Skocz do zawartości

Instalacja macOS 10.12 Sierra - krok po kroku


arnon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Instalacja macOS 10.12 Sierra - krok po kroku

31.10.2016 - pierwsza publikacja

 

Poradnik przeznaczony dla nie doświadczonych osób, które zaczynają swoją przygodę z hackintoshem ;) Cały proces jest tak na prawdę bardzo podobny do instalacji El Capitana na PC.

 

Aby przygotować pendrive'a z macOS Sierra, potrzebny nam jest komputer z Windowsem lub z OS Xem nie starszym, niż 10.7 Lion.

1. Przygotowanie USB z macOS Sierra oraz USB z Cloverem
1.1. Przygotowanie z poziomu Windowsa

1.1a. Pobieramy z internetu bootowalny obraz dmg macOS Sierra (polecam wyszukać frazą "macOS Sierra bootable dmg download", ja nie wstawię linka, bo raczej nie mogę na forum :D )

1.1b. Pobieramy program TransMac (15-dniowy darmowy trial), następnie instalujemy i uruchamiamy go

1.1c. W lewej kolumnie, wyszukujemy nasz pendrive, klikamy na nim prawy przycisk myszy i wybieramy opcję "Format disk for Mac"

rbS0ysQ.png

1.1d. Wpisujemy pasującą nam nazwę i potwierdzamy format naszego pendriva klikając przycisk "OK"

1.1e. Po udanym formacie, znowu klikamy w bocznej kolumnie prawy przycisk myszy na naszym pendrivie, ale tym razem wybieramy opcję "Restore with disk image"

1.1f. Wybieramy pobrany wcześniej obraz dmg Sierry i klikamy "OK"

 

GqfwIuO.jpg

 

//Instalacja Clovera

 

1.1g. Pobieramy UniBootX Clover: http://hamac.pl/topic/11716-unibootx-clover-oficjalny-uniwersalny-bootloader-hamacpl/

1.1h. Wpinamy do komputera inny pendrive (dowolna wielkość), przechodzimy do dowolnego narzędzia dyskowego i odtwarzamy obraz UniBootX na pendrivie.

 

1.2. Przygotowanie z poziomu OS Xa

 

I sposób (z użyciem dodatkowego programu):

 

1.2a. Uruchamiamy komputer z OS Xem.

1.2b. Pobieramy Sierrę z Mac App Store.

1.2c. Otwieramy narzędzie dyskowe i przygotowujemy pendrive'a (minimum 8GB) na obraz instalacyjny - schemat partycji MBR, format Mac OS Extended (Kronikowany)

1.2d. Pobieramy DiskMaker X z www.diskmakerx.com

1.2e. Uruchamiamy DiskMaker X i przygotowujemy za jego pomocą pendrive z instalacją macOS (wszystko jest wytłumaczone w DiskMakerze  ;) )

 

II sposób (z użyciem jedynie terminala i instalki macOS):

1.2a. Uruchamiamy komputer z OS Xem.

1.2b. Pobieramy Sierrę z Mac App Store.
1.2c. Otwieramy narzędzie dyskowe i przygotowujemy pendrive'a (minimum 8GB) na obraz instalacyjny - schemat partycji MBR, format Mac OS Extended (Kronikowany) i nazwa "Install".
1.2d. Uruchamiamy terminal i wpisujemy:

sudo /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Install --applicationpath /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app --nointeraction

Teraz rozpocznie się proces wgrywania macOS Sierra na Twojego pena, to zajmie chwilę czasu, więc bądź cierpliwy, zostaniesz powiadomiony, kiedy proces wgrywania się zakończy.

 

//Instalacja Clovera

 

1.2e. Pobieramy UniBootX Clover: http://hamac.pl/topic/11716-unibootx-clover-oficjalny-uniwersalny-bootloader-hamacpl/
1.2f. Wpinamy do komputera inny pendrive (dowolna wielkość), przechodzimy do narzędzia dyskowego i odtwarzamy obraz UniBootX na pendrivie.

