Skocz do zawartości

Partycja EFI [Mapa partycji zawiera błędy...]


bogdanh
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Narzędzie dyskowe przy sprawdzeniu dysku powiadamia o błędach mapy partycji EFI.

Czytałem wątki o występowaniu podobnych błędów i o konkluzji o bugach w narzędziach dyskowych...

U mnie dodatkowo jest problem z montowaniem partycji EFI za pomocą Clover Configurator (montuje ale "Open Partition" pozostaje nieaktywne), a programik "EFI Mounter" po zamontowaniu partycji powiadamia o błędzie. Partycja po zamontowaniu daje się edytować, jednak dla przykładu, gdy przy zmianie wersji Clovera zmieniam nazwę katalogu EFI na EFI_ i potem kasuję tą kopię, to kosz nie chce się opróżnić.

Clover robi psikusy i np. wczytuje mi themes, które nie jest zadeklarowane w config.plist...

Czy jest sposób na naprawę EFI bez nowego partycjonowanie i instalowania systemu?

P.s.
Clover r3835

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś takie same błędy na dysku, że albo nie mogłem usunąć pliku, albo jak usunąłem, to nie mogłem opróżnić kosza itp., a kiedy mi się udało go usunąć na siłę, to już system nie wstał. Winą tego jest uszkodzony system plików. Polecam Disk Warrior, mi on naprawił to wszystko. Jednak, jeśli on nie pomoże, to nie widzę innego wyjścia, niż partycjonowanie od nowa :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś takie same błędy na dysku, że albo nie mogłem usunąć pliku, albo jak usunąłem, to nie mogłem opróżnić kosza itp., a kiedy mi się udało go usunąć na siłę, to już system nie wstał. Winą tego jest uszkodzony system plików. Polecam Disk Warrior, mi on naprawił to wszystko. Jednak, jeśli on nie pomoże, to nie widzę innego wyjścia, niż partycjonowanie od nowa :/

Choroba - niedobrze, to nowy dysk, a instalacja ma góra 4 miesiące. Co myślicie o poprawienie z recovery? Jakoś nie mam zaufania do Disk Warior.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem niepotrzebnie. Używam tego programu do naprawy RAID0 - mam dwie macierze RAID używane wymiennie, które mają taką samą nazwę. Raz na jakiś czas zdarza się ż system raportuje awarię i rozwiązanie systemowe polega na skopiowaniu danych na inny dysk i utworzenie RAID od nowa ( naprawa DiskUtility w trybie recovery nie przynosi efektu) a DiskWarior radzi sobie z tym w ciągu 3 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do domu - zastosowałem Diskwarrior - niby wykonał zadanie (po pierwszym przejściu pokazał błędy, w drugim ich nie wykazał), ale Disk Utility dalej raportuje błędy partycji EFI. Warriora uruchamiałem z drugiego dysku na którym jest zainstalowana Sierra (próbuję naprawić dysk z Capitanem).

---EDIT---

Pliki z EFI po "Warriorze" dalej nie dają się usunąć (montowanie przy pomocy konfiguratora Clover nie powoduje odblokowania "Open Partition" . 

Jak od nowa utworzyć partycję EFI bez rozwalania systemu? Czy to coś da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ Warrior nie dał rady, a nie wyczytałem nic lepszego z porad na portalach, ściągnąłem Carbon Copy Cloner i zrobiłem klon dysku z OSX na sformatowany dysk gdzie wcześniej były pliki z Tome Machine. Sprawdziłem czy skopiowany system pracuje prawidłowo, sformatowałem od nowa dysk z pierwotnym OSX i zrobiłem kopię powrotną. Właśnie kończy się kopiować na powrót (piszę z pierwszej kopii).

Nie użyłem kopii z Time Machine i recovery, bo czytałem o wielu przypadkach błędów w kopiach T. Machine. Wiele osób na forach pisało, że utraciło dane przy tego typu operacji. Nie wiem czy to nowe wynalazki Apple, ale u mnie nie było W T. Machine opcji weryfikacji danych na kopii. W poradach Apple pisze o wciśniętym klawiszu (bodajże) Opcja i kliknięciu na ikonę T. Machine, ale u mnie nie pojawia się możliwość weryfikacji kopii. Tak więc olałem T. M. na wszelki wypadek.

P.s.
Przy pierwszym kopiowaniu Carbon skończył i dał komunikat o sukcesie, a teraz przy powrotnym coś chce jakby dokopiować dodatkowo, a nie za bardzo rozumiem sensu komunikatów. :) Po sprawdzeniu powtórnej kopii dopisze czy wszystko działa.
Piszę to bo widzę sporo postów o takich samych błędach z partycjami EFI i braku wyników w ich "leczeniu".-

--EDIT--

Druga, czyli ostateczna kopia na pierwotnym dysku działa prawidłowo. Wystarczyło wgrać najnowszego clovera (r3899) na partycję EFI. :)

Nie zgadzają się tylko ilości MB o kilkaset przy porównaniu obu dysków. Ten z pierwszą kopią zachowuję jako kopie bezpieczeństwa na wszelki wypadek. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.