Skocz do zawartości

Karty NVIDII i monitory 4k - co działa i jak działa w OS X.


wujek_bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym, że mój R9 280X znowu trafi do serwisu (to już drugi raz, przysługuje mi więc odstąpienie od umowy, czyli zwrot pieniędzy) oraz problemami z kartami od AMD pod 10.11 zastanawiam się nad zad zmianą barw na zielone. 

 

W podobnej cenie mogę kupić tylko nieco słabszego GTX 960. Zależy mi na bezproblemowej pracy w 4K, oraz obsłudze 2 monitorów. Czy wszystkie modele są w 100% pewne, czy muszę zwrócić uwagę na jakiś szczegół (np. ilość wyjść jak w kartach od AMD)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, zdaję sobie z tego sprawę. Pytam czy mogę brać dowolną kartę 9xx, dowolnego producenta, z dowolną ilością gniazd, etc, czy są może jakieś niuanse jak w przypadku radeonów oraz czy mogę liczyć na bezproblemową pracę w 4K.

 

Podejrzewam, że skoro sterowniki dostarcza Nvidia, a nie Apple to nie powinno być problemów, ale wolę się upewnić zanim wpakuję 1000zł w jakiś niewypał. 

 

Już raz się przejechałem na Nvidii, webowych driverach i felernej serii Fermi, więc wolę dmuchać na zimne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu podałeś link do benchmarków?

 

(...) z tego co czytałem 4k działa na GTX9xx na identyfikacji macmini6,2 na HDMI 2.0 lub DP 1.2.

 

Szukałem trochę w sieci, i np. na r/hackintosh kilka osób potwierdza działanie GTX 960, 970 oraz 980 w 4K (z tym, że nie do końca ufam redditowi, bo poziom tam jest średni). Nie piszą jednak nic na temat identyfikacji. Trochę mnie to niepokoi, bo wolałby, nie zmieniać poprawnej dla mojego sprzętu identyfikacji iMac14,2 na macmini6,2 (to Ivy Bridge, prawda?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poałem link do moich wyników benchmarków na GTX970 i GTX960 - jakbyś był zainteresowany.

 

Co do GTX9xx i GTX7xx czyli wszystkie Maxwelle - nie działa Ray tracking w Adobe After Effect, z resztą jest OK.

 

Co do akcji z identyfikacją już widziałem takowe przypadki, niestety nie potwierdzę na 100%. Ew powinno dać się pchnąć przez zrobienie legacy kexta i zmodowanie plist pod identyfikcję iMac14,x (kopia sekcji z identyfikacji macmini6,2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poałem link do moich wyników benchmarków na GTX970 i GTX960 - jakbyś był zainteresowany.

OK. Myślałem, że są tam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, ale nie mogłem ich znaleźć :)

 

Co do GTX9xx i GTX7xx czyli wszystkie Maxwelle - nie działa Ray tracking w Adobe After Effect, z resztą jest OK.

OK, jest mi to zupełnie obojętne. 

 

Co do akcji z identyfikacją już widziałem takowe przypadki, niestety nie potwierdzę na 100%. Ew powinno dać się pchnąć przez zrobienie legacy kexta i zmodowanie plist pod identyfikcję iMac14,x (kopia sekcji z identyfikacji macmini6,2).

Dzięki za info. Uciekam w takim razie z moim pytaniem na insanelymac, może tam ktoś mi potwierdzi działanie tej karty w 4K. 

 

 

Z ciekawości: Jaki może być powód niedziałania 4k pod identyfikacją iMac14,2? Co robią np. właściciele Maków Pro po zakupie karty? Przecież nie modyfikują identyfikacji, żeby karta zadziałała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do GTX9xx i GTX7xx czyli wszystkie Maxwelle

A czy przypadkiem wszystkie modele GTX7xx - z wyłączeniem 745, 750 i 750Ti (które to są Maxwellami) i 705 (Fermi) - to nie są przypadkiem Keplery? GTX9xx - tu się zgadza, póki co same Maxwelle.

 

Co do identyfikacji, tak jak zostało wspomniane, identyfikacja MacMini6,2 przy Maxwellach i 4k.

 

Z ciekawości: Jaki może być powód niedziałania 4k pod identyfikacją iMac14,2? Co robią np. właściciele Maków Pro po zakupie karty? Przecież nie modyfikują identyfikacji, żeby karta zadziałała.

IMO przede wszystkim dlatego, ze iMac14,x nie mają Maxwelli, a Keplery. Modele iMaców mające wsparcie dla 4k i wyżej - mają na wyposażeniu karty ATI/AMD - M290/M290X (Pitcairn), M295X (Tonga).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iMac14,x nie mają Maxwelli, a Keplery. Modele mające wsparcie dla 4k i wyżej - mają na wyposażeniu karty ATI/AMD - M290/M290X (Pitcairn), M295X (Tonga).

