Skocz do zawartości

Problemy ze sleepem na kartach ATI/AMD Radeon R9 270X/280X i innych


andy.lbn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Albo odpalić pokładową VGA jak ktoś ma sensową... np HD4000 lub HD4600 i mieć i sleep i Radeona.

 

Ja natknąłem się na problem niedziałania mojej GTX 980 Ti na dwóch monitorach, stawiam na skopane stery systemowe i/lub system. Tak samo nie mam  jak na radeonach, nawet z jednym monitorem komputer ze sleep wstaje z czarnym ekranem a do tego system jest zawieszony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo odpalić pokładową VGA jak ktoś ma sensową... np HD4000 lub HD4600 i mieć i sleep i Radeona.

 

 

Z HD3000 chyba nie da rady? Zresztą nie widzę w BIOSie takiej możliwości. Mam jedynie ustawienie jako pierwsza karta PCIe/PCI. Chyba, że źle patrzę bo w sumie system widzi obie i radka i wbudowaną ;) Ma ktoś może doświadczenie z p8z68 i Radeonem i sleepem od capitana w górę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestudiowałem wczoraj (i częściowo dziś - ehhh te zarwane noce) temat, chyba wszystkie anglojęzyczne fora o hackach i muszę się podzielić przemyśleniami.

 

Przede wszystkim - ciekawym jest, że do wybudzenia Radeona potrzeba iGPU. Poniekąd można to wyjaśnić tym, że w iMakach Apple stosuje iGPU do wewnętrznych obliczeń a w Hackach często były one wyłączane. Ok, ale w Maku Pro 6,1 nie ma przecież integry a Radeony się wybudzają. Pojawiły się opinie, że Apple już od kilku lat planowało przebudować power management i zawarli na mobo chip GCON, do którego się odwołuje sterownik zamiast do iGPU. Ok, jestem skłonny w to uwierzyć, choć jakiś NieWiadomoPoCoGCON.kext raczej już wcześniej zostałby wykryty.

 

Poza tym - czemu wybudzają się nawet Radeony z serii HD7xxx, i to pecetowe, na Makach Pro 3,1 z 2008 roku?! To obala wszystkie wcześniejsze teorie - one ani zintegrowanego GPU nie mają, ani tym bardziej mitycznego chipu GCON. 

 

Konkluzja jest taka - funkcja musiała zostać zaimplementowana w EFI i tego już clover zemulować nie potrafi. W zeszłym roku bodajże Apple puściło aktualke efi do wszystkich nowszych Maków, no właśnie, ale do starych MP nie... 

 

Jedno jest pewne - Apple temat mocno przemyślało i jeżeli nvidie też zostają objęte nową polityką zarządzania energią to może być nieciekawie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna uwaga co do MacPro6,1 - tam też jest pogmatwane, są dwa GPU, z czego wyprowadzenia obrazu są fizycznie zrobione z GPU #2, a GPU #1 jest fizycznie nigdzie nie podłączony poza zasilaniem i magistralą PCI-E. Stąd też są dodatkowe wpisy w policy AGPolicy. 

 

Inna kwestia to sterowniki - o ile te nvidii są na tyle dobrze napisane i są względnie uniwersalne, to sterowniki ATI/AMD zawsze były skopane w OS X, miały connectory, frame buffery i wszędzie zawarte definicje wyjątków. Jak miałeś ATI/AMD o identycznym układzie wyjść obrazu i tak samo podłączone one były logicznie do GPU, to miałeś sporą szansę aby karta PC działała poprawnie w Maczku. 

