Jump to content

danielosx86

Members
 • Content Count

  580
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  20

Everything posted by danielosx86

 1. Działa tak samo, PPMC jak się okazuje nie jest niezbędne, ale też w niczym nie przeszkadza. Kluczowe okazało się umieszczenie urządzenia PMCR pod _SB.PCI0.LPCB, skąd szybciej się ładuje, w "naszym" SSDT też tak było. To też wyjaśnia, dlaczego umieszczone w DSDT działało, bo w pierwszej wersji SSDT-NVRAM urządzenie ładowało się trochę za późno by działać prawidłowo.
 2. Jest dostępna wersja od teamu acidanthera: https://github.com/acidanthera/OpenCorePkg/blob/master/Docs/AcpiSamples/SSDT-PMC.dsl
 3. To tylko najnowszy Mini. Stary, udany model z i7 zostanie za max 2 wersje macOS ubity.
 4. Tak ma być, wcześniejsze SSDT miało dodatkowo wpisane właściwości, nazwę itd. - zwykła kosmetyka. W nowym SSDT-PM jest tylko czysty kod.
 5. Spróbuj ładować SSDT w określonej kolejności <key>SortedOrder</key> <array> <string>SSDT-PM.aml</string> <string>SSDT-EC.aml</string> <string>SSDT-USBX.aml</string> <string>SSDT-UIAC.aml</string> </array>
 6. C2 A0 to tzw. non-breaking space, więc pewnie przeklejasz skądś zmienną. Jak wpiszesz polecenie do terminala ręcznie, to powinno być ok. Na niebudzenie się monitora po sleepie zwykle pomaga darkwake=0.
 7. Nowe SSDT do testów, tym razem dodające PPMC + PMCR. Ja wrócę do testów dopiero w poniedziałek, więc zostawiam. SSDT-PM.aml.zip
 8. PMCR wygląda inaczej w dumpach z iMac18,3 i iMac19,1, więc to może być przyczyną: iMac18,3 / iMacPro1,1 Device (PMCR) { Name (_ADR, 0x001F0002) // _ADR: Address } iMac19,1 Device (PMCR) { Name (_HID, EisaId ("APP9876")) // _HID: Hardware ID Name (_STA, 0x0B) // _STA: Status Name (_CRS, ResourceTemplate () // _CRS: Current Resource Settings { Memory32Fixed (ReadWrite, 0xFE000000, // Address Base 0x00010000, // Address Length ) }) } W info.plist w kexcie są wymienione identyfikatory chipsetów serii 100, 200 (w tym też 370, który mimo nazwy należy do serii 200) oraz nazwa urządzenia "APP9876", która widnieje PMCR w iMac19,1 (Q370), dlatego tylko Z390 potrzebuje patcha. Pozostaje kwestia przygotowania SSDT, który nie będzie wywalał restartu i shutdown, bo trzymanie w całości zmodyfikowanego DSDT trochę kłóci mi się z konfiguracją vanilla ; ) Chyba, że da się stworzyć dummy kext dodając identyfikator Z390?
 9. Sprawdzę dokładnie u siebie ten przypadek, ale wcześniej nie zauważyłem takiej prawidłowości. Miałem KP przy restarcie/shutdownie tylko wtedy, gdy kombinowałem z różnymi driverami do alokacji pamięci (OCQuirks/FwRuntimeServices/MemoryAllocation). Teraz leci na SSDT+OsxAptioDrv3. EDIT: Potwierdzam, dodanie zmiennej w przy samym SSDT powoduje zwiechę przy restarcie. Może @reyder albo @314TeR rzucą eksperckim okiem dlaczego wszystko gra kiedy PMCR jest wrzucone bezpośrednio w DSDT, a w SSDT różnie?
 10. Spróbuj teraz usunąć DSDT i wrzucić samo SSDT, możesz też w Cloverze wymusić ładowanie w/w kexta (musisz mieć do tego FSInject.efi). Ja też najpierw wrzucałem zmodowane DSDT (bo wg autorów tabelki PMCR w SSDT nie działa), później samo SSDT i jednak poszło. Może jak kext trafia raz do kextcache, to wystarczy już samo SSDT? Byłoby to dziwne, ale nic mnie już nie zaskoczy. Przez wiele miesięcy brak NVRAM na nowych płytach uznawano za błąd po stronie AMI, a nie brak w tabelkach.
 11. Sprawdź ten wątek: Testujemy rozwiązanie na natywny NVRAM na Z390, które przy okazji powinno naprawiać też KP przy shutdown/restart. Pamiętaj o usunięciu EmuVariableUefi oraz skryptów RC, jeśli instalowałeś takowe.
 12. Pięknie! Czyli mamy rozwiązanie przynajmniej dla kilku Gigabyte Z390, duży krok naprzód! Użyłeś SSDT czy doklejałeś do DSDT?
