Jump to content

patrex003

Members
 • Posts

  300
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

patrex003 last won the day on January 23 2018

patrex003 had the most liked content!

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location:
  Świętokrzyskie

Recent Profile Visitors

1146 profile views

patrex003's Achievements

 1. serio.. jak czytałem gdzieś nawet chyba w kilku miejscach to pisali że tak to się robi. czyli mam skopiować te kexty i w nim zdefiniować id układu. tylko mam podać id mojego układu czy tego pod który chcę się podszyć? a z drugiej strony jak definiuje fake id i całą resztę w configu należy coś jeszcze zrobić żeby grafika się odpaliła ? - bo np tutaj ktoś odpalił tak a mi znów nie działa ten sposób i się np zastanawiam dla czego.. no w sumie nie jest mi tak bardzo potrzebne ale tak profilaktycznie chciałem odpalić ją z raz (czasami warto by w przyszłości czasu zaoszczędzić).. a co Whatevergreen i lilu na pewno sprawę to rozwiązanie.. edit. Whatevergreen + lilu i taki efekt mam, a w UEFI wyłączone iGPU:
 2. Witam Mam mały problem mianowicie chodzi o to że nie mogę odpalić mojego intela hd4400 (tzw. jak go odpalę mam QE/CI jest ale znów w intel power gadget mnożnik działa na najwyższych obrotach). Odpaliłem go tak: i do katalogu z kextami waliłem: FakePCIID_Intel_HD_Graphics.kext, FakePCIID.kext, IntelGraphicsFixup.kext. Natomiast jeśli nie odpalę to nie będzie działam mi mój RX480 (od wersji koniczyny podejrzę 4200 z High Sierra działa OOTB z QE/CI) ale musze odpinać kable od płyty głównej (że tak powiem złącza HD4400) do której jest podłączony monitor. Inaczej jeśli nie odepnę kabla (w configu zostawie powyższe parametry ale bez kextów) pojawi mi się logo rozmazane apple a na monitorze gdzie jest rx480 będę widział tylko rozmazaną tapetę. Chodzi o to że główny ekran logowania ustawia się na HD4400 i nie da się zalogować (jak ktoś używa kilku monitorów to wie co mam na myśli). Z drugiej strony jeśli wyłącze całkowicie HD4400 to na monitorze gdzie jest podpięty rx480 pojawi mi się tylko rozmazane logo Appla i tyle. W dodatku na obecną chwilę muszę mieć w pełni odpalonego HD4400 by działa mi sleep. Nie testowałem rozwiązania z Lilu i WhatEverGreen przy wyłączonej HD4400 - mówię odrazu z góry. Wolał bym jednak upewnić się pierw dokładnie czy idzie to jakoś poprawnie popchnąć / naprawić z HD4400. Dzięki wielkie za informację z góry jak i pomoc. Pozdrawiam - P
 3. ach no to ja już zgłupiałem.. pisaliście wcześniej że AICPM nie powinno się ładować. jako AICPM rozumiałem to AppleACPIPlatform i dla tego tak kombinowałem. ale skoro powiadasz że jest wszystko ok tak że dziękuję za pomoc
 4. no to trochę się nie zrozumieliśmy.. ale ok wrzuciłem ten config i nic w nim nie robiłem wszystko mam na ssd w EFI i wygląda to tak: po restarcie w terminalu mam tak oraz w intel gadget: i już nie wiem czy to dobrze czy nie i w czym może problem leżeć.. jakieś sugestie co dalej ? edit. poprosiłem pewną osobę z grupy na fb by sprawdziła mi te komendy czy coś jej zwraca. jej specyfikacja to (taką przynajmniej podała): Płyta główna MSI Z170A GAMING PRO CARBON (MS-7A12) Procesor Intel i5-6600K Pamięć 32GB DDR4 3000MHz Dysk twardy SSD 256GB Karta graficzna nVidia GeForce GTX760 2GB Karta dźwiękowa Realtek ALC1150 Codec System macOS 10.13.1 ssdt ma wygenerowane, a SMBIOS ma ustawiony na iMac 17,1. teraz najlepsza część.. twierdzi że komenda kextstat|grep -y applelpc nie zwraca mu nic natomiast pozostałe już zwracają komunikaty taki: więc teraz jak to jest z tym PM? jak sprawdzić czy jest on uruchomiony poprawnie czy nie? ja osobiście się już gubię i kończą mi się pomysły oraz opcje sprawdzania tego jak u kogo działa PM..
