Skocz do zawartości

UniBootX Clover - oficjalny uniwersalny bootloader haMac.pl


Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze mówiąc innych nie kojarzę... jeśli są jeszcze inne to proszę podać. Uzupełnię o te parametry pierwszy post. 

Jeszcze zdarza się, że włączone Intel VT-d powoduje kernel panic (u mnie tak np. jest) - ale można temu zapobiec dropiąc DMAR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze genialny jest ten boot disk. Jednak jest we mnie taka myśl- dajemy ludziom gotowe rozwiązanie ( i jest to super, bo już nie trzeba się rozpisywać na kilka postów co i jak ma zainteresowany zrobić, a i jemu jest łatwiej), ale ta osoba nie ma pojęcia w jaki sposób zainstalowała system (niczego się nie nauczyła :>). 

Mimo to uważam unibootx clover za świetne narzędzie które znacznie ułatwi instalacje OSX początkującym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klucz przygotowałem w 10.11_b6:


diskutil list
/dev/disk0 (internal, physical):
   #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
   0:      GUID_partition_scheme                        *500.1 GB   disk0
   1:                        EFI EFI                     209.7 MB   disk0s1
   2:                  Apple_HFS MLion                   249.5 GB   disk0s2
   3:                 Apple_Boot Recovery HD             650.0 MB   disk0s3
   4:       Microsoft Basic Data                         150.0 GB   disk0s4
   5:       Microsoft Basic Data                         10.0 GB    disk0s5
   6:       Microsoft Basic Data                         20.0 GB    disk0s6
   7:                 Linux Swap                         2.0 GB     disk0s7
   8:                FreeBSD UFS                         65.5 GB    disk0s8
   9:               FreeBSD Swap                         2.3 GB     disk0s9
/dev/disk1 (internal, physical):
   #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
   0:      GUID_partition_scheme                        *1.0 TB     disk1
   1:                        EFI EFI                     209.7 MB   disk1s1
   2:                  Apple_HFS Yosemite                347.0 GB   disk1s2
   3:                 Apple_Boot Recovery HD             650.0 MB   disk1s3
   4:                  Apple_HFS Maveric                 651.6 GB   disk1s4
   5:                 Apple_Boot Recovery HD             650.0 MB   disk1s5
/dev/disk2 (external, physical):
   #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
   0:     FDisk_partition_scheme                        *8.0 GB     disk2
   1:                 DOS_FAT_32                         1.0 GB     disk2s1


diskutil unmountDisk /dev/disk2
sudo dd if=/dev/zero of=/dev/rdisk2 bs=1024 count=1
sudo dd if=~/Desktop/UniBootX-Clover-2015-08-16.img of=/dev/rdisk2 bs=4m

Pierwsze uruchomienie F2, preboot.log


2:928  0:000  Clover revision: 3253  running on P5Q-Pro
2:928  0:000  ... with board P5Q-Pro

Kolejny reboot, zmiana skóry Clovera czyli działa, nie mam pod ręką klucza z systemem, ale próba uruchomienia 10.11 udana, jak zwykle za wyjątkiem VGA, ale to już norma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze genialny jest ten boot disk. Jednak jest we mnie taka myśl- dajemy ludziom gotowe rozwiązanie ( i jest to super, bo już nie trzeba się rozpisywać na kilka postów co i jak ma zainteresowany zrobić, a i jemu jest łatwiej), ale ta osoba nie ma pojęcia w jaki sposób zainstalowała system (niczego się nie nauczyła :>). 

