Skocz do zawartości

Pomoc w instalacji i konfiguracji El Capitan'a na Lenovo T420


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałbym mieć pewność że wszystko robię dobrze. Przeczytałem sporo poradników, tematów i wydawało się wszystko jasne, ale nie mam pewności. Mam Thinkpada T420 z i5-2540M. Wiem, że Thinkpady cieszą się dużym wsparciem. Znalazłem temat na insanelymac, konkretnie ten:http://www.insanelymac.com/forum/topic/285678-lenovo-thinkpad-t420-with-uefi-only/page-1Opiszę teraz, co dotychczas zrobiłem i jakie mam wątpliwości.
1. Instalacja BIOS'a z whitelistą na kartę sieciową (jeszcze nie zmieniłem)
2. Odpalenie El Capitana na VMWare, pobranie El Capitana z Appstore.
3. Wgranie instalki na pendrive uprzednio sformatowanego na OS X extented

4. Wgranie najnowszego Clover'a z oficjalnej strony, zaznaczając opcje jak na screenie: http://www.insanelymac.com/forum/uploads/monthly_05_2013/post-112035-0-29947700-1368404003.png

5. Skopiowanie gotowej paczki na Clovera do do folderu głównego pendrive'a i zmienienie nazwy pliku config.1600x900.plist. Konkretnie tego, załączonego pliku (po rozpakowaniu): http://www.insanelymac.com/forum/topic/285678-lenovo-thinkpad-t420-with-uefi-only/page-25?do=findComment&comment=1952283 Nie wykonywałem żadnych poleceń w terminalu.

6. Konfiguracja BIOS'a.

 

Tyle na razie zrobiłem. Nie mam pewności, czy należało te pliki z tego .zipa wrzucić bezpośrednio do folderu na pendrive. Wiem, że ten laptop, albo pokrewne są na tym forum popularne, dlatego pytam. Proszę o pomoc i z góry dziękuję. W tytule napisałem o konfiguracji, ponieważ zapewne z nią będą kłopoty, wątek nazwałem przyszłościowo :D

Tak wygląda mój pendrive.

post-8051-0-97691900-1474125786_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Powiem tak - generalnie zrobiłeś dobrze, natomiast mi niekoniecznie podoba się do użytku na pendrivie instalacyjnym część zawartości z tej paczki (np. gotowe DSDT - w tym przypadku problemów raczej nie będzie, ale mimo wszystko powinno się używać tylko przygotowanego samemu), także Clovera konfigurowałem sam.

Z rzeczy, które jeszcze bym koniecznie zmienił - wyrzuć z katalogu EFI/Clover/drivers64UEFI plik VBoxHfs-64.efi i zamiast niego umieść HFSPlus.efi (do znalezienia na pewno w sieci, a pewnie i na forum, możliwe że jest gdzieś przy UniBootX) - to oryginalny sterownik do odczytu HFS od Apple i sprawdza się lepiej, niż wyciągnięty z VirtualBoxa.

 

Kurcze, czas wreszcie napisać poradnik dla T420... Ten z insanelymac nie jest zły, sam się na nim wzorowałem instalując u siebie, ale zauważyłem, że kilka rzeczy (zwłaszcza w DSDT) można zrobić lepiej.

W każdym razie, pisz gdybyś miał jakieś problemy/pytania, postaram się pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że ten pendrive kompletnie mi nie wyszedł. Co prawda był dobrze sformatowany, ale nadal na MBR. Teraz jest już poprawnie, dograłem ten plik przy okazji. Rano zabiorę się za instalację, dzisiaj zeszło dużo czasu z doczytywaniem, czy aby na pewno dobrze. Dziękuję bardzo, a na pewno poradnik by się przydał, miałby pewnie nie tylko zastosowanie przy tym konkretnie modelu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, instalację mam zrobioną. Nie wiem czy działa wszystko, czy nie, sprawdzę jutro. Jednak mam pewien kłopot.
 

