Skocz do zawartości

Instalacja OS X 10.10 Yosemite - krok po kroku


Rekomendowane odpowiedzi

Instalacja OS X 10.10 Yosemite - krok po kroku

01.11.2014 - pierwsza publikacja

02.11.2014 - dodałem więcej zdjęć, dzięki czemu poradnik jest bardziej przejrzysty

05.10.2014 - dodany punkt 5.

06.11.2014 - dodany sposób na przygotowanie pena z poziomu Windowsa

12.10.2014 - poprawa błędów w tutku

18.11.2014 - dodany nowy, o wiele lepszy sposób przygotowania pena z poziomu Windowsa

24.11.2014 - dodany chyba najlepszy możliwy sposób przygotowania pena z poziomu Windowsa

30.11.2014 - poprawki w tutorialu

08.02.2015 - zmiana sposobu wymazania większej partycji

23.03.2015 - dodany nowy link do paczki dla legacy.

 

Na wstępie chciałbym powiedzieć, że poradnik ten napisałem dla osób, które nie są zaawansowane w Hackintoshowaniu i chcą mieć wszystko dokładnie opisane.

Aby przygotować pendrive'a z OS Xem Yosemite, potrzebny nam jest komputer z Windowsem lub z OS Xem nie starszym, niż 10.7 Lion.

 

UWAGA!! Wyszedł forumowy UniBootX Clover, polecam dokonać instalacji OS Xa właśnie z nim, kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

1. Przygotowanie USB z OS Xem Yosemite i Cloverem
1.1. Przygotowanie z poziomu Windowsa

 

Potrzebne pliki:

1. Pobieramy Install OS X Yosemite.app, linku do pobrania dać nie mogę, ponieważ nie jest to forum warezowe, ale, szukając na różnych znanych wyszukiwarkach torrentowych, można znaleźć nie modyfikowane Install OS X Yosemite.app (wiem, bo znalazłem).

2. Pobierz tą paczkę: https://www.mediafire.com/?xc982nzs1w5s341 , uruchom ją za pomocą programu WinRAR i wypakuj folder "10.10.0", razem z jego zawartością na pulpit.

3. Z folderu "10.10.0", usuń pliki: ".fseventsd", ".IAProductInfo" i ".DS_Store", oraz wklej plik Install OS X Yosemite.app.

 

Uwaga! Windows plik Install OS X Yosemite.app traktuje jako folder, więc się tym nie martwcie!

 

Nagrywanie na pena:

1.1a. Pobieramy najnowszą wersję programu BootDiskUtility ze strony http://cvad-mac.narod.ru/index/0-5

1.1b. Uruchamiamy go, koniecznie z prawami administratora!

1.1c. Na liście powyżej, zaznaczamy naszego pena.

1.1d. Klikamy Options > Configuration.

1.1e. Zaznaczamy "Boot Partition Size (MB)" i zmieniamy 64 na 128. Klikamy OK.

1.1f. Klikamy "Format Disk".

 

Uwaga! Clover na penie został zainstalowany w trybie UEFI, jeśli chcesz bootować w trybie legacy, to musisz usunąć całą zawartość partycji "EFI" z pena i wgrać na nią zawartość tej paczki.

 

1.1g. Pobierz program do partycjonowania obsługujący HFS+ (np. MacDrive [trial wystarczy, można wpisać wymyślone dane]) i sformatuj nim większą partycję na pendrivie w tym systemie plików.

1.1h. Pobierz program TransMac http://www.programosy.pl/program,transmac.html (15-dniowy trial)

1.1i. Uruchamiamy program TransMac, koniecznie z prawami administratora!

1.1j. W lewej kolumnie, zaznaczamy naszego pena, klikamy PPM > "Open".

1.1k. Teraz pojawi Ci się 1 folder, kliknij w niego.

1.1l. W środkowym polu programu, kliknij PPM > "Copy here".

1.1m. Zaznacz całą zawartość folderu "10.10.0" (tego z pulpitu), a następnie kliknij przycisk "Copy".

