Skocz do zawartości

Clover jako szybki boot manager do uruchomienia clovera na HD w OSX


Rekomendowane odpowiedzi

Mam nietypowy BIOS (Lenovo 7052) z płytą IS6XM. Trick polega na tym, że tylko jeden dysk z SATA0 może być bootowalny. Innych nie widać w opcjach boot. Można oczywiście system uruchomić z CD/DVD i USB. Nie chcę ingerować w Windows 10 na dysku SATA0 zmieniając boot loader. Z pendrive klasycznie zainstalowany Clover startuje dość długo doczytując konfigurację, kexty itp. Może da się tak skonfigurować Clever na pendrive żeby po prostu tylko wczytywał clovera zainstalowanego na OSX, a ten szybciej uruchomi system. Capitana mam na dysku SATA1 i jak pisałem nie widać go przy opcjach boot BIOS'u.

Może ktoś ma inne rozwiązanie, to będę wdzięczny

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamienić dyski miejscami i odpalać z SATA0 z OS X i Cloverem, za pomocą Clovera bootować Windowsa.

Myślałem o tym, ale ze specyfikacji wynika, że tylko SATA0 ma prędkość SATA3, drugie złącze i trzecie SATA2, a czwarte to SATA2 + eSATA. Nie chcę stracić prędkości dla Windows. Poza tym Clover (przynajmniej ten na USB nie widzi dysków z Windows (wyłącznie OSX i recovery OSX).

W temacie wczytywanie kextów z Clovera - czy kexty z Clovera na USB są wczytywane tylko dla startu systemu, czy działają też potem w systemie?

---EDIT---

Spróbowałem - przełączyłem. Clover z HD też nie widzi dysków z Windows (najnowsza wersja clovera).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie ogarnij się :) W Cloverzew można wyłączyć pokazywanie systemów, które postawione są w legacy - nie zawsze clover je odpala. Albo włączasz legacy w cloverze i sprawdzasz czy potrafi i on takiego windowsa odpalić albo robisz mały myk w windowsie w CMD (odpalasz jako admin):

bcdboot C:\Windows /s C: /f uefi

Po tym zabiegu Clover pokaże Ci winde do odpalenia i na 100% sobie poradzi, nie to co w przypadku typowego legacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie ogarnij się :) W Cloverzew można wyłączyć pokazywanie systemów, które postawione są w legacy - nie zawsze clover je odpala. Albo włączasz legacy w cloverze i sprawdzasz czy potrafi i on takiego windowsa odpalić albo robisz mały myk w windowsie w CMD (odpalasz jako admin):

bcdboot C:\Windows /s C: /f uefi

Po tym zabiegu Clover pokaże Ci winde do odpalenia i na 100% sobie poradzi, nie to co w przypadku typowego legacy.

Czytałem o tym sposobie, ale strach paraliżuje. :)

Przez aktualizację Win7 do win10 zbałaganił mi się dysk zupełnie. Przed aktualizacją zrobiłem na wszelki wypadek "klona" partycji "pierwszej" na kolejnej. Aktualizacja według paranoi MS zrobiła się na klonie (czyli na czwartej partycji). Początkowo tego nie zauważyłem, bo bootloader nie pokazywał mi tej pierwotnej. Dopiero w czasie walki z OSX zorientowałem się, że mam idiotyczny układ partycji.

Na bieżąco pracuje na WIndows 10 - czyli czwartej partycji pierwszego dysku.

Drugi dysk jest z OSX. Trzeci z plikami.

Teraz nie mam pojęcia jak toto się bootuje i dopiero w zamyśle mam kupno kolejnego dysku i zrobienie porządku (kasa, kasa). :)

W załączeniu zrzut ekranu z układem partycji.

Przy mojej maleńkiej wiedzy mam problem nie do pokonania. :)

Dlatego wdzięczny jestem za wszelkie rady dla matoła. ;)

Obraz partycji:

post-110-0-16846700-1465495364_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za dyski? Talerzowe? Jak tak to przekładaj tego z Cloverem na sata0. Sata 2 ma teoretycznie do 300 MB/s. Nic nie stracisz a tylko sie nakombinujesz.

Trochę się ogarnąłem i tak robiłem, ale... :) Wiedzy mało więc wertuje posty i szukam w sieci. 

Największy problem to te Windowsy zainstalowane jako Legacy.

Drugi, to ten, że Clover nie widzi Win. Próbowałem korzystać z innych postów i ingerować w config.plist , ale wtedy dzieją się różne dziwne rzeczy (np. wyłączanie klawiatury przez Clovera - mam bezprzewodową, radiową na pinglu USB).

Trzeci - OSX, albo clover resetuje mi BIOS do ustawień domyślnych, no i cofa czas o dwie godziny. Już to kilka lat temu przerabiałem, więc czytam na ten temat i jak na razie bez rezultatu. Wątków na ten temat jest wiele, ale mało przydatnych.

