Skocz do zawartości

Instalacja Mac OSX Snow Leopard oraz Lion na VMware


Rekomendowane odpowiedzi

Na pytanie po co niech każdy odpowie sobie samodzielnie. ;-)

Dla mnie to świetne środowisko do wszelkiego rodzaju testów, zwłaszcza testów sieciowych gdyż wirtualna instalacja zapewnia widoczność sieciową w obie strony.

 

Aby myśleć o wirtualizacji potrzebujemy procesora z obsługą VT-x

Ściągamy paczkę, w której jest zawarta przykładowa struktura dysku, bootloader, sterowniki do systemu gościa oraz kext do uruchomienia dźwięku

 

Jako system host wykorzystałem Ubuntu 9.10 oraz VMware Workstation w wersji 7.0.0 build 203739

Uruchamiamy VMware i wskazujemy, z wcześniej rozpakowanej paczki, plik Mac OS X Server 10.6 (experimental).vmx

W ustawieniach wirtualnej maszyny przechodzimy do konfiguracji i w opcjach CD/DVD wskazujemy z rozpakowanej paczki plik darwin_snow.iso

Start wirtualnej maszyny i oczekiwany efekt:

 

1.png

 

Z dolnego paska narzędzi VMware wybieramy CD/DVD (IDE) / Settings i w zależności od medium instalacyjnego, wkładamy do napędu nośnik z systemem lub wskazujemu obraz iso.

Do instalacji wybrałem dystrybucję Mac OS X Snow leopard Universal v3.6 (10.6.2)

Polecam instalację z obrazu ponieważ zdecydowanie szybciej idzie.

Dodatkowo w sekcji Device Status zaznaczamy opcję Connected:

 

2.png

 

Dalej klasycznie wybór języka instalacji i w opcji dostosuj (tutaj należy poeksperymentować) pozostawiłem zaznaczoną wyłącznie opcję dodatków czyli ATools_Snow.

 

3.png

 

Dalej klasyczna instalacja, która zakończy się rebootem.

Reboot nie działa niestety własciwie i system należy startować z pliku darwin_snow.iso wskazując go w wirtualnej maszynie.

Czyli ponowne uruchomienie i instalacja sterowników dla systemu gościa czyli z dolnego paska narzędzii wybieramy CD/DVD/Settings podajemy ścieżkę do obrazu darwin_snow.iso (tam są sterowniki) i zaznaczamy connect, na pulpicie pojawi się ikona, dwuklik......

Następny krok to uruchomienie dźwięku czyli rozpakowanie pliku EnsoniqAudioPCI.mpkg.tar.gz z pobranej paczki oraz klasyczna instalacja.

Ponieważ dystrybucja nie zawiera języka polskiego należy naprawić ten problem.

Ścągamy potrzebny plik - dzięki music ;-)

i klasyczna instalacja.

Końcowy rezultat:

 

4m.png

 

EDIT: 2010.01.01

 

Windows:

host - Win7_64

gość - Mac OS X Snow leopard Universal v3.6 (10.6.2)

VMware Workstation 7.0.0 build-203739

 

Metoda instalacji identyczna z malą uwagą.

Jeżeli po wystartowaniu maszyny wirtualnej z zamontowanym obrazem MAC OS X nie pokaże się opcja wyboru języka instalacji to w notatniku otwieramy plik Mac OS X Server 10.6 (experimental).vmx, odszukujemy wiersz:

smc.present = "TRUE"

i edytujemy aby wyglądał tak:

smc.present = "FALSE"

 

 

EDIT: 2010.01.02

 

Tym razem instalacja wersji Retail:

1

host - Ubuntu 9.10

gość - Mac OS X 10.6 - Retail (Instalacja z oryginalnego, fizycznego nośnika)

 

2

host - Win7_64

gość - Mac OS X 10.6 - Retail (Instalacja z oryginalnego, fizycznego nośnika)

Podobnie jak wyżej, pierwsze uruchomienie - OK, instalacja sterowników dla systemu gościa - OK, aktualizacja poprzez SU do 10.6.2:

 

5w7m.png

 

Końcowy efekt:

 

6w7m.png

 

EDIT: 2011.01.23

 

Wraz z pojawieniem się wersji VMware 7.1 (obecnie to 7.1.3) zasadniczemu uproszczeniu uległa metoda instalacji MacOSX zatem kilka słów uzupełniających poradnik.

