Skocz do zawartości

Dysk nie jest wykrywany jako EFI w biosie płyty głównej.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Próbuję aktualnie zainstalować 10.11. Napotkałem jednak na problem związany z instalacją bootloadera.
Płyta główna: Asus P8z68-V Pro Gen3.

UniBootX odpala z pendrive bez problemu. W bios'ie widać że pendrive jest zaznaczony jako UEFI.

Po odpaleniu 10.11 montuję partycję efi za pomocą

sudo mount -t msdos /dev/disk0s1 ./efi/ 

I kopiuję na nią katalog EFI z pendrive, przez co partycja wygląda tak: (I odmontowuję by było czysto):
 

./efi/EFI
diskutil umount ./efi

Jednakże, w bios'ie (zdjęcie w załączniku) Widać wpis Mac OS X, ale jego wybranie nic nie powoduje (Po chwili powraca do bios'u). Ustawienie go jako opcja bootowania pokazuje, że 'nie ma bootowalnego dysku. Insert a bootable drive...'

Jak w takim razie to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź dwukrotnie, trzykrotnie czy nie walnąłeś się kopiując pliki. 

 

W głównym folderze partycji EFI powinieneś mieć BOOTX64.efi w takim miejscu:

/EFI/BOOT/BOOTX64.efi

 

Jak nie ma, to BIOS(UEFI) nie znajdzie go, a jak jest, to musisz dodać wpisy - w menu clovera dodatkowe kółko zębate. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem, nie wygląda na to bym się walnął.

Zawartość partycji efi to folder EFI z BOOT i CLOVER w środku. Z ciekawości, spróbowałem przenięść BOOT i CLOVER 'poziom wyżej' by zobaczeć czy to coś zmieni. Nie zmieniło.

O jakich wpisach mówisz? Poprzez 'z menu clovera', masz na myśli clovera odpalanego z pendrive? Nie wiem jak mogłoby to coś zmienić w cloverze na dysku :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wcale boot z pena nie jest najsensowniej... klucze USB lubią się gubić, psuć... a do tego czas i konieczność np wyłączenia fastboot aby skanował urządzenia USB.

 

W configu clovera poszukajcie czy macie włączone:

<key>GUI</key>
<dict>
  <key>Scan</key>
  <dict>
   <key>Tool</key>
   <true/>
  </dict>
</dict>

Jak masz na true, to w menu clovera - jak odpalasz go z pena, pojawi się dodatkowa opcja - clover boot options. Tą opcją zrobisz wpisy bezpośrednio do UEFI i będziesz miał w UEFI płyty pozycje do opcji startu - zorientujesz się. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co wyżej przeczytałem wynika, iż nie zainstalowałeś Clovera na dysku twardym… Więc nie ma wpisu w MBR.

 

A po co wsadzać boot0 do MBR na płycie z UEFI? - To jest zbędne. Na takich płytach kopiuje się folder z bootloaderem na partycję efi i jak płyta potrafi odnaleźć bootloader EFI to go pokaże, a jak ułomna, to można takie wpisy dodać z menu clovera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ano rzeczywiście, z clovera via usb można na siłę wpisać boot. Dzięki :)

Co prawda, coś ta płyta główna jest dziwna, bo ma opcję 'zabootuj efi shell z dołączonych dysków', ale mimo to niezależnie gdzie wrzucę shell, czy to na usb z cloverem, czy na zainstalowanego mac'a, czy na pena uefi z linuxem, czy na 'czystego' pendrive z FAT, to i tak tego nie znajdzie :/
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziękuję, też próbowałem. 

Zmieniła się nieco skórka - mam USB z diodą, zamigała po 'F2' zmieniłem nazwę folderu w OEM na nazwę swojej płyty. W zasadzie tyle.. próbuję wszystkiego.

W którymś momencie miałem dość i skorzystałem z narzędzi Tony'ego, jakoś mi to nie chwaciło więc zrobiłem coś 'ot tak' - włożyłem z powrotem klucz z UniBootx - widziało dysk w startowym oknie! Z krzyżykiem co prawda ale wtedy znowu się napaliłem i tak siedzę do teraz;)

--- 

Godziny lecą... Ogólnie Hackintoshowe fora zachęcają a szczerze mówiąc współczuję sobie:p Jestem muzykiem i potrzebuję narzędzia do pracy i to nie ze sklepu appla tylko za normalną kasę. Dłubię i dłubię z uporem i uwagą jednak wcale nie jest tak przyjemnie. 

 

 

GA-Z97x-UD3H

4790k

Intel HD 4600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.