Skocz do zawartości

Jaka płyta na Z97 pod hacka?


marsonpl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam


Jak w temacie, ponieważ mam coraz poważniejsze problemy z płytą gigabyte Z77 chciałem kupić jakąś inną płytę pod Z77, niestety jest spory problem z takimi płytami nawet na rynku używanych części. Dlatego chciałbym kupić coś całkiem nowego tj. płyta + CPU, tylko nie wiem co byście polecali? Zależałoby mi na jakiejś bezproblemowej płycie najlepiej na Z97 ze względu na większe możliwości rozbudowy niż Z87... Jednak przeglądając to forum znalazłem tylko Asus Z97-C, jednak ona ma zbyt mało portów SATA jak na moje potrzeby...  Czy jakąś inną płytę moglibyście polecić? np. w stopce jednego z użytkowników tego forum widziałem ASUSa Z97-WS ewentualnie dość mocno podoba mi się MSI Z97A GAMING 7 za aż 8x SATA III, kodek audio to ALC1150  jedyne co mnie martwi to sieciówka bo to jakiś Killer E2205 i pobierzne googlowanie nie dało żadnych wyników, może ktoś coś podpowiedzieć?

 

P.S nie upieram się przy jakiejś konkretnej firmie chciałbym conajmniej 6x SATA + na przyszłość fajnie by było mieć już USB 3.1 i M.2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z97c ma x6 sata i m.2 (więc po załadowaniu adaptera z chin mamy x7 sata) i nie ma problemów z audio

 

 

EDIT:

Poprawka. @Estrax dzięki za poprawienie.

Te 7x SATA na Z97-C to czysta teoria, praktyka jest nieco inna. Sprawdziłem nawet przed chwilą. Podepnij coś pod M.2 na tej mobo to zobaczysz, że ubija to port SATA nr 3. SATA Express ubija port 3 i 4. Na dodatek, M.2 i SATA Express nie mogą być włączone jednocześnie, bo współdzielą te same ścieżki PCIe.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 7x SATA na Z97-C to czysta teoria, praktyka jest nieco inna. Sprawdziłem nawet przed chwilą. Podepnij coś pod M.2 na tej mobo to zobaczysz, że ubija to port SATA nr 3. SATA Express ubija port 3 i 4. Na dodatek, M.2 i SATA Express nie mogą być włączone jednocześnie, bo współdzielą te same ścieżki PCIe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można dokupić kompatybilny kontroler na PCI-E za 100-200 PLN zamiast kupować o wiele droższą płytę. 

 

A i tak uważam, że taka ilość HDD w komputerze to już przeżytek. Jak ktoś potrzebuje miejsca do archiwizowania materiału wideo, danych, filmów, etc, to NAS jest o wiele lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując z Z97 to albo ASUS Z97-C albo coś na Z87? a co np. z taką płytą jak w Twojej stopce? Albo MSI Z97S SLI, kodek to ALC892 więc taki sam jak na ASUSie Z97-C, do tego Realtek 8111G, do którego też widziałem kexty, ewentualnie może Asrock Z97 pro 4? Patrząc na układy to LAN i audio są identyczne jak w tym ASUSie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej - jedyna płyta asusa na Z97 do jakiej nie mam żadnych zastrzeżeń to Z97-C. Inne model działają dobrze poza dźwiękiem, najczęściej trzeba popychać, nie działa po sleep, etc.

 

Nie miałem też możliwości przetestowania innych modeli, być może są inne płyty na Z97 godne polecenia, ale ja ich nie miałem okazji przetestować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej - jedyna płyta asusa na Z97 do jakiej nie mam żadnych zastrzeżeń to Z97-C. Inne model działają dobrze poza dźwiękiem, najczęściej trzeba popychać, nie działa po sleep, etc.

 

Nie miałem też możliwości przetestowania innych modeli, być może są inne płyty na Z97 godne polecenia, ale ja ich nie miałem okazji przetestować. 

Rozumiem, że nie możesz testować wielu płyt głównych, natomiast zastanawia mnie jedno czy te problemy z dźwiękiem wynikają z zastosowanego takiego a nie innego kodeka audio czy po prostu płyty jako takiej? Ponadto czy są jakieś prefrowane kodeki audio? Na co zwracać uwagę? Ewentualnie biorę też pod uwagę zakup zewnętrznej dźwiękówki, warunek jest taki, żeby miała SPDIF a nie wiem czy takie są, w dodatku działające z OS X

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej z Z97 - wiele płyt nie działa poprawnie z OS X i to różnych producentów. 

 

Kodeki - najlepszy ALC1150, potem ALC 892, 898 etc... unikaj 887.

