Jump to content

danielosx86

Members
 • Content Count

  664
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  26

Everything posted by danielosx86

 1. Tak, ale musisz obie karty połączyć z monitorem i zmieniać źródło sygnału w monitorze w zależności od uruchomionego systemu.
 2. Bootstrap pilnuje, żeby np. Windows podczas aktualizacji nie nadpisał swojego BOOTx64.efi na partycji EFI, przez co uruchomienie OpenCore byłoby niemożliwe. Ponoć dodaje też wpis OpenCore do menu bootowania w UEFI, ale tego nie sprawdzałem. Przy OC nie trzeba wyłączać SIP, przy Cloverze tak.
 3. Warto wiedzieć, że OpenCore nie ma czegoś takiego jak wartości domyślne, czyli jeśli nie skonfigurujemy jakiejś sekcji w configu, to OC nie podstawi tam żadnych wartości i wywali błąd na starcie jak na załączonym screenie. Najlepsza metoda to edytowanie Sample.plist pod siebie pod każdy release OC, bo config zrobiony dla 0.6 może nie zaskoczyć na 0.6.1 itd.
 4. https://dortania.github.io/OpenCore-Install-Guide/config.plist/coffee-lake.html#starting-point 10.9 może okazać się za stary na przygotowanie instalki z Cataliną, ale próbuj.
 5. Gotowiec, którego używasz jest mocno przestarzały. Masz EmuVariableUefi, kiedy od wielu miesięcy istnieje sposób na natywny na NVRAM. Żadne stare cloverowe AptioFixy nie nadaja się do Z390, więc albo pójdziesz w OcQuirks, albo (co bedzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem) zostawisz Clovera i przejdziesz na OpenCore. Aktualnie rozwój Clovera polega na przeklejaniu kodu z OpenCore, więc wg mnie szkoda czasu na dostrajanie Clovera. Identyfikacja powinna być iMac19,1.
 6. W przypadku 27GL850-B płacisz za "gamingowy" wygląd, matryce 144hz/1ms i licencje na Gsync, z którego i tak nie skorzystasz bez karty Nvidii, a wiadomo jak to jest z Nvidią i macOS.
 7. Przejaskrawione kolory po wyłączeniu trybu HDR w macOS, których nijak nie da się skorygować ani systemową kalibracją, ani ustawieniami monitora. Problem dotyczy przede wszystkim DP1.4, seria UK ma chyba tylko DP1.2 (choć i tak zdarzają się podobne problemy). Żeby przywróćić normalny tryb SD, trzeba wstrzykiwać EDID albo podłączyć przez HDMI. Niestety, przy HDMI dzieją się dziwne rzeczy jak np. rozpikselowana czerwona kropka do zamykania okien. Więcej tutaj: https://discussions.apple.com/thread/251218978 https://discussions.apple.com/thread/251213356 https://forums.macrumors.com/threads/catalinas-hdr-bug-with-external-display.2228052/
 8. Wg mnie UHD. Jeśli podłączysz monitor przez DP, to macOS będzie rysował interfejs w 5K, a następnie skalował do 2160p, co w efekcie da Ci dużo gładszy obraz niż w przypadku natywnego 1440p. Masz też kilka opcji skalowania interfejsu i dostosowania obszaru roboczego do swoich potrzeb.
 9. Jako użytkownik 27UL650-W mogę Ci powiedzieć, że jest problem z HDR w macOS, który dotyczy zdecydowanej większości monitorów LG podłączonych po DP1.4 (po HDMI działa, ale obraz jest gorszej jakości). Jest trochę na ten temat w sieci, Apple twierdzi, że to wina LG, LG, że to wina macOS. Możliwe, że Big Sur coś naprawi, nie testowałem jeszcze. W trybie SD to bardzo dobry monitor, podobnie będzie z 27UL850-W. Jeśli mało grasz, to 144 Hz jest zbędne
 10. Haswell czy Coffee Lake - to nie powinno mieć znaczenia w tym przypadku, nie kojarzę by DRM był zależny od generacji iGPU. Przez długi czas problem z DRM leżał po stronie sterowników Polarisów i WEG z flagą shikigva=80 powinien to naprawić. Jeśli nie, sprawdź 3 razy czy na pewno iGPU jest odpalona poprawnie, ile pamięci ma przydzielonej w BIOS itd. Mam identyfikację iMac19,1.
 11. Na moim UHD630 (9th series) + RX580 działa flaga shikigva=80
 12. Poczytaj o fixach do RTC.
 13. @wujek_bogdan HD4000 to Ivy Bridge, HD4400/4600/5000 to Haswell.
 14. Nie instalowałem bety, więc nie wiem na 100%, ale ludzie donosili, że wsparcie HD4000 zostało, przynajmniej w pierwszej becie. Zapewne w finalnej wersji macOS te kexty wylecą, ale zapewne będą (już są) patchery, które przywrócą wsparcie. Poczekaj do premiery.
 15. Do powyższych płyt Gigabyte znajdziesz bez problemu SSDT, które aktywuje hot-plug. Nie wiem jak to wygląda z ASRock.
 16. Są informacje na insanelymac i applelife.ru, ale to skomplikowana operacja póki co. Poczekam aż bootloadery nauczą się macOS 11. EDIT: gdyby ktoś chciał spróbować: https://www.insanelymac.com/forum/topic/344299-guide-gigabyte-ga-z370n-wifi-i7-8700k-uhd-630-big-sur-110-dp1/
 17. Nie chodzi o wydajność, tylko o długość wsparcia. PowerMac G5 przeszedł aktualizację w 2005 roku, a w sierpniu 2009 roku wyszedł pierwszy system, który nie wspierał G5. Czyli od premiery przez 4 lata miał aktualny system. Także budowa hackintosha nadal jest sensowna, bo jeśli nie teraz to już pewnie nigdy. Nawet kiedy wsparcie macOS ustanie, to zostaje nam sprzęt pod Windows. Użytkownicy G5 zostali pozostawieni sami sobie (nie licząc linuksów na PPC, ale to margines).
 18. @music składaj, składaj, zanim wymienią całą linię komputerów to miną te 2 lata. Jaki ostatni na warsztat pójdzie pewnie Mac Pro, więc jeszcze wiele lat upłynie, zanim X86 przestanie być wspierany przez Apple i developerów.
 19. Instalowałem kilka kart Fenvi u klientów, zwykle nie było problemów. Czasem nie na wszystkich portach PCI-e odpalały, trzeba było szukać tego właściwego slotu, ale to bardziej problem po stronie płyt niż samej karty.
 20. Kilka dni temu trafiłem na ciekawy projekt, dzięki któremu można uzyskać natywny PM na płytach, które nie posiadają w biosie widocznej opcji wyłączenia CFG Lock. Po dograniu drivera do EFI można wyłączyć AppleCpuPmCfgLock / AppleXcpmCfgLock w OpenCore. Przyda się vanillowym purystom, którzy nie chcą ręcznie ingerować w firmware swojej płyty. Źródło: https://www.insanelymac.com/forum/topic/344035-cfglock-unlock-msr-0xe2/ CFGLock.efi.zip
 21. Mapa USB porządnie zrobiona? Jeśli nie, od tego bym zaczął.
 22. support HDR w monitorach LG dalej niepoprawiony, brawo brawo.
 23. MacBook Air. Temat poruszany setki razy - kupowanie laptopa pod macOS mija się z celem, bo to nigdy nie będzie plug'n'play i w 99% przypadków będziesz kombinował jak połączyć się z wifi.
 24. Jeśli GTX ma działać to 10.13.6, jeśli będziesz używać integry Intela to Catalina 10.15.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.