Jump to content

Dualboot Clover: Mac OS X i Windows w UEFI na jednym dysku


Recommended Posts

Przedmiotem poradnika będzie instalacja systemu Mac OS X oraz Windows przez Clovera na jednym dysku w trybie UEFI. Instrukcja dotyczy sprzętu zarówno z UEFI jak i klasycznym BIOSem.

 

:arrow: Co potrzebujemy:

1. skonfigurowany klucz USB z Cloverem oraz instalacją OS X lub działający OS X- nie jest to temat tego poradnika, proszę nie zadawać pytań dotyczących tej czynności.

2. płyta z Windowsem 7/8/8.1 - może być wykonany pendrive z instalką za pomoca programu Rufus: https://rufus.akeo.ie/

 

:arrow: Kolejność postępowania w przypadku instalacji "od zera"

1. Uruchamiamy instalator Mac OS X

2. W Narzędziu Dyskowym zaznaczamy dysk na systemy, wybieramy zakładkę partycję, z "Układ partycji" wybieramy "partycji: 2" klikany na "Opcje..." i wybieramy "Tablica partycji GUID". Zaznaczamy pierwszą utworzoną partycję, nadajemy jej nazwę (np.: Macintosh) oraz wybieramy format "Mac OS X Extended (kronikowany)". Zaznaczamy drugą partycję przeznaczoną na windowsa i wybieramy dla niej format "Wolne miejsce". (Od El Capitana nie ma opcji puste miejsce, robimy partycję Mac OS X Extended (kronikowany) i usuwamy ją w instalatorze Windowsa aby powstało puste miejsce)

3. Zatwierdzamy zmiany, zamykamy narzędzie dyskowe i instalujemy OS X na partycji nr 1 (np.: Macintosh)

4. Po zainstalowaniu uruchamiamy instalację Windowsa

  • na sprzęcie z UEFI instalację uruchamiamy bezpośrednio z UEFI płyty głównej (klikamy F8/F11/F12 i wybieramy "UEFI: nazwa napędu z windowsem")
  • na sprzęcie z klasycznym BIOSem najpierw uruchamiamy Clovera, następnie wybieramy napęd z instalką windowsa (UWAGA ! W config.plist Clovera należy wyłączyć obsługę systemów legacy !)

5. Po załadowaniu instalatora windowsa wskazujemy puste miejsce na dysku do instalacji i klikamy "Dalej/Instaluj" - bardzo ważne jest aby tego miejsca nie formatować samodzielnie ponieważ instalator zepsuje układ partycji i wszystko trzeba będzie wykonać od początku !

6. Po zainstalowaniu windowsa w komputerach z UEFI na pierwszym miejscu bootowania pojawi się Windows Boot Manager, należy go przesunąć na dalsze miejsca bootowania za Cloverem lub wyłączyć całkowicie (w przypadku wielu płyt Asusa) ponieważ czasem blokuje on bootowanie Clovera.

 

:arrow: Kolejność postępowania w przypadku działającego OS X

1. Uruchamiamy narzędzie dyskowe

2. Na dysku z OS X przechodzimy na zakładkę "Partycje" i klikamy na znaczek "+" dodając nową partycję dla Windowsa. Tak jak wyżej wybieramy format "Wolne miejsce" (Od El Capitana nie ma opcji puste miejsce, robimy partycję Mac OS X Extended (kronikowany) i usuwamy ją w instalatorze Windowsa aby powstało puste miejsce) i zatwierdzamy zmiany. Reszta instalacji wygląda jak wyżej od pkt. 4

 

 

Instrukcja co prawda bez obrazków ale mam nadzieje, że jest przejrzysta i zrozumiała. W razie uwag proszę pisać.

 

Uprzedzam pytania czy nie ma innej metody instalacji systemów w UEFI albo czy można zainstalować tak aby nie popsuć istniejącego windowsa - raczej nie. Dlaczego raczej - nie bawiłem się w przeformatowywanie w GParted, narzędzie dyskowe OS X i narzędzie z windowsa sobie nie radzi. OS X robi partycję EFI 200MB, windows robi EFI 128MB, Recovery 300MB i jeszcze jedną partycję bodaj 100MB. Przedstawiony sposób jest bezpieczny i sprawdzony.