Wyświetlił sie taki błąd:
 

 ~/Downloads/T420/EFI/CLOVER/kexts/_kext-install.command

Last login: Sun Sep 18 16:04:17 on ttys000

MacBook-Pro-Wijatka:~ wijatka$ ~/Downloads/T420/EFI/CLOVER/kexts/_kext-install.command

The target volume is: /
If target volume is not /, then start this script with the volume name as the script argument

Usage: /Users/wijatka/Downloads/T420/EFI/CLOVER/kexts/_kext-install.command "/Volume/Macintosh HD"

The target OS is: 10.11 (10.11.6)

Installing kexts in /Library/Extensions

------------------------------------

Looking for obsolete kext AppleIntelE1000e.kext

------------------------------------

Looking for obsolete kext ACPIBacklight.kext

------------------------------------

Looking for obsolete kext BroadcomBluetooth_T420.kext

------------------------------------

/Users/wijatka/Downloads/T420/EFI/CLOVER/kexts/_kext-install.command: line 86: cd: /Library/Extensions/AppleHDA_20672.kext/Contents/MacOS: No such file or directory




------------------------------------

Sleeping for 20 seconds before rebuild of kext cache - wait … 
… done!

I to samo potem się dzieje z kextami do Ethernet'a. Uruchomiła się na pewno poprawnie klawiatura, jestem zadowolony, Ethernet sprawdzę jutro.
Teraz mam pytanie. Jaką kartę sieciową kupić taką żeby pasowała do T420 i obsługiwała oczywiście iMessage/FaceTime. Fajnie jakby miała bluetooth, chyba że w T420 są od tego oddzielne karty, ale jeśli jest duża różnica w cenie to niekoniecznie. Co możecie polecić?

I następne.Skończyłem część 2 poradnika z insanelymac. Co powinienem teraz zrobić, aby dokończyć konfigurację? Jakieś kexty jeszcze, coś innego? Jestem zielony, wydawało mi się że przeczytałem sporo, ale widzę, że nadal nie mam na ten temat zbytnio pojęcia. Jakoś sprawdzać instalację?

Dziękuję za dotychczasową pomoc i pozdrawiam.

EDIT. Zauważyłem, żeby przyciski na klawiaturze działały jak na Windowsie to za Control musi być ustawiony w opcjach Command, za Option - Control, za Command - Option. Czy to normalne, czy ja coś źle wgrałem?

 

EDIT2: Ethernet nie działa, zaraz zacznę szukać rozwiązania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa, czyli kexty. Powiem tak - nigdy takie automaty mi się nie podobały. Tym bardziej, że ze wszystkich potrzebnych na tym laptopie kextów, tylko AppleHDA musi iść do katalogu systemowego, cała reszta może być w Cloverze (chyba, że jakieś nowe wynalazki jak USB_Injector i inne dziwactwa, których u siebie nie mam stamtąd nie zadziałają - ale to jeszcze zbadam o co z nimi chodzi). Zrób tak - sprawdź, czy kexty zostały przez skrypt zainstalowane w /Library/Extensions, czy /System/Library/Extensions (raczej w tej pierwszej ścieżce) - i je stamtąd wyrzuć.

Wszystko oprócz AppleHDA zostaw w katalogu Clovera i przy okazji podmień ACPIBacklight.kext na IntelBackilight.kext (do znalezienia w sieci) - ten drugi jest nowszy i wymaga prostszej poprawki do DSDT niż ACPIBacklight. AppleHDA póki co przenieś gdzieś z katalogu Clovera (np. na pulpit) i zostaw, zajmiemy się nim, jak zrobisz porządek z resztą.

 

Klawisze - tu masz opis co zrobić: http://hamac.pl/topic/563-klawiatura-zamiana-miejscami-klawiszy-ctrl-win-alt/

 

Karta sieciowa - w T420 BT i WiFi są oddzielne. Potrzebujesz jakiejkolwiek pasującej i wspieranej pod OS X karty, ja mogę polecić Dell Wireless 1510 na układzie Broadcom BCM4322. Sam używam i działa pięknie "od strzału", bez kombinowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka laptopów w domu i okazało się, że na jednym jest Broadcom BCM943225HM, z tego co wiem, po doinstalowaniu 2 kextów działa i jego teraz próbuję uruchomić, ale okazało się że pod WIN 10 BIOS nie instaluje się i teraz bawię się w LiveCD windowsów, żeby dograć odpowiedni. Jestem bardzo wdzięczny za te odpowiedzi, jak ogarnę BIOS i zainstaluję kartę to będę zdawał relacje jak idzie :)

