Skocz do zawartości

Zestaw pod pierwszy hamac (do montażu video i jako daily)


Ross
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przejdę od razu do rzeczy. Chcę złożyć komputer pod OSX, który:

1. Pozwoli mi nauczyć się bardziej zaawansowanej obróbki video (znam podstawy Vegasa i Premiere, co nieco potrafię zrobić, ale chcę się porządnie dokształcić)

2. -||- podstaw renderowania prostego 3D, efektów specjalnych, animacji. Nie w takim stopniu, żeby tworzyć dobrze odwzorowane modele 3D, ale w takim, żebym mógł sam tworzyć jakieś ciekawe efekty do filmów.

3. W przyszłości będę mógł rozbudować i pracować na nim profesjonalnie.

Złożyłem przykładowy zestaw, ale nie ukrywam, że wolałbym coś tańszego, co nadal pozostawiłoby możliwość rozbudowania. Nie potrzebuję od razu nie wiadomo jakiego kombajnu, więc możliwe, że cenę mojego zestawu dałoby się jeszcze jakoś przyciąć. Oto on:

Intel Core i7 4790k - 1500zł
Nvidia GTX 960 4GB - 1000zł
Asus Z97 Pro Gamer - 600zł
RAM 2x8GB DDR3 (jaki konkretnie?)- 550zł
SSD Samsung 850 500GB - 700zł
Zalman Z3 Plus - 180zł
Be Quiet! Dark Rock 3 - 260zł
Napęd CD DVD (chyba wszystko jedno, i tak posłuży raz na rok) - 60zł
Corsair 80Plus Gold 750W - 500zł
monitor LG 25UB55 QHD Ultrapanorama 25"- 870zł
Klawiatura Apple - 200zł
A4-TECH Bloody Gamming V8m - 60zł

 

Razem to 6480zł

 

Nie ukrywam, że dość niewygodnym faktem jest to, że mogę użyć tylko RAMu DDR3, bo ciężko znaleźć pojedyncze kości 16GB (zakładając, że miałbym w przyszłości rozbudować pamięć do 64GB). No chyba, że 32GB miałoby mi w zupełności wystarczyć. Co sądzicie o prędkości RAM? Wszyscy składają zestawy na kościach o taktowaniu co najmniej 1800, a zawsze wydawało mi się, że widoczne i odczuwalne różnice pomiędzy kościami są znikome, więc nie warto dopłacać.

A może wystarczyłaby słabsza karta graficzna? W końcu to OSX, gier tu raczej nie ma, a Windy nie mam zamiaru instalować. GPU jest mi potrzebne tylko do akceleracji w programach Adobe, ewentualnie FCPX. Apropo... Nie wiem, czy będę pracował głównie na Adobe, czy na FCPX, bo tego drugiego nigdy nie miałem okazji przetestować. Ale myślę, że rozsądniej przyjąć pierwszą opcję i w związku z tym mieć grafikę Nvidii.

Co do monitora... Tak, wiem, że do tego typu zastosowań na monitorze się nie oszczędza, ale aktualnie po prostu nie mam wyboru. Ogólnie będę miał zamiar dokupić drugi monitor.

 

Czy widzicie może coś, na czym mógłbym trochę zaoszczędzić? (Na klawiaturze nie bardzo, chyba, że znacie jakąś podobną w odczuwalnie niższej cenie). A może któryś z podanych przeze mnie komponentów jest niekompatybilny z OSX? Proszę o komentarz do zestawu. Z góry dzięki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pro Gamer - musisz delikatnie popchnąć dźwięk. Jak nie chcesz się z tym bujać, albo zewn. karta na USB lub np Z97-C - jedyna znana mi mobo gdzie nie mam zastrzeżeń do popychania audio. 

2. Obudowa - zamiast Zalman Z3 Plus - rozważ Fractal Design R5. Lepiej kupić lepszą obudowę i tańszy schładzacz na CPU niż na odwrót. 

3. Możesz zaoszczędzić na schładzaczu. 

4. Zasilacz, możesz przyciąć koszt biorąc np Be Quiet! Pure Power BQT L8-CM-630W

5. Klawiatura Apple na BT i dongle USB - prosisz się o problemy. Do tego nie działa to połączenie w np UEFI, Cloverze i nie będziesz mógł obsługiwać komputera z poziomu sprzętowego. Aby to rozwiązać, to albo klawiatura na kablu, albo adapter WIFI z BT Apple'a: http://hamac.pl/topic/11114-wifi-abgnac-bt-40-bcm94360cd-pe%C5%82en-komplet-sprawdzony-model/, Mam też trochę tańszą odmianę w standardzie A/B/G/N (bez AC). 