 

1.2. Przygotowanie z poziomu OS Xa
1.2a. Uruchamiamy komputer z OS Xem.
1.2b. Otwieramy narzędzie dyskowe i przygotowujemy pendrive'a na obraz instalacyjny - formatujemy w formacie Mac OS Extended (Kronikowany).
1.2c. Otwieramy aplikację instalacyjną "Instalacja OS X Yosemite.app" - prawy klawisz myszy, pokaż zawartość pakietu
2.png
1.2d. Przechodzimy do /Contents/Resources i kopiujemy znajdujący się tam createinstallmedia na pulpit
3.png
1.2e. Uruchamiamy terminal i wpisujemy kolejno:

sudo przeciągamy_do_terminala_createinstallmedia --volume przeciągamy_do_terminala_partycję_na_instalację --applicationpath przeciągamy_do_terminala_aplikację_instalacyjną

Powinno wyjść tak, jak na zdjęciu poniżej:
4.png
1.2f. Po wciśnięciu entera terminal poprosi o wpisanie hasła, podczas wpisywania hasło będzie niewidoczne!
Następnie naszym oczom ukaże się taka informacja:
7.png
1.2g. Wpisujemy Y i zatwierdzamy enterem.
Po 5-30 minutach w zależności od prędkości urządzenia na które odtwarzamy instalację Yosemite zobaczymy komunikat:
8.png
1.2h. Pobieramy najnowszą wersję Clovera stąd: http://sourceforge.net/projects/cloverefiboot/
1.2i. Uruchamiamy instalator Clovera
1.2j. Klikamy kolejno: "Kontynuuj", "Kontynuuj", "Zmień miejsce instalacji".
1.2k. Wybierz swojego pena, nazywa się on Install OS X Yosemite.
1.2l. Kliknij "Dostosuj":
- Te rzeczy wybieramy dla trybu legacy:
ECm8aEm.jpg

- Te rzeczy wybieramy dla trybu UEFI:
XQGW0p1.jpg

1.2m. Kliknij "Instaluj".

2. Dostosowywanie Clovera
2a. Przejdź do /EFI/CLOVER/ i dostosuj config.plist do swojego komputera, jeśli nie umiesz tego zrobić, napisz na forum, na pewno ktoś Ci pomoże ;-)
2b. Przejdź do /EFI/CLOVER/kexts/, jeśli nie ma tam folderu o nazwie 10.10, to go stwórz i wrzuć do niego FakeSMC.kext (jeśli przygotowywałeś klucz z poziomu Windowsa, to FakeSMC.kext już tam jest) oraz kexty do Twojego internetu itp.
2c. Przejdź do /EFI/CLOVER/drivers64UEFI/, usuń znajdujący się tam VBoxHfs-64.efi i wklej tam HFSPlus.efi (pobierzesz go tu: kliknij tutaj, aby pobrać)

3. Instalacja OS X Yosemite (wreszcie! :D)
3a. Uruchom komputer.
3b. Kliknij przycisk, który umożliwia wybranie urządzenia, z którego chcemy bootować.
3c. Wybieramy naszego pena, jeśli bootujemy w UEFI, to przed jego nazwą musi być dopisek "UEFI:"!
3d. Kiedy załaduje nam się Clover, wybieramy instalator OS Xa.
3e. Po załadowaniu się instalatora, przechodzimy do Narzędzia Dyskowego.
6.png
3f. W lewej kolumnie wybieramy swój dysk, przechodzimy do zakładki "Partycje".
3g. Pod napisem "Układ partycji", klikamy na napis "Bieżący" i zmieniamy na taką liczbę partycji, jaką chcecie mieć.
mav-02.jpg
3h. Kliknij "Opcje…" a następnie wybierz "Tablica partycji GUID".
8.png
3i. Przy napisie "Nazwa:" wpisujemy nazwę, jaka nam się podoba :P
3j. Przy napisie "Format:" wybieramy "Mac OS Extended (Kronikowany)".
3k. Klikamy "Zastosuj" a w oknie, które nam wyskoczy, klikamy "Partycja" (ang. "Partition").
Partition-Started-OS-X.png
3l. Wychodzimy z narzędzia dyskowego.
3m. Rozpoczynamy instalację OS Xa.
3n. Po około 15-25 minutach komputer uruchomi się nam ponownie. Ponownie bootujemy z pena, ponownie wybieramy instalator OS Xa!! Teraz rozpocznie się drugi etap instalacji.
3o. Kiedy komputer uruchomi się ponownie znowu bootujemy z pena, tym razem wybieramy zainstalowany przed chwilą system :)

