Skocz do zawartości

UniBootX Clover - oficjalny uniwersalny bootloader haMac.pl


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Tak informacyjnie jakby ktoś stawiał 10.13.2 - Clover ma bug w odczytywaniu wersji instalatora High Sierry, naprawili to w rewizji 4291. Przez to kexty wczytywane są z Other, a nie z katalogu 10.13. Jest to pikuś jeśli mamy katalog Other, gorzej jeśli mamy zaaplikowane patche pod konkretny system np zwiększanie limitu portów USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy zaktualizowany UnoBootX - kompatybilny z 10.13.1

 

 

Najważniejsze zmiany, to zaktualizowany Clover do wersji 4297 - kompatybilnej z 10.13.1, uaktualnione plugin LILU do wersji 1.2.0 oraz przyległe do wersji kompatybilnych. Dodałem też zapomnianą skórkę bootcamp - nie wiem dlaczego się zagubiła w poprzednim wydaniu.

 

Dorzuciłem też sterowniki UEFI HFSPlus i APFS tak aby już nie trzeba było ich szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od nazwy: pendrive to po angielsku "USB key".

hmm ciekawe...to troche jak ...

- Dlaczego na tego kota wolacie dog?

- Dlatego ze po angielsku dog oznacza kura.

:shock:  :shock:  :shock:

Mieszkam w UK co prawda dopiero 3 lata, ale nie slyszalem zeby ktos na pendrive mowil USB key. Oczywiscie z wyjatkiem kiedy na pendrive jest wgrany klucz autoryzujacy inaczej key :)

OK mniejsza o to, z kontekstu mozna domyslic sie ze chodzi o zwykly pendrive.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy clover moze poradzić sobie z pokazywaniem statusu baterii ?

 

Pytanie całkowicie bez związku z tematem wątku. Jeśli masz problem z pokazywanie baterii w pierwszej kolejności poszukaj na forum, może ktoś już opisał rozwiązanie dla Twojego modelu, a jak nie to załóż nowy temat w odpowiednim dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nowa wersja UniBootX - 2017-12-08

 

 

Najważniejsze zmiany:

  • Kompatybilność z High Sierra 10.13.2
  • Aktualizacja Clovera do wersji 4334
  • Aktualizacja wszystkich configów - teraz PM powinien odpalać na każdej platformie w tym Haswell i nowsze bez konieczności generowania ssdt.aml.
  • Aktualizacja kextów, w tym LILU do 1.2.1, AppleALC do 1.2.1, WhateverGreen 1.1.3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@314TeR

 

W jaki sposób to działa? To jakaś nowość wbudowana Cloverze, czy może patch w konfigu?

 

Funkcjonalność Clovera ale i PM wbudowanego w kernel - to dotyczy tylko procesorów Haswell i nowsze. Okazuje się, że generowanie tabeli ssdt.aml z stanami APSS i ACST wcale nie jest konieczne, jak jest w configu włączona opcja generowania szczątkowej tabeli ssdt z plugintype -> true, resztą wtedy zajmuje się kernel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko wyczytałem, że niby TRIM zintegrowany jest w driverze do APFS, jeszcze musze się upewnić na 100%.

 

EDIT: poczytałem w kilku miejscach i każdy co innego, sam już nie wiem. Apple informuje, że na APFS można używać TRIM, tylko tyle znalazłem u źródła. Nie mniej faktycznie jest problem z czasem bootowania przy włączonym TRIMie na APFS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko wyczytałem, że niby TRIM zintegrowany jest w driverze do APFS, jeszcze musze się upewnić na 100%.

 

EDIT: poczytałem w kilku miejscach i każdy co innego, sam już nie wiem. Apple informuje, że na APFS można używać TRIM, tylko tyle znalazłem u źródła. Nie mniej faktycznie jest problem z czasem bootowania przy włączonym TRIMie na APFS.

Mam HS w wersji 10.13.2 i SSD z APFS. System Profiler pokazuje, że mam aktywny TRIM  a system boot'uje się szybko i sprawnie. Config jak w stopce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcjonalność Clovera ale i PM wbudowanego w kernel - to dotyczy tylko procesorów Haswell i nowsze. Okazuje się, że generowanie tabeli ssdt.aml z stanami APSS i ACST wcale nie jest konieczne, jak jest w configu włączona opcja generowania szczątkowej tabeli ssdt z plugintype -> true, resztą wtedy zajmuje się kernel.

 

Obecnie w Sierra korzystam z gotowego configu do Z97 PRO-Gamer: http://hamac.pl/files/file/23-unibootx-asus-z97-pro-gamer/

 

Rozumiem, ze w config.plist wystarczy dopisać:

<key>SSDT</key><dict>
<key>DropOem</key>
<false/>
<key>Generate</key>
<dict>
<key>APLF</key>
<false/>
<key>APSN</key>
<false/>
<key>CStates</key>
<false/>
<key>PStates</key>
<false/>
<key>PluginType</key>
<true/>
</dict>
</dict>
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcjonalność Clovera ale i PM wbudowanego w kernel - to dotyczy tylko procesorów Haswell i nowsze. Okazuje się, że generowanie tabeli ssdt.aml z stanami APSS i ACST wcale nie jest konieczne, jak jest w configu włączona opcja generowania szczątkowej tabeli ssdt z plugintype -> true, resztą wtedy zajmuje się kernel.

 

Czy jest jakiś powód dla którego miałbym zrezygnować z już wygenerowanych tabel SSDT na rzecz rozwiązania, o którym mówisz? Na chłopski rozum natywne zarządzanie energią (przez kernel) wydaje się lepsze niż poleganie na skrypcie... ale czy tak rzeczywiście jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z praktycznego punktu widzenia to nic nie wnosi taka zmiana. Jak masz tabele to nie musisz jej kasować. W/w sposób z configu załatwia uruchomienie PM dla nowych userów, oraz może ułatwić w teorii OC (osobiście nie sprawdzałem) bo nie będzie trzeba generować od nowa tabeli ssdt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.