Jump to content

wujek_bogdan

Members
 • Content Count

  1135
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  21

Reputation Activity

 1. Like
  wujek_bogdan reacted to reyder in Apple Silicon i nowe Maki - konferencja 10 listopada 2020   
  Widzę, że kogoś bardzo coś boli.
  To się nazywa strategia marketingowa. To samo stosowane jest przy składaniu PC, gdzie używane jest słowo 'gaming'. Poza tym cytat z strony Apple:
  Jasno chyba jest tam napisane dla profesjonalistów.
   
  Nikt nie powiedział, że nowy SoC Apple nie jest wydajny. Ja nawet mówiłem, że wydajnościowo będzie bardzo dobrze już z miesiąc temu.
   
  Niech się cieszy i testuje. Ja poczekam aż przynajmniej podstawowe narzędzia będą do niego dostępne. Docker i wiele innych narzędzi developerskich jest zapowiadanych dopiero na początek 2021. Potem poczekać aż to wszystko zostanie w miarę ustabilizowane, ale do tego czasu będą już nowe maszyny
 2. Haha
  wujek_bogdan got a reaction from kentsh in Apple Silicon i nowe Maki - konferencja 10 listopada 2020   
  Dziwną dyskusję? Przecież po to jest forum dyskusyjne, a w szczególności ten temat, żeby dyskutować. Tu dyskutujemy tym co się pojawiło na konferencji Apple.
  Nikt tutaj nie kwestionuje decyzji zakupowych - to przecież oczywista oczywistość, że każdy kupi (albo nie :)) to na co go stać i co mu się podoba.
  Debatujemy tu nad specyfikacją, która wielu, jak widać, zaskoczyła.
 3. Like
  wujek_bogdan got a reaction from Maidenman in Apple Silicon i nowe Maki - konferencja 10 listopada 2020   
  Nie rozumiem ani tego jaką tezę chcesz udowodnić ani tonu twoich wypowiedzi.
  Nie pracuję na codzień z grafiką, więc 16GB mi wystarcza, tak samo jak wystarcza mi mój, już kilkuletni, Haswell.
  Jestem web developerem więc specyfika pracy grafików jest mi znana i ich wymagania również. Nie widzę powodu dla którego miałbym się nie wypowiadać w kwestiach na których się znam i które są mi bliskie. Od święta również zdarzy mi się otworzyć jakiś większy projekt w Photoshopie czy innej Figmie i wiem ile ramu taki projekt potrafi zjeść.
  Stąd moje zdziwienie, że w 2020 Apple wypuszcza komputery z maksymalną ilością pamięci ograniczoną do 16GB.
  To bardzo typowy setup: monitor laptopa na terminal, notatki, time tracker, czy inne drobne narzędzia, główny monitor jako podstawowy monitor do pracy. Ewentualnie jeszcze jeden monitor na logi/debugger. I nie mówimy tutaj o serwerze tylko zwykłym laptopie do codziennej pracy.
 4. Like
  wujek_bogdan reacted to Estrax in Wybór płyty pod nowego Hacka - dziewiąta czy dziesiąta generacja Intela?   
  Uwagi z mojej strony:
  - ten model CPU jest bez iGPU, więc będziesz musiał dołożyć jakąś dGPU - czy w takim razie przekładasz coś ze starego komputera? Jeśli nie, to musisz pomyśleć o modelu bez F w nazwie.
  - pod webdev i grafikę bardziej liczy się pojemność RAMu niż jego taktowanie, stąd taktowanie na poziomie 3000 MHz jest okej. Różnica między 3000 CL15 a 3600 CL16 nie jest jakoś specjalnie odczuwalna w takich zastosowaniach. Polecam jednak poszukać innych modeli, są przede wszystkim tańsze - taki Patriot Viper Steel 2x16 GB 3200 CL16 jest do wyrwania blisko stówkę taniej.
  - SSD - jeśli już, to 970 EVO PLUS a nie sam EVO. Model z plusem w nazwie jest ciut szybszy przy zapisie. Opcjonalnie, możesz wziąć zamiast niego SiliconPower A80 512 GB - wprawdzie żywotność komórek ciut niższa, ale i tak wystarczająca na kilka lat normalnej pracy. Pod względem osiągów nie można temu modelowi niczego zarzucić.
  - cooler - spartan pewnej części ciała nie urywa, polecałbym celować w coś pokroju Fera 3 lub Fortis 3 - niewiele drożej, za to temperatury w stresie o jakieś 10 stopni w dół, jak i znacznie lepsza kultura pracy.
 5. Like
  wujek_bogdan reacted to Adrian88PL in Nowy Hackintosh na Intelu 10gen - dobranie płyty   
  Ok, koniec rzeźbienia. Wszystko to co dla mnie ważne już funkcjonuje. Wrzucam gotowe do odpalenia EFI (i5 10500 + Asus Prime B460M-A + R9290X4GB + NVMe). Działa:
  - LAN (Realtek)
  - Audio (ALC887, layout 1 do zmiany wedle uznania)
  - NVMe
  - iUsługi (App Store, iMessage, iCloud itp)
  - iGPU w trybie headless, działa hardware acceleration h.264/HEVC
  - NVRAM natywnie
  - sleep/wakeup/restart
  - bluetooth 4.0 (używam Asus USB-BT400 na tylnym panelu w porcie HS08 ustawionym jako internal) 
  - porty USB 2.0 i 3.0 (są już zmapowane, a nie tylko uruchomione przez USBInjectAll)
  Co do usb, wszystko robiłem ok, w Hackintool widziałem listę portów, świeciły na zielono jak wkładałem pena usb 2.0, ale nie było reakcji jak wkładałem pena 3.0, więc było wiadomo że czegoś brakuje. Okazuje się, że aby USBInjectAll albo stworzona mapa USBPorts.kext zadziałała trzeba było dołożyć plik XHCI-unsupported.kext, dodatkowo trzeba w nim (info.plist) dopisać formułę aktywującą patch dla naszej płyty, czyli seria 400, vendor 8086, model A3AF (nie ma o tym w oficjalnym poradniku na Dortania), jak na poniższym obrazku:

