Skocz do zawartości

Dysk SSD na PCIe


marcinsa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi się, że nie powinno być problemu bo w końcu np. MBP maja dyski z PCI ale wolę się upewnić bo to poważna inwestycja :)))

 

To zależy co rozumiesz przez PCI...

 

MacBooki i śmietnik Mac Pro mają dyski SSD w formacie fizycznym M.2. Konstrukcja M.2 zapewnia działanie albo w trybie takim sam jak SATA, albo jako PCI-E. Osobiście posiadam dysk M.2 SATA i działa doskonale z OS X, czy dysk M.2 PCI-E też będzie, powinien... w końcu MBP Retina i MP śmietniki mają na 99,9% takie dyski, bo transfery ich są ponad max SATA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złącza M2 na płytach z97 maja przycięty transfer. Te same dyski umieszczone bezpośrednio w złączu pcie za pomocą adaptera np. od plextora działają zauważalnie szybciej. Chyba jedynie Asrock w niektórych modelach swoich płyt oferuje m2 x4. Wydaje mi się że to całe z97 m2 to niewypał skoro na komputerach kilku letnich można uzyskać większe transfery niż na nowych sprzed kilku miesięcy. Poprawcie mnie jeśli sie mylę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy co rozumiesz przez PCI...

 

No właśnie nie dokońca wiem co przez to rozumiem i co można tu wykombinować ;) Chcę szybszego zapisu na dysk i zastanawiam się czy ktoś bawił się w szybsze dyski i z jakim rezultatem.

 

Na MBP Retina mam:

Apple SSD Controller:

  Producent:    Apple

  Produkt:    SSD Controller

  Interfejs fizyczny:    PCI

  Szerokość łącza:    x2

  Szybkość połączenia:    5.0 GT/s

  Opis:    AHCI Version 1.30 Supported

 

Transfery w Blackmagik ok 700/700

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sprzętowy RAID?

systemowy utworzony w narzedziach dyskowych w os x ;)

 

sa oczywiscie minusy tego jesli uzywamy raid0 na dyskach na ktorych jest os x np. brak partycji recovery oraz nie dziala funkcja znajdz moj mac , oraz warto robic kopie zapasowa nigdy nie wiadomo czy nie padnie taki raid (aktualnie pol roku bez zadnego problemu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś doświadczenie? Pójdzie bez problemu z Cloverem ?

 

Zależy mi na szybkim zapisie dużych plików z aparatu. Niestety jak się obrabia sesję zdjęć z 36 Mpx to każde kilka/kilkanaście sekund na wagę złota...

Pytanie zasadnicze. Zrzut z aparatu -jakim złączem czy też z karty? Bo tu leży pies pogrzebany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wokie: Zrzut z aparatu to nie problem, przetwarzanie potem każdego pliku daje dopiero zysk,

jeśli jest tego dużo, naprawdę dużo to warto zwiększać szybkość.

Przegrywanie jest poza tym bezobsługowe… uruchamiasz i robisz co innego, ja często przegrywam materiały a następnie odpalam backup na NAS-a i dopiero coś robię, na to nie szkoda czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wokie: sorki :) po głębszej analizie faktycznie wygląda jakby pytający chciał przyspieszyć tylko zrzut materiału na kompa, jeśli tak to faktycznie ma znaczenie jeszcze wiele innych rzeczy wymienionych przez Ciebie + np. szybkość nośnika na którym są zdjęcia. 

Ale wtedy to trzeba przegrywać naprawdę sporo materiału by zauważyć różnice :)

Może lepiej mieć więcej kart da aparatu…wtedy ładujemy nową kartę do aparatu a na zapełnionej puszczamy zgrywanie, minimum potrzebne 2 karty.

A wtedy nie potrzeba mieć ssd w wersji PCIe,  chociaż czasem każdy powód jest dobry by wzmocnić sprzęt :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie marcinsa brzmiało: "Zależy mi na szybkim zapisie dużych plików z aparatu". :) 

Jeśli chodzi o przetwarzanie to poza prędkością dysków istotny jest silnik programu do obróbki zdjęć i jego optymalizacji pod posiadany sprzęt.

 

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Chodzi oczywiście o zapis zdjęcia po edycji. Zgranie z aparatu karty 16GB to akurat kilka minut. Problem pojawia się kiedy trzeba przelecieć sesję 300- 400 zdjęć a każdy zapis po edycji to kilkanaście sekund ;) Może da się przeżyć, ale mocno wkurza tracenie dwóch godzin na zapis plików.

 

A co do raidu z Osx to ostatnio mi padł po 24 H :/ dlatego zacząłem interesować się innymi rozwiązaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MArcinsa doprecyzuj co robisz ze zdjęciami i w jakim programie.

 

Zwykła edycja, ekspozycja krzywe, kadr etc. w CNX2. Potem jak trzeba grubiej to  PS CS5,5. Generalnie chodzi o sam zapis, który we wszystkich programach które używam trwa za długo.  Problem pojawił się po zmianie puszki, z której pliki są ok 4 razy większe. Wcześniej problem był marginalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.