Skocz do zawartości

"Mapa partycji EFI wymaga naprawy…" za każdym razem!


danielosx86
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

 

zauważyłem, że po każdym restarcie komputera i sprawdzaniu dysku w Disk Utility wyrzucane są błędy partycji EFI. Yosemite zainstalowany jest na nowym SSD Samsung 840 EVO z wgranym najnowszym firmware, ale ten sam problem dotyczy też HDD, a nawet pendrive z instalką Yosemite. Na partycji EFI na Samsungu jest Clover 2988, na HDD pusto (oprócz ukrytych plików OS X-a). Naprawiam EFI, udaje się, restartuje komputer, system plików na EFI walnięty… Co może być przyczyną? Bug OSX? Uszkodzenie dysków na 99,9% wykluczam.

post-3179-0-33112600-1415220790_thumb.png

post-3179-0-98399800-1415220797_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tworzyłeś EFI?

Czy EFI to partycja w FAT?

Czym ingerowałeś w te partycje?

 

Aby naprawić systemowy dysk, w niektórych przypadkach konieczne jest uruchomienie systemu/recovery z innego dysku.

 

 

Korzystasz z Clovera na EFI?

Zrobiłbym partycję raz jeszcze

sudo -s
wpisz password
diskutil list
newfs_msdos -v EFI /dev/diskXsX
mkdir /Volumes/EFI
mount_msdos /dev/diskXsX /Volumes/EFI
  / wgraj swoje dane
umount -f /dev/diskXsX
rm -rf /Volumes/EFI
  / pod X i Y podstawiasz swoją partycję EFI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EFI tworzone przez instalator OS X, zakładana nowa partycja (schemat 1 partycji), GUID… Ten sam problem dotyczy każdego dysku podpinanego pod kompa, każdego pendrive'a, na którym jest EFI, formatowanych teraz, miesiąc temu i rok temu… Disk Utility zawsze czepia się ilości obliczonego wolnego miejsca na EFI (jak na załączonym screenie), więc może jednak bug w OS X?

 

Problem zauważyłem kilka dni temu na Yosemite postawionym na HDD. W tym tygodniu kupiłem nowy SSD, robiłem nową instalację i problem się powtórzył. Ktoś ma podobnie? Martwić się czy zignorować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uruchomiłem instalację yosemite, przeszedłem do narzędzi dyskowych. Użyłem opcji "Napraw dysk". 
Uruchomiłem system i narzędzia dyskowe, kliknąłem w "sprawdź dysk"- wyskoczył błąd. Zamontowałem partycję EFI, sprawdziłem jeszcze raz dysk.  
Na dysku nie występuje błąd- do następnego uruchomienia maka.
Tak więc na świeżo uruchomionym systemie- sprawdzam dysk i błąd jest. Napraw system- błędu nie ma, do ponownego uruchomienia systemu. I tak w koło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

danielosx86, dziwna sprawa że cały czas tworzy się u ciebie błąd. 

Jakie masz systemy?

Czy coś wrzucasz na EFI?

Jeśli tak to jak?

 

m8kbv, swego czasu miałem błąd który powtarzał się cały czas.

Jedynie co pomogło to gptsync albo można na nowo stworzyć schemat partycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd jest raczej nie w samej partycji, co w sposobie obliczania jej wielkości/wolnego miejsca przez Disk Utility, bo problem dotyczy każdego dysku czy pendrive'a, na którym utworzyła się partycja EFI. Co bym nie podłączył, zawsze wywala błąd i zawsze czepia się tego samego.

 

Mam 2 dyski, na SSD jest OSX 10.10 retail, na HDD tylko dane, nie używam innych systemów.

 

Clovera na EFI wrzucam montując partycje w terminalu (mkdir /Volumes/efi => sudo mount -t msdos /dev/disk0s1 /Volumes/efi), czyli tak jak to robiłem pod Mavem i nigdy problemów nie było.

 

BTW ten błąd chyba nie jest zbyt szkodliwy, bo partycja z systemem nigdy błędów nie wywala, a nawet jak coś na EFI się posypie, moża kompa postawić z pendrive'a. Chyba, że się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież m8kbv napisał, że ma podobnie ; ) teraz kwestia dojścia w jakich okolicznościach dochodzi do problemu. Możliwe, że problem zaczął się od aktualizacji Clovera do 2988, sporo osób na zagranicznych forach skarży się na bugi w tej wersji. W 2999 coś poprawiono, może aktualizacja rozwiąże problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam, u mnie dokładnie to samo co u danielosx86

 

sprzęt w stopce, czysta instalacja dwuetapowa na ssd Samsung 850 Pro, partycje zakładane przez instalator, jeden system i 3 hdd podpięte z danymi.

 

 

Po podłączeniu partycji EFI w terminalu mkdir /Volumes/EFI  sudo mount -t msdos /dev/diskXsX /Volumes/EFI 

i sprawdzeniu dysku błędu już nie ma.

komputer od razu po uruchomieniu i nie dawałem naprawy dysku - czysty po reboot.

Edytowane przez Kraska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Cloverze można ustawić montowanie partycji, pytanie tylko czy jest to konieczne. Skoro przy zamontowanej partycji system nie widzi problemu, to nie może być ona uszkodzona. Może to wina np. ukrytych plików indeksowania Spotlight - jeśli partycja EFI jest zamontowana, system je widzi i oblicza wolne miejsce poprawnie, jeśli partycja odmontowana - ilość wolnego miejsca się nie zgadza. Strzelam, bo nie mam żadnych dowodów, że faktycznie tak jest ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawiłem na osobnym dysku OS X 10.9 i z jego poziomu sprawdzam dyski - nie ma błędów, odpalam OS X 10.10 i sprawdzam te same dyski - są błędy. Jak widać, jest to przypadłość Yosemite i tyle, błąd nie ma wpływu na działanie systemu, więc przestaje się przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Następny błąd DiskUtility, czemu mnie to nie dziwi... to chyba najbardziej zbugowane narzędzie OS X.

 

PS Jak ktoś używa OS X wyłącznie na kompie z UEFI i startuje w UEFI to NIE WOLNO odpalać gptsync, bo nam utworzy hybrydę MBR/GPT i mogą zacząć się jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam koledzy i zaznaczam, że jestem zielony tzn jestem użytkownikiem zwykłym czyli czasami czegoś nie rozumie :) Mam ten problem co powyżej opiszę go od początku i proszę o pomoc.

 

Mam macbook pro z 2010 roku. Padł mi dysk samsung, wymieniłem go na nowy i starałem się uruchomić komputer na nowo. Uruchomiłem, zrobił internet recovery, i nie chc się dziać. Tzn kiedy uruchamiam formatowanie dysku z jedną partycją to mi odpowiada, że podział nie powiódł się: wymazanie danych itd itp...

Ponieważ mam macbook air najnowszy sformatowałem dysk i wszystko na tym kompie było ok, wsadziłem go do macbook pro i ten zaczął mi teraz odpowiadać: mapa partycji wymaga naprawy; występuje problem z systemem plików partycji EFI

 

Zacząłem szukać i szperać  w sieci i stąd znalazłem się tutaj… Bardzo proszę o pomoc i dziękuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.