Skocz do zawartości

UniBootX Clover - oficjalny uniwersalny bootloader haMac.pl


Rekomendowane odpowiedzi

Na tę chwilę ciężko coś takiego sprecyzować, wyjdzie w praniu. Ważne aby konfiguracja była dopracowana i najlepiej jakby każdy wolontariusz miał swój własny temat z swoją konfiguracją, tak aby zgłaszanie błędów, propozycji itp itd trafiało bezpośrednio do autora. 

 

Z samych technicznych rzeczy, to konfiguracja musi być przygotowana tak aby była kompatybilna z katalogiem OEM - czyli w folderze najczęściej o nazwie płyty głównej.

 

Na razie tematy z własnymi konfiguracjami można zakładać w tym dziale, idealnie o schemacie nazwy:

 

UniBootX Clover - nazwa płyty głównej.

 

Docelowo chcę przeorganizować forum i jeśli pomysł się przyjmie i będzie zainteresowanie to założę osobny dział na forumowy bootloader. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna inicjatywa i dobra robota.

 

Mam propozycję: czy mógłbyś wrzucić źródła na GitHuba? Dzięki temu łatwiejsze będzie zgłaszanie własnych propozycji zmian, czy przesyłanie własnych poprawek/konfigów w postaci pull requestów. Poza tym nie trzeba będzie rozpakowywać obrazu żeby podejrzeć konfig dla danej platformy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, możecie zakładać tematy - jak pamiętam w tym forum nie można bezpośrednio, ale załóżcie gdziekolwiek a ja go przeniosę. Później w tym wątku będziecie prowadzili rozwój swoich konfiguracji i po istotnych zmianach, lub raz na miesiąc będę zbierał te konfiguracje i wypuszczał nowe wydanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna inicjatywa i dobra robota.

 

Mam propozycję: czy mógłbyś wrzucić źródła na GitHuba? Dzięki temu łatwiejsze będzie zgłaszanie własnych propozycji zmian, czy przesyłanie własnych poprawek/konfigów w postaci pull requestów. Poza tym nie trzeba będzie rozpakowywać obrazu żeby podejrzeć konfig dla danej platformy.

 

Dziękuję, cel jaki sobie postawiłem, to uaktualnić i/lub napisać od nowa forumowe poradniki aby stworzyć komplet prostych, zrozumiałych i przystępnych rozwiązań dla wszystkich, wraz z kompletem informacji jak poprawnie postawić OS X na PC nie używając żadnych protez jak multishit. 

 

O GitHubie myślę, aczkolwiek moja znajomość jego jest o zerowa i na tę chwilę nie wiem jeszcze jak bym mógł przełożyć to na tworzenie obrazów. Teraz mam fizyczny nośnik 1GB gdzie w np mbr jest zainstalowany kod startowy clovera i nie mam pojęcia jak można byłoby to spiąć z takim serwisem... ale nie mówię nie... po prostu na tę chwilę postawiłem na rozwój zawartości nawet kosztem mojej dodatkowej pracy przy sklejaniu tego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł bardzo dobry. Myślę, że trzeba jednak sprecyzować czy w tym obrazie zawarty jest też sam instalator OS X. Bo ten zapis: 

 

 

Próbujemy wystartować instalację, jak zadziała, to możemy instalować, jeśli nie pójdzie to najczęściej potrzeba dostosować VGA.

 

 

 

sugeruje, że na tym kluczu jest też instalka OS X.

A jeśli jej nie ma, to musisz dopisać, czy na osobnym kluczu musi być przygotowany instalator. Wiele osób, które nie mają doświadczenia nie będzie tego wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł, jeśli wszystko wypali będziemy w stanie zrobić coś na wzór distra lecz bez śmieci i 100% vanioliowo . Popieram!! Będę miał chwilę to zrobię i do swojej platformy, choć jest ona bardzo unikatowa i nazwa płyty głownej w  preflog to Ultra 27…. :)

4:695  0:000  Clover revision: 3253  running on Ultra 27
4:695  0:000  ... with board Ultra 27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli developerzy nie wprowadzą jakiś mechanizmów pozwalających zredukować ilość danych na kluczu, to wszystkie konfiguracje i tak się nie zmieszczą... mi już teraz brakuje działającej obsługi linków symbolicznych, bo pozwoliła by stworzyć linki do jednego folderu, z wieloma nazwami płyt głównych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) O GitHubie myślę, aczkolwiek moja znajomość jego jest o zerowa i na tę chwilę nie wiem jeszcze jak bym mógł przełożyć to na tworzenie obrazów (...)

Może za bardzo zapędziłem się z tym githubem. Github nie nadaje się do trzymania całego projektu. Nadawałby się ewentualnie jako repozytorium konfigów Clovera.