 

Dzięki za wyjaśnienie.

 

 

Co do identyfikacji, tak jak zostało wspomniane, identyfikacja MacMini6,2 przy Maxwellach i 4k. 

Czy taka zmiana będzie miała wpływ na power management? Mogę po prostu zostawić obecnie używany SSDT?

 

EDIT:

W twojej stopce widzę:

Asus Z97-Pro Gamer | i7 4790k | 32 GB DDR3 2400 CL10 | GTX980Ti | Samsung 850 Pro 512 GB + 3x WD Black 4 TB | BCM94360CD | Dell P2415Q | OSX 10.11

 

Rozumiem, że wszystko działa poprawnie na MacMini6,2. Jeśli musiałeś robić jakieś nietypowe modyfikację (np. legacy kext, o którym wspominał oswaldini) podziel się proszę szczegółami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje Maxwelle (dokładnie: STRIX-GTX980TI-DC3OC-6GD5-GAMING) na Z97-WS i Z97-Pro Gamer działają na driverach nVidii przy identyfikacji iMac 15,x z dwoma monitorami 4k i jak dotąd nie zaobserwowałem problemów, 4k śmiga bez problemu na DP i HDMI.

Miałem też przez chwilę do dyspozycji GTX980Ti od MSI (GTX980TI GAMING 6G) i EVGA (GTX980Ti 06G-P4-4995-KR 6GB SC+ GAMING), oraz GTX980 od Asusa (STRIX-GTX980-DC2-4GD5) i już tak wesoło nie było, przy identyfikacji innej niż MacMini6,2 i ustawionej rozdzielczości 4k wita czarny ekran. O dziwo, nie wstawał też display 1080p podpięty via DVI pod iGPU. Po ustawieniu monitorów 4k w tryb 1080p w/w problemy nie występowały. Niestety, nie miałem tego sprzętu u siebie na tyle długo, by móc potestować poważniej różne rozwiązania i dociągnąć temat do końca.

PM oczywiście, przy i7 4790k, na identyfikacji MM6,2 nie działał, ale kwestia ta jest do ogarnięcia legacy kextem, gdzieś (bodaj na Insanely) widziałem temat opisujący takową modyfikację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. 

 

Odnośnie Mac 15,x. PM działa poprawnie? Na forum kilka razu spotkałem się z opinią, że iMac 15,x nie działa poprawnie na hackach, chociaż wg opisu wydaje się bardziej poprawną konfiguracją dla i7 4790k niż 14,x.

 

// Edit:
Na insanelymac znalazłem piszą, że problem nie występuje z monitorami SST. Nie wiem na ile ufać w to co ten użytkownik pisze. Być może to wcale nie kwestia MST/SST, tylko po prostu miał odpowiednio ustawiony smbios i pominął tę kwestię w swoim wpisie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem rozwiązanie, które wygląda obiecująca i nie wymaga zmian w identyfikacji: Mac Pixel Clock Patcher oraz potwierdzenie na insanelymac, że rozwiązanie działa przy identyfikacji iMac 14,2.

 

Zastanawiam, się które rozwiązanie jest bardziej eleganckie:

- Legacy kext, o którym wspomina @oswaldini

- Patch wykonany przez Mac Pixel Clock Patcher

 

Intuicja podpowiada, że pierwsze rozwiązanie, ponieważ nie modyfikujemy wtedy systemowych plików, z drugiej strony obawiam się problemów z PM po zmianach w identyfikacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie badam grunt. To nie zakup czipsów, tylko wydatek rzędu 1000zł :). Z resztą od tego mamy forum dyskusyjne, żeby dyskutować.

 

Różnica jest taka, że wolę wybrać rozwiązanie bardziej eleganckie. Po co np. robimy patche w Cloverze skoro można nadpisać kexty systemowe? Właśnie po to, że to rozwiązanie bardziej eleganckie.

 

Z zakupem karty jeszcze się wstrzymam. Sprawa nie do końca działających radków w 10.11 jest jeszcze świeża i być może pojawi się rozwiązanie (chociaż ostatni post Slice nie brzmi optymistycznie). Wolałbym jednak natywnie działającego radka, bo te karty montowane są w makach niż kartę Nvidia, gdzie zdany jestem na łaskę/niełaskę Nvidia i drivery webowe. 

 

PS Właśnie doczytałem, że patchem, wspomniany powyżej już były problemy. Działał w 10.9, ale 10.10 przestał działać ponieważ zmieniła się struktura patchowanego pliku, co z kolei wymagało zmian w patchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam, się które rozwiązanie jest bardziej eleganckie:

- Legacy kext, o którym wspomina @oswaldini

- Patch wykonany przez Mac Pixel Clock Patcher

 

Intuicja podpowiada, że pierwsze rozwiązanie, ponieważ nie modyfikujemy wtedy systemowych plików, z drugiej strony obawiam się problemów z PM po zmianach w identyfikacji.