  Następnie po odpaleniu Hackintool można zrobić mapę portów ustawiając który jest który, i pamiętając o limicie 15 sztuk. Aktywowałem wszystkie porty 2.0/3.0 panelu frontowego, na panelu tylnym 1x2.0 jako internal dla bluetooth, 1x2.0 jako normalne złącze USB2.0 oraz, patrząc od tyłu gdy obudowa stoi, dwa wyższe porty 3.0 (nie te koło lanu tylko wyżej). Wszystko śmiga jak na załączonym obrazku:

  Wszystko w EFI (OpenCore, kexty) są załadowane w wersji DEBUG, jak ktoś to pobierze i odpali to w razie błędów będzie widać na czym stanęło. Po ustawieniu wszystkiego ktoś już sobie usunie bootarg -v i podmieni wszystko na RELEASE.
  A.. i zapomniałem wyłączyć w configu po zmapowaniu USB opcji config.plist -> Kernel -> Quirks -> XhciPortLimit, jest nadal na True, po pobraniu i sprawdzeniu czy wszystko śmiga zmieńcie sobie na False.
  Cheers!
  EFI.zip
 6. Like
  wujek_bogdan reacted to Adrian88PL in Nowy Hackintosh na Intelu 10gen - dobranie płyty   
  Można odtrąbić połowiczny sukces - Catalina 10.15.7 stoi
  i5 10500
  Asus Prime B460M-A
  16 GB DDR4 Kingston HyperX Fury RGB
  Asus Radeon R9 290X 4GB DirectCUII
  bequiet! Pure Power 11 CM 600W 80+ Gold
  Gigabyte M2 SSD NVMe 256GB na system
  LC-POWER 986S (kompletnie nie polecam obudowy)
  macOS 10.15.7 na OpenCore 0.6.1