 5. a więc tak wywaliłem wszystko co wiedziałem od tego skryptu do ssdt i wrzuciłem twój config oraz sekcje ACPI => DSDT => Patched (chyba dobrze to zrozumiałem i o to chodziło).. ssdt generowałem tak: a po restarcie mam tak: w między czasie zrobiłem jeszcze skobie SMBIOS jako MacBookPro 11,1 oraz MacBookPro11,4 i za każdym razem tak samo to wygląda.. nie wiem już czy to tak powinno wyglądać na tej platformie czy nie edit. żeby było zabawniej po odpaleniu HD4400 chyba cały PM leży na SMBIOS iMac14,1 bo w Intel Power Gadget cały wykres trzyma się tylko górnej części nie spadając nic w dół. Natomiast na MacBookPro11,4 trzyma się bardziej środka i skaka sobie w górę i w dół..
 6. aaa okej rozumie.. to tylko moja taka mała uwaga bo się bawiłem i widziałem że inaczej trochę reaguje.. ale wracając teraz do głównego powodu 314TeR napisał.. ja mam Haswell-R i ustawiłem to na iMac 14,2 wydawało mi się to najbliższe i teraz skoro ładuje mi się nadal AICPM jak i LPC czyli wnioskuje że PM nie działa poprawnie (choć w sumie nie powinno być nie jest takie jedno znaczne ale wole się jednak upewnić). czyli zły SMBIOS czy jak? jak ja mam to rozumieć bo już chyba wariuje i się gubię.. bo kurde jedno zrobiłem a tu piszecie mi że i tak jeszcze nie jest za różowo..
 7. bez ssdt sysctl -n machdep.xcpm.mode zwraca mi 1 natomiast sysctl -n machdep.xcpm.vectors_loaded_count 0 czyli że jak to mam rozumieć ? 314TeR jeśli w załadowanych kextach pokazuje mi nadal AICPM jak i LPC to mam rozumieć że nadal mam niepoprawnie działający PM ? jeśli tak to gdzie leży przyczyna tego i jak to naprawić.. och i jeszcze jedno co znaczy ta szara linia na wykresie ? bo ja mam ją na samej górze a u Ciebie 314TeR jest jak by w połowie. to coś istotnego ? edit. bo zapomniałem jeszcze wcześniej wspomnieć że przy użyciu w configu ACPI => Drop OEM w Intel Power Gadget zielona linia symbolizująca chyba zegar GPU pokazuje wartość 0,38GHz natomiast bez tego 0,07GHz. nie pamietam tylko co pokazywało jak miałem ją odpaloną ale zdaje mi się na 99% że nie była to napewno wartość 0,38GHz.
 8. ogólnie sprawa wygląda tak że nie wiem czemu ani jak to się stało ale jednak to XCPM zaczęło działać. do końca nie wiem czy któraś z czynności miała na to wpływ więc napisze to co zrobiłem i po czym zaczęło mi to działać. a więc tak.. jak już wcześniej wspominałem wygenerowałem sobie ssdt z flagą -xcpm 0 (czyli w sumie sam skrypt odpaliłem) i z -xcpm 1. na oby dwóch ssdt nie działało więc zacząłem sobie czytać o tym pm i trafiłem na stronę gdzie było napisane żeby dodać i włączyć w configu: ACPI => Drop OEM oraz Kerner And Kext Patches => Kerner PM. Przez przypadek zamiast włączyć Clover Configurator kliknąłem z rozpędu w Clover Theme Menager (jego jak się włączą pierwszy raz to on sobie coś tam konfiguruje, mniejsza z tym). No i w sumie teraz za każdym razem działa mi.. Oczywiście pobawiłem się dalej i config jak wywalę to co kazali dodać na tej stronie czyli ACPI => Drop OEM oraz Kerner And Kext Patches => Kerner PM to komenda kextstat|grep -y x86plat w terminalu zwraca mi teraz: żeby było jeszcze trochę