 

EDIT: Matko, wszystko powoduje tutaj problemy, nawet BIOSu nie mogę oryginalnego wgrać. Otrzymuję komendę "cannot launch UEFI emulator" zarówno na win 7 Portable Edition x32 jak i na Mini Windows XP x32 przy wgrywaniu oryginalnego, a przy modyfikowanego całość wiersza poleceń otwiera się i zamyka się po ok. 10 sekundach, oczywiście BIOS nieruszony. Może ktoś miał też taki problem, dlatego o nim wspominam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, BIOS działa wszystko spoko. Sprawdziłem. kexty są zarówno w Library/Extensions jak i System/Library/Extensions. Mam je stamtąd wyrzucić do EFI/Clover/kexts/10.11 ? Czy usunąć całkowicie? Jest ich tam cała masa, masakra, teraz jak to widzę, to nawet mi - laikowi nie podoba się mnogość pilów różniących się czasem jedną literą. Teraz żałuję, że nie robiłem tego na czysto, ale może da się z tego zrobić ładnie zbudowany system?

 

Tak wyglądają odpowiednio /L/E i /S/L/E: http://pokazywarka.pl/yushokuosx/

A w katalogu EFI/Clover/kexts oprócz 2 poleceń i folderu Others z kextami nie było nic, nawet folderu 10.11. Generalnie laptop działa, nie wiem jeszcze co jest nie tak. Z tego co zauważyłem to bardzo zżera baterię, pytałem na forum i chodzi o DSDT i SSDT, ale z tym kazałeś zaczekać ;) AppleHDA wgrałem zmodyfikowane z wątku na insanelymac, żeby móc jako tako z laptopa korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli z tego co widzę, te skrypty nic tam nawet nie zainstalowały, chociaż do tego niby służą :-). Te wszystkie kexty, które tam masz, to są systemowe - powinny być i ich nie ruszaj.

I widzę też, że w paczce jest już IntelBacklight.kext, więc przepraszam za zamieszanie z sugerowaniem jego poszukania w sieci. Mój błąd, patrzyłem tylko na wynik działania skryptów, wygląda na to, że niezbyt aktualnych.

Upewnię się jeszcze co do AppleHDA - zainstalowałeś to z paczki do T420 i już działa?

 

Teraz dwie sprawy. LAN - do jego uruchamiania służy AppleIntelMausiEthernet.kext, który pewnie masz w Cloverze w Others. Jeżeli karta nie działa, pokaż zrzut ekranu z Informacje o systemie > Sprzęt > Karty Ethernet (menu jabłko > Ten Mac > Raport systemowy).

PM, zarządzanie energią, itp. - z tego co pamiętam, na T420 PM działa nawet bez DSDT (chociaż i tak trzeba będzie je przygotować, bez niego nie działa np. sleep czy regulacja jasności podświetlenia), natomiast na pewno nie jest potrzebne SSDT, wystarczy generowanie stanów P i C w Cloverze, włączone domyślnie w config.plist z paczki.

Najprościej będzie to chyba sprawdzić za pomocą programu HWMonitor: http://www.hwsensors.com/releases

Z tego co pamiętam, FakeSMC.kext masz od razu z odpowiednimi wtyczkami, więc po uruchomieniu program powinien wyświetlić temperaturę i częstotliwość pracy procesora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AppleHDA wgrałem do S/L/E razem z AppleHDA_20672, tak jak polecali i chyba działa :D Sprawdzałem słuchawki, głośnik, regulację głośności, działanie w przeglądarce, Tidala, i jak na razie bez żadnych zgrzytów.
 

Kexty z EFI/Clover/kexts/Other wgrałem do EFI/Clover/kexts/10.11 tak, jak to wygląda w poradnikach innych :D

Ethernet faktycznie nie działa. W EFI/Clover/kexts/10.11 nie mam AppleIntelMausiEthernet.kext, tylko IntelMausiEthernet.kext. 

