Jump to content

Instalacja OS X 10.11 El Capitan - krok po kroku


Recommended Posts

Instalacja OS X 10.11 El Capitan - krok po kroku

02.10.2015 - pierwsza publikacja

11.10.2015 - dodanie sposobu przygotowania z poziomu Windowsa

 

Na wstępie chciałbym powiedzieć, że poradnik ten napisałem dla osób, które nie są zaawansowane w Hackintoshowaniu i chcą mieć wszystko dokładnie opisane.

Aby przygotować pendrive'a z OS Xem El Capitan, potrzebny nam jest komputer z Windowsem lub z OS Xem nie starszym, niż 10.7 Lion.

1. Przygotowanie USB z OS Xem El Capitan oraz USB z Cloverem
1.1. Przygotowanie z poziomu Windowsa

1.1a. Pobieramy obraz Recovery HD: kliknij tutaj

1.1b. Otwieramy ten obraz w 7-zip (uwaga, w nowszych wersjach 7-zipa niewidoczny jest plik 0.hfs, pobierzcie 7-zipa w wersji 9.20) i wyciągamy z niego plik " 0.hfs"

post-388-0-72567300-1444669754_thumb.png

 

1.1c. Pobieramy BootDiskUtillity: kliknij tutaj

1.1d. Uruchamiamy ww. program, w "destination disk" wybieramy naszego pena.

1.1e. Klikamy "restore partiton" i wybieramy plik "0.hfs".

 

//Instalacja Clovera

 

1.1f. Pobieramy UniBootX Clover: http://hamac.pl/topic/11716-unibootx-clover-oficjalny-uniwersalny-bootloader-hamacpl/

1.1g. Wpinamy do komputera inny pendrive (dowolna wielkość), przechodzimy do dowolnego narzędzia dyskowego i odtwarzamy obraz UniBootX na pendrivie.

 

1.2. Przygotowanie z poziomu OS Xa
1.2a. Uruchamiamy komputer z OS Xem.
1.2b. Otwieramy narzędzie dyskowe i przygotowujemy pendrive'a (minimum 8GB) na obraz instalacyjny - formatujemy w formacie Mac OS Extended (Kronikowany) i nazywamy go "Install".
1.2c. Uruchamiamy terminal i wpisujemy:

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Install --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app --nointeraction

Teraz rozpocznie się proces wgrywania OS X El Capitan na Twojego pena, to zajmie chwilę czasu, więc bądź cierpliwy, zostaniesz powiadomiony, kiedy proces wgrywania się zakończy.

 

//Instalacja Clovera

 

1.2h. Pobieramy UniBootX Clover: http://hamac.pl/topic/11716-unibootx-clover-oficjalny-uniwersalny-bootloader-hamacpl/
1.2i. Wpinamy do komputera inny pendrive (dowolna wielkość), przechodzimy do narzędzia dyskowego i odtwarzamy obraz UniBootX na pendrivie.

2. Dostosowywanie Clovera
Wszystko o dostosowaniu UniBootX macie tutaj, ja od siebie dodam parę najważniejszych rzeczy:

- gotowe configi macie w /EFI/CLOVER/OEM, ale również sporo użytkowników wrzuca na forum gotowe configi pod daną płytę, można je znaleźć tutaj

- niezbędny do uruchomienia instalacji jest w configu ten wpis:

<key>RtVariables</key>
<dict>
  <key>BooterConfig</key>
  <string>0x28</string>
  <key>CsrActiveConfig</key>
  <string>0x3</string>
</dict>

dlatego upewnijcie się, czy macie go w configu.

