Skocz do zawartości

Przegrzewanie się MacBooków Pro Mid 2012 - MD101, MD103, MD104 + rozwiązanie.


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba do posiadaczy MacBooków Pro model Mid 2012 13" z HD400 i 15" z GT650 (nie retiny), modele na 100% w których jest probem i w których to zauważyłem to MD101, MD103, MD104. Sprawdźcie u Siebie jak wam się rozkręcają wentylatory pod obciążeniem. Zaobserwowałem ten problem na 3 różnych sztukach MID 2012, że wentyle nie rozkręcają się na maxa i co gorsza czekają w IDLE do póki CPU nie zacznie grzać się na 100 stopni i nie dojdzie do throttlingu. Objaw wyłapałem pod 10.9.5, 10.10.2 oraz Windows 7 i 8.1 64 bit... Ewidentnie jest coś skopane w profilach termicznych SMC i sprzęt się mocno gotuje. Co gorsza, odpalenie gierki pod Windows, powoduje wywalenie temperatur na maxa dosłownie w 15 sekund i leeeeeeeniwe rozkręcanie wentyli. Przy ręcznym ustawieniu wentyli na MAX czyli jakieś 6000rpm tempy potrafią być zbijane do ~85-90 stopni więc w bezpiecznym zakresie.

 

Obciążcie swoje sprzęty np Luxmarkiem na CPU albo Cinebenchem w teście CPU i sprawdźcie czy rozkręcają się Wam wentyle.

 

Co ciekawe problem nie występuje na np Late 2011 z grafiką ATI.

 

PS Reset SMC i MVRam nic nie daje. Jedyna rada jaką znalazłem, to instalacja iStat i wymuszenie profilem "Max" działania wentyli jak obciążamy kompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na MD101 13" to też zauważyłem. Bynajmniej to nie wina iStata, a przynajmniej nie sądzę, bo pod Windowsem go nie ma a problem jest...

 

Jak wywalisz iStat, to nie masz jak podglądać temperatur, może po prostu nie widzisz więc nie podejrzewasz, że jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana pasty owszem na pewno pomoże... pytanie czemu się nie rozkręcają wiatraki bardziej agresywnie jak np w modelach z 2011. Mi się nie udało zmusić swojego aby pod pełnym obciążeniem wentylatory jakoś się rozkręciły, z obawy o nieprzegrzanie odpuściłem. Co ciekawe po ręcznym wymuszeniu na max, nie ma problemu z przegrzewaniem się, bo układ jest w stanie oddać ciepło...

 

Czyzo - jak wpadnie Ci w łapki jakiś 2012 - to sam sprawdź...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MD104 (15" retina non-retina Mid 2012) - potwierdzam opisane objawy.

MD313 (13" Late 2011), MC975 (15" Retina Mid 2012), ME664 (15" Retina Early 2013), MGXC2 (15" Retina Late 2014) - brak wspomnianych objawów. Innych modeli niestety nie miałem jeszcze okazji sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

U mnie też ciepło – przy uruchomionym cinebench dochodzi do 100 stopni, a wentylatory wesoło 2000rpm... dopiero po jakimś czasie się rozkręcają, przy drugim uruchomieniu benchmarka już je słychać, przekroczyły 4krpm i idą w górę.

 

314TeR, zmartwiłeś mnie. Dopóki tego nie zacząłem analizować, nie widziałem problemu – pracuję na zewnętrznej klawiaturze i trackpadzie, więc nawet nie czułem, że się grzał.

 

PS Dość szybko zbiło temperaturę od 100 do 60 stopni. Odpalę jeszcze na wymuszonych wentylatorach na max. z ciekawości.

 

PPS Przy wentylatorach chodzących przez cały czas 6200rpm temperatura podczas benchmarku cpu nie przekroczyła 80 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam model 13" MID 2012 z i7 2,9GHz od kilku miesięcy i niestety grzeje się cały czas jeśli robię coś bardziej zasobożernego. W Cinebenchu czy Handbrake-u temp. potrafiła przekroczyć 100 stopni. Wymieniłem pastę na Arctic Silver V i jest trochę lepiej. Przy porównywalnych testach temperatura wynosi o ok 10-15 % mniej, choć np. przy kodowaniu w Handbrake-u potrafi dojść prawie do 100 stopni. Zauważyłem dodatkowo, że po zmianie pasty szybciej się schładza.

Do sterowania używam aplikacji TG Pro http://www.tunabellysoftware.com/tgpro/. Jest tam np. możliwość określenia czasu reakcji po przekroczenie temperatury.

Generalnie jeśli mam coś "mocniejszego" do zrobienia to używam tylko stacjonarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie podobne są moje obserwacje... System chłodzenia jest na tyle wydajny, że jest w stanie odebrać generowane przez CPU ciepło, ale ustawienia profili wentylatorów w SMC są niewłaściwe, po prostu wentylatory przy niższych temperaturach powinny się już rozkręcać i wkręcać na wyższe obroty. Co ciekawe problemu takiego nie ma w starszym modelu late 2011 - czyli Sandy Bridge z grafikami ATI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Fix manualny dla Windowsa: http://forums.macrumors.com/showpost.php?p=20685544&postcount=12

 

Edit:

Darmowy i maksymalnie prosty program zarówno pod os x jaki windowsa http://www.crystalidea.com/macs-fan-control

 

Edit2:

Daleko szukać... Hackintoshowy HWMonitor świetnie wszystko odczytuje i reguluje obroty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Jaki czas temu miałem okazję pomóc znajomemu i zrobiłem repasting jego Macbook Pro mid 2012 MD104. Jest to mocniejsza wersja z procesorem i7-3720QM, standardowy zegar 2,6GHz z turbo do 3,6GHz.