 

Mała uwaga dla osób, które trzymają w ww. układzie Clovera na partycji EFI - NIE USUWAJCIE WSZYSTKICH PLIKÓW Z PARTYCJI EFI ponieważ w katalogu EFI są pliki startowe windowsa. W razie konieczności usuwajcie tylko katalogi zrobione przez Clovera czyli BOOT i CLOVER znajdujące się w katalogu EFI.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Przy instalacji Windows 8.1 obok stojącego już OSX 10.10(http://hamac.pl/topic/11599-problemy-z-os-x-po-instalacji/) mam problem z błędem 0xc0000005, który kończy instalację w momencie gdy rusza, a raczej próbuje ruszać kopiowanie plików w instalatorze. Na początku myślałem, że mam walniętą instalkę Windy, ale próbuję już piątej z kolei(dwa razy win 8.1, raz win 8, raz 7, raz 10 beta) i dalej to samo, więc błąd tkwi raczej gdzieś u mnie na dysku, a dokładniej chyba w dostępie do niego, bo czytałem, że ten błąd bierze się właśnie z błędu w uprawnieniach do dysku, tylko co konkretnie to powoduje? Ma ktoś jakiś pomysł? Ja jestem całkowicie bezsilny :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

FastBoot na czas instalacji zawsze powinien być wyłączony.

 

Jak wyłączysz CSM to uruchomisz win7 w uefi, ale nie zobaczysz trybu graficznego. Co ciekawe, można jak się zna/pamięta skróty to wyłączyć, więc system działa, a jedynie nic nie widać. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

6. Po zainstalowaniu windowsa w komputerach z UEFI na pierwszym miejscu bootowania pojawi się Windows Boot Manager, należy go przesunąć na dalsze miejsca bootowania za Cloverem lub wyłączyć całkowicie (w przypadku wielu płyt Asusa) ponieważ czasem blokuje on bootowanie Clovera.

 

 

Ten punkt, nie do końca jest dla mnie jasny. Jak zmienić kolejność (priorytet) ładowania się bootloadera ? w tym momencie ładuje mi się windowsowy, zamiast Clovera.

Dodam, że jak usunę całkiem z EFI/ boot windowsa, Winda nie startuje przy pomocy Clovera. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mam jedną partycję HFS+ (z EFI) oraz pustą przestrzeń pod instalację Windowsa 8.1 Pro w trybie UEFI, wszystko w GUID. Podczas instalacji wyskakuję mi błąd:
"System Windows wykrył, że partycja systemowa EFI została sformatowana jako NTFS. Sformatuj partycję systemową EFI w systemie FAT32 i ponownie uruchom instalację."

 

Pendrive przygotowany Rufusem w FAT32 zgodnie z poradnikiem. Dysk 128 GB SSD pod SATA 3.

Jak ktoś mi wyjątkowo odpowie, to będę wdzięczny :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Witam.

Ja zapytam w tym wątku o rozwiązanie ponieważ niezbyt to już działa to co jest napisane w tym poradniku.

Stawiałem system od nowa , najpierw instalacja na czystym dysku osx(sierra) , zrobiłem 2 partycje na jednej osx na drugiej partycja z exFat .

Później chciałem postawić windows 10 (insider najnowszy) formatuje partycje na której miał stać ale już widzę komunikat : ten dysk jest sformatowany w systemie mbr system windows jest uruchomiony w trybie uefi i nie może być instalowany na tym dysku.

Sprawdzałem dwa razy i dysk mam na pewno sformatowany w guid, nie mam pojęcia jak teraz postawić windows.

Pozdrawiam i oczekuje na porady w sprawie instalacji dwóch systemów na jednym dysku w trybie uefi .

Link to comment
Share on other sites

W teorii bo nie próbowałem... powinno dać radę zrobić dwie partycje HFS+, przy czym pierwsza na max os a druga pod windę i już w instalatorze windows o ile pozwoli skasować drugą partycję i jako miejsce instalacji wskazać zwolnione (puste) miejsce. Nie powinno być hybrydy, więc i instalacja Win w czystym UEFI powinna tak być możliwa. Też sam windows nie powinien strzelać fochów, bo to układ GPT który musi umieć obsłużyć i właściwie zmodyfikować tabele partycji. 

 

Przy czym podkreślam - teoretyzuję, w praktyce nie przetestowałem powyższego sposobu, ale nie widzę powodów znając zasady działania instalatorów macOS i Win, żeby to nie wyszło. 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.