Zarządzanie energią jest bardzo słabe, bateria wytrzymuje góra 30-35 minut, teraz ją wypiąłem, żeby na darmo cykli nie robić. Pod windowsem dochodziła czasem do 3h, 2h na pewno działała, nigdy specjalnie tego nie liczyłem.

http://pokazywarka.pl/ethernethwmonitor/- tutaj screeny z HWMonitora i Raportu systemowego.

Pytanie które mnie najbardziej nurtuje. Da się z tej konfiguracji zrobić taką poprawną, czy łatwiej zbudować ten system od nowa? Czy config.plist jest też do przebudowania, czy on jest okej?
Bardzo się cieszę że mi pomagasz i jestem za to wdzięczny. Z tego co widzę nasze T420 mają taki sam hardware, oprócz karty sieciowej, więc ufam w 100%.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za lekkie opóźnienie, działamy dalej.

 

AppleHDA wgrałem do S/L/E razem z AppleHDA_20672, tak jak polecali i chyba działa :D Sprawdzałem słuchawki, głośnik, regulację głośności, działanie w przeglądarce, Tidala, i jak na razie bez żadnych zgrzytów.

AppleHDA do /S/L/E nie powinno się wgrywać tylko używać systemowego, AppleHDA_20672.kext jest tak specjalnie stworzony, żeby sobie z oryginalnym radził. Chyba, że chodziło Ci stworzenie dowiązania symbolicznego (komenda ln -s) do AppleHDA, wtedy wszystko się zgadza.

 

Ethernet faktycznie nie działa. W EFI/Clover/kexts/10.11 nie mam AppleIntelMausiEthernet.kext, tylko IntelMausiEthernet.kext.

OK, chodziło mi o IntelMausiEthernet.kext, poprzedni nazywał się AppleIntelE1000e.kext - stąd moja pomyłka. W Profilu systemu widzę, że karta jest wykrywana, czyli kext działa. Sprawdź w Preferencjach systemowych > Sieć, czy masz skonfigurowany interfejs Ethernet i jeżeli nie, dodaj go.

 

Zarządzanie energią jest bardzo słabe, bateria wytrzymuje góra 30-35 minut, teraz ją wypiąłem, żeby na darmo cykli nie robić. Pod windowsem dochodziła czasem do 3h, 2h na pewno działała, nigdy specjalnie tego nie liczyłem.

Zarządzanie energią tak jak podejrzewałem, masz. Problem może być inny, masz już zrobione rozpoznawanie baterii (ikona w zasobniku, procent naładowania, itp.)?

Bateria rzeczywiście powinna wytrzymywać dłużej, mi pod OS X jakieś 2,5 - 3 godziny pociągnie, podobnie jak pod Windowsem.

 

Pytanie które mnie najbardziej nurtuje. Da się z tej konfiguracji zrobić taką poprawną, czy łatwiej zbudować ten system od nowa?

Z tego co widzę, system masz zainstalowany prawidłowo, śmietnika w plikach systemowych nie masz, nie używałeś żadnych narzędzi w rodzaju niesławnego UniBeasta. Więc jest dobrze i powinno dać się skonfigurować do końca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak AppleHDA leżało spokojnie w /S/L/E, dorzuciłem AppleHDA_20672 przez Kext Utility.
2. Może problem z moim routerem, w każdym razie po podłączeniu kabla ikona Ethernet zaświeca się na zielono, ale przy ikonce Ustawień sieciowych cały czas pali się żółta. Nie chce nawiązać połączenia.

3. Nagrałem film jak to wygląda. Baterię wykrywa, działa na niej, ale jest to żenująco niski czas. Nagrałem jak to wygląda, tutaj filmik: 


4. To super. Mam problem jeszcze z podłączaniem do AppleTV, ale to nie jest koniecznie i pewnie spowodowane nie do końca kompatybilną kartą sieciową?

 

W sumie da się z tego laptopa korzystać, ale jedynie na zasilaczu. Fajnie by było gdyby dało się to naprawić. Z innych problemów, to nie chce powiązać się bluetoothem z iPhonem, ale nie wiem, czy to powinno działać, to też taka poboczna funkcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Może problem z moim routerem, w każdym razie po podłączeniu kabla ikona Ethernet zaświeca się na zielono, ale przy ikonce Ustawień sieciowych cały czas pali się żółta. Nie chce nawiązać połączenia.