  Po kilkugodzinnym czytaniu oficjalnego tutoriala OpenCore i robieniu wszystkiego krok po kroku system wstał za pierwszym razem bez błędów, zwiech itp itd. Miałem zainstalowaną windę więc programem SSDT Time zrobiłem pliki .aml bezpośrednio na tym kompie. Nie zrobiłem tylko pliku SSDT-SBUS-MCHC.aml, nie znalazłem pod windą w menedżerze urządzeń Intel Chipset SMBUS widocznie nazwany jest inaczej, ale to nie było wymagane podczas instalacji (tylko trzeba używać USB 2.0 z tyłu płyty lub na panelu frontowym bo 3.0 nie działa bez zrobionego SMBUS). 
  Zostało znaleźć nowy kext do wifi (TPLINK WN881ND z chipem Atheros AR9287, toledaARPT.kext z high sierry już nie działa), zrobić SMBUS żeby USB3.0 śmigało i sprawdzić czy wszystko śmiga jak należy. Po testach dam znać czy są z tą płytą jakieś problemy i wrzucę EFI.

 7. Like
  wujek_bogdan reacted to mje in Karty Wifi/BT Intel działają na OSX!   
  W końcu ktoś zabrał się za karty wifi/bt intelowskie. Co prawda temat jest w fazie alpha ale wszystko w miarę działa jedynie troszkę mniejsze prędkości pobierania/uploadu niż na windowsie.
  To zacznijmy od tego, że poniżej jest kext od wifi
  https://github.com/OpenIntelWireless/itlwm/releases
  oraz tutaj od BT
  https://github.com/OpenIntelWireless/IntelBluetoothFirmware/releases/tag/1.1.2
  Do łączenia się z siecią potrzebujemy zewnętrzny program, który załączam poniżej, a BT działa bez programów zewnętrznych. Program od wifi jest na tej samej bazie co wbudowany w OSX taki sam interfejs.
  https://github.com/OpenIntelWireless/HeliPort/releases/tag/v1.0.0
   
  Poniżej załączam zdjęcie jakie modele kart są wspierane przez owy kext.
  Na moim HP G5 840 Intel 9260 działa bez problemu, jedynie tak jak mówię o jakieś 20-30% są mniejsze prędkości uploadu i downloadu.
  Fajnie, że coś dzieje się w tym kierunku! Brawa dla chłopaków.
   

 8. Like
  wujek_bogdan reacted to reyder in Defekt kontrolera Intel i225-V 2.5 GbE dla płyt głównych Z490   
  Wygląda na to, że kontroler sieciowy Intela posiada błąd na poziomie sprzętowym, który nie może zostać naprawiony przez żadne aktualizacje. Dla tych co kupują sprzęt: unikać.
  Link do źródła
 9. Like
  wujek_bogdan reacted to de luc in Dysk startowy z hackintosha jako startowy na oryginalnym Macu   
  Muszę sam sobie (i potomnym) odpowiedzieć... 🙃 Wystarczy podmienić EFI na oryginalny i pousuwać zbędne hackowe dodatki z systemu, CMD+ALT+P+R ... i vuala 😃
 10. Thanks
  wujek_bogdan got a reaction from michailw in Catalina na Z97 + i7-4770 + RX 570   
  Konfig, z którego startujesz nie wygląda jak konfig dla Z97 z UnibootX. Zacząłbym więc od użycia gotowca z UnibootX, wystartowania instalacji, a potem dopiero robiłbym szlify konfigu. Odczytaj więc z perboot.log nazwę twojej płyty głównej, zmień nazwę katalogu katalogu EFI/OEM/4R Haswell Z97/ na taką jak odczytasz z preboot.log i wystartuj instalację.
  // EDIT:
  widzę, że załączyłeś prebootl.og. Nazwa twojej płyty to GRYPHON Z97 ARMOR EDITION.
  0:103 0:001 CheckOEMPathExists tried EFI\CLOVER\OEM\All Series--00-00-00-00-00-00. Dir not exists 0:103 0:000 CheckOEMPathExists tried EFI\CLOVER\OEM\GRYPHON Z97 ARMOR EDITION\UEFI. Dir not exists 0:103 0:000 CheckOEMPathExists tried EFI\CLOVER\OEM\All Series. Dir not exists 0:103 0:000 CheckOEMPathExists tried EFI\CLOVER\OEM\All Series-3400. Dir not exists 0:103 0:000 CheckOEMPathExists tried EFI\CLOVER\OEM\GRYPHON Z97 ARMOR EDITION. Dir not exists 0:103 0:000 CheckOEMPathExists tried EFI\CLOVER\OEM\GRYPHON Z97 ARMOR EDITION-3400. Dir not exists 0:103 0:000 set OEMPath by default: EFI\CLOVER 0:104 0:001 EFI\CLOVER\config.plist loaded: Success Jak widać powyżej Clover próbował załadować konfig z wymienionych wyżej lokalizacji, ale jako że nie znalazł katalogu odpowiadającemu nazwie twojej płyty głównej, załadował domyślny konfig z EFI/CLOVER/config.plist
 11. Like
  wujek_bogdan reacted to mariodj in MacOS 11.0 (10.16) Big Sur i WWDC 2020   
  Moja koszulka z ostatniego AmiParty nabrała nowego znaczenia

