Skocz do zawartości

Problem z fakeID Radeona R9 390


BloodyBoy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Mam problem ze swoją kartą graficzną w hackintoshu. Jest to karta Gigabyte Radeon R9 390.

Problem polega na tym iż nie mogę, bądź po prostu nie umiem ustawić poprawnie fakeID mojej karty.

FakeID muszę ustawiać ręcznie poprzez menu clovera. ID które współpracuje z moją kartą to 67B0, natomiast w cloverze napisane jest, iż ID karty to 67B1.

FakeID w configu clovera jest zmienione na 67B01002, lecz to nic nie daje i bez ręcznego ustawienia karta nie uruchamia się podczas uruchamiania OS X'a.

System na komputerze to OS X 10.11 El Capitan. Próbowałem zainstalować Yosemite na tej karcie graficznej, lecz podczas 1 uruchamiania z dysku komputer po prostu się wyłączał, a potem nie chciał wykonać bootu ze złącza karty graficznej do którego wpięty był uprzednio, więc musiałem przełączać do 2 wejścia DP.

 

Lista konfiguracji sprzętu wg wzoru : 

1. ASRock Z68M/USB3.
2. Intel Core i7 2700K, obsługuje SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2.
3. Z68.
4. Nie znam odpowiedzi dla podpunktu.
5. Gigabyte Radeon R9 390 G1 Gaming 8GB.
6. Realtek RTL892.
7. Realtek RTL8111E.
8. Nie Posiadam.
9. SATA HDD 250GB - układ partycji GUID | SATA SSD 240GB Kingston | SATA HDD 250GB | Nagrywarka SATA.
10. Klawiatura i Mysz - USB.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że nie zrozumiałeś mojego problemu, chodzi o to iż capitan działa, nie robiłem żadnych testów grafiki ale system działa płynnie, lecz aby tak działał muszę recznie wpisywać w opcjach clovera fakeID dla mojej karty, bez wpisania tego OS X uruchamia się, jest obraz, lecz sam system działa strasznie powoli, jest zlagowany i nie da się na nim działać, a bez zmiany w configu clovera bootuje się w rozdzielczości HD, kiedy monitor jest Full HD.

Podczas próby instalacji Yosemite sam instalator kończył instalacje, stage 1 i stage 2 przechodził pomyślnie, lecz podczas uruchomienia systemu juz z dysku występował błąd pokazany w poscie który przywolales. Podczas ladowania się systemu przy ok. 3/4 paska ładowania monitor robił się czarny i komputer działał, lecz monitor pozostawał czarny i nie dało się korzystać z komputera. A po restarcie komputer nie chciał uruchomić się z tego wyjscia, do którego uprzednio podłączony był monitor, lecz musiałem wyłączać komputer i podlaczac kabel do innego wyjscia DP. Także wydaje mi się iż instalacja yosemite'a na tym komputerze jest niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sleep nie działa, lecz jeśli dobrze pamiętam to zawsze miałem problemy ze sleepem z tym procesorem oraz płytą główną, dlatego iż nigdy nie próbowałem tego naprawić, bo nie potrzebuję sleepu w swoim hacku.

 

A co do tego aby wpisać tę linijkę w configu mam ją uzupełnioną oraz AMD injection zmienione jest na true, lecz to nic nie daje. Aby komputer poprawnie się uruchomił muszę ręcznie zmienić fakeID w cloverze i wtedy komputer rusza oraz działa tak jak powinien, czyli pod koniec bootu jest płynna animacja przejścia między logiem apple, a login screenem itd., myszka się nie tnie i ogólnie mac działa płynnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Trafiłem na ten temat przypadkiem, próbując rozwiązać własny problem. Nie wiem czy twój problem został rozwiązny. Pozwolę sobie odkopać ten temat, a nuż się przyda.

 

Slice (autor Clovera) na insanelymac pisze, że aby FakeID działało, to do Fixes w sekcji DSDT w konfigu Clovera: należy dodać:

<key>FixDisplay_0100</key>
<true/>

Konieczne może być też dodanie w sekcji DSDT:

<key>ReuseFFFF</key>
<true/>

lub

<key>DropOEM_DSM</key>
<true/>
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Działa. W moim wypadku jest to ASUS R9 390 StriX z 8GB RAMu. Kluczem do sukcesu jest ustawienie ID na to od 290X'a oraz dobranie odpowiedniego framebuffera.