 

Jak np chcesz podmienić VGA w starszym maczku, np MacPro 1,1-2,1 na jakąś nowszą aby działała z nowszym macOS i był bootscreen, to bootscreen jesteś w stanie osiągnąć jedynie na kartach o identycznym układzie wyjść, do których jesteś w stanie przeportować sekcję EFI biosów macowych kart. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym podwójnym GPU wiem. W ogóle tutaj ujawnia się cecha OSX'a, o której nie miałem pojęcia, a jest szokująca (z perspektywy wieloletniego użytkownika okienek). Otóż dla jabłkowego systemu nie jest ważne gdzie fizycznie znajduje się wyjście obrazu, bo OSX niejako oddziela funcje renderowania od wyjścia wideo. Jeden z użytkowników forum insanelymac podłączył jeden monitor do integry HD4600, zaś drugi do jakiegoś radeona z serii R9 - i co się okazało - przy przemieszczaniu okna benchmarku między monitorami nie było żadnej zmiany framerate (w Windows okno na iGPU mało kilka razy niższy framerate)! Niezależnie który GPU wyświetlał obraz, renderingiem zajmował się radeon. Jeżeli to prawda, to może uderzyć w tę stronę? Monitor podpinać pod integre a Radeon jako blind GPU? To by też wyjaśniało dlaczego mój hackbook z optimusem (oba GPU obsługiwane natywnie, oba widoczne w raporcie systemowym) zdawał się korzystać z nvidii, mimo, że obraz na ekran puszczał HD3000 - bo tak to właśnie działa w oryginalnych Macbookach - dyskretne GPU jest wpięte tylko do PCIExpress i zasilania.... 

 

Co do wymiany kart - ok, zgadzam się, wszystko jest tak jak piszesz. Tylko dlaczego wybudzanie, które nie działa na prawie żadnym hacku działa na macu pro, nawet tym, który od lat nie dostał aktualizacji efi i był projektowany w czasach, gdy radeonów serii 6 i wyżej jeszcze nie było? 

 

Obstawiam, że diabeł tkwi w jakiejś nie do końca zrozumianej funkcji SMC. Ale podkreślam, wszystko to tylko moje rozważania i analiza tego, co udało mi się zaobserwować... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybudzanie na haMacach działa w 10.9, dopiero w 10.10 skopali stery. 

 

Karty w macbookach też są inaczej podłączane niż opisujesz, w macbookach z dwoma GPU masz układ elektroniczny przełączający wyjścia obrazu. Do tego ustawienia tabel ACPI np definiują, że oba GPU są dostępne w macOS a w innych systemach w trybie legacy jest dostępne dylko dyskretne GPU (nvidia, radeon). 

 

Z Radeonami to raczej nie jest tak jak opisujesz, że magicznie poszły aktualizacje do UEFI i CI ubiły działanie... Apple ma w (_|_) haMaci, mało tego, przecież są ślady w systemie np wyłącznie z obowiązku posiadania cyfrowych podpisów takich kextów jak FakeSMC, VoodooPS/2 i takie tam... 

 

Ja stawiam wciąż na to, że jest jakiś problem z prawidłową emulacją EFI macowego przez clovera niż to że Apple cokolwiek celowo ubiło. Radeony na KAŻDYM maczku są podłączone w sposób bardzo specyficzny. MacPro6.1 ma wyjścia drugiego GPU, macbooki mają specjalny układ przełączający grafiki, iMaci znów definicje EDID matryc i inne configi ładowane z np Apple Graphics Policy i olewające ustawienia faktycznie tego co jest podłączone. 

 

Ja byłbym daleki do wszelkich teorii spiskowych, raczej jest to sposób jak zostały zaimplementowane radeony, oraz tego jak źle są zaprojektowane i napisane sterowniki AMD. Zobacz, nVidia potrafi napisać sterowniki uniwersalne dla macOS tak aby były niezależne od karty? Potrafi... Sterowniki AMD są mocno powiązane z każdym modelem karty, układem wyjść, biosem itp itd... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Trochę odkopanie tematu, ale się trochę pozmieniało i jest wsparcie dla najnowszych RX480/580.

U mnie działa budzenie oraz wszystkie ficzery związane z akceleracją sprzętową.

Wszystko dzięki:

Lilu.kext https://github.com/vit9696/Lilu

WhateverGreen.kext https://github.com/vit9696/WhateverGreen

Wpakowane do kexts/other i hula !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.