Skocz do zawartości

haMac NCase M1 v4.0 - czyli jak powinien wyglądać nowy Mac Pro.


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz już mogę zdradzić, że na chłodzeniu powietrznym się nie skończy... jak uporam się z okablowaniem, przyjdzie pora na zamontowanie tego:

IMG_9819.jpgIMG_9820.jpg

IMG_9823.jpgIMG_9824.jpg

IMG_9827.jpgIMG_9828.jpg

IMG_9821.jpg

 

Tutaj jeszcze muszę zamówić chłodnicę, na 99% będzie Black Ice Nemesis 240GTS. Z pomiarów wygląda jakby NCase M1 została specjalnie zaprojektowana pod tę chłodnicę.

 

Wyzwaniem pozostało znalezienie porządnej pompki, cichej, wydajnej a zarazem takiej która ma szansę się zmieścić w obudowie... a to będzie spore wyzwanie, ponieważ jedynym sensownym miejscem jest spód obudowy, a tam odstęp między przyszłym blokiem VGA a spodem wynosi zaledwie ~52mm.

 

Do tego chcę użyć jakiegoś sensownego terowania chłodzeniem, myślę o aquaero 5 LT USB fan controller, ale tu przydało by się doświadczenie kogoś kto ma, lub wie co i jak do tego można podłączyć, jakie sensory, etc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęło się :)

 

Co do pompki DDC. I tutaj rozchodzi się o top. Na tyle kompaktowy aby ładnie wpasował się do skrzynki. Pamiętaj o złączkach swoje zajmują a do tego dochodzi jeszcze wąż. 

Te ciekawsze topy mają kilak wejść i wyjść co pozwoli na lepsze dostosowanie się do małej obudowy.

 

 

 

Sam ze swoim Aquaero pytałem wiele na forum. Jest tam dział poświęcony językowi Angielskiemu.

 

 

image.png

Ogólna zasada jest prosta :)

 

Złącza FAN służą do podpięcia wentyli.

Wiadomo że pod każde podpiąć kilka. Tutaj niezależnie czy jest to 3 czy 4 pin regulacje masz płynną i w pełnym zakresie 0-100% z zaznaczeniem że twoje 100% może skończyć się np na 800rpm albo 600 wszystko do ustawienia w Aquasuite .

 

IR LED - możesz dokupić czujkę pod pilot zdalny. Nie ma sensu. Gdyż wszystko ustawisz w Aquasuite np pod Windows czy Wirtualnej maszynie i zapamiętasz.

 

Aquabus - to takie specjalne "łącza" do komunikacji z Aquaero. Wykorzystują je pompy, ciśnieniomierze, przepływomierze itd.

 

Sensors - wyjścia na sensory - w zestawie masz komplet - są bardzo cienkie, to tez można umieścić je na radiatorze GPU, CPU albo na złączce i zrobić pewnego rodzaju czujnik.

 

USB - łączysz się z komputerem aby sterować całym bałaganem

 

Flow - wyprowadzenia złącza dla przepływomierza (w zależności od modelu przepływomierza czasami wykorzystywane jest złącze aquabus)

 

RGB - złącze na diodę RGB - sam używam i daje fajna wgląd np. w temperaturę, jakiego tylko sobie czujnika zapragniesz

 

image.png

 

W moim przypadku jest to temperatura bloczku na CPU. Regulowana od 25 do 40 stopni i z koloru niebieskiego poprzez zielony zmienia się w czerwony. Wiadomo im intensywniejszy kolor czerwieni tym temperatura cieszy coraz większa.

 

Relay - Kolejny bajer pozwalający np odciąć zasilanie od komputera jak np. ciśnienie cieczy spanie, w rezerwuarze zabraknie cieczy, czy temperatura sięgnie iluś tam stopni, itd.

 

Jest też poweradjust mają na celu dodać więcej mocy (jeśli mają być zasilane prosto z Aquaero a nie z zasilacza - przy jendym jak i przy drugim masz pełną kontrole obrotów) i podpiąć więcej wentyli jeśli masz zamiar każdym sterować z osobna. Bateria czy bloczek wodny :)

 

 

Tak więc Aquaero to narzędzie, które programujesz poprzez Aquasuite. Soft jest cały czas rozwijany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aquaero można zaprogramować o potem sprzętowo już sobie lata samo? Całkowicie niezależnie od systemu?

 

Czy podpięcie pod wtyczkę ATX jest wymagane?

 

I czy podpina się jakiś sygnał obrotów do płyty głównej pod złącze cpu fan aby płyta nie głupiała?

 

A u mnie następny komponent nabyty, Panasonic UJ-265:

panasonic uj-265.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. To jest magia Aquaero. Robi za ciebie wszystko - niezależnie od systemu. Musisz go tylko skonfigurować. Zaczyna pracować jak włączysz zasilanie.

Możesz stworzyć do 4 profili np.

silent - nocne ściąganie (wszystko działa na minimum, pompa, wentyle - ledwo co kręci)

normal - duperele dnia codziennego (regulujesz tak aby system LC był od 600 rpm do pogranicza słyszalności)

xtreme - obróbka, gry itd. (ile fabryka dała)

universal - połączenie kompletnie pasywnego trybu (pompa zawsze działa) z xtreme.

oczywiści wszystko z pełnym zakresem regulacji obrotów wiatraków i pompy.

 

Podpiąć musisz jedynie pod MOLEX, aby zasilić kontroler.