 

Adn.: wszystko robimy w config.plist

1. W sekcji Devices dodajemy:

<key>FakeID</key>
   <dict>
      <key>ATI</key>
      <string>0x67B01002</string>
</dict>

2. Załączamy iniekcję ATI:

   <dict>
      <key>ATI</key>
      <true/>
      <key>Intel</key>
      <false/>
      <key>NVidia</key>
      <false/>
</dict>

3. W sekcji Graphics dodajemy:

<key>FBName</key>
<string>Basset</string>
<key>VideoPorts</key>
<integer>4</integer>

Sprawdzone tylko na porcie DVI - nie wiem jak z DP czy HDMI, niestety nie mam możliwości sprawdzenia. Sleep nie działa (KP i restart przy wake), chociaż nie wiem czy to nie przez niedorobiony jeszcze config.plist.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mały update. Zmieniłem framebuffer na "Radeon", do tego działa HDMI. KP przy wybudzaniu nie było związane z kartą graficzną, tylko problemem z synchronizacją TSC procesora (załatwiłem to przez VoodooTSCSync.kext injectowane przez Clovera), ale tutaj będzie już trzeba się doprosić stosownego update'u BIOSa od producenta.

Po wybudzeniu systemu możliwy jest dostęp przez SSH, jednak sama karta graficzna widocznie się nie budzi. Niedługo będę miał możliwość sprawdzenia na dwóch monitorach i zdam "sprawozdanie". Z tego co czytałem na reddicie, to dual-monitor może działać na DisplayPortach.

 

 

Co do Yosemite, to idzie na nim odpalić sleepa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała seria R9 ma problemy na El Capitan - poszukaj na forum albo na insanely. Na Yosemite sleep działa normalnie.

Jeżeli chodzi o niektóre konstrukcje R9 290 i 390 (włącznie z moją), to na 10.10.4-10.10.5, o ile w ogóle się je odpali, glitchują do tego stopnia, że wyłącza się ekran. Na El Capitanie większość R9 działa bez większych problemów, oprócz oczywiście sleepa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Internet twoim przyjacielem. Clover ma predefiniowane ustawienia framebuffera, próbuje to ustawienie dopasować do wykrytej karty. Jeśli jednak żle wykryje kartę, ale z jakiegoś powodu wybierze zły framebuffer to mamy problem. Możemy wtedy wymusić własne ustawienia framebuffera dodając do konfigu klucz FBName. Tutaj będziesz miał trochę zabawy, musisz 1. znaleźć jakie framebuffery mogą występować dla twojej rodziny kart i przetestować jeden po drugim.

 

Jeśli to nie pomoże, to znaczy, że trzeba zrobić własny i to jest już grubsza afera. Opis w wątku, do którego linkuje wyżej djseban.

 

 

// edycja:

Lista framebufferów jest w podlinkowanym wątku. Są to: 

MaguroS, Maguro, KaniS, Kani, Junsai, IkuraS, Ikura, OPM, Hamachi, Futomaki, Gari, Ebi, Dashimaki, Chutoro, Buri, Aji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I zapewne max 1 monitor, tak jest bodaj na 290X. Jak masz możliwość to sprawdź.

Doszedł kabel HDMI do TV, także mogę potwierdzić, że multi-monitor działa - tutaj warto nadmienić, że przy ustawieniu IGP na primary (co naprawia sleep), także komputer włączamy "na ślepo". Nie wiem jak ze standardowym ustawieniem PEG na primary. Framebuffer: patchowany Baladi, chociaż na normalnym "Radeon" też działało.

 

WIgMTDd.png?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapodaj jeszcze patcha dla potomnych jak możesz.

 

W AMD8000Controller zamieniamy:

000400000403000000010300120403030004000004030000000101001102010100040000040300000001020021030202000400000403000000010400220504040004000004030000000105001000050500040000040300000001060020010606

na:

000800000402000000010300220503030004000004030000000101001204010100040000040300000001020021030202040000001402000000010400110204040004000004030000000105001000050500040000040300000001060020010606

Myślę, że dobrze będzie też podać konfigurację portów, dla których patch jest stworzony:

Port 1: HDMI
Port 2: DisplayPort
Port 3: Nic
Port 4: DVI-D
Port 5: DisplayPort
Port 6: DisplayPort

chociaż posiadanie nawet identycznych portów nie gwarantuje, że po patchu każdy z nich będzie działał od kopa - ten sam układ od różnych producentów może znacząco różnić się wartościami txid, senseid, co uniemożliwi korzystanie z portu/-ów. W takim wypadku odsyłam do tutoriala, do którego linka podałem kilka postów wyżej.

 

Nawiązując do konfiguracji multi-monitor przy PEG ustawionym na Primary - nie działa. Wygląda na to, że ustawienie IGP na Primary w BIOSie jest natenczas jedynym prawidłowym sposobem odpalenia R7/R9 wraz ze wszystkimi funkcjonalnościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.