 

BTW, może warto by było dodać krótkie komentarze przy ustawieniach Clovera? Wiele osób bezmyślnie kopiuje konfigi nie zastanawiając się do czego służą poszczególne opcje i czy są potrzebne w danej konfiguracji. Wiem, że Clover ma nie najgorszą (i nie najlepszą zarazem ;)) dokumentację, ale niektóre opcje wyjaśnione są bardzo lakonicznie i niewiele mówią laikowi. Sam spędziłem tam sporo czasu próbując dostosować Clovera pod mój konfig w oparciu o konfigi innych osób i niektóre opcje nadal są dla mnie zagadką, albo ich działanie nie jest dla mnie do końca jasne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam małe pytanie i pewno komuś jeszcze to się przyda… jak dobrze rozumiem forumowy UniBootX jest tak przygotowany żeby działał i na UEFI i na legacy. czyli rozumiem że kopiuje tylko go na klucz i hula ? btw. swoją drogą plik boot jest tylko wymagany do legacy ? - bo jego koniczyna mi nie tworzy jak robię instalator..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie. Jest tak pomyślany aby działał w Legacy i UEFI. Jest na nim już kod w mbr, boot oraz wszystkie inne pliki potrzebne do rozruchu w obu trybach. "boot" to część bootloadra potrzebna do legacy.

 

Założenie jest takie, że osoba startująca z OS X nie ma do niego dostępu i musi sobie jakoś poradzić... a taki obraz bootloadera to pierwsza połowa sukcesu. Jest on w formacie FAT32, więc późniejsze dostosowania są proste i możliwe z każdego systemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wciskamy klawisz F2 i czekamy aż zapisze się dump do:

/EFI/CLOVER/misc/preboot.log

 

U mnie nie działa wciśnięcie klawisza F2. W katalogu misc nic się nie zapisuje. Próbowałem z klawiaturą na USB oraz na PS2. Zero reakcji Clovera. Coś robię nie tak? W którym momencie trzeba wcisnąć ten F2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak jesteś w menu clovera, gdzie masz wybór dysków startowych, opcji itp itd... tak jak masz na screenach w poradniku.

 

Polecam użyć też klucz z diodą - jak po naciśnięciu F2 "błyśnie" to znaczy że zapis się odbył. Podczas zapisu też animacja na chwilkę się "zamrozi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam klucz z diodą. Podczas wciskania F2 dioda mignęła. Ale nie spowodowało to "zamrożenia" animacji, ani zapisu czegokolwiek do katalogu "misc". U mnie to niestety nie działa :(

 

A tak na marginesie, czy w tym dumpie zapisuje się nazwa taka sama, która wyświetla się w opcjach Clovera w SMBIOS?

 

Poza tym próbowałem uruchomić Clovera z tego klucza w trybie Legacy i się nie uruchamia (w BIOSie mam ustawione uruchamianie zarówno UEFI jak i Legacy).

Clover uruchamia się tylko w UEFI.

 

 

EDIT:

 

Zapisał się plik preboot.log po wejściu w opcje bootowania Clover Boot Options i wybraniu opcji Print all UEFI boot options to log.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie. Jest tak pomyślany aby działał w Legacy i UEFI. Jest na nim już kod w mbr, boot oraz wszystkie inne pliki potrzebne do rozruchu w obu trybach. "boot" to część bootloadra potrzebna do legacy.

 

Założenie jest takie, że osoba startująca z OS X nie ma do niego dostępu i musi sobie jakoś poradzić... a taki obraz bootloadera to pierwsza połowa sukcesu. Jest on w formacie FAT32, więc późniejsze dostosowania są proste i możliwe z każdego systemu. 

 

 

czyli rozumiem że  klucz formatuje się do FAT32 kopiuje pliki i wszystko działa .. :) w takim razie faktycznie to już pół roboty ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem co masz formatować? 

 

To co jest udostępnione - to taki odpowiednik obrazu ISO - ale dla klucza USB. Odtwarzając UniBootX-data.img na klucz USB odtwarzasz gotowy obraz wraz z tabelą partycji, systemem plików FAT32, bootloaderem, plikami clovera, kextami, configami itp itd... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli można wtrącić... załóżmy że mamy pełną konfigurację i działający OS X, umieszczamy kexty, config.plist, i lub cały katalog OEM w którym to jest a co z parametrami w BIOSIE bo z tego co wiem na różnych płytach głównych różnych firm ustawienia mogą mieć inne nazwy i być w różnych miejscach, informacja o tym znacznie ułatwiłaby konfigurację innym użytkownikom...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli można wtrącić... załóżmy że mamy pełną konfigurację i działający OS X, umieszczamy kexty, config.plist, i lub cały katalog OEM w którym to jest a co z parametrami w BIOSIE bo z tego co wiem na różnych płytach głównych różnych firm ustawienia mogą mieć inne nazwy i być w różnych miejscach, informacja o tym znacznie ułatwiłaby konfigurację innym użytkownikom...

 

Fakt... na szczęście krytyczne dla OS X są właściwie tylko trzy ustawienia w BIOS/UEFI:

 

1. Dyski SATA -> AHCI

2. Executyte Disable Bit -> Enable

3. Secure Boot -> Other OS

 

Szczerze mówiąc innych nie kojarzę... jeśli są jeszcze inne to proszę podać. Uzupełnię o te parametry pierwszy post. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedną uwagę odnośnie konfigów:

<key>RtVariables</key>
<dict>
	<key>#ROM</key>
	<string>UZUPELNIJ</string>
</dict>

Jeśli dobrze rozumiem dokumentację Clovera to ten wpis można zastąpić następującym:

<key>RtVariables</key>
<dict>
	<key>ROM</key>
	<string>UseMacAddr0</string>
</dict>

Wtedy Clover sam sprawdzi adres MAC pierwszej karty sieciowej i wstawi w ROM odpowiednią wartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.