 

Objaw - mocne przegrzewanie się podczas grania w proste gry w Windows oraz przy innych pracach. Komp został wpierw dokładnie wyczyszczony z kurzu w środku i zostały zrobione pomiary jak sterowanie wentylatorami odbywało się przez SMC, oraz z Macs Fan Control. Następnie został rozebrany, zostały nałożone najlepsze pasty Gelid Extreme, po czym złożony i ponownie przetestowany z tylko sprzętowym zarządzaniem wentylatorami przez SMC oraz wspomagany przez Macs Fan Control. 

 

1. Przed repastingiem - samo SMC, najpierw osiągany zegar CPU, niżej temperatura rdzenia #1 (ten się grzał najbardziej). Zwróćcie uwagę na błyskawiczny throttling CPU i zbijanie zegarów aby utrzymać temperaturę poniżej 100 stopni C. Zamiast fabrycznych 2,6GHz z turbo do 3,6GHz osiagane były nędzne 2,4 a po dłuższym czasie 2,2GHz. O Turbo można zapomnieć. Wentylatory dopiero zaczynają się rozkręcać jak CPU osiągnie 100 stopni!! SMC nawet po 4-rech minutach nie rozkręciło na max wentyli, tylko jakieś 4500rpm. Test przerwałem, bo nie chciałem ugotować sprzętu.

2015-10-28-13h26-Frequency-CPU%20%230.pn

2015-10-28-13h26-Temperature-Core%20%231

 

2. Przed repastingiem - SMC wspomagane przez MFC (Macs Fan Control). Lewa strona ustawiona na CPU Core 1 - 75 stopni start, 85 stopni maksymalne obroty wentyaltora. Prawa strona ustawiona na czujnik GPU Diode 60 start, 70 stopni max obroty. Jak widać jest poprawa, ale tylko do 10-tej minuty, potem już wchodzi throttling i jest zbijanie zegara poniżej deklarowanego minimum dla tego CPU czyli 2,6GHz, a o Turbo można zapomnieć.

2015-10-28-13h12-Frequency-CPU%20%230.pn

2015-10-28-13h12-Temperature-Core%20%231

 

3. Po repasting - samo SMC. Podobnie jak w #1 - wentylatory czekają do 100 stopni i dopiero startują, tak samo nie rozkręciły się na maxa. Natomiast przynajmniej utrzymywany jest zegar na poziomie minimum 2,6Ghz, ale o Turbo można zapomnieć.

2015-10-28-13h42-Frequency-CPU%20%230.pn

2015-10-28-13h42-Temperature-Core%20%231

 

4. Po repasting - SMC wspomagane przez MFC (Macs Fan Control). Ustawienia jak w #2. I tu widać, wreszcie że jak wentylatory rozkręcą się wcześniej i na max 6000rpm, to zegary są minimum 2,6GHz, Turbo prawie non stop dobija do max, a temperatury rdzenia oscylują w granicy niskich 90 paru stopni z pikami na max 95-97 stopni, więc wszystko w specyfikacji i bez throttlingu nawet po 20 minutach pełnego obciążenia.

2015-10-28-14h03-Frequency-CPU%20%230.pn

2015-10-28-14h03-Temperature-Core%20%231

 

Teraz parę słów komentarza - tak ustawienie SMC woła o pomstę do nieba... nie wiem czemu Apple postawiło na cichą pracę kosztem wydajności. Przecież ten model MD104 - działa co najwyżej jak wolniejszy brat MD103, bo CPU przez złe odprowadzenie ciepła nie jest w stanie rozwinąć skrzydeł i działać na 100% mocy. Co ciekawe w poprzednim modelu mid/late 2011 z grafikami ATI tego problemu nie zauważyłem. Tam fabryczne nastawy SMC faktycznie rozkręcają wentyle i chłodzą sprzęt.

 

Znajomy ogólnie bardzo zadowolony, w praktyce przy graniu średnie temperatury spadły po kilkanaście stopni, a dzięki temu topcase przestał się nieprzyjemnie nagrzewać po pewnym czasie grania. Można było używać maszyny i komfortowo trzymać na niej ręce. Przed repastingiem po 30 minutach obciążenia nawet z MFC nie dało rady trzymać rąk z lewej strony obudowy.

 

Natomiast jak ktoś myśli o używaniu macbooków lub np mac mini do ciężkich prac, to niech popatrzy na wypadek #1 i zastanowi się czy chce na swoją własną prośbę ugotować sprzęt.

 

Poniżej link do galerii z wszystkimi wynikami OCCT zrobionymi na tym sprzęcie:

https://www.dropbox.com/sh/xm4soawmwo65e45/AAA7u1_DjzupG5ttXoJjF4iLa?dl=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.