Skocz do zawartości

Czy można "bezboleśnie" przejść z Chameleona na Clovera


Rekomendowane odpowiedzi

Od paru lat używam OS X 10.8.5 (retail 10.8 przy pomocy Chameleona) - jest "dopieszczony", działa stabilnie i niezawodnie. Eksperytmentalnie na drugim komputerze zainstalowałem Mavericks'a,  tym razem używając Clovera - bezproblemowa instalacja, tudzież łatwość podniesienia do Yosemite, jakiego dokonałem:) przekonała mnie do takiej metody instalacji OS'a X i skłoniła mnie do kolejnego eksperymentu - narazie czysto teoretycznego - polegającego na "bezbolesnej" zamianie bootowania w komputerze (OS X 10.8.5) z Chameleona  na Clovera!. Bezbolesnej - to znaczy bez instalowania sytemu i programów od nowa, tak by nie stracić niczego "co w nim narosło przez parę lat" oraz umożliwiło ewentualne - późniejsze - przejście "z całym bagażem" programów, na OS X 10.9.

Wydaje mi się, że powinno się to dać zrobić bezproblemowo (likwidacja plików Chameleona i przyległości na dysku, potem start systemu z Cloerovego pendraiva i przeniesienie EFI z Clovera na EFI dysku) ale wolę się o to zapytać bardziej "obskakanych" w tej materii, by nie zostać z palcem w …! i zmarnowanymi paroma latami "dopieszczania" oraz przerwy w używaniu do pracy, paru oryginalnych programów Adobe - na których pracowałem kiedyś, na staruteńkim wolnym G4 - a teraz działających z SheepShaverem na moim hackintoshu.

…pomożecie:)) w podjęciu decyzji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Systemu nie uwalisz. O ile w UEFI nie ma wcale problemu to w legacy nie wiem jak zachowa się bootowanie legacy z dysku po nadpisaniu legacy boota z instalki Clovera.

Na Twoim miejscu dorwałbym inny dysk/dużego pena, zainstalował tam OS X + chameleona, zobaczyłbym czy działa, następnie nadpisałbym bootloader i zobaczył czy wstanie z Clovera. Jak będzie OK robisz to samo ale z obecnym HDD.

 

Najpierw przygotuj idealnie Clovera na USB. Zawsze do bootowania na stałe możesz zostawić pena miniaturkę - ja tak robię jak składam komputery (pen miniaturka + clover + czysta instalka os x z App Store). Jak Ci padnie HDD/SSD zawsze masz od kopa możliwość czystej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź :)

 

System odpalił bezproblemowo z Cloverowego Pendrive'a, …i na tyle wystarczyło mi odwagi...

Wróciłem, póki co, do bootwania z Chameleona.

Zrobię tak jak sensownie radzisz - zaanektuje komputer syna, zainstaluje SL i sprawdzę. O wynikach poinformuje - dla "potomności" - forum hamac'a.

 

Jeszcze raz dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.