Pokaż zrzut ekranu z ustawieniami sieci (Preferencje systemowe > Sieć).

 

Z baterią ciężko mi coś konkretnego powiedzieć, wygląda trochę jakby system nie odczytywał prawidłowej liczby cykli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem o co chodzi z baterią, okazuje się że w paczce z 16 sierpnia z insanelymac jest uszkodzone dsdt i wszyscy instalujący z tego .zip'a mają taki problem. Czy mógłbyś mi MKjanek32 podesłać cały swój katalog /EFI ? W końcu modele te same. Albo jakos rozwiązać sprawę dsdt :D

Jak tylko wejdę na komputer podeślę zrzut ekranu i edytuję post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem o co chodzi z baterią, okazuje się że w paczce z 16 sierpnia z insanelymac jest uszkodzone dsdt i wszyscy instalujący z tego .zip'a mają taki problem.

OK, to by wyjaśniało problem. DSDT najlepiej i tak przygotować samemu, raczej nie jest to trudne, chociaż trochę kombinowania zawsze jest z rozpoznawaniem stanu baterii. Ale jeżeli nie czujesz się na siłach, mogę Ci zrobić DSDT (przypomnę sobie przy okazji co trzeba zrobić, pod kątem poradnika) jak podeślesz czyste, wyciągnięte Cloverem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem tematy o DSDT. Wyciągam je klikając F4 w cloverze najprościej, albo patcherami. Niestety u mnie w folderze nic się nie pojawia, to pewnie przez to, że już jakieś dsdt tam jest. Mam usunąć wszystkie pliki dsdt z EFI/Clover/ACPI i /EFI/Clover/ACPI/patched i potem kliknąć F4 po restarcie? Boję się żeby nie schrzanić. Czy "czyste" DSDT to może to bezpośrednio po świeżej instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zrobiłem świeżą instalację. Wrzucam swój cąły folder origin, żeby nie było że coś oprócz dsdt.aml będzie jeszcze potrzebne.
Przeczytałem ten poradnik, ale nie jestem w stanie sobie chyba jeszcze poradzić. Będę miał jeszcze potem prośbę o pomoc z AppleHDA.kext, ponieważ ten gotowiec z insanelymac nie sprawdzał się dobrze. Dźwięk działał, ale było sporo irytujących błędów. Poczytam o tym i dam znać, to się robi jak dobrze widzę AppleHDA Patcherem, a nasz CX20672 to to samo co CX20590, zobaczymy.

Dziękuję Ci bardzo za tą całą pomoc ;)

 

EDIT: Próbowałem z AppleALC, bo wspiera CX20590, ale nie działa. Próbowałem także z AppleHDA_20672.kext, którego wcześniej miałem, ale także nie działa. Sprawdzałem wszystkie możliwe layouty, w cloverze fixHDA oczywiście zaznaczone, AppleHDA nieruszane, z patchami w cloverze od audio, jak i bez. Apple HDA Patcher także nic nie wskórał, przywróciłem wszystko do momentu w jakim zostało zainstaloane. Podejrzewam, że zależy od DSDT. 

origin.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, w wolnej chwili się tym DSDT zajmę. Postaram się w czasie weekendu, jak nie dam rady, to najpóźniej pod koniec przyszłego tygodnia.

Co do karty dźwiękowej - ja używam właśnie AppleHDA_20672.kext z poradnika na insanelymac, automatyczne patchery z reguły dobrze się nie sprawdzają. Żeby ten kext działał, muszą być spełnione warunki:

-jest zainstalowany w /S/L/E, nie w Cloverze

-oryginalny AppleHDA.kext w /S/L/E

-stworzone dowiązanie symboliczne do oryginalnego AppleHDA wewnątrz AppleHDA_20672.kext