dziwniej na oby dwóch ssdt działa teraz to. natomiast jak nie będę miał żadnego ssdt to komenda nic nie zwróci.. tak samo w Kext Wizard jak się szuka kextów po wpisaniu x86 (z ssdt) pokazuje to co w terminalu, natomiast analogicznie bez ssdt nie pokaże nic.. w IORegisteryExplorer natomiast nic się nie zmieniło (na moje oko patrząc powierzchownie).. A w Intel Power Gadget wykres bardziej znajduje się na środku.. ​ach bo bym zapomniał odnośnie jeszcze ACPI => Drop OEM. nie wiem czy to ma jakiś wpływ na PM ale zauważyłem że bez SSDT po wpisaniu w terminalu komend kextstat|grep -y x86plat zwracana jest wartość jak wspomniałem wyżej. plus tego rozwiązania jest taki że w przypadku mojego Intel Graphics HD4400 (nawet jak nie mam jej aktywnej) logo Apple nie rozmywa się na drugim monitorze. do tej pory by uniknąć tego efektu musiałem stosować IntelGraphicsFixup. ale jak już wspomniałem nie wiem czy to ma jakiś wpływ na SSDT więc raczej nie będę tego stosował ze względów bezpieczeństwa. reyder dzięki za info.. jak znajdę trochę więcej czasu to się pobawię tym ale ogólnie rozumie z tego co piszecie że nie ma sensu się bawić w tym na iMac bo i tak ma skopanego PM co do komend: sysctl -n machdep.xcpm.mode & sysctl -n machdep.xcpm.vectors_loaded_count obydwie zwracają mi wartość 1 czyli rozumiem że jest dobrze.. P.S. jeśli wychodzi na to że PM jest poprawnie odpalony to w/w gra nadal ma ten sam efekt. niestety nie znam nikogo kto by miał i3 i próbował grać na haku (raczej słyszałem opinię ludzi z i5 czy i7). więc dochodzę do winsoku na tą chwilę że nie da się pograć w bardziej wymagające gry bez posiadania co najmniej i5..
 9. obecnie i tak mam problem bo nie wiem czy to XCPM mi działa czy nie.. a jak nie działa to gdzie jest popełniony błąd.. edit. reyder a ty jak sprawdzałeś te dane ? bo z ciekawości sprawdził bym sobie jak to wygląda przed i po użyciu freqVectorsEdit ? ach i jeszcze jedno co masz na myśli Tzw. gdzie mam to ustawić i jak ? edit2 znalazłem na internecie opis sprawdzania czy działa PM. według tego opisu powinienem wkleić w terminal: kextstat|grep -y applelpc kextstat|grep -y acpiplat kextstat|grep -y x86plat i powinno mi zwrócić wartości (sorry że taka mała grafika ale lepszej nie ma): tylko że u mnie zwraca mi tylko to: wygenerowałem nawet ssdt z flagą -xcpm 1. i jednak jest różnica w generowaniu ~/ssdtPRGen.sh a ~/ssdtPRGen.sh -xcpm 1. w pierwszym przypadku to tak jakbyśmy do ~/ssdtPRGen.sh dopisali -xcpm 0. innych różnic nie widzę. oczywiście sprawdzałem też ssdt wygenerowane z xcpm 1.
 10. czy jako następne kroki mam rozumieć to: jeśli o to chodzi to nie robiłem tego bo z tego co piszę na GH to jeśli mam internet to nie jest koniecznie pobieranie.. przeglądałem ten temat Jak sprawdzić czy speed step działa w 100% poprawnie? i ponoć w logach powinno być coś o XCPM ale u mnie nie ma tego. czyli że źle zrobione ssdt?
 11. okej. zmieniłem język systemowy na angielski (ponoć tak trzeba bo tak najlepiej działa skrypt) zrobiłem restart i tak wygenerowałem ssdt.aml tak (bez żadnych komend): curl -o ~/ssdtPRGen.sh https://raw.githubusercontent.com/Piker-Alpha/ssdtPRGen.sh/Beta/ssdtPRGen.sh chmod +x ~/ssdtPRGen.sh ~/ssdtPRGen.sh skopiowałem teraz ssdt.aml z: "/Users/nazwa_konta/Library/ssdtPRGen" i wkleiłem do koniczyny do katalogi ACPI => patched teraz w IORegisteryExplorer wygląda to tak: a Intel Power Gadget pokazuje teraz mniej więcej tak: nie zrobiłem na tą chwilę tylko jeszcze freqVectorsEdit bo chciałbym się upewnić czy XCPM działa. można to jakoś sprawdzić ? może to głupie pytanie ale: tak w ogóle do czego konkretnie służy ten freqVectorsEdit? bo jedyne co wyczytałem że naprawia lub dodaje FrequencyVectors. lecz co to to FrequencyVectors P.S. Dodała mi się jakaś miniatura w załączniku którą widać dopiero jak wyśle się post nie wiem jak to usunąć więc należy ją zignorować..