3. Instalacja OS X El Capitan
3a. Uruchamiamy komputer.
3b. Kliknij przycisk, który umożliwia wybranie urządzenia, z którego chcemy bootować.
3c. Wybieramy naszego pena z  UniBootX, jeśli bootujemy w UEFI, to przed jego nazwą musi być dopisek "UEFI:"!
3d. Kiedy załaduje nam się Clover, wybieramy instalator OS Xa, który mamy na drugim penie.
3e. Po załadowaniu się instalatora, przechodzimy do Narzędzia Dyskowego.
6.png
3f. Partycjonujemy dysk przeznaczony pod instalację OS X: schemat - Tablica partycji GUID, liczba partycji taka, jaka nam odpowiada, nazwa taka, jaka nam się podoba, format - Mac OS Extended (kronikowany).
3l. Wychodzimy z narzędzia dyskowego.
3m. Rozpoczynamy instalację OS Xa.
3n. Po około 15-25 minutach komputer uruchomi się nam ponownie. Ponownie bootujemy z pena, ponownie wybieramy instalator OS Xa!! Teraz rozpocznie się drugi etap instalacji.
3o. Kiedy komputer uruchomi się ponownie znowu bootujemy z pena, tym razem wybieramy zainstalowany przed chwilą system  :)

4. Instalacja Clovera na dysku
4a. Montujemy znajdującą się na naszym komputerze partycję EFI (tutaj jest krótki tutorial: http://themacadmin.com/mounting-the-efi-boot-partition-on-mac-os-x/ )
4b. Wpinamy do komputera pena z UniBootX.
4c. Przechodzimy do znajdującej się na naszym penie partycji EFI.
4d. Kopiujemy znajdujący się tam folder o nazwie EFI.
4e. Wklejamy go do partycji EFI znajdującej się na naszym dysku

5. Jeśli Clover nie chce startować z dysku...
Dosyć często zdarza się, że Clover nie chce startować z dysku (sam miałem ten problem). Rozwiązanie tego problemu znajdziecie poniżej.
5a. Wepnij pena z Cloverem do kompa, przejdź do config.plist i sprawdź czy masz takie coś:

<key>Scan</key>
<dict>
  <key>Tool</key>
  <true/>
</dict>

Jeśli tego nie masz, to koniecznie dopisz to do config.plist (możesz użyć Clover Configuratora - prostszy sposób dla mniej zaawansowanych użytkowników).
5b. Restartujemy komputer, przechodzimy do UEFI i wyłączamy CSM, lub wgrywamy do naszej karty graficznej UEFI Gop Bios.
5c. Restartujemy komputer, bootujemy z pena z Cloverem i przechodzimy do zakładki "Clover Boot Options".
5d. Zaznaczamy "Add Clover boot options for all enteries".
5e. Restartujemy komputer, przechodzimy do UEFI i w zakładce Boot, jako Boot Option 1, wybieramy Clover OS X Boot (czy coś w ten deseń, piszę z pamięci).
5f. Restartujemy komputer, teraz Clover powinien się poprawnie uruchomić z dysku  :)

 

Lepszą alternatywą dla włączania CSM jest wgranie Uefi Gop Bios do naszej karty graficznej (najpierw sprawdźcie, czy wasza ma takowy do pobrania z neta, bo być może go nie ma i jedyną opcią jest włączenie CSM), ponieważ u mnie po włączeniu CSM, UEFI oraz Clover nie były rozciągnięte na pełny ekran, a, kiedy wgrałem Uefi Gop Bios i wyłączyłem CSM, to pięknie UEFI oraz Clover są na pełnym ekranie w rozdzielczości 1920x1080  ;)

To koniec poradnika instalacji OS X El Capitan na PC. Mam nadzieję, że się Wam spodobał  :) Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, piszcie śmiało!

 

Jeśli powyższy poradnik Ci się spodobał, kliknij przycisk "Lubię to"! To nic nie kosztuje, a motywuje mnie do dalszej pracy!   

Link to comment
Share on other sites

arnon, pośpieszyłeś się z tym poradnikiem. O kompatybilności wiemy mniej z racji niedawnej premiery i przez pewien czas będą wyłazić różne kwiatki, tydzień i temat będzie pękał w szwach od postów. Czy szczegółowy to bym się spierał, raczej ekspresowy przy założeniu że każdy ma płytę kompatybilną z jednym znaszych UniBootX 

Link to comment
Share on other sites

UWAGA


ZAKAZ Dyskusji o problemach z uruchomieniem na własnym sprzęcie, nie działa mi, nie mogę uruchomić, etc. Proszę zakładać swoje wątki w stosownych działach.