4. Instalacja Clovera na dysku
4a. Montujemy znajdującą się na naszym komputerze partycję EFI (tutaj jest krótki tutorial: http://themacadmin.com/mounting-the-efi-boot-partition-on-mac-os-x/ )
4b. Wpinamy do komputera pena z instalatorem OS Xa.
4c. Przechodzimy do znajdującej się na naszym penie partycji EFI.
4d. Kopiujemy znajdujący się tam folder o nazwie EFI.
4e. Wklejamy go do partycji EFI znajdującej się na naszym dysku

5. Jeśli Clover nie chce startować z dysku...
Dosyć często zdarza się, że Clover nie chce startować z dysku (sam miałem ten problem). Rozwiązanie tego problemu znajdziecie poniżej.
5a. Wepnij pena z Cloverem do kompa, przejdź do config.plist i sprawdź czy masz takie coś:

<key>Scan</key>
<dict>
  <key>Tool</key>
  <true/>
</dict>

Jeśli tego nie masz, to koniecznie dopisz to do config.plist (możesz użyć Clover Configuratora - prostszy sposób dla mniej zaawansowanych użytkowników).
5b. Restartujemy komputer, przechodzimy do UEFI i wyłączamy CSM, lub wgrywamy do naszej karty graficznej UEFI Gop Bios.
5c. Restartujemy komputer, bootujemy z pena z Cloverem i przechodzimy do zakładki "Clover Boot Options".
5d. Zaznaczamy "Add Clover boot options for all enteries".
5e. Restartujemy komputer, przechodzimy do UEFI i w zakładce Boot, jako Boot Option 1, wybieramy Clover OS X Boot (czy coś w ten deseń, piszę z pamięci).
5f. Restartujemy komputer, teraz Clover powinien się poprawnie uruchomić z dysku :)

 

Lepszą alternatywą dla włączania CSM jest wgranie Uefi Gop Bios do naszej karty graficznej (najpierw sprawdźcie, czy wasza ma takowy do pobrania z neta, bo być może go nie ma i jedyną opcią jest włączenie CSM), ponieważ u mnie po włączeniu CSM, UEFI oraz Clover nie były rozciągnięte na pełny ekran, a, kiedy wgrałem Uefi Gop Bios i wyłączyłem CSM, to pięknie UEFI oraz Clover są na pełnym ekranie w rozdzielczości 1920x1080 ;)

To koniec szczegółowego poradnika instalacji OS X Yosemite na PC. Mam nadzieję, że się Wam spodobał :) Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, piszcie śmiało!
Kto pomagał przy robieniu poradnika:
- Oswaldini: praktycznie prawie cały punkt 2., oraz odkrycie metody przygotowania pena z poziomu Windowsa (chodzi tu głównie o paczkę z punktu o przygotowywaniu potrzebnych rzeczy dla Windowsa)

- adiq: formatowanie jednej partycji z poziomu Windowsa (wcześniej trzeba było uruchamiać LiveCD programu GParted)

- Matt85: obsługiwanie partycji HFS+ spod Windowsa (mój patent się niestety nie do końca sprawdził).

  EDIT: dodałem nowy, lepszy sposób na robienie pena z poziomu Windowsa, więc metoda od Matt85 już jest nie aktualna, ale i tak fajnie, że mi pomógł ;-)

 

Jeśli powyższy poradnik Ci się spodobał, kliknij przycisk "Lubię to"! To nic nie kosztuje, a motywuje mnie do dalszej pracy!   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ale to faktycznie tu jest - tyle dobrze że wreszcie ktoś to skleja w całość. Ale już na wstępie lamer jak ja ma pytania:

 

4e. Kliknij "Dostosuj" i wybierz składniki potrzebne do uruchomienia Clovera na Twoim kompie.