-binpatch AppleHDA w Cloverze

-injekcja layout ID (nie pamiętam w tej chwili jakiego) w DSDT albo w Cloverze

Z jedną rzeczą jest rzeczywiście problem, na głośnikach suwak na pasku nie reaguje na zmianę głośności klawiszami, też może kiedyś uda mi się to naprawić (coś tam jeszcze pamiętam, pod T61 sam składałem AppleHDA). Poza tym wszystko działa, łącznie z automatycznym rozpoznawaniem podłączenia kabla do nagrywania/mikrofonu (wejście i wyjście jest na jednym, 4-pinowym jacku, do nagrywania trzeba adapter).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MKjanek32. Nowe DSDT wgrane. Dziękuję za pomoc. Problem cały czas ten sam - bateria. Aplikacja Battery Health pokazuje poniżej 1000mAh oraz prawie 800 cykli ładowania - masakra. Mógłbyś mi tylko powiedzieć, jaki masz pobór mocy przy normalnym używaniu komputera? Mi pokazuje ok. 13,5 Watt. I jeszcze jedno pytanie, czy zbierasz jakieś donate'y? Bardzo mi pomogłeś, za co ogromnie dziękuję. Zamawiam teraz nową baterię, widocznie czas trzymania na Windowsie wcale nie był lepszy od aktualnego, pamiętałem jedynie jak z pół roku temu mierzyłem i było to ok. 3h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobór mocy raczej się zgadza, u mnie pokazuje podobnie. Z kolei bateria przy 800 cyklach rzeczywiście już ma prawo tak się zachowywać, natomiast zamiast wymiany można jeszcze regenerować (co polega na wymianie ogniw i resecie licznika cykli). Ja w ten sposób zrobiłem z moją oryginalną baterią, też dosyć mocno była zużyta, chociaż cykli chyba miała trochę mniej. Próbowałem w międzyczasie użyć zamiennika, ale ten wytrzymał tylko rok. I co ciekawe, skończyły się ogniwa, ale według elektroniki bateria była jeszcze zupełnie w porządku - efekt był taki, że laptop potrafił mi się wyłączyć przy stanie teoretycznie 90%, po podłączeniu zasilacza i uruchomieniu pokazywał już 0.

W Twoim przypadku dziwi mnie trochę aż taki skok w ciągu pół roku, moja bateria 9 miesięcy po regeneracji trzyma prawie tyle samo, ile na początku (mniej więcej te 3 godziny będą), ale może przy bardziej intensywnym używaniu baterii tak się dzieje.

 

Co do DSDT - rozumiem, że zainstalowałeś jakąś poprawioną wersję? Ja jeszcze się tym Twoim nie miałem kiedy zająć, ale teraz już powinienem w razie czego dać radę.

 

I jeszcze jedno pytanie, czy zbierasz jakieś donate'y?

Nie, no forum jednak nie jest od tego. Dodatkowo w przypadku T420 i tak musiałem to wszystko sam rozpracować jako jego użytkownik, opisanie tego teraz nie jest już trudne (a pamiętam, jak siedziałem ponad tydzień nad DSDT zanim skojarzyłem, jak parę rzeczy trzeba zrobić :-D ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, DSDT ktoś sprawdził, okazało się, że jest praktycznie identyczne z tym, które ktoś inny zrobił samemu, sprawdziłem baterię i wyszło szydło z worka. Teraz kupiłem zamiennik 6600mah, trzyma +- 5h. Bateria mogła tak polecieć, z komputera korzystałem w tym okresie bardzo dużo, czasem 10h dziennie nie odłączałem po pewnym czasie od zasialania, po prostu nie dbałem, przy okazji raz solidnie upadł, mimo ze zazwyczaj pedantycznie dbam o rzeczy, ze bateria nie dała się wyjąć, to tez mogło miec znaczenie. Czuje ze jak bede miał znowu sporo wolnego czasu to DSDT i tak spróbuje samemu zrobić, głupio byłoby tego nie umieć ;) Bardzo dziękuję za pomoc i wprowadzenie w świat hamac'ów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

OK. Ja przez ostatnie dni jednak nie bardzo miałem czas, ale skoro działa, to dobrze. DSDT rzeczywiście najlepiej samemu, natomiast gdybyś miał jakieś wątpliwości, to pytaj - dla T420 znam w miarę dobrze, w razie czego spróbuję pomóc (i tak zamierzam cały czas to wszystko opisać w poradniku, ale nie wiem jeszcze, kiedy dam radę). Z rzeczy, którą od razu mogę wymienić - patch metody OSI (rozpoznawanie systemu operacyjnego) da się zrobić prościej, niż w DSDT z insanelymac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.