Jump to content

Clover nie wstaje po doinstalowaniu WIn 8.1


Recommended Posts

Witam,

 

Posiadam od dłuższego czasu Hamaczka, którego sam sobie skonfigurowałem dzięki informacjom znajdującym się na tym forum. Na początek podam swoją konfigurację a później przejdę do sedna sprawy... więc:

 

1. Płyta głowna: Asrock P 67 N

2. CPU: Intel Core i5 2500K

3. Mostek płd: P 67

4. Nie ma ( dodatkowy kontroler )

 

5. GPU: Gainward GTX 570

6. Audio: Realtek ALC892, ale posiadam kartę na USB Focusrite 2i2 ( działała bezproblemowo a ze zintegrowanej nie korzystałem)

7. Eth: RTL8111E

8. WiFi: brak

9. Napędy SATA3

10. Mysz + Klawiaruta na USB

 

System który posiadam to ML 10.8.5.

 

Wczoraj, zainstalowałem wg. instrukcji oswaldini'ego WIn 8.1 na swoim dysku, na którym już wcześniej znajdował się OSX. Wszystko wygląda pięknie i poszło zgodnie z planem, oprócz jednej rzeczy. Clover nie chce bootować z partycji EFI na której się znajdował, mimo, że w UEFI nadal pozostał. Zauważyłem, że w ogóle nie ma na EFI folderu EFI/CLover ( podejrzewam, że poprostu Win sformatował partycję EFI przed instalacją ). Kieruję się do Was forumowicze drodzy z prośbą o pomoc  przy przywróceniu mojego OSX'a do świata żywych. Aktualnie udało mi się go uruchomić po ciężkich zmaganiach tylko na jednej wersji Clovera z klucza USB. Jak przywrócić Clovera w to miejsce w którym był i jak najlepiej zrobić configa ( ktoś z tego forum już wcześniej zrobił go dla mnie... już nie pamiętam kto to taki, bo to było jakieś 2 lata temu :( ) ??

 

 

EDIT 1:

Zainstalowałem najnowszego Clovera na USB, przerzuciłem foldery EFI/Clover, EFI/Boot na partycję EFI do folderu EFI oraz foldery "Library" i "misc", które Clover też utworzył. Po wejściu w UEFI jako 1st Boot option wybieram Clover OS X ( zawsze tak to u mnie wyglądało ), lecz po zapisaniu zmian i restarcie nie bootuje się Clover tylko z automatu trafiam znów do UEFI... Mam wrażenie, że ta "opcja" Clover OS X to pozostałośc po starszej wersji, która działała przed instalacją WIn 8.1. Jak to naprawić? :)

 

EDIT 2:

Ustawiłem w config'u z pendrive'a wartość True dla Tool, zbootowałem go, pojawiła się dodatkowa ikonka ustawień. Wybrałem "Add Clover to Efi(...)", zrestartowałem kompa, wszedłem w UEFI, pojawiły się dwie nowe opcje w sekcji boot, które wybrałem na 1st i 2nd. Zmiany zapisane, wyjęcie  pendrive'a, restart, Clover bootuje z EFI :) . Kolejnym problemem który napotkałem to brak WIn 8.1 w menu wyboru w Cloverze ( a w dużo starszej wersji go wykrywało, a w nowszej nie? :o ). Wiecie może jak wykryć tego WIN 8.1? :) ( Celowo piszę tutaj jak rozwiązałem swój problem, ponieważ może komuś się w przyszłości przydać mój "przypadek" :D )

Link to comment
Share on other sites

Zapomniałem dodać, że WIn 8.1 mam zainstalowany w trybie UEFI :/ Z tego co widzę, to zniknął nawet Microsoftowski Bootloader z opcji bootowania w UEFI.

 

Moja tablica wygląda tak: #:                       TYPE NAME                       SIZE       IDENTIFIER
   0:      GUID_partition_scheme                    *750.2 GB   disk0
   1:                        EFI                                   209.7 MB   disk0s1
   2:                  Apple_HFS OSX                     399.5 GB   disk0s2
   3:                 Apple_Boot Recovery HD       650.0 MB   disk0s3
   4:         Microsoft Reserved                        134.2 MB   disk0s4
   5:       Microsoft Basic Data                        349.7 GB   disk0s5

 

 

 

EDIT 3: 

Windows już jest widoczny w moim Cloverze, nie do końca wiem jak to się stało, pojawił się jakoś // może potrzebował czasu? :D //. Oba systemy działają, mają się dobrze ale ...

 

gdy włączam Windowsa spod Clovera, system załącza się, działa poprawnie a po restarcie, w UEFI zmieniony jest 1st Boot Option z Clovera na Windows Boot Manager :o Sam się zmienia, próbowałem wielokrotnie ustawiać to ponownie i za każdym razem jest to zmienione kiedy odpalam Windowsa. Wiecie co na to poradzić??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.