Skocz do zawartości

Asus P5W DH Deluxe - problem ze sleep'em i wentylatorami


mozekawe
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów  ;-) Na początek może podam swój sprzęt:

 

Płyta główna: Asus P5W DH Deluxe

Procesor: Intel Core 2 Duo E6750

Chłodzenie CPU: Scythe Mugen

Pamięć: 4x1GB DDR2 667 MHz CL5 Kingston

Dysk: Samsung F1 320GB HD322HJ

Grafika: Asus EN9400GT 512MB Silent

Wi-Fi: Ausu WL-138g V2 (działa OOTB jako AirPort)

 

Zainstalowałem Snow Leopard'a według tego poradnika http://hamac.pl/topic/985-asus-p5w-dh-deluxe-instalacja-snow-leoparda-od-a-do-z/ i po aktualizacji do 10.6.8 wszystko jest prawie idealnie (musiałem jedynie przeinstalować dźwięk). Piszę prawie bo standardowo zawsze musi być jakieś ale  :/ Uprzedzę pytania - w BIOSie ustawione jest wszystko tak jak w poradniku. Moje problemy to mianowicie:

 

1. Mimo wymiany baterii na płycie głównej na nowiutką Duracell'a za każdym razem cofa mi w BIOSie zegar o jedną godzinę (co ciekawe w samym OSX'ie godzina jest już prawidłowa).

 

2. Wentylatory chodzą non stop na maksymalnych obrotach. Idzie przy tym wytrzymać ale zawsze mogłoby być ciszej...

 

3. Komputera nie da się wybudzić za pomocą myszki ani klawiatury, odpala jedynie z przycisku power na obudowie (sam sleep działa jednak poprawnie).

 

4. Za Chiny ludowe nie mogę zmienić skórki w Chameleonie, mimo zmiany nazwy wgrywanej skórki na "Default" czyli taką jaką ma standardowa podczas bootowania Chameleon wywala mi błąd "Error: GUI: could not open default/background.png".

 

Na razie nie zauważyłem więcej problemów, jak mi się coś przypomni to dopiszę, liczę na Waszą pomoc Panowie (i Panie o ile takie bywają na tym forum  8-) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz sprawny PM (zarządzanie energią)? W sumie jak działa sleep, to raczej tak - ale wolę zapytać.

Klawiaturę i myszkę masz pod USB czy PS/2? Jeżeli pod PS/2, to wybudzanie nie zadziała.

 

Żeby zmienić skórkę, nie zmieniaj nazwy jej katalogu, tylko podaj ją w org.chameleon.Boot.plist.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PM z tego co widzę działa (załączam screen'a z IORegistryExplorer'a). Zarówno myszkę jak i klawiaturę mam na USB a mimo to wybudzanie za ich pomocą nie działa  :/  Kolejną rzeczą, która mnie niepokoi jest fakt, że gdy manualnie uśpię komputer to działa to prawidłowo, usypiają zarówno wentylatory jak i dysk. Niestety, mimo ustawienia automatycznego usypiania po 15 minutach bezczynności komputer próbuje przejść w stan uśpienia jednak usypia jedynie dysk, wentylatory nadal się kręcą...

 

post-2574-0-24864000-1426722654_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z myszką i klawiaturą nie jestem pewny, ale z tego co pamiętam na stacjonarnych może być koniecznie ustawienie odpowiedniego zasilania USB zworką (albo w BIOSie), zerknij do instrukcji płyty głównej. Z wentylatorami na razie nie mam pomysłu.

 

Przesunięcie czasu w BIOSie o godzinę jest normalne. OS X jak każdy inny uniksopodobny system (np. Linux) zegar sprzętowy ustawia na UTC, a systemowy odpowiednio przesuwa w zależności od strefy czasowej. Po zmianie czasu w niedzielę zobaczysz, że w BIOSie będą 2 godziny wcześniej :-).

Natomiast Windows stosuje zasadę jeszcze z czasów DOSa ustawiania na zegarze sprzętowym czasu lokalnego. Ale gdybyś robił dualboot, można przestawić to w rejestrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wybudzanie z klawiatury/myszki USB - nie działa na P5W DH Deluxe - jedynie budzenie z powera. I UWAGA podpięcie klawiatury/myszki pod port od odbiornika IR powodować będzie tylko częściowe wybudzanie kompa. W tym kompie budzimy go powerem.

 

Autosleep - bardzo często nie działa - podejrzewam winę kolidującego napędu CD/DVD - odłącz go i sprawdź czy pójdzie w sleep.

 

Czas - to normalne. wyjaśnił sprawę MKjanek32, do windows możesz dodać patch, to będzie też korzystał z sprzętowego czasu UTC i przestaną się godziny przesuwać pomiędzy systemami.

 

Wentylatory jak masz E6750 właśnie tak dziwnie działają... mają agresywne charakterystyki ustawione. Jak masz E6300 to już problem nie jest taki odczuwalny. Pokombinuj z ustawieniami, pamiętam że dawało się je zbić do rozsądnych poziomów, no i jak masz jakieś rzeźnickie modele to je zwyczajnie wymień, cichy wentylator nawet jak szybko się kręci pozostaje często cichszy niż wolno kręcący się głośny.

 

Z skórką nie pomogę, nie instalowałem chameleona już parę lat.

 

O ile ktoś jest w stanie zaakceptować w/w drobiazgi z autosleep i wybudzaniem z USB, to wciąż uważam, że to jedna z najlepszych płyt pod OS X jaka kiedykolwiek była wyprodukowana. Właściwie do ideału brakowało aby miała dźwięk na ALC885 (889a) to wtedy byłby ideał. Później ASUS już nie wyprodukował tak przyjaznej mobo... nawet płyty z serii WS nie miały "tego czegoś".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.