Jump to content

Estrax

Members
 • Content Count

  1270
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  39

Estrax last won the day on January 7

Estrax had the most liked content!

Profile Information

 • Gender
  Mężczyzna (Male)
 • Location:
  T6 & SF
 • Interests
  Product / DevRel / ML / Audio / Quantum Computing / Infrastructure & Platform Engineering.

Recent Profile Visitors

862 profile views
 1. Twój chipset to HM87, a konkretną nazwę wypluje Ci Clover. Ani Z87 ani Z97 z UniBootX nie są odpowiednimi konfiguracjami pod laptopy. Takową musisz przygotować sobie sam.
 2. Jeśli WiFi jest na mPCIe, to bierz kartę na mPCIe. Coś bazującego na Atherosie AR9280/AR9285/AR9380/AR9385 będzie okej (jak np. Dell DW1515), tak jak i te broadcomy, które są wspierane przez macOS. Niestety nie pamiętam jakie modele broadcomów się tu nadadzą. W przypadku tego laptopa M.2 jest podpięte wyłącznie pod SATA, więc karta WiFi w tym slocie może nie działać.
 3. Czy slot na kartę to również M.2, czy może mPCIe? Generalnie, szukałbym kart na układach, które są w MacBookach i do nich przelotki.
 4. Owszem, musisz tylko znaleźć dysk M.2 2242, czyli o długości 42mm. Dodatkowo, musi to być dysk M.2 SATA (czyli nie NVMe).
 5. dGPU nie do ruszenia, WiFi i BT z tego co pamiętam również. HD4400 mobile lubi rzucać artefaktami. Może być sporo pracy z łataniem DSDT, gdyż ideapady mają tam zazwyczaj niesamowity syf. Osobiście bym polecał przeskoczyć na SSD, gdyż SSHD do demonów prędkości nie należą. Możesz próbować stawiać Catalinę.
 6. Przecież to nie ma znaczenia. Różnice są pomijalne. Przy aktualnej żywotności dysków SSD (szczególnie Samsungów serii Evo i Pro, oraz Cruciali serii MX) nie jest to coś, czym powinieneś się przejmować - chyba, że planujesz zapisać na takim dysku sumarycznie kilkaset terabajtów danych.
 7. Przydałoby się więcej szczegółów, począwszy od konkretnego screenshota lub zdjęcia, przez specyfikację platformy, na której chcesz to odpalić, aż po konkretne działania przez Ciebie podjęte i ich efekty. Bez tego ciężko będzie cokolwiek tu powiedzieć. Na ten moment jedyna odpowiedź to "najprawdopodobniej robisz coś źle".
 8. Owszem, mobo na Z370 są ciut bardziej bezproblemowe niż Z390, ale i na Z390 nie ma co narzekać, szczególnie, gdy uwzględni się aktualną dostępność mobo na Z370. Na Z390 NVRAM jest dość dobrze rozpracowany, wystarczy przygotować poprawkę do DSDT lub podstawić SSDT dla PMC i działa on bez problemu.
 9. Znacząco? Zdecydowanie nie. Różnice wydajnościowe są dość kosmetyczne.
 10. Jest okej, przy czym osobiście zainwestowałbym w Samsunga 970 Evo Plus jako dysk NVMe, głównie ze względu na żywotność i wydajność w momencie, gdy jest on dość znacznie zapchany. Stawiaj śmiało Catalinę.
 11. Jeśli mowa o SSD na SATA3, wybór jest dość prosty: Samsung 860 Pro jeśli Cię stać, jeśli budżet jest mniejszy, to Samsung 860 Evo, a jeśli chcesz i trochę przyoszczędzić w stosunku do 860 Evo, wtedy Crucial MX500 jest świetną opcją. Reszta dysków już wyraźnie odstaje.
 12. @mhw666 to, że jest unix-like, niewiele zmienia. macOS nie wspiera VT-d i pcie passthrough, a rozwiązania do konteneryzacji (docker) i ich orchestracji (kubernetes) na macOS są dość okrojone w stosunku do Linuxa. Na Macach nie masz też dostępu do UEFI, więc możliwości konfiguracji są ograniczone. Zamiast Debiana masz też masę innych dystrybucji, np. Archa, CentOSa, Manjaro, openSUSE, Slackware czy Fedorę, stąd spokojnie wybierzesz coś pasującego do Twoich oczekiwań. IMHO macOS będzie tu dla Ciebie kagańcem. Jeśli koniecznie upierasz się przy macOS, to najtańszą opcją jest najnowszy Mac Mini (late 2018), jednakże zaczyna się on od 4k pln, a pierwsza warta uwagi konfiguracja kosztuje 6k (uwaga: masz do dyspozycji jedynie 2 sloty SO-DIMM DDR4, więc możesz zrobić upgrade RAMu we własnym zakresie - CPU i SSD są wlutowane w mobo i takiej opcji już z nimi nie ma). Starsze modele albo zaraz wylecą z listy wspieranych (Mac Mini late 2012 z i7), albo mają zbyt słabe CPU do Twoich zastosowań (Mac Mini late 2014).