Okazuje się bowiem, że od wersji 7.1 Vmware posiada prawie natywną możliwość instalacji MacOSX (ściśle rzecz biorąć wersji serwerowej) tyle tylko, że zablokowaną!

Albert Nietsnie przygotował skrypt[1], dla Windowsa i Linuxa za pomocą którego ową funkcję można uzyskać.

Zbadałem temat na Linuxie, a wyniki są całkiem obiecujące.

Wszystko co należy zrobić to:

- utworzyć nową maszynę wirtualną,

- jako system należy wybrać MacOSX 10.6_64 serwer

- rozmiar pamięci, dysku w zależności od potrzeb

- dodać karte muzyczną

- w opcjach karty sieciowej wybieram Bridged ponieważ chcę mieć adres przydzielony przez dhcp z routera

Jako nośnik, fizyczny napęd z płytką (do testów wykorzystałem MacOSX10.6.3_Retail)

Start maszyny, wybór języka, określenie dysku do instalacji, wybór składników (odznaczyłem wszystkie za wyjątkiem naszego języka), instalacja, reboot, który DZIAŁA!!

Sieć działa bez żadnych dodatkowych ingerencji, zatem instalacja dźwięku[2], który nigdy nie działał doskonale i tym razem działa tak sobie, ale z tego co czytam prace trwają, grafiki2D[3] lub eksperymentalnej wersji 3D[4].

Na koniec SU i update "wszystkiego" do 10.6.6, a efekt:

 

9m.png

 

Linki:

1. http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=220750&st=0&p=1485873entry1485873
2. http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=176854&st=40&p=1594841entry1594841
3. http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=188962&st=60&p=1560361entry1560361
4. http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=199507&st=20&p=1617931entry1617931

 

EDIT: 2011.03.07

 

MacOSX 10.7DP1

Pojawiła się właśnie developerska wersja Liona, a zatem i naturalne pytanko czy da się zainstalować na VMware.

Odpowiedź brzmi tak, niemniej aby przygotować instalacyjny obraz potrzebny będzie działający OSX, bądź to natywnie bądź wirtualizowany.

Cała procedura tworzenia nowego obrazu oraz szczegóły instalacji dostępna jest tutaj:

http://www.obviouslogic.com:8080/solutions/lion-vmware/

Oczywiście zbadałem temat, a efekt:

host - Ubuntu 10.10_64

VMware - 7.1.3

 

vmwarelionm.png

 

EDIT: 2011.04.15

 

MacOSX10.7DP2

Przygotowanie obrazu tożsame z tym co wyżej.

Poprzedni link prowadzi do strony, która często "kuleje" niżej alternatywny.

http://www.r2x2.com/users/lsb/weblog/b41f7/Howto_install_OSX_107_Lion_in_vmware.html

Jeżeli podczas instalacji tuż po wyborze języka instalator twierdzi, że:

Mac OSX nie może być zainstalowany na tym komputerze...

należy zamienic plik OSInstall.mpkg na ten:

http://dl.dropbox.com/u/3739707/OSX_tutek/OSInstall.mpkg.zip

 

Niżej przykładowa struktura maszyny wirtualnej z poprawnym plikiem nvram

http://dl.dropbox.com/u/3739707/OSX_tutek/VMware_Lion_107.zip

 

Jak zwykle na koniec stosowny obrazek:

host - Ubuntu 11.04_64

VMware - 7.1.4 build-385536

 

1071104m.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jeżeli pytasz czy uda się zainstalować pakiet FCS czy innego Shake i swobodnie na nim pracować to odpowiedź brzmi "chyba nie".

Chyba poniewż nie próbowałem, ale moim zdaniem wirtualna instalacja to bardziej środowisko testowe, poznawcze i sam traktuję je jako eksperyment.

Mogę jednak stwierdzić, że wirtualna instalacja przeprowadzona w sposób opisany wyżej z wykorzystaniem najnowszego dorobku społeczności osx86, na tle pierwszych prób zaprezentowanych choćby przez PCWiz wtedy jeszcze dla Leo 10.5.2 po prostu "śmiga"

Internet działa w obie strony czyli z poziomu wirtualnej maszyny jest dostęp do sieci oraz do systemu hosta, ale też z systemu hosta mamy dostęp do gościa.

