Skocz do zawartości

UniBootX Clover - oficjalny uniwersalny bootloader haMac.pl


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, DKnoto napisał:

Hmm, wycinałem obrzeża obrazka aby nie śmiecić ;-)

Bo tu zaraz usłyszę głosy oburzenia na temat spamu...

A tu tak „źle„ a odwrotnie to „niedobrze”.

Sam się na to nabrałem, sądziłem (pewnie jak inni), że cytujesz link, a nie wrzucasz zdjęcie. Na nowym silniku forum nie zawsze widać, że zdjęcie to zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie mam pytanie do pkt.4.1 z pierwszej strony. Pisze tam, ze po pierwszym uruchomieniu Clovera nalezy nacisnac F2 w celu dokonania dumpu plyty. W jaki sposob mam odczytac nazwe plyty i jak zmienic, na jakim kompie, tym na ktorym instaluje osx czy na innym, dump zapisany w EFI/CLOVER/misc/preboot.log? Mam fizycznie wyjac pena z cloverem i podlaczyc pod inny komp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej inaczej nie zedytujesz nazwy folderu.

Uruchamiasz clovera - wciskasz F2 - wyłączasz kompa idziesz do innego lub innego systemu, otwierasz EFI/CLOVER/misc/preboot.log i w nim szukasz ciągu znaków "board". Odczytujesz charakterystyczny ciąg i zmieniasz nazwę folderu w OEM na tą odczytaną z przeboot.log i dalej testujesz czy instalacja odpala. Z doświadczenia dla kompatybilnych konfiguracji masz 90-95% szansy na odpalenie instalacji macOS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastepny problem, jestem na etapie instalacji systemu, ale niechce sie zainstalowac, gdyz mapa partycji niejest GUID, ale przy wymazywaniu/formatowaniu dysku w narzedziach dyskowych nie widze opcji zmiany.

Partycje zmienilem na innym kompie ale dysk nie chce sie zamontowac, wiec opcje formatu nie udaja sie.

Cos jest skopane w narzedziach dyskowych, bo testuje juz 3 dysk,ktorego nie da sie sformatowac i zamontowac.

Edytowane przez JEDI_V
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
W dniu 17.11.2019 o 21:11, BestPlay napisał:

Witajcie, jest może jakiś plan na UniBootX pod Mac OS Catalina 10.15.x z Cloverem 5xxx? :)

Już jest aktualna wersja.

Co nowego w wersji 2019-11-20   

 

  • Kompatybilność z macOS Catalina 10.15.1

Kluczowe komponenty:

  • Clover r5098
  • AppleALC - 1.4.3
  • Lilu 1.3.9
  • WhateverGreen - 1.3.4
  • USBInjectAll - 0.7.1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda w praktyce kwestia urządzenia EC w ACPI? Przeczytałem, że AppleACPIEC.kext w 10.15 jest zależny od tego urządzenia, które w pecetowych płytach głównych nazywać może się EC0H_EC, lub ECDV. Rozwiązaniem jest zablokowanie tego kexta, lub patch zmieniający nazwę na EC.

Porównałem diffem konfigi z starszego i nowego wydania UnibootX i nie widzę tam patcha, który by to robił.

źródło:
https://khronokernel-2.gitbook.io/opencore-vanilla-desktop-guide/config.plist/haswell#acpi
https://github.com/khronokernel/What-s-new-in-macOS-Catalina

EDYCJA:
Szukałem nie tam gdzie trzeba. Szukałem patcha w konfigu Clovera, a widzę, że w acpi/patched jest patch DSDT: SSDT-EC.aml

Myślę, że warto o tym wspomnieć w liście zmian do tego wydania, bo nie każdy aktualizując Clovera zagląda do tego katalogu. Niektórzy (tak jak ja) sprawdzą tylko konfig i kexty.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawę z pewnych braków. Niestety jestem sam i nie wszystko już pamietam, mam czas aby opisać. 
 