 

Dźwiękówka to fajny sprawa, ja używam DAC FiiO E10 - ma spdif, tyle że coaxialny. To co chcę działa, przesyła cyfrowy dźwięk do zewn dekodera DD/DTS... jedyny minus, to nie ma wejścia mikrofonowego... no ale to DAC.

 

Z innych dźwiękówek, to np ASUS Xonar U5 - oficjalne wsparcie dla OS X, ale nie gra tak dobrze jak nawet entry level dac a kosztuje podobnie... no ale ma SPDIF optyczny i coaxialny, oraz wejście mikrofonowe.

 

Generalnie zdecydowana większość kart, daców na USB będzie działać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź zdecyduję się chyba na Asus Z97-Deluxe, niestety nie mogę nigdzie znaleźć info o zastosowanym układzie wi-fi / BT ani nie widzę żadnych info na temat tej płyty pod OS X, może ktoś coś wie na jej temat? O ile znalazłem informacje o tej płycie to wbudowane układy LAN to Intel I218V i Intel® I211-AT oraz kodek dźwiękowy ALC1150. Czy mogę coś jeszcze sprawdzić przed zakupem?

 

P.S @314TeR nie zamierzam korzystać ze sleepu pod OS X, jakie jeszcze mogę mieć problemy z dźwiękiem po za zawieszaniem się po sleepie?  Dodatkowo nie mam zamiaru co chwilę zmieniać gniazd... słuchawki, których na co dzień używam mam podpięte do zielonego gniazda z tyłu, za głośniki robi mi amplituner podpięty przez SPDIF + ewentualnie dodatkowy dźwięk z monitora po HDMI, czy w związku z tym powinno być w miarę bezproblemowo w kwestii dźwięku?

 

P.S2 jeszcze jedno... do zestawu chcę dokupić procesor i7 4790K, on ma grafikę HD 4600, czy ona jest bezproblemowa pod OS X?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź zdecyduję się chyba na Asus Z97-Deluxe, niestety nie mogę nigdzie znaleźć info o zastosowanym układzie wi-fi / BT ani nie widzę żadnych info na temat tej płyty pod OS X, może ktoś coś wie na jej temat? O ile znalazłem informacje o tej płycie to wbudowane układy LAN to Intel I218V i Intel® I211-AT oraz kodek dźwiękowy ALC1150. Czy mogę coś jeszcze sprawdzić przed zakupem?

 

 

Ja używam Asusa Z97-Deluxe i coś mogę o niej napisać.

Wi-Fi - używam do tej karty legacy kext bcm4352.kext oraz dodatkowo w Cloverze mam patch na 5GHz, karta działa poprawnie.

BT - nie używam, mam to wyłączone w biosie ale da się to odpalić, przeglądałem kiedyś fora i ludziom udaje się to odpalić.

intel218V - używam IntelMausiEthernet.kext, działa bezproblemowo.

Intel 211-AT - daje się odpalić za pomocą AppleIGB.kext, nie działa jednak poprawnie tryb promiscuous mode. Mi jest to potrzebne do przekierowywania ruchu z urządzeń zewnętrznych(routery, switche) jak coś testuję na maszyny wirtualne. Kartę więc wyłączyłem w biosie a zakupiłem za gosze HP NC360T. Jeśli ktoś będzie używał tylko do normalnego połączenia z netem, AppleIGB.kext da radę.

Audio - mam zrobiony z tego tematu http://www.insanelymac.com/forum/topic/298663-applehda-for-yosemite/  DummyHDA.kext, działa z tyłu normalnie wyjście zielone oraz z przodu na obudowie wyjście słuchawkowe. Mikrofon też działa.    Używałem przez jakiś czas rozwiązania z tego forum, przygotowanego przez 314TeR ale co 3-4 uruchomienie systemu nie miałem dźwięku, brak urządzeń wejściowych-wyjściowych w "Informacjach o systemie", po ponownym uruchomieniu systemu z reguły wszystko wracało do normy. Rozwiązanie od Mirone u mnie lepiej się sprawdza.

bios - używam wersji 1203, na nowszej nie działa zapis do nvram.

grafika - używam wbudowanej w procesor HD 4600, wystarczy włączyć Inject w Cloverze i działa poprawnie. Używam jej z dwoma monitorami, jeden podpięty po HDMI a drugi po DispalyPort.

sleep - nie używam, więc nie wiem jak działa na tej płycie.