 12. hmm.. no właśnie wczoraj już patrzyłem i nie widzę nic tam szczególnego żeby było (chyba że jestem ślepy albo nie rozumiem niektórych "właściwości" ).. czyli rozumiem że dla starszych procesorów i systemów sprawdza się to tak jak napiąłem na samym początku.. natomiast dla nowszych systemów i CPU muszę mieć uruchomione XCPM. tylko teraz w którym miejscu mam sprawdzić to czy mam tego XCPM uruchomionego czy nie ? i ogólnie rzecz mówiąc do tego uruchomienia XCPM wystarczy zazwyczaj wygenerować SSDT czy jeszcze czasem coś trzeba dodać?
 13. ogólnie rozumiem że tak by było najłatwiej ale jednak chciałbym zrozumieć jak to samemu zrobić więc jeśli można chciałby wiedzieć co mam dopisać / dodać do configu by działało to poprawnie. czyli rozumiem że tego XCPM używa się tylko na procesorach z rodziny Haswell w górę. tak ? generując SSDT mam użyć jakiejś flagi czy po prostu bez różnicy to jest jak wygeneruje ? ooo.. i przy okazji pytanie z ciekawości jak już w temacie XCPM jest się i procesorów. Rozumiem że to rozwiązanie działa od jakieś tam wersji systemu. Konkretnie to jakiej? A w przypadku odpalania starszego systemu na CPU z serii Haswell w górę należy patchować kernela ?
 14. gdzieś czytałem na forum że od Haswella nie trzeba tak odpalać.. a jak mam t odpalić? w argumencie startowym mam dopisać: "-xcpm ? i jeśli mogę wiedzieć co to jest to "xcpm"?
 15. Uprzedzam na wstępie że moje rozwadzania opierają się po części na tym jak działa gra w tym systemie i konfiguracji. Nie oczekuje tutaj rozwiązania problemu z samą grą lecz jednak wspominam o niej gdyż uznałem że to może być ważna informacja. Witam Nie wiem czy ktoś poruszał już kiedyś ten temat ale mnie to nurtuje od jakiegoś czasu.. Od czasów wersji 10.6 / 10.9 (z tych korzystałem wtedy i tam wiedziałem jak mniej więcej sprawdzić to) pewno się wiele zmieniło. Od tamtego czasu zmieniłem kilka razy platformę. Niby wszystko działa ale zawsze nurtuje mnie działanie jednej gry i na jej dzianiu zastanawiam się czy rzeczywiście wszystko działa mi dobrze. Mianowicie chodzi tu o CS:GO - proszę nie bagatelizować tematu dla tego że wspomniałem o grze Nie mam dostępu do żadnego sprzętu Apple tak że nie mogę porównać osobiście działania.. Przechodząc do sedna odkąd pamiętam gra zawsze mi lagowała. Ostatnimi czasami postanowiłem zainstalować ją ponownie i sprawdzić czy na obecnej konfiguracji (opis jej poniżej) w końcu zadziała bez problemu. No i proszę dalej jest to samo. Czyli nic się nie zmieniło. Postanowiłem w grze zajrzeć do net_graph'e - pokazuje on tam różne statystki związane z serwerem naszym komputerem i łączem. Z tego co widzę wykorzystanie procesora zawsze jest duże (co widać po współczynniku var który zawsze wynosi 10ms w górę). No i teraz zaczynam się zastanawiać czy ta przypadłość jest związana z samym systemem czy może źle coś skonfigurowałem w swoim haku a w ostateczności mam coś nie tak z PM idąc za tym może z CPU.. W pierwszej kolejności