 12. Like
  wujek_bogdan reacted to Estrax in MacOS 11.0 (10.16) Big Sur i WWDC 2020   
  A kto powiedział, że otwartej... wystarczy, że wypuszczą kolejną kartę a'la Afterburner (do której w zasadzie też nie będzie dokumentacji) za jedyne $2000, pod nazwą "akcelerator obliczeniowy Jabłko TimKuk 123abcxyz", która to karta będzie określana jako "karta akceleracyjna PCIe, która odciąża procesor włączając kalkulator" - i po sprawie.
 13. Like
  wujek_bogdan reacted to Estrax in Jaki komputer do 1k zł ?   
  Zarówno Z270 jak i Z170 są do ruszenia, ale wpływają one na wybór CPU pod tę platformę. Z pewnością jednak nie schodziłbym poniżej 8 GB RAM, jest to w zasadzie takie kompletne minimum, by macOS nadawał się do użytku.
 14. Like
  wujek_bogdan got a reaction from bogdanh in Firmowy Lenovo ThinkCenter m92p   
  To w takim razie pozostaje ci zlecenie komuś złożenia hacka (wydaje mi się, że na forum są osoby, które świadczą takie usługi) i tym bardziej nie polecam iść w egzotykę. Tak jak pisałem wcześniej - lepiej wybrać rozwiązania, które są popularne w społeczności hackintosha. W razie problemów dużo łatwiej będzie ci je rozwiązać - bez względu na to czy rozwiązywać problem będziesz samodzielnie czy komuś to zlecisz.
 15. Like
  wujek_bogdan got a reaction from music in Gigabyte GA-P31-DS3L i Xeon X5450 - czy da radę?   
  Jest to część standardu ACPI, ACPI z kolei to standard pozwalający na komunikowanie się sprzętu z oprogramowaniem. Dzięki niemu z poziomu oprogramowania jest możliwe kontrolowanie pewnych aspektów zarządzania energią.
  DSDT to pewnego rodzaju tabele opisujące jakie urządzenia znajdują się na płycie głównej. Na podstawie tych tabel system operacyjny rozpoznaje urządzenia i wczytuje odpowiednie sterowniki (a mówiąc precyzyjniej: rozszerzenia jądra) dla tych urządzeń. W macOS, w przeciwieństwie do Windows, sterowniki są integralną częścią systemu (choć są od tego wyjątki). System może je załadować, lub nie, w zależności od tego na jakim sprzęcie jest uruchomiony. Filozofia jest tutaj więc zbliżona do tego jak działają systemy Linuksowe.
  W przypadku nowych płyt głównych zazwyczaj poprawki DSDT nie są wymagane, starsze płyty, jak twoja, wymagają ich dużo częściej. Część poprawek może być nałożona "w locie" przez bootloader. 
  Niestety nie ma tutaj prostej odpowiedzi ponieważ najpierw trzeba zidentyfikować problemy jakie twój sprzęt ma. Ogólne informacje znajdziesz tutaj:
  https://www.insanelymac.com/forum/topic/278170-dsdt-—-what-is-it-and-how-do-i-get-it/ https://hamac.pl/forum/27-dsdt-opisy-narzędzia-przykłady/ Jest kilka wątków na tym forum, są też wątki na insanelymac. Są nawet gotowe DSDT dla tej płyty - ale z tymi bym uważał. Musisz mieć identycznią konfigurację: tak samo skonfigurowany BIOS i taką samą wersję BIOS-u. Nie masz też pewności, że gotowe DSDT jest przygotowane prawidłowo.
 16. Thanks
  wujek_bogdan got a reaction from NX44 in VMware Fusion vs Parallels Desktop   
  A w wielu przypadkach wystarczy po prostu WINE. Niestety musimy poczekać, aż developerzy WINE poradzą sobie z dostosowaniem WINE do pracy w w pełni 64-bitowym środowisku. Obecnie, po porzuceniu przez Apple wsparcia dla aplikacji 32-bitowych (czyli od 10.15), WINE przestało działać   Więcej szczegółów tutaj: https://www.codeweavers.com/about/blogs/ken/2019/10/3/crossover-for-catalina-progress-october-3-2019
 17. Like
  wujek_bogdan got a reaction from hottt in Z97-C, i7-4790k, RX-580 problem ze sleep   
  Wszystko wygląda OK poza temperaturą procesora, ale to może być błąd odczytu sensora. Sprawdziłbym to jednak w BIOS-ie albo pod Windows. Nie chcesz sobie upiec CPU.