 

Po kilku miesiącach używania tej płyty jestem ogólnie zadowolony, żałuję tylko że da sie na niej w pełni odpalić Intela 211-AT. Teraz pewnie jakbym miał kupować, to pewnie bym dopłacił i wziął  Asusa Z87-WS, ale to głównie ze względu na sieciówki I210, które w OSX są obsługiwane natywnie. Płyta ma też fajny system zarządzania obrotami wentylatorów, no ale to mają chyba te wszystkie droższe Asusy. Komputer mam w sumie bezgłośny, słychać tylko delikatnie WD Red.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii dźwięku i zanikania - ja sam nie jestem do końca zadowolony z rezultatu jak działa moje rozwiązanie z Z97 - po prostu nie do końca jest ono stabilne, ale NIE wymaga podmiany jakiegokolwiek kextu. Metoda jaką zaproponował maropr powinna być stabilniejsza w codziennym wypadku... ale... no właśnie, najczęściej z każdą aktualizacją np 10.10.1 do 10.10.2 podmieniane jest AppleHDA i trzeba czekać aż np mireone przygotuje nową wersję. 

 

Na tę chwilę polecam w ogóle olanie karty pokładowej i zaopatrzenie się w jakąś kompatybilną na USB. Jak komuś wystarczą słuchawki i mic to np jest karta soundberga lub soundblaster play, z większych modeli np ASUS Xonar U5, lub jak ktoś woli lepszy dźwięk a nie potrzebuje np mikrofonu, to jest cała masa DACów na USB, które kładą nawet Xonara U5/U7 w jakości dźwięku, a o pokładówce nie wspominając. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź, czyli wynika z tego, że jest w miarę bezproblemowa a co do BIOSu to rozumiem, że z downgrade nie będzie problemu? Nie wiem z jaką wersją dostanę płytę, stąd pytanie, z ciekawości jeszcze... powiedz mi czy te porty USB 3.1 są bezpośrednio na płycie czy w formie jakiegoś [anelu na przodzie obudowy bo nigdzie się tego nie mogę doszukać.

 

P.S dużo jest zabawy z przygotowaniem config.plist bo jestem trochę laik i moje próby miały dość mierne efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

314TeR ale ja sobie z Mirone kext zrobiłem legacy i przy aktualizacji nic nie musiałem podmieniać ;-)

 

Co do podmiany biosu nie ma problemu, tak jak pisze przedmówca płyta ma USB FlashBack i biosami można mieszać do woli :-)  Co do USB 3.1 nie pomogę, mam wersję Z97-Deluxe a nie Z97-Deluxe/USB 3.1(NFC&WLC) ale z tego co widać na zdjęciu te porty są z tyłu normalnie wbudowane w płytę, ja w tym miejscu mam zwykłe USB 3.0

 

PS.

Przyjrzałem się dokładniej tej wersji Z97-Deluxe/USB 3.1 i wersji biosu też się różni, do mojej jest dostępne 13 różnych wersji a do tej tylko 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW - a podeślij mi ten legacy do dźwięku jak możesz... aż z ciekawości sprawdzę ocb... może o czymś nie wiem i poprawię mój legacy.

AppleHDA_Uniwersal_ALC1150.kext.zip

 

To mój leagcy, połączenie Twojego i Mirone pod ALC 1150.

 

W Cloverze Inject :

<key>Audio</key>
		<dict>
			<key>Inject</key>
			<string>7</string>
		</dict>

i binpatch:

<dict>
	<key>Comment</key>
	<string>ALC1150 patch</string>
	<key>Find</key>
	<data>ixnUEQ==</data>
	<key>Name</key>
	<string>AppleHDAController</string>
	<key>Replace</key>
	<data>AAnsEA==</data>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś podzielić się swoim config.plist do niej? Po za tym powiedz mi czy trzeba patchować BIOS?

Biosu nie trzeba patchować.

 

Mój config.plist wygląda tak (zamiast XXXXXXXXXX podstaw swoje wartości):