Niekoniecznie, po zainstalowaniu systemu i tak sami musimy dorzucić wszystkie kexty, dostosować config.plist, czasami zrobić DSDT. Robiąc to też można (a nawet trzeba) nauczyć się sporo o systemie, ale nie trzeba samemu wstępnie przygotowywać Clovera pod instalację - w czasie czego wg mnie początkujący użytkownik może łatwo coś pomylić. Tak samo było za starych dobrych czasów UniBootX 1.4.3 dla Snow Leoparda i wciąż nie jest to rozwiązanie na sposób Tonego - odpalić kreator, który sam zainstaluje różne rzeczy niekoniecznie tam gdzie powinien, robiąc przy okazji bałagan w plikach systemowych :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zet120 - Dzięki zet za potwierdzenie i listę komend dla dd - umieszczę w poradniku. Z tą Twoją nieszczęsną 4850 też trzeba by powalczyć... ona wymagała Exotic QE/CI, czy tylko trzeba doddać dev-id do kextów?

 

@ALL - UniBootX - ma być w założeniu jak najbardziej koszerną drogą instalacji - żadnych skrótów i żadnego śmietnika... co nie znaczy że musi być skomplikowany. Po to został tak przygotowany aby jak najłatwiej było go utworzyć... ale to nie zwalnia nikogo od poznania jego struktury i zrozumienia. Tu niestety skrótów nie ma. OSx86 to pewna też filozofia i aby korzystać w pełni i bezpiecznie z haMaca po prostu trzeba wiedzieć jak on działa i dlaczego... a na tę wiedzę stawiamy na tym forum.

 

EDIT:

 


 

Mam jedną uwagę odnośnie konfigów:

<key>RtVariables</key> <dict> <key>#ROM</key> <string>UZUPELNIJ</string> </dict>
Jeśli dobrze rozumiem dokumentację Clovera to ten wpis można zastąpić następującym:
<key>RtVariables</key> <dict> <key>ROM</key> <string>UseMacAddr0</string> </dict>
Wtedy Clover sam sprawdzi adres MAC pierwszej karty sieciowej i wstawi w ROM odpowiednią wartość.

Niestety nic to na nie daje... macaddres karty sieciowej musi być z puli Apple (mac style) więc i tak trzeba go wygenerować.

 

EDIT:
Uzupełniłem poradnik o wasze uwagi. Jakbym coś pominął to piszcie... mogło mi coś umknąć w natłoku nowych postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem co masz formatować? 

 

To co jest udostępnione - to taki odpowiednik obrazu ISO - ale dla klucza USB. Odtwarzając UniBootX-data.img na klucz USB odtwarzasz gotowy obraz wraz z tabelą partycji, systemem plików FAT32, bootloaderem, plikami clovera, kextami, configami itp itd... 

 

o matko przepraszam za zamieszanie ale najwyżej nie przeczytałem dokładnie punktu 3 - tam moja ciekawość jest wyjaśniona :D

 

chyba trzeba iść do szkoły i uczyć się znowu czytać ze zrozumieniem … :/:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowsze grafiki nvidii jak GTX960/970/980/980Ti nie działają w OS X na sterownikach systemowych, wymagają doinstalowania webowych sterowników. Jeśli mamy taką kartę i nie startuje tryb graficzny trzeba dodać do Boot Arguments podczas startu flagę nv_disable=1. Po zainstalowaniu sterowników webowych flagę można usunąć.

 

A nie trzeba dodać nvda_drv=1 po instalacji webdriver?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań odnośnie obrazu systemu:

* mam najpierw wrzucić obraz systemu na pendriva a pozniej unibootxa czy to nie ma znaczenia ?

* czy moge wykonac 2 partycje na pendrivie i na jednej umiescic clovera a na drugiej system ?

* czy system mam wgrywać tak jak to zostało podane w innych tutkach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UniBootX - to obraz CAŁEGO klucza USB i jako taki odtwarzany jest jako całość na kluczu. Nie ma opcji aby prosto zrobić go na jednym kluczu wraz z instalatorem OS X. 

 

UniBootX - to bootloader i tylko tyle, aczkolwiek przygotowany tak, aby ilość koniecznych dostosowywań i konfiguracji zredukować do minimum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam uwagę można by było dorzucać z automatu plik HFSPlus.efi lub poinformować ludzi o tym że niektórzy korzystają ze tego i dodać załącznik z tym plikiem ..