2. Dostosowywanie Clovera
Wszystko o dostosowaniu UniBootX macie tutaj, ja od siebie dodam parę najważniejszych rzeczy:

- gotowe configi macie w /EFI/CLOVER/OEM, ale również sporo użytkowników wrzuca na forum gotowe configi pod daną płytę, można je znaleźć tutaj

- niezbędny do uruchomienia instalacji jest w configu ten wpis:

 

<key>RtVariables</key>
<dict>
  <key>BooterConfig</key>
  <string>0x28</string>
  <key>CsrActiveConfig</key>
  <string>0x3</string>
</dict>

dlatego upewnijcie się, czy macie go w configu.

3. Instalacja macOS Sierra
3a. Uruchamiamy komputer.
3b. Kliknij przycisk, który umożliwia wybranie urządzenia, z którego chcemy bootować.
3c. Wybieramy naszego pena z  UniBootX, jeśli bootujemy w UEFI, to przed jego nazwą musi być dopisek "UEFI:"!
3d. Kiedy załaduje nam się Clover, wybieramy instalator macOS, który mamy na drugim penie.
3e. Po załadowaniu się instalatora, przechodzimy do Narzędzia Dyskowego.
6.png
3f. Partycjonujemy dysk przeznaczony pod instalację OS X: schemat - Tablica partycji GUID, liczba partycji taka, jaka nam odpowiada, nazwa taka, jaka nam się podoba, format - Mac OS Extended (kronikowany).
3l. Wychodzimy z narzędzia dyskowego.
3m. Rozpoczynamy instalację OS Xa.
3n. Po około 15-25 minutach komputer uruchomi się nam ponownie. Ponownie bootujemy z pena, ponownie wybieramy instalator OS Xa!! Teraz rozpocznie się drugi etap instalacji.
3o. Kiedy komputer uruchomi się ponownie znowu bootujemy z pena, tym razem wybieramy zainstalowany przed chwilą system   :)

4. Instalacja Clovera na dysku
4a. Montujemy znajdującą się na naszym komputerze partycję EFI (tutaj jest krótki tutorial: http://themacadmin.com/mounting-the-efi-boot-partition-on-mac-os-x/ )
4b. Wpinamy do komputera pena z UniBootX.
4c. Przechodzimy do znajdującej się na naszym penie partycji EFI.
4d. Kopiujemy znajdujący się tam folder o nazwie EFI.
4e. Wklejamy go do partycji EFI znajdującej się na naszym dysku

5. Jeśli Clover nie chce startować z dysku...
Dosyć często zdarza się, że Clover nie chce startować z dysku (sam miałem ten problem). Rozwiązanie tego problemu znajdziecie poniżej.
5a. Wepnij pena z Cloverem do kompa, przejdź do config.plist i sprawdź czy masz takie coś:

<key>Scan</key>
<dict>
<key>Tool</key>
<true/>
</dict>

Jeśli tego nie masz, to koniecznie dopisz to do config.plist (możesz użyć Clover Configuratora - prostszy sposób dla mniej zaawansowanych użytkowników).
5b. Restartujemy komputer, przechodzimy do UEFI i wyłączamy CSM, lub wgrywamy do naszej karty graficznej UEFI Gop Bios.
5c. Restartujemy komputer, bootujemy z pena z Cloverem i przechodzimy do zakładki "Clover Boot Options".
5d. Zaznaczamy "Add Clover boot options for all enteries".
5e. Restartujemy komputer, przechodzimy do UEFI i w zakładce Boot, jako Boot Option 1, wybieramy Clover OS X Boot (czy coś w ten deseń, piszę z pamięci).
5f. Restartujemy komputer, teraz Clover powinien się poprawnie uruchomić z dysku   :)

 