  Jeśli chodzi o speed-step, to ze screena tego się nie da wyczytać. Musisz obserwować czy wartość mnożnika i częstotliwości CPU się zmienia pod wpływem obciążenia. Jeśli tak, to znaczy, że speed-step działa.
  Zostaw HWmonitor otwarty i przestać przez chwilę wykonywać jakiekolwiek aktywności. Mnożnik powinien podczas bezczynności spaść, o ile dobrze pamiętam, do 8x. W trybie turbo natomiast powinien skoczyć do bodajże 44x. Potwierdź te wartości w dokumentacji. Mogę się mylić.
 18. Like
  wujek_bogdan got a reaction from brodacz83 in UniBootX Clover - oficjalny uniwersalny bootloader haMac.pl   
  Dzięki za wyjaśnienie.
  Znalazłem informację, że SSDT/Generate/CStates oraz SSDT/Generate/PStates muszą być ustawione na False oraz SSDT/Generate/PluginType na True aby natywny power management działał. 
  Obie te rzeczy są ustawione poprawnie w konfigu UnibootX dla Haswella, tak więc cytowany wyżej wpis można usunąć z poradnika. Obecnie może wprowadzać w błąd.
 19. Like
  wujek_bogdan got a reaction from hottt in Z97-C, i7-4790k, RX-580 problem ze sleep   
  Zweryfikowałem właśnie informacje odnośnie PM na platformie Haswell i okazuje się, że generowanie SSDT.AML nie jest już konieczne.
  Żeby sprawdzić czy PM działa prawidłowo:
  Sprawdź czy system usypia się podczas bezczynności. Sprawdź czy manualne usypianie działa  Czy prawidłowo wychodzi z uśpienia Zainstaluj IORegistryExplorer i sprawdź czy X86PlatformPlugin jest załadowany (powinien być pod CPU0) Zainstaluj HWMonitor i sprawdź w jakim zakresie poruszają się zegary/mnożniki CPU. Tutaj będziesz potrzebował pluginów do obsługi sensorów FakeSMC lub VirtualSMC, w zależności od tego, którego *SMC używasz. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.elitemacx86.com/threads/guide-native-cpu-igpu-power-management.93/
 20. Like
  wujek_bogdan reacted to reyder in UniBootX Clover - oficjalny uniwersalny bootloader haMac.pl   
  Haswell używa już XCPM do kontrolowania PM, więc raczej nie jest potrzebne.
 21. Like
  wujek_bogdan got a reaction from hottt in Z97-C, i7-4790k, RX-580 problem ze sleep   
  Na pierwszy rzut oka wygląda OK. Spróbuj zbootować system z tego konfigu (zrób wcześniej backup poprzedniego). Jedyna rzecz jaka rzuciła mi się w oczy to Inject True dla Intela. Nie używasz zintegrowanego GPU, więc powinno być na False.
 22. Like
  wujek_bogdan got a reaction from hottt in Z97-C, i7-4790k, RX-580 problem ze sleep   
  Miałem ten sam problem. Pojawił się, jeśli dobrze pamiętam, po aktualizacji do 10.15.4. Również pomogło wyłączenie serial port. 
  Tak na marginesie: twój konfig nie wygląda na zbyt czysty. Masz tam sporo wpisów, które są zakomentowane (poprzedzone znakiem #), więc można je równie dobrze usunąć. Masz tam patche na limit portów dla starszych wersji systemu - również nie przeszkadzają, ale i nie pomagają w niczym, więc również można je usunąć. Masz też sporo fixów i łatek DSDT, które nie są potrzebne - te akurat mogą wpływać na działanie systemu. Myślę, że warto by było za wzór wziąć konfig dla Z97 z UnibootX Clover.  
   