 

 

Skąd lamer ma wiedzieć jakie składniki ma wybrać?

 

Wcześniej piszesz - kontynuuj, kontynuuj a tymczasem by uzyskać odpalenie w EFI należy taki tryb instalacji wybrać - standardowo instaluje się inny.

 

Podobne pytanie dotyczące kextów - skąd wiadomo który kext jest potrzebny a który zbędny - skąd ma to wiedzieć początkujący?

 

Dlaczego inni podają że instalację clovera EFI należy wykonać na osobnej partycji lub innym pendraku a ty piszesz że można na tym z systemem? Mnie taki pen w EFI nie chciał się uruchomić... Posadziłem to na Fat32 i jest ok. Coś więc tu nie tak.

 

To tak na szybko. Miło że to zacząłeś i mam nadzieję kiedyś to tutaj zaowocuje stworzeniem prawdziwego poradnika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd lamer ma wiedzieć jakie składniki ma wybrać?

Dla trybu legacy:

 

ECm8aEm.jpg

 

Dla trybu UEFI:

XQGW0p1.jpg

 

 

Podobne pytanie dotyczące kextów - skąd wiadomo który kext jest potrzebny a który zbędny - skąd ma to wiedzieć początkujący?

 

 

Popatrz na swoją konfigurację sprzętową i będziesz wiedział.

 

 

Dlaczego inni podają że instalację clovera EFI należy wykonać na osobnej partycji lub innym pendraku a ty piszesz że można na tym z systemem? Mnie taki pen w EFI nie chciał się uruchomić... Posadziłem to na Fat32 i jest ok. Coś więc tu nie tak.

 

Clovera można zainstalować na innym penie sformatowanym pod fat32, lub na penie z systemem. To już zależy od Twojego kaprysu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego poradnika wynika że to proste jak futerał na cepy. Niby mój konfig też idealnie na hacka się nadaje. A jednak dokładnie tak jak powyżej nijak nie idzie u mnie instalka Yosemite. W takim układzie jak powyższy dochodzi do tego że pendrak miga i miga, ekran po 3 minutach wygasa, pednrak miga i tak 10 min. Potem już cisza...komp chodzi... Wiele w życiu się uczyłem ale tak prosta czynność mnie przerasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arnon instalatol clovera jest trochę upierdliwy. Instalację można przeprowadzić różnie:

1. Bootowanie w UEFI z klucza USB

1a. klucz w formacie FAT32 w MBR, instalacja jak dla trybu legacy (nie zaznaczasz UEFI ONLY bo dysk MBR nie ma partycji EFI i instalator się wywali), bootujesz w biosie w trybie UEFI

1b. klucz w formacie GUID <4GB, rodzaj partycji FAT32 NIE możesz zaznaczyć w instalatorze UEFI ONLY bo dla dysku <4GB nie zrobi się partycja EFI

1c. klucz w formacie GUID >4GB, rodzaj partycji nie ważny, możesz zaznaczyć w instalatorze UEFI ONLY

 

2. Bootowanie w legacy

2a. boot0af, pen MBR FAT32

2b. boot0af, pen GUID <4GB FAT32

2c. boot0af, pen GUID >4GB format obojętny, możesz zaznaczyć install in ESP

 

Jest tak dużo możliwości, że ciężko to określić wszystko.

 

Cosby, jakie kexty mają być a jakie nie - prostszej rzeczy nie ma, musisz najpierw poznać swój sprzęt, każdy chipset, a potem pod każdy szukać kexta, interesuje Cię kontroler: Audio, LAN, WiFi, USB3. Zawsze potrzebujesz FakeSMC.Znaleziomy kontroler wpisujesz w szukajce forum, w google dodając kext lub mac os x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę szczególnie duże zagęszczenie błędnego apostrofu na metr kwadratowy. Ucieszyłbym się gdybyś opisał nie instalacje crapowego distro w pierwszej części a zrobienie wirtualnej maszyny z czystym systemem. Generalnie proste i niezawodne. A kiedy już ktoś dysponuje naprawdę słabym pecetem to może pozwolić sobie na 10.8 i zrobienie instalatora spod Windowsa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, robienie pena na normalnym systemie jest po prostu wygodniejsze. Każdy może robić według uznania oczywiście. Niektórzy nie mają również wsparcia wirtualizacji, czy coś w tym rodzaju i wtedy nici.