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
<plist version="1.0">
<dict>
	<key>ACPI</key>
	<dict>
		<key>DSDT</key>
		<dict>
			<key>Patches</key>
			<array>
				<dict>
					<key>Comment</key>
					<string>Rename GFX0 to IGPU</string>
					<key>Find</key>
					<data>R0ZYMA==</data>
					<key>Replace</key>
					<data>SUdQVQ==</data>
				</dict>
			</array>
		</dict>
		<key>DropTables</key>
		<array>
			<dict>
				<key>Signature</key>
				<string>DMAR</string>
			</dict>
		</array>
		<key>SSDT</key>
		<dict>
			<key>DropOem</key>
			<false/>
			<key>Generate</key>
			<dict>
				<key>CStates</key>
				<false/>
				<key>PStates</key>
				<false/>
			</dict>
		</dict>
	</dict>
	<key>Boot</key>
	<dict>
		<key>Fast</key>
		<false/>
		<key>Arguments</key>
		<string>kext-dev-mode=1</string>
		<key>DefaultVolume</key>
		<string>MACHDD</string>
		<key>Legacy</key>
		<string>PBR</string>
		<key>Log</key>
		<false/>
		<key>NeverHibernate</key>
		<true/>
		<key>Secure</key>
		<false/>
		<key>Timeout</key>
		<integer>2</integer>
		<key>XMPDetection</key>
		<false/>
	</dict>
	<key>Devices</key>
	<dict>
		<key>Audio</key>
		<dict>
			<key>Inject</key>
			<string>7</string>
		</dict>
		<key>USB</key>
		<dict>
			<key>AddClockID</key>
			<false/>
			<key>FixOwnership</key>
			<false/>
			<key>Inject</key>
			<false/>
		</dict>
	</dict>
	<key>GUI</key>
	<dict>
		<key>CustomIcons</key>
		<true/>
		<key>Language</key>
		<string>pl:30788</string>
		<key>Mouse</key>
		<dict>
			<key>Enabled</key>
			<true/>
			<key>Speed</key>
			<integer>0</integer>
		</dict>
		<key>Scan</key>
		<dict>
			<key>Entries</key>
			<true/>
			<key>Legacy</key>
			<false/>
			<key>Tool</key>
			<true/>
		</dict>
		<key>Theme</key>
		<string>applestyle</string>
		<key>TextOnly</key>
		<false/>
	</dict>
	<key>Graphics</key>
	<dict>
		<key>Inject</key>
		<dict>
			<key>ATI</key>
			<false/>
			<key>Intel</key>
			<true/>
			<key>NVidia</key>
			<false/>
		</dict>
	</dict>
	<key>KernelAndKextPatches</key>
	<dict>
		<key>KernelCpu</key>
		<false/>
		<key>KextPatchesAllowed</key>
		<true/>
		<key>KernelLapic</key>
		<false/>
		<key>AppleRTC</key>
		<false/>
		<key>AsusAICPUPM</key>
		<false/>
		<key>Debug</key>
		<false/>
		<key>ForceKextsToLoad</key>
		<array>
			<string>\System\Library\Extensions\IONetworkingFamily.kext</string>
		</array>
		<key>KextsToPatch</key>
		<array>
			<dict>
				<key>Comment</key>
				<string>ALC1150 patch</string>
				<key>Find</key>
				<data>ixnUEQ==</data>
				<key>Name</key>
				<string>AppleHDAController</string>
				<key>Replace</key>
				<data>AAnsEA==</data>
			</dict>
			<dict>
				<key>Comment</key>
				<string>10.10-BCM94352-5GHz-FR</string>
				<key>Find</key>
				<data>QYP8/3QsSA==</data>
				<key>Name</key>
				<string>AirPortBrcm4360</string>
				<key>Replace</key>
				<data>ZscGRlLrKw==</data>
			</dict>
			<dict>
				<key>Comment</key>
				<string>TRIMM Enabler</string>
				<key>Find</key>
				<data>QVBQTEUgU1NEAA==</data>
				<key>Name</key>
				<string>IOAHCIBlockStorage</string>
				<key>Replace</key>
				<data>AAAAAAAAAAAAAA==</data>
			</dict>
		</array>
	</dict>
	<key>RtVariables</key>
	<dict>
		<key>ROM</key>
		<string>XXXXXXXXXX</string>
	</dict>
	<key>SMBIOS</key>
	<dict>
		<key>BoardSerialNumber</key>
		<string>XXXXXXXXXX</string>
		<key>ProductName</key>
		<string>iMac14,2</string>
		<key>SerialNumber</key>
		<string>XXXXXXXXXX</string>
		<key>SmUUID</key>
		<string>XXXXXXXXXX</string>
		<key>Trust</key>
		<true/>
	</dict>
	<key>SystemParameters</key>
	<dict>
		<key>InjectKexts</key>
		<true/>
	</dict>
</dict>
</plist>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki a da się jakoś wygenerować te numery seryjne do uzupełnienia pod windowsem tak by mieć poprawny config.plist na potrzeby instalacji OS X za pomocą internet recovery? ewentualnie czy można użyć jakichś gotowych numerów, przynajmniej na czas instalacji a potem użyć np. Apple mac Hack? Wiem, że clover może teoretycznie podstawić swoje numery ale nie wiem czy mam jakoś tą opcję uaktywniać i czy tak podstawione numery wystarczą do instalacji OS X przez internet recovery? Pytam bo na swojej obecnej płycie mam komunikat, że nie można zweryfikować tego komputera czy jakoś tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.