wywaliłem wszystko co się tyczyło w koniczynie generowania tabel SSDT i wszystko co według mnie było zbędne (system działa tak że chyba config dobrze mam zrobiony). Zablokowałem mim zadniem zbędne drivery z koniczyny. W katalogu kext zostawiłem naprawdę samo minimum kextów do odpalenia systemu (by wykluczyć konflikt lub nie poprawne działanie czegoś przez kext). I tak: Mojek kexty: AppleALC.kext v1.1.1 Lilu.kext v1.2.0 FakeSMC.kext v6.26-322-g1b20eab7.1765 IntelMausiEthernet.kext v2.0.0 Mój config: W configu jedynie nie dodałem obecnie wpisów do uruchomienia zintegrowanego audio. <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd"> <plist version="1.0"> <dict> <key>DisableDrivers</key> <array> <string>OsxLowMemFixDrv-64</string> <string>CsmVideoDxe-64</string> <string>OsxAptioFixDrv</string> <string>VBoxHfs-64</string> </array> <key>GUI</key> <dict> <key>Language</key> <string>en:0</string> </dict> <key>KernelAndKextPatches</key> <dict> <key>KextsToPatch</key> <array> <dict> <key>Comment</key> <string>TRIM function for non-Apple SSDs</string> <key>Disabled</key> <false/> <key>Find</key> <data> QVBQTEUgU1NEAA== </data> <key>Name</key> <string>IOAHCIBlockStorage</string> <key>Replace</key> <data> AAAAAAAAAAAAAA== </data> </dict> </array> </dict> <key>RtVariables</key> <dict> <key>ROM</key> <string>XXXX</string> </dict> <key>SMBIOS</key> <dict> <key>BiosReleaseDate</key> <string>12/22/2016</string> <key>BiosVendor</key> <string>Apple Inc.</string> <key>BiosVersion</key> <string>XXXX</string> <key>Board-ID</key> <string>XXXX</string> <key>BoardManufacturer</key> <string>Apple Inc.</string> <key>BoardSerialNumber</key> <string>XXXX</string> <key>BoardVersion</key> <string>iMac14,2</string> <key>ChassisManufacturer</key> <string>Apple Inc.</string> <key>Family</key> <string>iMac</string> <key>Manufacturer</key> <string>Apple Inc.</string> <key>ProductName</key> <string>iMac14,2</string> <key>SerialNumber</key> <string>XXXX</string> <key>SmUUID</key> <string>XXXX</string> </dict> <key>SystemParameters</key> <dict> <key>InjectKexts</key> <string>Yes</string> </dict> </dict> </plist> Dalej idąc w Kext Wizard sprawdziłem czy ładuje mi się AppleLPC: Następnie uruchomiłem IORegisteryExplorer v3.0.2: W wersji OS X 10.6 i 10.9 sprawdzało się to tak że szukało się właściwości: CSTInfo / AICPMVers CPUPLumit Preformance State Array IOPPEDiagDic supportUpstreamASPM Z tego co pamiętam jak się miało ten właściwości to PM działał (niestety notowanie infomracj na kartkach powoduje że one giną więc może wymieszałem różne dwie właściwości z dwóch różnych systemów). Natomiast tutaj jest tylko supportUpStreamASPM. Dalej idąc w Intel Power Gadget pokazuje mi tak (tutaj kilka przykładów): No i teraz przechodząc do głównego mojego rozważania ten PM i samo CPU działa prawidłowo czy nie ? Dodać mogę jedynie że w tej konfiguracji jedynie sam system zamyka mi się nieco dłużej oraz przełączanie użytkowników trwa trochę dłużej.. Jeśli coś jeszcze jest potrzebne proszę powiedzieć. Postaram się to jak najszybciej dostarczyć. Dziękuję bardzo serdecznie za pomoc jak i wszelkie informacje. Pozdrawiam - P Moje specyfikacja (jest to skrócona specyfikacja): CPU: Intel i3 4170 GPU: RX480 8GB & HD4400 MOB: ASRock Z87 Extreme4 RAM: 16GB DDR3 SSD: SanDisk SDSSDP064G 64GB zainstalowany na nim High Sierra AUD: ALC LAN: Intel I217V
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.