Za sprawą dodatkowych sterowników autorstwa Donk istnieje możliwośc zmiany rozdzielczośći, dźwięk działa.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

Zainstalowałem w/g poradnika Mac OS X 10.6 - Retail. Po instalacji podczas pierwszego uruchamiania (zgodnie z poradnikiem) pojawia się komunikat:

 

BootCache: hit rate below threshold (1414 hits on 2829 lookups)

BootCache: could not terminate cache on bad hitrate i ładowanie systemu się zatrzymuje.

 

Windows XP,

VMware® Workstation 7.0.0 build-203739

 

Wie ktoś co jest grane? :)

 

[ Dodano: 2010-04-22, 13:43 ]

Witam

 

Nie udało mi się rozwikłać przyczyn błędu o którym pisałem. Za to udało mi się zainstalować Snow Leopard'a na VMware na innej maszynie i przeniosłem sobie image gdzie potrzebowałem ;) tak więc zamykam mój problem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

U mnie nie działa

Poprany obraz nie startuje, a VM ware wywala błąd "Mac OS X is not supported with software virtualization. To run Mac OS X you need a host on which VMware Workstation supports hardware virtualization."

Program od AMD pokazuje mi "This system compatibile with Hyper-V" (AMD 64 3800+)

Wirtualizacja jest oczywiście włączona w biosie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

udało mi się uruchomić SnowLeo na VMware, ale tylko w 1024x768. Co muszę zrobić, aby wystartował w 1920x1080? To jest moja natywna rozdzielczość matrycy. Bardzo proszę o pomoc!

 

16:18

Udało się. Ale nie mam żadnych kextów od monitora. Wydaje mi się, że grafika troszkę się tnie, a przydzielilem 3gb ram i 2 rdzenie dla MacOSa. Może być to wina tych kextów, których nie ma? Co zrobić, żeby się pojawiły? :)

 

Monitor:

Typ: GPU

Magistrala: PCI

VRAM (łącznie): 128 MB

ID urządzenia: 0x0405

ID korekty: 0x0000

Informacje o rozszerzeniach jądra: żadne rozszerzenie kext nie jest wczytane

Monitory:

Monitor:

Rozdzielczość: 1920 x 1080

Głębia kolorów: Kolor 32 bitowy (ARGB8888)

Monitor główny: Tak

Odbicie lustrzane: Wył.

Aktywny: Tak

ID producenta: 0x15ad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawil sie własnie nośnik z wersją Mac OSX 10.6.3.

W moim przypadku zmian wymagał plik konfiguracyjny Mac OS X Server 10.6 (experimental).vmx i tak z

smc.present = "TRUE" 

na

smc.present = "FALSE" 

 

Test przeprowadziłem na:

host - Ubuntu 10.04_64b

gość - Mac OS X 10.6.3 - Instalacja z fizycznego nośnika.

VMware 7.0.1 build-227600

 

Standardowy obrazek ;-)

post-190-13904295083505_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam ten sam problem co kolega sfistaq, czyli po uruchomieniu maszyny wyskakuje mi komunikat "system not found".

Probowalem instalowac rozne wersje Leo. Nawet zdobyłem wersje bezinstalacyjna ktora "wystarczy uruchomic". Efekt zawsze ten sam.

Prosze o udzielenie jakis wskazowek ktore mogł by mi pomoc rozwiazac ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakieś to dziwne to... po zainstalowaniu miał się zobić restart ale pojawiło się takie szare okieno z pięcioma napisami w różnych językach żeby wyłączyć komputer. po wyłączeniu (wciśnięcie czerwonego kwadracika) i ponownemu uruchomnieniu(odpalenie z darwin_snow.iso) cały czas się ładuje i ładuje i nie może przestać ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt, nigdzie nie napisał, że to musi i powinno działać.

Z drugiej strony na wielu różnych konfiguracjach działa i to działa całkiem sprawnie.

Zatem szukaj rozwiązania...., a zacznij od autora tego "całego zamieszania".

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=172474

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od razu mówię, że instalowałem tą wersję 'retail' z iso. Może instalacja tej wersji jakoś inaczej powinna przebiegać niż w poradniku?

PS no dobra... po kilku restartach pojawił się ekran i konfiguracja . po zainstalowaniu tego oprogramowania z darwin_snow.iso trzeba było zrobić restart... kliknąłem i znowu ten taki szary ekran no dobra.., wyłączyłem czerwonym kwadracikiem i teraz znowu musze robić fafnaście restartów i raz cały czas się ładuje a raz pojawia się tapeta i zamiast myszki ta tzw. plażowa piłka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.