6. Monitor przemilczę... przy Twoim budżecie wolał bym porządny monitor 24" 16:10 np DELL U2412M niż tego jamnika... HGW co to za matryca i jak świeci. Do tego proporcje dość kontrowersyjne w pracy. Z doświadczenia wiem, że 16:10 najlepiej się nadaje - dostajesz solidne 120 piksli w pionie, które robią większą robotę niż w tym jamniku po bokach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to Z97-C zamiast Pro Gamer.

Ta obudowa jest całe 300zł droższa, a wydaje mi się, że wybrany cooler i tak nie jest jakoś drogi. Więc to by zwiększyło koszta zamiast zmniejszać. Naprawdę taka duża różnica, żeby było warto?

Zasilacz 630W wystarczy? Jeżeli tak, to biorę.

Klawiatura na kablu, nie lubię bezprzewodowych ;) Rozumiem, że ta na kablu działa prawidłowo?

Monitor chyba i tak zmienię, bo sam też uważam to za bardzo głupi pomysł, ale fakt, że wolałbym 21:9 niż 16:10. Szczególnie, że będę pracował zdecydowanie więcej z video niż z różnego rodzaju grafiką. Ale rozumiem, że to nie moje koszta, więc pójdę chyba w standardowe 16:9. Nie mam co pytać o dobry monitor w okolicach 1000zł, więc zapytam inaczej: Jaki jest najmniej zły monitor 16:9 w okolicach 1000zł?

EDIT: Ok, to już wiem, że 630W wystarczy. Zaoszczędzone jakieś 130zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa pośrednio wpływa na kulturę pracy z komputerem... taki zalman to rozklekotany "fiat" w którym wszystko będzie huczeć brzęczeń i dzwonić, natomiast FD R5 to przyzwoite dobrze wyciszone Audi. Oba "pojazdy" dowiozą Cię do celu, pytanie z jakim komfortem i z jakim chcesz spędzić następne lata z swoim komputerem. 

 

Zasilacz policz sobie - powidzmy max 150W na płytę + CPU... następne 50W na pozostałe rzeczy, SSD, HDD, wentylki itp itd, dołóż zapotrzebowanie VGA i Ci wyjdzie. W praktyce przy 960 powinien wystarczyć i 350-400W przy pełnym obciążeniu CPU + GPU, natomiast dobrze mieć jakiś zapas.

 

Jeśli klawiatura ma być przewodowa, to dongiel BT w ogóle Ci nie potrzebny... Jak do czegoś potrzebujesz BT - to tylko oryginalne adaptery Apple. 

 

Monitor - wedle uznania - z 16:9 - np U2414... ale ja osobiście i tak wolę 16:10. 16:9 ma mniejszy pionowy wymiar, nie ma miejsca na dock, belkę menu... przy 16:10 i mieści się obraz video 16:9 i górne/dolne dodatki... Osobiście dla mnie 21:9 są strasznie niepraktyczne w pracy, matematyka jest brutalna. Aby uzyskać tę samą wysokość obrazu w 21:9 w porównaniu do 16:10 w 24" musiałbyś mieć 21:9 o przekątnej 32"!! Zresztą pobaw się tym kalkulatorem powierzchni:

http://www.displaywars.com/24-inch-16x10-vs-25-inch-21x9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie zestaw wygląda tak:

CPU: Intel Core i7 4790k - 1500zł
GPU: Nvidia GTX 960 4GB - 1000zł
Motherboard: Asus Z97-C - 600zł
RAM: HyperX Fury DDR3 1886 CL10 2x8GB- 300zł
SSD: Samsung 850 500GB - 700zł
Obudowa: Zalman R1 - 200zł
Cooler CPU: Be Quiet! Dark Rock 3 - 260zł
Napęd CD DVD: obojętnie - 60zł
Zasilacz: Corsair CX600 600W Plus Bronze - 300zł
Monitor: Dell 24" U2414H - 960zł
Klawiatura: Apple - 200zł
Mysz: A4-TECH Bloody V7 - 60zł

 

Razem 6140zł, czyli udało mi się zejść o 340zł. Jeszcze jakieś uwagi?

Ten monitor to aktualnie najlepszy do rzeczy związanych z grafiką za 1000zł, tak?

Co z tym taktowaniem RAM i z wymaganym GPU do celów, które podałem wyżej?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.