 13. @mhw666 nie tyle, że nie da rady bez SSD, co po prostu SSD zmienia wszystko i to dość znacznie. Na samym SATA3 przyzwoite dyski osiągają 5-6 razy szybszy sekwencyjny odczyt i zapis, co w połączeniu z prawie błyskawicznym dostępem do komórek pamięci robi robotę. Sprzęt, który ot po prostu sobie działał, po wrzuceniu SSD zaczyna niemalże latać, a co najmniej dostaje nowe życie w przypadku wirtualizacji, warto zainwestować w większy SSD (lub dwa SSD), aby poza OSem zmieściły się również VMki. Komfort pracy nieporównywalnie wyższy, a i opcjonalne swapowanie w przypadku braku RAMu nie jest aż tak bardzo uciążliwe (oczywiście w porównaniu do HDD). Zawsze możesz też używać aktualnego HDD jako drugi dysk na dane. Co do wyboru W10 vs macOS, wszystko zależy od Ciebie - czy chcesz po prostu tylko i wyłącznie korzystać z tego softu, czy może planujesz korzystać z jakiegoś softu dostępnego tylko na macOS i przy okazji dysponujesz kilkudziesięcioma godzinami, które możesz spędzić na dopieszczeniu platformy po instalacji systemu. Jeśli to pierwsze, to wybierz W10, jeśli to drugie, śmiało startuj z macOS. Przygodę z macOS polecałbym jednak zaczynać od jakiegoś desktopa posiadającego w miarę aktualne podzespoły - istnieje duża szansa, że bawiąc się w macOS na laptopie po prostu się zniechęcisz, gdy problemów technicznych będzie sporo.
 14. Nie sądzę, że będzie działać lepiej niż W10 - problemem jest wąskie gardło spowodowane przez HDD, stąd i pod macOS nie będzie to działać wybitnie. Powiedziałbym wręcz, że na dzień dzisiejszy to jednak W10 może działać sprawniej niż macOS na Twoim sprzęcie; windows sporo nadgonił. Największe różnice na korzyść macOS są dopiero w przypadku korzystania z softu stricte pisanego pod tę platformę, np. FCPX czy Logic. 1. Można, aczkolwiek kompatybilna karta WiFi to grosze (np. Dell DW1515 na chipie AR9280), stąd polecam poszperać. Na urządzeniach z identyfikacjami laptopowymi (MB/MBA/MBP) zdarzają się problemy z AppStore czy iMessage, gdy WiFi nie jest wykrywane jako interfejs en1. 2. AppStore tylko i wyłącznie. 3. O ile 10.15 mniejszym lub większym wysiłkiem zainstalujesz, o tyle z kolejnymi może być już różnie - model ten jest już dość stary i możliwe, że 10.15 jest dla niego ostatnią wersją. 4. Stabilność systemu zależy od wielu czynników. Aby wszystko działało "koszernie", na laptopach jest zazwyczaj więcej roboty, niż w przypadku desktopów, gdyż UEFI w laptopach potrafi się znacznie różnić między modelami. Responsywność w działaniu zależy mocno od najwolniejszych elementów zestawu, w tym przypadku HDD. Osobiście polecam zakup kieszeni na dysk i przerzucenie do niej aktualnego HDD, a w miejsce HDD wrzucenie dysku SSD. Za przyzwoitego SSD o pojemności 250 GB zapłacisz jakieś 230 pln (Crucial MX500) - różnica w responsywności systemu, w stosunku do HDD, będzie kolosalna. Napęd, jeśli jest Ci potrzebny, możesz zawsze wrzucić w zewnętrzną kieszeń, bądź przesiąść się na takowy na USB.
 15. Potwierdzam, działa na Z390 Gaming X. Po weekendzie sprawdzę na kilku jeszcze innych mobo.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.