Poprawki w postaci tabel SSDT są częścią szerszego planu, głównie po to aby też finalnie opisać rozwiązanie problemów portów USB. Wypracowałem skutecznie rozwiązanie tego tematu przy użyciu narzędzia USBMap. Jest to kompilacja paru dostępnych opisów, co ciekawe są one w pewien sposób sprzeczne, dlatego muszę skompilować 3 różne metody częściowo się wykluczające w jedno skuteczne rozwiązanie „Ultimate”. Na razie testowałem to na 3/4 modelach płyt Z87/Z97 i działa zacnie i najważniejsze jest dość pancerne na aktualizacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 314TeR napisał:

Zdaje sobie sprawę z pewnych braków. Niestety jestem sam i nie wszystko już pamietam, mam czas aby opisać. 

W takim razie jeszcze jedna uwaga. SSDT-EHCx_OFF.aml jest potrzebny tylko wtedy gdy w BIOS-ie nie ma opcji. XHCI Mode. Jeśli jest to należy ustawić ją na Enabled. Patch wtedy nie jest potrzebny, bo robi w zasadzie to samo - czyli wyłącza EHC1 oraz EHC2.

Ale rozumiem, że chcesz ten patch w UnibootX zostawić, żeby uniwersalny konfig był jak najbardziej uniwersalny.

Cytat

 * To disable EHC1 and EHC2 - set an option "XHCI Mode" to "Enabled" in yours BIOS.
 * If the "XHCI Mode" option is not available in yours BIOS or works incorrectly, then use this ACPI table.
 * Disabling through BIOS is preferable whenever possible.

źródło: https://github.com/acidanthera/OpenCorePkg/blob/master/Docs/AcpiSamples/SSDT-EHCx_OFF.dsl

2 godziny temu, 314TeR napisał:

Poprawki w postaci tabel SSDT są częścią szerszego planu, głównie po to aby też finalnie opisać rozwiązanie problemów portów USB. Wypracowałem skutecznie rozwiązanie tego tematu przy użyciu narzędzia USBMap. Jest to kompilacja paru dostępnych opisów, co ciekawe są one w pewien sposób sprzeczne, dlatego muszę skompilować 3 różne metody częściowo się wykluczające w jedno skuteczne rozwiązanie „Ultimate”. Na razie testowałem to na 3/4 modelach płyt Z87/Z97 i działa zacnie i najważniejsze jest dość pancerne na aktualizacje. 

Ja osobiście poległem na USBMap. Robiąc coś lubię wiedzieć co robię, jednak zabawy z ACPI/DSDT mnie przerastają - podążam za tutorialami nie wiedząc co tak na prawdę robię. To zbyt niskopoziomowe rzeczy dla mnie. Z niecierpliwością czekam więc na wieści w tej sprawie - rozumiem, że planujesz jakiś poradnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto pomyśleć też nad dodaniem do Unibootx nowego narzędzia z Clovera - Clover.app. Dzięki niemu nie trzeba już instalować skryptów do emulacji NVRAM, bo działający w tle demon zrzuca wpisy do nvram.plist. Przyda się to w przypadku np. Z390. Osobiście jeszcze tego nie testowałem, ale funkcja na pewno przyszłościowa i krok bliżej do vanilla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SSDT-EHCx_OFF.aml służy do czego innego - ta poprawka wyłącza działanie w ogóle kontrolera EHCI (USB 2.0) na płycie - w końcu XHCI (USB 3.0) jest wstępnie kompatybilny z USB 2.0. Na maczkach z Ivy Bridge i Haswellem nie ma działającego EHCI. Dzięki temu ograniczamy znacznie ilość portów widocznych w systemie, a co za tym idzie mniej portów mamy do ubicia aby zmieścić się w limicie 15 szt. Trzeba pamiętać, że ten sam port działający w USB 2.0 i w USB 3.0 liczony jest podwójnie i jeśli ma się 10 portów z czego 6 jest USB 3.0 to tak naprawdę mamy 10 portów USB 2.0 + 6 portów USB 3.0 - czyli już 16 - czyli o jeden za dużo aby zmieścić się w limicie 15 jaki narzuciło Apple. Po to się robi kext do usb lub tabelkę SSDT z poprawkami aby w całym komputerze zostawić maks 15 aktywnych portów, aby później NIE musieć korzystać z patchy na limit portów.