W sumie, instalacja na wirtualnej maszynie jest szybsza, zastanawiam się, czy nie zmienić instalacji Niresha na instalację na wirtualnej maszynie, ale… tak, jak pisałem, niektórzy nie mają również wsparcia wirtualizacji, czy coś w tym rodzaju i wtedy nici.

 

Co do błędnego apostrofu, ja tam żadnego dużego zagęszczenia nie widzę… ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, robienie pena na normalnym systemie jest po prostu wygodniejsze. Każdy może robić według uznania oczywiście. Niektórzy nie mają również wsparcia wirtualizacji, czy coś w tym rodzaju i wtedy nici.

W sumie, instalacja na wirtualnej maszynie jest szybsza, zastanawiam się, czy nie zmienić instalacji Niresha na instalację na wirtualnej maszynie, ale… tak, jak pisałem, niektórzy nie mają również wsparcia wirtualizacji, czy coś w tym rodzaju i wtedy nici.

 

Co do błędnego apostrofu, ja tam żadnego dużego zagęszczenia nie widzę… ;-) Na prawdę, trochę się czepiasz.

Coś nie siedzisz w tym temacie, wsparcie dla sprzętowej wirtualizacji w cale nie jest potrzebne :)

Zagęszczenie jest i to błędne, mówię to chyba setny raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to ze pisałem już o najprostszej możliwej opcji jaka istnieje, nie potrzebujemy nic poza obrazem OS X, BdU i moją paczką Clovera.

Boot Disk Utility zrobi na penie 2 partycje, na 1szej Clover, na drugiej BdU odtworzy obraz OS X - obraz hfs wyciągamy z instalatora OS X za pomocą 7 zip. Bam robimy instalację na PC. Zaoszczędzone kilka godzin pracy w stosunku do tego poradnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to ze pisałem już o najprostszej możliwej opcji jaka istnieje, nie potrzebujemy nic poza obrazem OS X, BdU i moją paczką Clovera.

Boot Disk Utility zrobi na penie 2 partycje, na 1szej Clover, na drugiej BdU odtworzy obraz OS X - obraz hfs wyciągamy z instalatora OS X za pomocą 7 zip.

No dobrze, ale jeśli ktoś nie ma dostępu do App Store (a co za tym idzie - dostępu do OS X'a), to ciężko gdziekolwiek dostać aplikację Install OS X Yosemite.app.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupi Snowa za 69zł, a pobierze obraz innego systemu 10.9/10.10 z dowolnego pasującego mu miejsca. Co ty myślisz że distra to nie są piraty ? W życiu nikomu nie polecę distra, najlepsze jest to że powstają już distra płatne, a to już jest bezczelność.

 

Dobrze mówisz max 10.8, ale potem aktualka do 10.9/10.10 lub robisz klucz w Win tak jak opisałem tu: http://hamac.pl/topic/9262-przygotowanie-pendrive-do-instalacji-yosemite/ - metoda działa na 10.9/10.10 tylko potrzebujesz paczkę plików z oryginalnego klucza, z tym nie ma problemu bo ktoś podrzuci z forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! Dziękuję Ci bardzo. Przede mą niedługo pierwsza instalacja OS X na nowym komputerze i sporo mi to rozjaśniło. 

 

 

Zakupi Snowa za 69zł, a pobierze obraz innego systemu 10.9/10.10 z dowolnego pasującego mu miejsca. 

Czyli kupuję Snow tylko po to, żeby mieć "oryginała", ale ta płytka nie będzie mi do niczego potrzebna i może pozostać zafoliowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.