Jump to content

danielosx86

Members
 • Content Count

  616
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  22

Everything posted by danielosx86

 1. @piker nie przesadzaj, żadna rewolucja. W Cloverze również możesz wyłączyć wybór systemu, jeśli nie masz dual-boot. W ostatnich miesiącach developerzy Clovera stawiają na optymalizację, przejście na C++, co też cieszy bo nie jesteśmy skazani na jeden słuszny bootloader i można wybierać między dwoma bardzo dobrymi i rozwijającymi się produktami. Poczekam na oficjalny release 0.5.7 i sprawdzę co nowego w OC, bo brakowało mi w nim GUI, a nie chciałem wchodzić w rozwijający się swoim torem fork N-D-K.
 2. Jako ciekawostkę dodam info od Apple, na jakich Macach w ogóle HDR powinien być dostępny i tylko do 1080p: https://support.apple.com/en-us/HT210980
 3. Jeśli zrobisz override, tryb HDR w ogole nie będzie dostępny, wiec nic się samo nie powinno włączać
 4. Jeśli nie potrzebujesz HDR, to zrób override edid i wszystko powinno wrócić do normy. Póki co korzystam z tego rozwiązania i czekam na ruch ze strony Apple.
 5. Wydaje się, że nie mówimy do końca o tym samym - u mnie HDR jest włączony w monitorze bez względu na to, czy HDR jest włączone w systemie czy nie. Jeśli włączę w preferencjach, kolory są wyblakłe, jeśli wyłączę - kolory są jaskrawe. W obu przypadkach widzę label HDR na monitorze. Na razie trafiłem tylko na wątki dotyczące monitorów LG z różnych serii np. tu: https://discussions.apple.com/thread/251218978 Krótko mówiąc, tryb HDR w macOS ma póki co masę błędów. Jedyny plus z aktualizacji do 10.15.4 to działający DRM w Safari na Polarisach.
 6. Najnowsze drivery zawsze są do ogarnięcia z Insanelymac. Żaden patcher nie jest potrzebny, wystarczy Whatevergreen i flaga ngfxcompat=1 Do nowszych systemów żaden patcher nie ma sensu, póki w driverach Nvidii nie będzie kodu do supportu nowego Metal.
 7. 10.13.6 jest nadal wspierany przez Nvidię i do tej wersji sterowniki powstają po każdej małej aktualizacji.
 8. Dlaczego chcesz reinstalować system skoro wystarczy zainstalować zaktualizowane web drivery, które zwykle wychodzą dzień po aktualizacji systemu (ponoć już są)? Poza tym możesz dorzucić kext Whatevergreen, który posiada funkcję pomijania przez system numerka web driverów i po prostu je ładować bez znaczenia jaki system ma numer buildu.
 9. Hej, najnowszy update do Cataliny dodaje wsparcie do monitorów z HDR10 i tu zaczyna się mój problem. Posiadam monitor LG 27UL650-W z HDR10, który przepięknie wyświetlał interfejs systemu w 10.15.3. Po aktualizacji monitor automatycznie przechodzi w tryb HDR, kolory są mocno przejaskrawione, aż oczy bolą. "Szeroki zakres tonalny" jest wyłączony w ustawieniach monitora (jego włączenie powoduje, że obraz staje się wyblakły), zmiana profilu kolorów nic nie daje. W menu monitora nie da się wyłączyć HDR, jeśli system wysyła obraz w takim formacie. W Windows 10 można HDR wyłączyć, a w macOS? Co zrobić, żeby wróciły moje kolory z 10.15.3? EDIT: Odpowiem sobie sam. Po głębszej analizie wynika, że macOS przełącza monitor "na twardo" w tryb HDR, bez znaczenia czy w systemie HDR jest włączony czy nie. Po zbootowaniu macOS i restarcie nawet ekran Clovera mam w trybie HDR (!) - monitor wyświetla wtedy w narożniku label "HDR". Boot do Windows i restart do Clovera przełącza na tryb SDR, macOS znów wymusza HDR itd. Problem dotyczy tylko złącza DisplayPort. Po stworzeniu display override kolory wróciły do normy, ale zniknęła opcja włączenia HDR w preferencjach. Wygląda to na błąd Apple, nie ma jeszcze zbyt wiele wątków na ten temat w sieci, bo update jest świeży, jednak te, na które trafiłem dotyczyły zarówno Maców jak i hacków.
 10. Ważne info przed aktualizacją do 10.15.4 - należy zaktualizować Clovera do wersji 5107. Inaczej posiadacze procesorów Skylake i nowszych, używający patcha KernelPM mogą mieć problem z podniesieniem systemu po aktualizacji. Najnowszy Clover naprawia ten problem.
 11. W Arguments w sekcji Boot, tyle, że bez sensu dodawać to na stałe - ta flaga wyłącza akcelerację grafiki. Po zainstalowaniu web driverów musisz ją usunąć.
 12. startuj z nv_disable=1, ten GT420 nie pójdzie bez webdriverów, a i z webdriverami może być problem.
 13. Ja mam to na Clover, więc to nie jest związane z bootladerem. Używasz iStat Menus?
 14. Prawdopodobnie musisz umiescić zawartość SSDT bezposrednio w DSDT.
 15. Do i9-9900K powinna być płyta Z390, Z370 może nie udźwignąć tego potworka. Ostatni miesiąc przyniósł przełom w Z390 - płyty uchodziły za problematyczne, ze względu na niedziałający natywny NVRAM, jednak problem został niedawno rozwiązany (na forum znajdziesz osobny wątek na ten temat). Obecnie brak przeciwskazań co do Z390, także kupuj śmiało.
 16. Still waiting for root device zapewne. USB z Cataliną wpięte w usb 2.0?
 17. Przekreślone kółko raczej nie ma nic wspólnego z trybem graficznym. Odpal w verbose i zobacz na czym się zatrzymuje. SSDT z fake EC dodane?
 18. Te błędy są związane z monitorowaniem temperatur (TZ=Thermal Zone). Chyba większość ma ten błąd, czytałem gdzieś, że może mieć to związek z VirtualSMC albo iStat Menus, ale nigdy nie chciało mi się sprawdzać czy po zmianie na FakeSMC lub usunięciu iStat Menus też występuje. W skrócie - nie ma się czym przejmować.
 19. Możesz próbować cofnąć się do wczesniejszego. Jeśli to nic nie da, zostaje Ci eliminowanie winnych po kolei, czyli zasilacz, cpu, płyta.
 20. Dzieje się to od zawsze? Próbowałeś przeflashować bios?
 21. Patcher podmienia część składników systemu na te z Mojave/High Sierra by obsłużyć stary sprzęt.
 22. Błąd ze screena sugeruje brak urządzenia EC. Masz dorzucone SSDT z fake EC? EDIT: Jakie masz drivery uefi?
 23. Zainstaluj system na iGPU, dopiero po instalacji włóż RX5700 do slotu.
 24. Za ok. 1500 zł można kupić używanego peceta na Z97 z i7-4790 na pokładzie, który też jest wydajniejszy od MP5,1. Jeżeli uważasz, że MP4,1 przerabiany na 5,1 jest dla Ciebie odpowiedni, to kupuj, to Twój wybór. Tyle, że to nie jest w dzisiejszych czasach żaden "potworek" ani żadna okazja.
 25. Mogę się mylić, ale rynek eGPU to chyba margines?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.