Jump to content
314TeR

UniBootX Clover - oficjalny uniwersalny bootloader haMac.pl

Recommended Posts

Tylko to się nie trzyma kupy... jak działa zapis nvram to nie potrzemeba emuvariable, zreszta który i tak by nie działał bez skryptów, a i wpisy do nvram przecież zostają. Nie rozumiem co ma to wyjaśniać.

Jedyny problem był kiedy na płycie NIE działał zapis a instalowałem w UEFi, to wtedy język się kaszanił a i tak zainstalowany system bez nvram wstawał z dwa razy dłużej niż zainstalowany z nvram.

Czy do procesorów z serii Arrandel istnieje gotowa paczka niezbędnych sterowników ?

Paczki "generic" dla Core i 1-wszej generacji nie ma. Możesz się posiłkować serią dla ASUS P7P55, przy czym z configu musisz wyrzucić patche do DSDT.

A czy w ogóle da się zrobić patche pod pierwszą generację procesorów ?

Znalazłem w internecie wątek z forum insanely ([GUIDE] 1st Generation Intel HD Graphics QE/CI), który pokazuje w jaki sposób zainstalować macOS na intelu z serii Arrandel, ale zaczyna się od wersji 10.10, a kończy na 10.11.

Ja posiadam oryginalny instalator wykonany na macbooku z instalacją 10.12.

Czy jest w ogóle próbować instalację na tym laptopie ?

Temat odpalania tego konkretnego GPU nie jest związany z tematem tego wątku. Załóż temat w odpowiednim dziale, oraz poszukaj informacji o uruchamianiu tej VGA. Takie tematy z wskazówkami jak odpalić te GPU już były.

Hej,

Po kilku latach od zakupu Snow Leopard w „supermarkecie” wróciłem do tematu instalacji macOS'a. W maszynie wirtualnej VirtualBox zainstalowałem najnowszą wersję Mojave, działa świetnie w porównaniu z Yosemite ale możliwe, że główną składową poprawy odbioru systemu napędza zmiana procesora ;-)

Postanowiłem zrobić podejście do instalacji na prawdziwym sprzęcie, sprawdziłem dwie maszyny:

Wystartowałem UniBootX Clover na laptopie Dell Inspiron 7566 z i7-6700HQ i uzyskałem taki odczyt nazwy płyty:

0:100  0:000  Starting Clover revision: 4741 on American Megatrends EFI
0:100  0:000  Running on: 'Inspiron 7566' with board '042NDD'

Jakie kryteria decydują o tym, że mój odczyt pasuje najlepiej do którejś z wersji w OEM?

Próba wystartowanie UniBootX Clover na laptopie Dell Precision 7730 z i9-8950HK zakończyłasię fiaskiem, czarny ekran i zwis.

Jakieś pomysły na wystartowanie tego sprzętu?

Na UniBootX nie ma configów dla notebooków. Poza tym ten, temat jest na temat np ulepszenia tego uniwersalnego bootloadera, a nie rozwiązywania problemów z startem na jednej konkretnej maszynie.

Na UniBootX nie ma configów dla notebooków. Poza tym ten, temat jest na temat np ulepszenia tego uniwersalnego bootloadera, a nie rozwiązywania problemów z startem na jednej konkretnej maszynie.

W sumie zadałem dwa pytania i oba dotyczą tego narzędzia.

W sumie odpowiedziałem Ci precyzyjnie na oba pytania. Jak masz problem w kontekście konkretnego sprzętu, to załóż własny temat w odpowiednim dziale zgodnie z wytycznymi forum.

W sumie odpowiedziałem Ci precyzyjnie na oba pytania. Jak masz problem w kontekście konkretnego sprzętu, to załóż własny temat w odpowiednim dziale zgodnie z wytycznymi forum.