W zasadzie w grę wchodzi tylko opcja pierwsza, bo druga nie działa w OSX 10.11 (w zasadzie to już w 10.10 nie działała jak powinna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zależy jaki to legacy - wcale nie musi działać... Podobny problem jest z MacPro i nvidią od 10.10.3 - czarny ekran przy boocie - trzeba w jednym z plist zmienić config1 na none... co gorsza nic nie działa, ani patch z clovera (tu podejrzewam błąd w cloverze), ani legacy. Tylko ręczna modyfikacja kexta i wrzucenie zmienionego do /S/L/E. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@womanizer

A jak wygląda sprawa zarządzania energią na tej identyfikacji? Wszystko działa: usypianie, speed step, itd?

 

@Estrax

Mój monitor to Dell P2715Q, z tego co widzę działa w trybie SST (w opcjach widzę możliwość przestawienia na MST, ale z tego co czytałem wynika, że ten tryb jest przewidziany dla łączenia monitrów w tzw. daisy chain).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@womanizer

A jak wygląda sprawa zarządzania energią na tej identyfikacji? Wszystko działa: usypianie, speed step, itd?

Jeśli Twój monitor jest SST, to większych problemów nie będzie i normalnie będzie działać PM. Kombinacje opisane dużo wcześniej, odnoszą się do monitorów MST.

 

@Estrax

Mój monitor to Dell P2715Q, z tego co widzę działa w trybie SST (w opcjach widzę możliwość przestawienia na MST, ale z tego co czytałem wynika, że ten tryb jest przewidziany dla łączenia monitrów w tzw. daisy chain).

P2715Q (sam mam :) ) to monitor SST i większych problemów z jego działaniem nie będzie. Na ten moment minimum 4k@30Hz, na najnowszych driverach działa stabilnie 4k@60Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

P2715Q (sam mam  :) ) to monitor SST i większych problemów z jego działaniem nie będzie. Na ten moment minimum 4k@30Hz, na najnowszych driverach działa stabilnie 4k@60Hz. 

 

Super. Znalazłem kilka wątków w sieci, w których użytkownicy pisali, że z SST nie ma problemu. Nie wiedziałem czy mogę to traktować jako sprawdzone informacje.

 

Dzięki za rozwianie wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie ukrywam że bardzo mi przydał się ten temat, też planuje zakup Della P2715Q i jakiegoś GTX9xx do mojego PC, i jeżeli można, to chętnie dopytam o kilka spraw.

 

 

Ad monitora: jak to ogólnie jest z tym monitorem jezeli chodzi o podswietlenie i czern? W internecie da sie spotkac bardzo rozne opinie i testy...  Precyzując moje pytanie - mam teraz Neca PA241W (szerokogamutowy kalibrowalny IPS) o dosyc dobrych parametrach, jednak nie wykorzystuje nawet 50% mozliwosci tego monitora (przestalem pracowac z grafika), a 4K kusi. Pracuje przy 2 zarowkach 60W zamontowanych na biurku, wiec nie w absolutnej ciemnosci, jednak boje sie brzydkiego srebrzenia w rogach, oczywiscie nie oczekuje tez jakosci EIZO CG lub OLED. 

 

Ad karty: czy ewentualnie mozna sciac troche koszty i zastosowac GTX950? W zaden sposob nie uzywam komputera do gier, wiec kazda zl mniej wydana na karte grafiki jest dla mnie warta zaoszczedzenia. Z drugiej strony chcialbym zachowac sobie mozliwosc ewentualnego podlaczenia dwoch do trzech monitorow 4K, i nie wiem czy najslabsze GTX950 pociagnie taki zestaw.

 

Pozdrawiam i dziekuje, Krzysztof

 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KrzysiekT

 

Kwestia monitora:

W moim odczuciu jest bardzo dobrze. Podświetlenie wydaje się równomierne, efektu srebrzenia nie zauważam. Ale nie jestem grafikiem. Pracuję z grafiką (webdeveloperka), ale nie tworzę grafiki, więc być może nie zwracam uwagi na rzeczy, które dla grafika są istotne. Krótko mówiąc: nie ufaj mojej opinii. ... ale jeśli interesuje cię monitor 4k IPS w ~ 2500 zł to i tak nie masz wyjścia i kupisz ten monitor, bo nie ma nic innego o tych parametrach w tej cenie :)

 

Uwaga: ten monitor nie jest wolny od wad fabrycznych. Nie wiem czy problem dotyczy wszystkich czy tylko niektórych egzemplarzy. Wielu użytkowników skarży się na problem braku sygnału na DP. Objawia się to tak, że czasem monitor się nie wybudza się z uśpienia. Czasem pomaga wyjęcie/włożenie wtyczki zasilania. Miałem ten problem i monitor trafił na serwis. Z kolejną sztuką był ten sam problem. Po drugiej wymianie trafiłem chyba na dobry egzemplarz, bo wszystko działa idealnie.

