  Rzuć też okiem na kondensatory - te na płycie i te w zasilaczu. Sprawdź czy nie są spuchnięte. Ale to pewnie już zrobiłeś.


 19. Zarówno padnięta płyta jak i padnięty proc może powodować taki właśnie efekt. Płyta bez CPU (albo z zepsutym CPU) nie wystartuje i nie da komunikatów beeperem. Stawiam jednak na płytę, bo te padają dużo częściej niż CPU. Procesory, jeśli ich nie podkręcamy, są najmniej awaryjnymi podzespołami w PC. Tak więc moja diagnoza oparta jest na doświadczeniu/statystyce a nie na objawach.

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.