 

Przeinstaluję na HD Clovera, bo mam skopiowanego z USB i zobaczę co dalej, bo OSX losowo łapie KP i próbuję to zdiagnozować. Zapewne jedną z przyczyn kłopotów jest NullCPUPower... ale bez niego nie startuje system.

Nie będę nadwerężał Waszej cierpliwości naiwnymi pytaniami... :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na resetowanie biosu jest poprawka w Configu nazywa się AppleRTC możesz spróbować ustawić na true, ale ja z tego nigdy nie korzystałem więc odpowiedzialności nie biorę ^^.

 

Co do klawiatury, nie wiem czy mówimy o Bluetooth, ale ja mam moduł BT z iMaca i czasami też nie działa w UEFI. Zauważyłem, że działa zawsze jak uruchomię ponownie komputer z OSXa.

 

Kernel Panic możliwe, że przez NullCPUPM, wydaje mi się, że i5-2400 powinien zaskoczyć ze stanami generowanymi z Clovera, ale jeśli nie to ja bym jeszcze spróbował wygenerować SSDT i wyłączyć generowanie stanów C i P.

 

Jeśli chodzi o Windowsa to sprawdź w Configu czy masz włączone wyszukiwanie systemów w trybie Legacy. Wygląda to mniej więcej tak:

		<key>Scan</key>
		<dict>
			<key>Entries</key>
			<true/>
			<key>Legacy</key>
			<true/>
			<key>Tool</key>
			<true/>
		</dict>

Sprawdź czy Legacy masz na true. U mnie Windowsa 10 w Legacy Clover odpalał bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BrT - Dziekuję za rady... :)
AsusAICPUPM mam na true, podobnie AppleRTC.

<key>Scan</key>
        <dict>
            <key>Entries</key>
            <true/>
            <key>Legacy</key>
            <true/>
            <key>Tool</key>
            <true/>
        </dict>

Tutaj miałem <key>#Scan</key> i Tool na false. Poprawiłem i zobaczę.

"wygenerować SSDT" - to ponad moją wiedzę.

Na razie postanowiłem zacząć wszystko od początku, bo już mam niezły bajzel i nie mam pojęcia co gdzie robiłem.

Nauka kosztuje i całe szczęście są ludzie chętni do pomocy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

---EDIT---

Wszystko działa, włącznie ze slip, reboot itd...

Ale...

Mam na jednym dysku WIndows 10, a na drugim OSX. Clover widzi dysk z Windows, ale próba uruchomienia kończy się komunikatem "brak bootmgr". Windows zainstalowany jest w trybie legacy i clovera tez uruchamiam w legacy. Gdzieś przeczytałem o niewłaściwym pliku boot w Clover dla takiego przypadku. Niestety nie moge znaleźć tej informacji...

Może ktoś coś podpowie.

No i jeszcze proszę o podpowiedź w temacie "Dodatkowo" napisanym na końcu starej treści.

-------------------

 

SSDT robi skrypt. A nazywa się on ssdtPRGen.

Zrobiłem, SSDT.aml. :)
Przekopiowałem zgodnie z instrukcją do /EFI/EFI/CLOVER/ACPI/patched - ale czy działa, nie mam pojęcia. :)
Robiłem wg.

http://www.tonymacx86.com/threads/quick-guide-to-generate-a-ssdt-for-cpu-power-management.177456/

Wygenerowałem na dysku nowego Clovera, przeniosłem kexty z pendrive i niby działa (sleep, restart, shutdown). Dźwięk zadziałał z voodo.

W Clover config.plist (z katalogu głopwnego CLOVER) mam z jego instalacji (więc bajzel jest spory). Jednak poprawki, które podałeś dal uwidocznienia dysków Windows nie działają. Startuję w trybie Legacy i Clover ich nie widzi. 
Jednak widzi dysk z systemem Win, ale w trybie Legacy (tak mam instalowany), przy próbie startu Win, wychodzi "brak Boot managera".

W /EFI/EFI/ClLOVER/ACPI jest pusty katalog WINDOWS. Czy tam nie powinny być jakieś wpisy?

Jeszcze jedno - po ostatnich poprawkach nie resetuje mi BIOS "na zero", ale cofa czas o 2 godziny. W Windows 7 robiło się korektę w rejestrze, ale czy w WIn 10 to czegoś nie pokaszani?

Dodatkowo: przy starcie Clovera jest informacja "Set OS version if not 10.10.10" - ponieważ sądzę, że zgodnie z ty zapisem Clover czyta kexty z odpowiedniego podkatalogu, za każdym razem koryguje na 10.11. Skąd Clover bierze tą informację? Chciałbym nie wpisywać przy każdym starcie.
P.s.
Gdyby ktoś miał cierpliwość... W załączeniu plik config.plist. :)
config.plist.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.