Skocz do zawartości

Jak zrobić TimeCapsule na Linuxie


BrT
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ten temat to raczej ciekawostka ale może komuś się przydać.

Ktoś pytał czy da się zrobić samemu TimeCapsule. Mnie udało się na moim domowym serwerze z Ubuntu Server 15.10.
Myślę, że można by to zrobić również na Raspberry Pi (nie posiada portów SATA) lub lepiej Banana PI z "powielaczem sata" ale nie mam i nie sprawdzałem.
Aczkolwiek mają Debiana więc powinno to działać. Można by się pokusić o jakąś ładną obudowę i TimeCapsule jak się patrzy, jednak cena pewnie już nie tak zachęcająca.

Będziemy potrzebować pakietów "netatalk" oraz "avahi-daemon" (może nie być potrzebne - czyt. EDIT2).

sudo apt-get install netatalk avahi-daemon 

Następnie tworzymy nowego użytkownika; będziemy używać jego folderu home jako partycji na backup, lub inny folder lub lepiej całą partycję.

Aby utworzyć konto:

sudo adduser nazwakonta

Edytujemy plik konfiguracyjny netatalk:

sudo nano /etc/netatalk/AppleVolumes.default

Na samym dole edytujemy wpisy na takie:

# The line below sets some DEFAULT, starting with Netatalk 2.1.
:DEFAULT: options:upriv,usedots

# By default all users have access to their home directories.
/home/nazwa_utworzonego_konta options:tm allow: nazwa_utworzonego_konta  "Time Capsule"
# End of File

Dla Yosemite oraz El Capitan wykonujemy dodatkowo polecenia:

cd /usr/lib/netatalk
sudo mv uams_dhx2.so uams_dhx2.so.broken
sudo ln -s uams_dhx2_passwd.so uams_dhx2.so
sudo service netatalk restart

Następnie edytujemy plik: (może nie być potrzebne - czyt. EDIT2).

sudo nano /etc/avahi/services/afpd.service

Wklejamy do niego:

<?xml version="1.0" standalone='no'?><!--*-nxml-*--><!DOCTYPE service-group SYSTEM "avahi-service.dtd"><service-group>      
<name replace-wildcards="yes">%h</name>   
<service>      
<type>_afpovertcp._tcp</type>      
<port>548</port>   
</service>   
<service>   
<type>_device-info._tcp</type>   
<port>0</port>   
<txt-record>model=TimeCapsule</txt-record>   
</service></service-group>

I restartujemy daemona avahi

sudo service avahi-daemon restart

Na koniec pozostało tylko skonfigurowac Time Machine w Preferencjach Systemowych.
post-29-0-84695500-1450507580_thumb.png

 

EDIT:

Można też bez dodawania nowego konta; generalnie chodzi  tutaj o uprawnienia do zapisu do folderu. U mnie jest to folder na osobnej partycji i aby to działało trzeba nadać uprawnienia komendą:

sudo chown użytkownik:root /folder

Użytkownik to ten którego tworzycie przy instalacji systemu, dzięki temu nie trzeba tworzyć nowego konta, i można logować się jak po SSH tym samym loginem i hasłem.

 

 

EDIT2:

Robiłem to jeszcze raz znajomemu i napotkałem pewien problem. Po dodaniu wpisu do avahi w macu wyświetlały się dwa Time Capsule, jeden z nazwą hosta w drugi z nazwą wpisaną na sztywno w pliku /etc/ahavi/services/afpd.service. Po krótkim boju udało mi się ustalić, że właściwie avahi nie jest potrzebne...

 

Wystarczy dodatkowo wyedytować plik /etc/netatalk/afpd.conf i na samym końcu dodać:

"Time capsule" -mimicmodel AirPort

Gdzie: "time capsule" to nazwa serwera pod jaką będzie w sieci widziany dysk a mimicmodel AiPort to ikona TimeCapsule. W pliku jest opis jakie są inne możliwe ikony.

Edytowane przez BrT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam, zapewne wielu się przyda.

 

Osobiście stawiałem serwery na Linuxach z netatalk już z kilkanaście lat temu... niestety mają one pewne wady jak chce się tego używać jako serwer z OS X. Obecnie stawiam częściej haMac serwer lub jak ktoś potrzebuje funkcjonalność Time Capsule, to świetnie sprawdzają się NASy synology. Osobiście mogę polecić je, sam używam TM na NASie ponad 3 lata i wiem, że więcej osób używa i wszystko działa stabilnie, a co najistotniejsze to w nich też użyty jest netatalk.

 

Sprawdź ustawienia avahi - z tego co pamiętam, to powinien rozgłaszać dysk sieci bez konieczności wcześniejszego podłączenia się do serwera (powinien być widoczny w preferencjach Time Machine). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.