SSDT-EC.aml - poprawia działanie EC - kwestie potrzebne przy zasilaniu USB.

Dla generacji Z77/Z87/Z97 - w/w 2 tabele są dorzucone domyślnie, dzięki temu NIE trzeba i wręcz nawet NIE wolno mieć innych patchy czy poprawek do USB/EC a configu clovera. Na czas instalacji zostawiamy włączone poprawki na limit portów, po odpaleniu macOS robimy poprawki portów USB przy pomocy narzędzia USBMap i generujemy tabelę SSDT i dorzucamy do ACPI/Patched. Po tym można skasować wszystkie poprawki USB i zapomnieć dodawaniu kolejnych patchy co kolejna aktualizacja.

 

Jak pewnie widzicie, nie udzielam się aktywnie ostatnio. W ostatnim czasie jestem bardzo zawalony różnymi tematami niezwiązanymi nawet z komputerami i ciężko mi znaleźć chwilę aby wrzucać przydatne tematy, ale postaram się napisać jak zrobić poprawki do USB tak aby wreszcie ten temat był rozłożony na łopatki i aby każdy zrozumiał co i jak robić aby mieć jak najbardziej pancerny system.

 

@danielosx86 - Z390 jest specyficzny - to nie jest platforma przyjazna macOS - mało tego - instalacja macOS na platformie która nie wspiera w pełni zapisu do NVRAM i tak rozwala częściowo system, np miksuje języki EN i PL i nie ma na to dobrego sposobu. Na problemy z np Z390 można jednynie po pierwszej instalacji macOS wygenerować NVRAM.plist i go dorzucić na pendrive z cloverem a następnie zrobić reinstalację. Clover NIE potrzebuje nic aby wczytać taki config, skrypty są potrzebne do zapisywania tej plisty na dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Witam. Próbuję postawić Hacka na moim PC. Mam pendrive z UnibootX Clover skonfigurowany pod mojego Asusa Z-170 P.
Clover uruchamia się ładnie jednak nie widzi drugiego pendriva z zamontowanym obrazem Mojave 10.14.1 ani przy pomocy programu TransMac ani UltraISO. Tego pendriva z systemem również nie widać w UEFI. W związku z tym nie mogę przystąpić do instalacji systemu.
Mój setup: Z-170 P; radeon r9 280x 3gb; i5-6500; 16GB DDR4 3200 HyperX Predator
Poradzicie coś? ja jestem zielonkawy w temacie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 1.03.2020 o 18:19, Hackub napisał:
Witam. Próbuję postawić Hacka na moim PC. Mam pendrive z UnibootX Clover skonfigurowany pod mojego Asusa Z-170 P.
Clover uruchamia się ładnie jednak nie widzi drugiego pendriva z zamontowanym obrazem Mojave 10.14.1 ani przy pomocy programu TransMac ani UltraISO. Tego pendriva z systemem również nie widać w UEFI. W związku z tym nie mogę przystąpić do instalacji systemu.
Mój setup: Z-170 P; radeon r9 280x 3gb; i5-6500; 16GB DDR4 3200 HyperX Predator
Poradzicie coś? ja jestem zielonkawy w temacie.

Możliwe że klucz z instalacją macOS wciąż nie jest OK.

W dniu 4.03.2020 o 09:06, mecenas napisał:

Wydziobał to sobie ktoś pod linuxem? Jakieś porady?

Czyli co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.