 

Dobra strona tego jest taka, że serwis Della działa doskonale. Dzwonisz, zgłaszasz usterkę, następnego dnia przysyłają kuriera, który przywozi ci nowy monitor (bez sprawdzania, ufają na słowo!), a kolejnego dnia przychodzi następny kurier i odbiera uszkodzoną sztukę.

 

Kwestia grafiki:

Nawet GTX 650/660 pociągnie 4k. Co prawda nie kupisz już raczej nowego w sklepie, ale na Allegro na pewno ustrzelisz (uważaj na Asusy, ostatnio na forum chodzą słuchy, że są problem z UEFI GOP na tej karcie).

 

Z podłączeniem kilku monitorów nie powinno być problemów, ale może być problem z odświeżaniem. Obawiam się, że monitor może wtedy działać w 30hz zamiast 60hz. 

Niech lepiej ktoś z praktyczną a nie teoretyczną wiedzą się wypowie. Monitory przez DP można łączyć za pomocą tzw "daisy chain": do jednego gniazda podłaczasz monitor, a kolejny podłączasz do pierwszego "szeregowo". 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia grafiki:

Nawet GTX 650/660 pociągnie 4k.

Między działa a działa jest różnica, karty typu GTX650 czy 660 ogarną tylko jeden monitor 4k SST z odświeżaniem 30 Hz, ale... no właśnie. Dopiero GTX760 i wzwyż się nadają do działania z tą rozdzielczością, od razu też dodam, że tanie Maxwelle w postaci GTX750/750Ti/950 nie działają optymalnie przy 4k.

 

Z podłączeniem kilku monitorów nie powinno być problemów, ale może być problem z odświeżaniem. Obawiam się, że monitor może wtedy działać w 30hz zamiast 60hz. 

Niech lepiej ktoś z praktyczną a nie teoretyczną wiedzą się wypowie. Monitory przez DP można łączyć za pomocą tzw "daisy chain": do jednego gniazda podłaczasz monitor, a kolejny podłączasz do pierwszego "szeregowo".

W temacie kart do kilku monitorów 4k, są dwa wyjścia:

- Radeony, których aktualna sytuacja nie jest zbyt ciekawa

- GTX780/GTX780Ti dla 2 monitorów SST

- GTX980Ti (STRIX-GTX980TI-DC3OC-6GD5-GAMING) i kombinacje, by system działał przy monitorach MST.

 

Reszta nie zapewnia odpowiedniej wydajności (w tym, o zgrozo, płynności działania interfejsu graficznego!) przy 2 monitorach 4k. Mówiąc o większej ilości monitorów o takiej rozdzielczości, zostają tylko Radeony, albo GTX980/GTX980Ti.

 

O Daisy Chain nie ma co mówić, bo wymaga to monitorów działających natywnie w trybie MST, a wtedy dochodzi masa kombinacji, by platforma w ogóle działała, nie mówiąc już o wydajności. Drivery nVidii dla OSX nie wspierają całkowicie tego rozwiązania. No i podany tutaj przykładowo P2715Q prawidłowo w Daisy Chain nie działa, podłączenie drugiego P2715Q tą metodą powoduje ustawienie obydwu monitorów w tryb 1080p HIDPI, a próba przestawienia rozdzielczości na 4k skutkuje czarnym ekranem i brakiem sygnału video na jakimkolwiek wyjściu graficznym. W przypadku, gdy dwa wspomniane monitory są podpięte osobno do karty graficznej, problem nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja myślę, ze o 30Hz w 4K nie ma nawet sensu myślec (widzialem, moim zdaniem nie da sie tak pracowac), podobnie jak o monitorach MST. 

 

Myslalem zeby podejsc do tematu w ten sposob: 1 monitor -> 1 x GTX950, ale skoro nie bedzie to pracowac wydajnie, to trzeba sie bedzie szarpnac na 960. Docelowo, gdy bede posiadal 2x 4K, to po prostu kupi sie 980, albo nastepna rewizje. Przez rok pewnie ceny tych kart mocno spadna.

 

Bardzo dziekuje za odpowiedzi, powiem szczerze ze 4K to dla mnie najwieksze udogodnienie "w komputerach" od czasu jak zainstalowali mi stale lacze DSL :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.