 

Pompka ma własne wyjście z sygnałem (nie są to realne obroty). I z pompy leci kabel na FAN_CPU płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty masz zrobioną "wcinkę" w główną wiązkę zasilania ATX? Chodzi o spięcie z wtyczką "Standby".

 

Jak masz zasilaną pompę, bezpośrednio z któregoś wyjścia Aquaero czy stosujesz "poweradjust". 

 

Stosujesz jakieś czujniki temperatur cieczy na przewodach? Przelotowe np na wyjściach z bloków czy chłodnicy wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz sterować zasilaniem - tzn odcinać gdy zajdzie potrzeba - to są przejściówki od Aquacomputer (1 i 2). Nie stosuje tego. Może w przyszlości (jak już się do końca przeprowadzę i spłacę to co pożyczyłem) zrobię wszystko na Aquacomputer - rezerwuar, zasilanie, ciśnieniomierz itd.

 

Pompę zasilam przez wtyczkę MOLEX, która jest podpięta do mobasa USB (złącze wewnętrzne), która... :) jest podpięta do Aquaero przez złącze Abuabus.

poweradjust nie jest potrzebny - chyba że chcesz kontrolować wszystko. Każdy wentyl oddzielnie, każde "pierdnięcie" :)

Ty masz coś takiego: 1 wentyl obudowa, 2/4 chłodnica.

Czyli na dobra sprawę na kontrolerze Auqaero masz złącza FAN 1 - obudowa, FAN 2 - 2 wiatraki na chłodnicy push, FAN 3 - 2 wiatraki na chłodnicy pull.

 

Czujnik temperatury kupiłem gotowy - jest on wyprowadzony na jedną złączkę - mieści się zaraz przed przepływomierzem (tylko 1 złącze, podpięty pod FLOW na Aquaero) - tzn że ciesz spływa z reza do pompy który wyrzuca wodę na czujnik (1) i na przepływomierz (1) a dopiero stamtąd leci na chłodnicę, GPU, CPU, chłodnice i wraca do rezerwuaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Na stałe podpięty mam MOLEX a kontrolą zajmuje się Aquaero.

Dla jasności pompka ma 4 przewody (mój model) - zasilanie, tacho, USB, aquabus - wszystko mam podpięte - tacho nie jest wymagane - to daje sztuczny sygnał obrotów na złącze FAN_CPU.

 

W twoim przypadku jeśli rozchodzi się o mniejsza pompkę a jest nią DDC - będzie potrzebny poweradjust - który pozwoli na regulacje obrotów, po wcześniejszym spięciu z Aquaero 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak myślałem że będzie potrzebny poweradjust, bo nie widziałem żadnej DDC od razu z aquabus. D5 po prostu nie wsadzę u siebie.

 

Jak ktoś ma ochotę śledzić jak przebiega dobór komponentów do LC, to założyłem tematy na innych forach bardziej wyspecjalizowanych w tematyce LC:

 

http://overclock.pl/forum/threads/11672-haMac-w-NCase-M1-i-bezkompromisowe-LC

http://forum.purepc.pl/topic/370078-hamac-w-ncase-m1-i-bezkompromisowe-lc/

http://forum.benchmark.pl/topic/199033-hamac-w-ncase-m1-i-bezkompromisowe-lc/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zdecydowaną większość gratów już mam, właściwie pozostało tylko dobranie właściwych złączek i parę wtyczek do czujników i wentylatorów w celu zrobienia dedykowanych wiązek, aby później wszystko łatwo i wygodnie rozpinać. 

 

Pozostało takie "małe wyzwanie"... Wszystko to co jest po lewej, to tylko i wyłącznie komponenty do LC, które uparłem się zmieścić wewnątrz kompa z prawej... takie puzzle 3D z suwmiarką i poszukiwaniem każdego milimetra.  

 

IMG_0035.jpgIMG_0036.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli nie planujesz LC w kompie, to właściwie jest normalny komputer... Obudowa jest genialnie zaprojektowana i mimo minimalnej objętości i małego "footprintu" w środku mieści się naprawdę wiele.

 

Komputer chodzi bardzo stabilnie, nie mam z nim problemów. Niestety LC jeszcze nie zamontowałem, dopiero parę dni temu uporałem się z urzędem celnym i odebrałem ostatni potrzebny mi komponent do LC - zamówione złączki:

 

FullSizeRender.jpg?raw=1

 

Mam nadzieję że w przyszłym tygodniu wreszcie ruszę z przebudową maszyny. Pracy jest sporo, muszę zaprojektować i zrobić wszystkie wiązki od zera, postanowiłem też przerobić te od panelu audio, frontowego, USB itd, zrobić nowe zasilające i na końcu wsadzić i uruchomić LC. Mam jedynie nadzieję że o niczym nie zapomniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy podłączałeś kartę BCM94360CD do slotu mPCIe Combo IV na tej płycie??

Wszystko trybi bez problemu??

 

Elektronicznie musi działać, ponieważ to mini PCI-E. Jest natomiast zabawa z mechaniką. Normalnie ta karta "nie siądzie" bez przeróbki blaszki okalającej, lub zrobienia nowej sztuki. Do trzymania samej karty nie jest potrzebna, ponieważ kartę przykręcasz śrubką w adapterze, ale ta blaszka trzyma dysk M.2 i pozbyć się jej nie mogę. Na tą chwilę nie mam włożonej BCM94360CD, bo nie mam jeszcze blaszki, jak dorobię to podmienię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.