Nie o sprzęt przecież tu chodzi:

W pierwszym liście tego wątku napisałeś:

W nim szukamy nazwy naszej płyty, będzie to wyglądać np tak:

0:102  0:000  Clover revision: 3048  running on System Product Name
0:102  0:000  ... with board SABERTOOTH P67

W powyższym przykładzie jest to płyta o nazwie SABERTOOTH P67, następnie odszukujemy folder w OEM odpowiadający tej płycie, a będzie to:

/EFI/CLOVER/OEM/Sandy Bridge Z68

i zmieniamy nazwę tego folderu lub kopiujemy go do nowego folderu pod nazwę naszej płyty, dla naszego przykładu tak:

Chciałem się dowiedzieć na podstawie jakich parametrów podjąłeś taką decyzję?

Druga sprawa też jest oczywista, jeżeli program ma problemy z rozpoznaniem płyty to istnieje w każdym pececie tryb tekstowy, w któym można wypisać odpowiedni komunikat.

Wystartowałem UniBootX Clover na laptopie Dell Inspiron 7566 z i7-6700HQ i uzyskałem taki odczyt nazwy płyty:

0:100  0:000  Starting Clover revision: 4741 on American Megatrends EFI
0:100  0:000  Running on: 'Inspiron 7566' with board '042NDD'

Jakie kryteria decydują o tym, że mój odczyt pasuje najlepiej do którejś z wersji w OEM?

Zarówno "Inspiron 7566" jak i "042NDD" jest prawidłowe.

Zarówno "Inspiron 7566" jak i "042NDD" jest prawidłowe.

Coś mi chyba umyka i nie możemy się dogadać. Nigdzie nie napisałem, że coś w tych nazwach jest nieprawidłowe :(

Mi osobiście też coś umyka... Skoro już tak mamy dokładnie czepiać się szczegółów....

Twoj główny problem to:

"Próba wystartowanie UniBootX Clover na laptopie Dell Precision 7730 z i9-8950HK zakończyłasię fiaskiem, czarny ekran i zwis."

Czyli tak jak #314TeR Ci napisał załóż swój wątek bo masz indywidualny problem pod konkretną maszyną i sprzet a nie kombinujesz

Mi osobiście też coś umyka... Skoro już tak mamy dokładnie czepiać się szczegółów....

Twoj główny problem to:

"Próba wystartowanie UniBootX Clover na laptopie Dell Precision 7730 z i9-8950HK zakończyłasię fiaskiem, czarny ekran i zwis."

Czyli tak jak #314TeR Ci napisał załóż swój wątek bo masz indywidualny problem pod konkretną maszyną i sprzet a nie kombinujesz

Jak się czepiamy szczegółów to startowałem to na dwóch maszynach. Na maszynie docelowej program startuje

i mam problem ze zrozumieniem na jakiej podstawie #314TeR dopasował SABERTOOTH P67 do nazwy Sandy Bridge Z68.

Na drugiej maszynie program leci w maliny bez podania przyczyny i to jest błąd programu.

i mam problem ze zrozumieniem na jakiej podstawie #314TeR dopasował SABERTOOTH P67 do nazwy Sandy Bridge Z68.

Chipsety P67 i Z68 są dość podobne (główna różnica na niekorzyść P67 to brak wsparcia dla iGPU, a co za tym idzie brak wsparcia dla QuickSync) i oba należą do generacji Sandy Bridge - stąd też config dla nich będzie podobny. UniBootX zawiera ogólne configi dla mobo z danej generacji, stąd też dopasowanie P67 -> Z68.

Chipsety P67 i Z68 są dość podobne (główna różnica na niekorzyść P67 to brak wsparcia dla iGPU, a co za tym idzie brak wsparcia dla QuickSync) i oba należą do generacji Sandy Bridge - stąd też config dla nich będzie podobny. UniBootX zawiera ogólne configi dla mobo z danej generacji, stąd też dopasowanie P67 -> Z68.

Dzięki za rzeczowe wyjaśnienie.