 13. Taki sam kod jest w DSDT iMac19,1. Sprawdź czy PMCR jest widoczny w IOreg i czy AppleIntelPCHPMC.kext jest załadowany. NVRAM odpala zarówno na AptioMemoryFix jak i OsxAptioDrv3.
 14. Wróciłem dzisiaj na chwilę do domu, więc nie miałem dużo czasu na testy, aleee... PANOWIE, DZIAŁA!!!! Wrzuciłem do DSDT kod z załączonego SSDT, usunąłem EmuVariableUEFI, skryptów nigdy nie instalowałem, więc było czysto w systemie. Driver AptioMemoryFix. Zmienna w NVRAM przetrwała zarówno restart jak i shutdown. Dodatkowo rozwiązuje to problem z restartem przy próbie wyłączenia bez EmuVariableUEFI. Urządzenie PMCR sprawia, że jest wczytywany kext AppleIntelPCHPMC. @Estrax przetestuj proszę u siebie, załączam moje zmodyfikowane DSDT z Z390 Gaming X. Jeśli ktoś z Was jeszcze potwierdzi działanie, to możemy mówić o przełomie w Z390! EDIT: dodanie samego załączonego wyżej NVRAM-SSDT.aml też robi robotę. DSDT.aml.zip
 15. Jeden z userów Tonymac - CODYQX4 - odkrył, że natywne działanie NVRAM na Z390 Designare jest zależne od obecności urządzenia PMCR w DSDT (w oryginalnym DSDT go nie ma): Device (PMCR) { Name (_HID, EisaId ("APP9876")) // _HID: Hardware ID Name (_STA, 0x0B) // _STA: Status Name (_CRS, ResourceTemplate () // _CRS: Current Resource Settings { Memory32Fixed (ReadWrite, 0xFE000000, // Address Base 0x00010000, // Address Length ) }) } Próby wstrzykiwania go przez SSDT podobno nie działają, ale wklejenie urządzenia bezpośrednio do DSDT już tak. Nie mam przez weekend dostępu do swojej Z390, ale może ktoś będzie chętny przetestować? Załączam też niedziałające (podobno) SSDT, może ktoś znajdzie przyczynę dlaczego się nie ładuje. SSDT-NVRAM.aml.zip
 16. W DSDT mozesz jeszcze usunąć _PRW z CNVW i XDCI. Wróciłbym też do początku i odpiąłbym wszystkie urządzenia na USB jakie masz, dyski, łacznie z myszką czy klawiaturą. Ustawił autosleep na minutę i sprawdził co się dzieje.
 17. Nie mogę skompilować Twojego DSDT, spróbuj więc w czystym DSDT zmienić metodę _PRW w XHC, XDCI i CNVW na następującą: Method (_PRW, 0, NotSerialized) // _PRW: Power Resources for Wake { Return (GPRW (0x6D, Zero)) Zmiany dotyczą oryginalnych wartości (06D, 0x04)
 18. Zrób zrzut DSDT, otwórz w MaciASL, poszukaj patcha o nazwie "USB _PRW 0x6D (instant wake)" lub podobnej, załataj, dodaj DSDT.aml to CLOVER/ACPI/patched.
 19. Żeby działał shutdown i restart musisz mieć EmuVariableUefi - masz?
 20. Zobacz w konsoli czy loguje przyczynę wybudzania. Warto też zresetować ustawienia zarządzania energią (można ręcznie, można np. Hackintoolem). Wyłączenie wake on lan też nie zaszkodzi.
 21. 1. Usuń z drivers/UEFI OsxAptioFix2Drv-free2000.efi (to najgorszy możliwy sterownik oraz masz już tam AptioMemoryFix) oraz SMCHelper (używasz VirtualSMC, który jest z nim niekompatybilny) 2. Dla Cataliny w ACPI/Patched powinieneś mieć fake EC (załączam SSDT-EC.aml) 3. Poprawiłem Ci config, dorzucając przy okazji poprawną konfigurację iGPU+dGPU (jeśli masz iGPU włączoną w biosie to się przyda) 4. Jeśli dalej będziesz miał problemy z PM i sleepem, w pierwszej kolejności usuń mapę portów i zobacz jak się system zachowuje. Jeśli masz w biosie możliwość wyłączenia Serial Port, zrób to. Jeśli to nic nie da, przeinstaluj system z poprawionym EFI, ale już bez narzędzi Tony'ego (w configu masz wpisy sugerujące, że to instalacja przez Uni/Multibeast) Archiwum.zip
 22. Podeślij swoje całe EFI, z PM na Z390 nie powinno być żadnego problemu, więc najpewniej masz coś namieszane. Wybudzanie ze sleep - najczęściej winne USB, masz zrobioną mapę portów?
 23. Wywal DSDT MaLd0na, jeśli i tak nie poprawia u Ciebie NVRAM, bo kojarzę w innym wątku, że problem z iGPU pojawia się na jego DSDT, zgadza się?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.