Jump to content

Najrad

Members
 • Content Count

  950
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  12

Everything posted by Najrad

 1. masz złe AAPL,ig-platform-id dla iGPU. To którego użyłeś jest dla iGPU aktywnego. Jeżeli chcesz używać iGPU do wspomagania kodowania, a monitor/y masz podpięte do dGPU, powinieneś użyć 0300913E
 2. przygotowałem 0.6.0 według zaleceń pod CL: https://dortania.github.io/OpenCore-Install-Guide/config.plist/coffee-lake.html#intel-bios-settings i mam problem z godziną po wybudzeniu kompa. Po prostu godzina się nie aktualizuje. Muszę wejść w preferencje czasu, kliknąć kłódkę, podać hasło i w momencie zaakceptowania hasła godzina się natychmiast aktualizuje. Ktoś wie jaki parametr poprzestawiać, aby było jak w wersji 0.5.9 ?
 3. Już jest. Można aktualizować.
 4. Mam taki śmieszny problem z AppStore. Za ch....e nie pokazuje mi dostępnych uaktualnień. Wchodzę w zakładkę uaktualnienia, a tam " wszystkie programy są aktualne" Jak wejdę w "kupione" to też przy programach mam opcję "otwórz" ale jak kliknę ikonkę np. Pixelmator.pro i przejdę do opisu programu, to wtedy zmienia mi się "otwórz" na "aktualizuj" i można zaktualizować program. Problem jest taki, że nie wiem kiedy wychodzą uaktualnienia, bo nie mam żadnego info na ikonie AppStore. Można coś z tym zrobić? System to Catalina 10.15.4
 5. Clover 5112 naprawia to co skaszanił 5109, ale dzięki igfxfw=2 system z WEG wydaje się wreszcie pracować tak jak powinien - ze 100% obciążeniem iGPU ( przynajmniej w teście zrobionym vdeoproc-em) no i odzyskałem wyjścia DP Sprawdzę to jeszcze w FCPX. Dzięki za link.
 6. Czy jest na forum ktoś, kto ma "tip top" odpalone iGPU+dGPU na procesorze i9 9900K+ mobo Z390 ? Chodzi mi o pełne wykorzystanie iGPU ( w trybie dyskretnym) podczas kodowania h264. Mam z tym kłopot od kiedy używam Cataliny. Przy użyciu WEG - pod Cloverem jak i na Open Core - iGPU obciążone jest w ok 30% . Jak tylko załaduję system bez WEG, to natychmiast iGPU obciążona jest tak jak należy w 100%. To znaczy tak było do Clover w wersji 5107. Wczoraj testowo wgrałem wersję 5109 i ...wykorzystanie iGPU spada do ok 30% i powoduje podobny efekt jak z użyciem WEG. Wyłączanie WEG nie przynosi już pełnego odblokowania iGPU. Stan mam taki, że czy to z WEG, czy bez, iGPU zachowuje się tak samo - czyli działa na 30%. W OpenCore jest natomiast lepiej. Bez WEG, iGPU pracuje dalej na maksymalnej częstotliwości 1.20GHz. Na razie wróciłem do Clover 5107 i zastanawiam się nad przesiadką na OpenCore na stałe, ale chciałbym ogarnąć jakoś ten problem. Dlatego potrzebuję konsultacji, albo "rzucenia okiem" na konfig kogoś, komu to działa idealnie.
 7. Nie wiesz przypadkiem gdzie w tej nowej wersji jest schowana opcja a'la fixRTC??? Po restarcie zdarza mi się, że komputer botuje się z "the system has posted in safe mode" i muszę wejść do biosu i wyjść z niego, żeby można było wczytać system. Wiem oczywiście, że można to wyłączyć w samym bios, ale nie chcę tego robić. Czy "Fix RTC _STA bug" to jest to czego szukam?
 8. A jak jest z OpenCore? 0.5.6 wystarczy? Sprawdzone - działa.
 9. Nie będę tworzył nowego tematu, bo moje pytanie mieści się w zasadzie w temacie tego wątku, jaki dysk NVMe o pojemności 1-2TB warto kupić do cięższych zadań? Np do tworzenia Library dla FCPX? Po skończeniu projektu - raz na dwa tygodnie - Lib byłby usuwany i na jego miejsce tworzony nowy z nowym projektem. Te Liby mają w moim przypadku wielkości ok 0,5TB, więc praca jest w miarę intensywna.