W tym poradniku jedynie dyskutujemy na temat poradnika, np co poprawić, bo jest niezrozumiałe, co do niego dodać, co zmienić, jak ulepszyć.

 

UWAGA


Wszelkie posty niezwiązane z ulepszaniem poradnika lądują z premedytacją od razu w koszu.

Link to comment
Share on other sites

Możesz poprawić

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Install --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app --nointeraction

na 

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Install --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app --nointeraction

  :)

Link to comment
Share on other sites

Możesz poprawić "sudo /Applications/Install\ OS\ X\ ElCapitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Install --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app --nointeraction" na "sudo /Applications/Install\ OS\ X\ ElCapitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Install --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app --nointeraction" :)

Oj faktycznie przepraszam za błąd :D Poprawione

Link to comment
Share on other sites

Dla użytkowników Windows znalazłem łatwy sposób instalacji El Capitan za pomocą narzędzia  BootDiskUtility z gotowym obrazem systemu OS X 10.11 (15A284)

 

  • BDU_v2.1.2015.016b.zip 838.83 KB 
  • OSX_10.11_(15A284)_FOR_BDU.zip 6.09 GB 
  • RecoveryHDUpdate.pkg 461.03 MB 

 

Można sobie tą metodą przygotować np. pendriva, dysk na USB. Pobranie tego wymaga darmowej rejestracji https://inmac.org/topic/32824/

Instalacja podobnym sposobem co tu  http://hamac.pl/topic/11766-windows-przygotowanie-klucza-z-recovery-hd-do-instalacji-os-x/


Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10 (x86, x64).
Clover v.2 - http://sourceforge.net/projects/cloverefiboot/
BDU v.2.1 - http://cvad-mac.narod.ru/index/0-5Как использовать:Проводим полную установку Clover bootloader на USB Flash Drive с установленной галочкой на Boot Partition Size.
Получаем USB Flash Drive, разбитый на два тома. (Прим. К сожалению, по умолчанию, ОС Windows не поддерживает многотомные USB Flash Drive, поэтому, под Windows будет доступен только один раздел Part1.)
Распаковать OSX_10.11_(15A284)_FOR_BDU.zip архив, в котором будет файл 5.hfs
В основном окне программы -> Destination Disk - выбираем наш USB Flash Drive -> Part2.
Нажимаем кнопку "Restore Partition".
В открывшемся окне проводника, выбираем распакованный файл с расширением 5.hfs. Размер файла должен быть не более размера Part2.
Ждем и наслаждаемся результатом работы программы.
Подробности тут...
Link to comment
Share on other sites

Wrzuci mi ktoś pliki Clovera (wczoraj było r3270, ale widziałem, żę jest już r3276) tak po prostu luzem, wypakowane itp abym mogl przegladac pliki w windowsie?

Mam pendrive z partycja HFS na ktorej jest "OS X Install ESD" (folder) i brakuje mi plikow na partycji o nazwie "EFI" (czyli tej dla clovera :v)

 

Programiści od Clover udostępniają również obrazy bootujące iso do nagrania na płytę CD   https://sourceforge.net/projects/cloverefiboot/files/?source=navbar

Możesz mieć wówczas dostęp do tych plików które chcesz, tylko wypakuj archiwum tar.lzma np. 7zip http://www.7-zip.orga potem zamontuj obraz iso

Link to comment
Share on other sites

A jeżeli nie mamy tego wpisu w configu to co wtedy?Jak mam to wpisac i w który plik,jeden jest w EFI/Clover,drugi EFI/Clover/OEM/plyta główna?

Jeśli masz przygotowany set dla swojej płyty, to wpisz do: OEM/nazwa płyty. Jak wpisać... ja użyłem klawiatury, ale jestem już stary i nie nadążam za nowinkami. Możesz użyć CloverConfigurator i tam może uda się bez klawiatury, samym myszorem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.