 

A swoją drogą @314TeR mógł byś mi powiedzieć jak zrobić taki uniwersalny klucz (tak jak zrobiłeś UniBootX) ? - mam mniejszą pamięć niż 1GB a przydał by mi się do własnych celów choć taki jeden klucz.. Lub mógł byś stworzyć jak Ci się chce taką bardzo odchudzoną wersje UniBootX :) - o co bym prosił, bo resztę to ręcznie można powrzucać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam uwagę można by było dorzucać z automatu plik HFSPlus.efi lub poinformować ludzi o tym że niektórzy korzystają ze tego i dodać załącznik z tym plikiem ..

Z HFSPlus jest problem licencyjny, jest to fragment EFI maców i jako taki nie powinien być rozpowszechniany w publicznych wydaniach... Nie mniej faktycznie o tym zapomniałem i opiszę przy najbliższej okazji.

 

A swoją drogą @314TeR mógł byś mi powiedzieć jak zrobić taki uniwersalny klucz (tak jak zrobiłeś UniBootX) ? - mam mniejszą pamięć niż 1GB a przydał by mi się do własnych celów choć taki jeden klucz.. Lub mógł byś stworzyć jak Ci się chce taką bardzo odchudzoną wersje UniBootX :) - o co bym prosił, bo resztę to ręcznie można powrzucać..

A co dokłądnie chcesz wiedzieć? Obraz takiego klucza robi się tym samym programem co odtwarzasz... masz zapis i odczyt, to cała tajemnica.

 

Obecna wersja jest już mega odchudzona, po wypakowaniu zajmuje ~100MB, to nie jest dużo. Zresztą zobacz: http://hamac.pl/topic/11704-jakiej-wielko%C5%9B%C4%87-klucza-z-cloverem-u%C5%BCywacie/tylko 4-ry osoby na 19 używają nośników mniejszych niż 1GB... Celem UniBootX jest jak największe uproszczenie przygotowania sobie klucza startowego z bootloaderem, a nie robienie innej wersji dla każdego. Jeśli potrzebujesz jakiejś specyficznej, lub dla siebie samego, to zwyczajnie sobie przygotuj taką wersję sam. Planuję wkrótce opisać procedurę, aczkolwiek ona jest banalna i praktycznie składa się tylko do zaznaczenia paru ptaszków w instalatorze Clovera i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem rozumie.. 

 

a co do klucza to chciałem tak owy do własnych celów na mniejszej pamięci niż 1GB stworzyć - jedyna tajemnice jaka jest to jak stworzyć klucz który będzie bootował w UEFI i legacy?  ten fakt mnie nurtuje bo tego jeszcze nie robiłem..

 

no chyba że rozwiązanie jest tak banalnie proste że najpierw robi się klucz dla legacy apotem doinstalowuje tylko wszystko do UEFI..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki wielkie za informacje.. aczkolwiek mam jeszcze jedno pytanie; po części chyba będzie się wiązało z poradnikiem..

 

po zakończonej instalacji pewno większość osób chciałaby przenieść z koniczynę z klucza USB na HDD.. o ile (przynajmniej dla mnie) nie ma problemu zrobić to z komputerem wyposażonym w UEFI - instalator sam zainstaluje koniczynę na partycję EFI - to problem (jak dla mnie) zaczyna się na sprzęcie legacy (z tym sobie nie mogę poradzić)..

 

wiem że to setki razy było wałkowane na forum ale jakoś nie mogę nic znaleźć przydatnego dla mnie.. więc po części chciałbym poprosić o pomoc w przeniesieniu UnuBootX / Clover z pamięci USB na HDD, a po części zasugerować żeby podpiąć jakiś poradnik do tego tzw. dla komputerów UEFI i legacy.. na pewno się każdemu to przyda.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.