 10. Zawsze to jakiś trop slide=0 już było i zarówno z nim jak i bez niego... nie ma różnicy. W bios mam 128MB, wie posprawdzam mniejsze wartości, a później większe. Zobaczymy.
 11. Czy ktokolwiek zna rozwiazanie problemu?
 12. No to spoko. Wygląda na to, że działa OK.
 13. Po sortowaniu istotnie zaczyna działać. Niepokoi mnie tylko ubogi wpis w IOregu, przy DSDT był taki jak pokazywał danielosx86, teraz został wykastrowany.Tak ma być? Test NVRAM przechodzi poprawnie, po restarcie wszystko jest w pamięci.
 14. @AlPaczino Tak zorientowałem się tym bardziej, że mam tam przecież dodane SSDT-EC.aml. Może istotnie to pomoże.
 15. OK spróbuję za godzinkę i dam znać.
 16. Na moim Asusie Prime Z390 A (bios 0903) SSDT nie działa. Tylko DSDT z patchem załatwia sprawę.
 17. U mnie tak nie działa Musi być DSDT, wtedy jest OK
 18. Po dodaniu do DSDT... działa - w każdym razie IOreg pokazuje to samo co na Twoim screenie i w raporcie systemowym w rozszerzeniach też "jest załadowany"
 19. W IOreg go nie ma, tak samo AppleIntelPCHPMC.kext - jest widoczny w raporcie systemowym, ale nie załadowany. Uzywałbym tego DSDT od Mald0na, ale ono powoduje ( podobnie jak WEG) przytkanie iGPU.
 20. Czy ta tabela jest tylko dla Gigabyte? Wyciągnąłem z archiwum DSDT od Mald0na... i rzeczywiście ta poprawka tam jest zawarta. Sama łatka SSDT niestety u mnie ( AsusPrimeZ390-A) nie działa. Zrobiłem DSDT w Cloverze, ale ma 2 errory i ponad 90 warningsów, a sam nie wiem jak to poprawić, wie na razie czekam co napiszecie dalej.
 21. tak, jak się poprawnie zrobi, czyli co mamy poprawić/zrobić? ten screen to podczas pracy FCPX? Ja już przywykłem do pracy bez WEG, jest płynnie i z pełnym wykorzystaniem iGPU. Wysłałem Ci swoje EFI, więc mógłbyś wskazać nam drogę...
 22. @Estrax Może Ty mi wyjaśnisz... do czego tak naprawdę ten WhateverGreen jest niezbędny? W moim przypadku ( komp ze stopki na Z390) po użyciu parametru -wegoff iGPU dostało kopa podczas pracy w FCPX. fakt odcięło mi porty DP przy botowaniu, ale HDMI i DVI działają. U mnie z WEG iGPU pracuje na 1/4 mocy a na 100% dopiero przy kodowaniu, natomiast jak wyłączę WEG to już podczas montażu filmu iGPU pracuje płynnie i w zakresie 0-100%.
 23. Nie. Nie używam DSDT Mald0na. Na nim iGPU jest "zatkana" nawet przy kodowaniu. NVRAM odpalam przez Kext Emuvariable. Teraz składam film bez WEG i wszystko działa jak pod Mojave, szybko, sprawnie, bez zacięć, iGPU działa płynnie w zakresie od 0 do 1.20GHz . Zaczekam na następną wersję WEG i zobaczymy co będzie. Co tracę nie uzywając WEG?
 24. Problemy zaczęły się od 10.15.1 ( wersji 10.15.0 nie instalowałem) co zbiegło się z uaktualnieniem WEG do wyższej wersji, bo na starym występował black screen . Coś kodowałem do h265, ale były to krótkie klipy i tylko testowo, więc nie zwróciłem uwagi na konsekwencje, ale pliki wynikowe były OK. Jeszcze potestuje system bez WEG i zobaczę jak to chodzi podczas pracy, a później spróbuję z nowszym - jak wyjdzie - WEG. Poza tym mój problem polega na... mizernym wykorzystywaniu iGPU podczas pracy w programie FCPX - ok 30% mocy - co skutkuje tym, że podgląd z 2 kamer 1080 50p w multicamie mi się strasznie tnie, a zwykły plik 4k z drona również nie odtwarza się płynnie. Po usunięciu WEG wszystko wraca do normy... iGPU przy pracy na timeline śmiga na 100% w trudnych momentach montażowych, wspomniane klipy się nie tną. Jest jeszcze jeden problem który nie występuje na Mojave i którego nie jestem w stanie w ogarnąć. To pliki z kamery Canon C100 mik, ale to nie temat na dziś i na pewno nie jest temu winien WEG, bo bez niego też zjawisko występuje.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.