 23. Like
  wujek_bogdan reacted to 314TeR in Co się dzieje z Cloverem?   
  Esencja tego jakie mają priorytety devsi od clovera, znów skórki, znów gui... a gdzie istotne poprawki jak np działanie bless przy instalacji poprawek... wciąż konieczność posiadania po kilka/naście razy tego samego kexta w kexts/10.11, 10.12 itd... albo zakładanie że z other zadziała w all... i ta często logika czasami enable false, a gdzie indzie disable true... istny meksyk
  Dla mnie OpenCore jest o wiele bardziej "poukładany" - logicznie zaprojektowane configi, kext do czegokolwiek wystarczy mieć 1 raz, a to czy zostanie załadowany czy nie decyduje dopiero wpis w configu. Niestety dla kogoś kto się przesiada z Clovera na OpenCore jest szok, bo trzeba przeorać masę dokumentacji, ale to procentuje, bo się poznaje działanie. Owszem pewnie elementy mogły by być trochę prostsze, przystępniejsze, ale jak się je "okiełzna" to potem przy aktualizacjach trzeba ogarnąć jedynie zmiany i tyle.
  Największy plus na korzyść OpenCore to dokumentacja. Nie dość, że jest, to jest jeszcze porządnie opisana... to jest przeciwieństwo Clovera gdzie tej dokumentacji po prostu nie ma i nie wiadomo jak niektóre opcje działają, dlaczego, co robią lub chociażby jak ich użyć.
   
 24. Like
  wujek_bogdan reacted to reyder in Co się dzieje z Cloverem?   
  Ja mam fobię, że muszę mieć wszystko najnowsze i najlepsze, a czytanie logów zmian i poprawianie configu sprawia mi po prostu przyjemność ¯\_(ツ)_/¯
 25. Thanks
  wujek_bogdan got a reaction from aftp25 in Prosze o pomoc w konfiguracji i instalacji na tym sprzęcie:   
  Masz bardzo dobry sprzęt pod hacka. Bez problemu postawisz w pełni funkcjonalny system bez żadnych kompromisów. Użyj UnibootX oraz uniwersalnej konfiguracji dla Haswell Z97: https://hamac.pl/topic/11716-unibootx-clover-oficjalny-uniwersalny-bootloader-hamacpl/
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.