Skocz do zawartości

macOS i procesory ARM


music
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jedne z pierwszych widocznych śladów obsługi ARM w macOS. Najwyraźniej Apple coś testuje, a co z tego wyniknie czas pokaże. W przyszłości Apple wstawiając swoje procesory do Maców mógłby chyba skutecznie zablokować powstanie nowych hackintoshy. Działały by tylko stare, które potem przez kilka lat zestarzały by się tak bardzo, że aby używać nowe aplikacje i systemy macOS trzeba by kupić od Apple ich komputery. Problem by się pojawił po kilku latach po wprowadzeniu ARMów do Maców, więc jeszcze stosunkowo długo możemy spać spokojnie :)

 

Zapraszam do dyskusji, bo temat ciekawy.

 

http://onetech.pl/apple-wreszcie-dodalo-wsparcie-dla-ukladow-arm-w-jadrze-systemowym-macos-sierra/

 

http://www.iclarified.com/57138/apple-adds-arm-support-to-macos-sierra-kernel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że całkiem sporo osób kupuje macbooki dlatego, że obok macOS umożliwiają instalację windowsa, i trzymają sobie gdzieś tego windowsa na oddzielnej partycji, na wypadek gdyby potrzebowali programu który nie istnieje w makowej wersji, a bez takiej możliwości byłaby to dla nich tylko droga zabawka

 

Czy na takim macu z procesorem arm dałoby się zrobić odpalanie windowsowych programów np. jakimś parallelsem , żeby działało równie sprawnie jak na x86?  

 

Rezygnując z x86 Apple straciłoby niemało klientów.

 

Dlatego jeżeli nawet, to będzie to obok x86 a nie zamiast - może np następca 12-calowego macbooka będzie na arm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli apple zrezygnuje z x86 to po pierwsze nie od razu po drugie jest coś takiego jak Windows RT więc obok powinno dać się postawić.

Pal licho osoby prywatne bo Apple wymusi na nich zmiany, gorzej korporacje gdzie kompy pracują w domenie. Prezesi chcąc mieć jabłuszko mają zainstalowanego obok w Parallels Windowsa aby móc korzystać z wszystkich korporacyjnych aplikacji etc.

 

Wg mnie przejście na ARM jest możliwe ale za kilka grubych lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem niepotrzebna panika... Przecież macOS to system bazujący na jądrze monolitycznym, zaś to co widzimy to interfejs Aqua na Macach lub Aqua Touch - na iPhonie/iPadzie. Ten sam kernel pracuje pod maską obu tych systemów, stąd też poprawki dla iPhona trafiają do Maków. Nie ma co się emocjonować, póki co nie powstał żaden pełnoprawny system operacyjny dla procesorów ARM i jeszcze kilka lat tak zostanie ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

I mamy ciąg dalszy plotek o ARM. Są informacje o procesorze ARM, który ma pracować obok Intelowego CPU w kolejnych MacBookach. Wygląda na to, że Apple podąża w kierunku ARM. Mnie interesuje najbardziej jaki to wpływ będzie miało na hackintosha, czy w ogóle w przyszłości będą działać. Narazie obecne generacje hackintosh będą pracować nadal. Przyszłość hackintosha jest nie znana, ale Apple swą inowacją sprzętową może je zabić. W czerwcu są konferencje dla programistów WWDC gdzie jak co roku będzie zaprezentowana kolejna 1 wersja beta systemu macOS X 10.13. Poniżej zapraszam do dyskusji i do zgłębiania tematu o ARM:

 

http://thinkapple.pl/2017/02/02/nowy-macbook-pro-2017-procesor-arm/

 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-02-01/apple-developing-new-mac-chip-in-test-of-intel-independence

 

Polecam bardzo posłuchać ciekawą, techniczną i dlugą dyskusję o ARM w tym odcinku podcastu Macgadka http://myapple.pl/posts/13196-macgadka-129-aby-aktywowac-office-nacisnij-1

Dyskusja zaczyna się od godziny 01:14 Czy Apple zamieni Intela na ARM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ARM w porównaniu do intela będzie tańsze, będzie działać dłużej na akumulatorze zapewniając conajmniej tę samą wydajność - to apple zmieni architekturę. Zrobił to już dwa razy, czemu i nie trzeci. 

 

Szkopuł w tym, że na to w ogóle się nie zanosi. Procesory ARM nie nadają się i raczej nigdy nie będą się nadawać do wysokowydajnych komputerów stacjonarnych i przenośnych. Nie ta architektura, nie to zastosowanie. ARM zostały zaprojektowane w kierunku optymalizacji energetycznej aby zapewnić jak najdłuższą pracę na akumulatorze. One po prostu mają być oszczędne a nie wydajne. 

 

Tu nic nowego nie odkrywamy. ARMw macbookach ma wspomagać funkcje które do tej pory były realizowane przez główny CPU w trybie powernap, czyli np pobieranie poczty, time machine. Apple może sobie na taką modyfikację, ponieważ cały kod systemu jest pod jego kontrolą i nic nie stoi na przeszkodzie aby pewne komponenty systemu jak np wspomniany mail czy time machine skompilować wraz z kodem dla ARM i używać CPU ARM zamiast x86 podczas power nap. Po porostu ARM wydajnościowo wystarczy do obsłużenia tych funkcji a przy okazji pobierze o wiele mniej energii, przez co notebook może dłużej działać w uśpieniu na jednym naładowaniu. 

 

Ot cała ciekawostka. 

 

Z tymi rewelacjami w przypadku touch bara też bym nie leciał za daleko, po prostu jest on dość rozbudowany, ma własny wyświetlacz itp itd, jego obsługę od strony elektronicznej trzeba było jakoś zapewnić. Apple zamiast produkować specjalizowany układ, postanowiło użyć już istniejącego chipa. Mogli użyć przecież AVR, PIC czy inny jednoukładowy kontroler, wybrali jaki widać ARM pewnie dla tego, że mają tę architekturę opanowaną. 

 

PS Prędzej spodziewam się zobaczyć  w macach jako główny CPU układ od AMD niż od ARM.

PSS Jeśli intel/amd ogarnie np w swoich CPU np dodatkowy układ do pracy w trybie power nap - to taki ARM jak szybko się pojawił, tak szybko może zniknąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam nadzieję, że ta informacja wreszcie utnie dywagacje na temat ARM jako głównych procesorów w macach:

 

https://www.macrumors.com/2017/04/05/apple-no-plans-for-touchscreen-or-arm-based-macs/

 

Apple stanowczo mówi NIE ARM jako główny CPU, ale może instalować go jako wspierająca jednostka procesor intelowski. 

 

The company has no plans for touchscreen Macs, or for machines powered solely by the kind of ARM processors used in the iPhone and iPad. However, executives left open the possibility ARM chips could play a broader role as companion processors, something that showed up first with the T1 processor that powers the Touch Bar in the new MacBook Pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.