Lepszą alternatywą dla włączania CSM jest wgranie Uefi Gop Bios do naszej karty graficznej (najpierw sprawdźcie, czy wasza ma takowy do pobrania z neta, bo być może go nie ma i jedyną opcią jest włączenie CSM), ponieważ u mnie po włączeniu CSM, UEFI oraz Clover nie były rozciągnięte na pełny ekran, a, kiedy wgrałem Uefi Gop Bios i wyłączyłem CSM, to pięknie UEFI oraz Clover są na pełnym ekranie w rozdzielczości 1920x1080   ;)

To koniec poradnika instalacji macOS Sierra na PC. Mam nadzieję, że się Wam spodobał   :) Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, piszcie śmiało!

 

Jeśli powyższy poradnik Ci się spodobał, kliknij przycisk "Lubię to"! To nic nie kosztuje, a motywuje mnie do dalszej pracy!   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Czy nie ma możliwości pobrania Recovery tak jak w przypadku El Capitan? 

Jest możliwość, robimy wszystko tak, jak w przypadku El Capitana, tylko w BdU wybieramy recovery Sierry zamiast El Capitana

http://hamac.pl/topic/11766-windows-przygotowanie-klucza-z-recovery-hd-do-instalacji-os-x-1011/

 

2) W przypadku przygotowywania pendrive'a na MacOS/ OS X warto najpierw go pobrac z Mac Apple Store, chyba warto o tym wspomnieć :D

Dodałem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, na forum jestem nowy.

Posiadam macbooka pro ale chcialbym zainstalować OS X na swoim PC ściągniętą mam  z APP STORE instalacje Instaluj macOS Sierra.app.( w windowsie widoczny jest jako folder)

Czy mogę jakoś tego użyć do instalacji systemu na moim PC czy muszę szukać w necie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, na forum jestem nowy.

Posiadam macbooka pro ale chcialbym zainstalować OS X na swoim PC ściągniętą mam  z APP STORE instalacje Instaluj macOS Sierra.app.( w windowsie widoczny jest jako folder)

Czy mogę jakoś tego użyć do instalacji systemu na moim PC czy muszę szukać w necie.

Pozdrawiam

Robisz wszystko wg poradnika przygotowania pendrive z poziomu Windowsa, różnica taka, że nie wgrywasz Clovera.

 

Ewentualnie włączasz macbooka i na nim pobierasz apkę Sierry i normalnie instalujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie Wykonałem czynności na swoim Macu

1.2. Przygotowanie z poziomu OS Xa
1.2a. Uruchamiamy komputer z OS Xem.

1.2b. Pobieramy Sierrę z Mac App Store.
1.2c. Otwieramy narzędzie dyskowe i przygotowujemy pendrive'a (minimum 8GB) na obraz instalacyjny - formatujemy w formacie Mac OS Extended (Kronikowany) i nazywamy go "Install".
1.2d. Uruchamiamy terminal i wpisujemy:

 

 

sudo /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Install --applicationpath /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app --nointeraction

Teraz rozpocznie się proces wgrywania macOS Sierra na Twojego pena, to zajmie chwilę czasu, więc bądź cierpliwy, zostaniesz powiadomiony, kiedy proces wgrywania się zakończy.

 

Wszystko poszło jak trzeba proces zakończony powodzeniem jednak pendrive nie jest widoczny jako UEFI nie wiem dlaczego. Jak go wybiore to nic sie nie dzieje nie widzi go komputer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie Wykonałem czynności na swoim Macu

1.2. Przygotowanie z poziomu OS Xa

1.2a. Uruchamiamy komputer z OS Xem.

1.2b. Pobieramy Sierrę z Mac App Store.

1.2c. Otwieramy narzędzie dyskowe i przygotowujemy pendrive'a (minimum 8GB) na obraz instalacyjny - formatujemy w formacie Mac OS Extended (Kronikowany) i nazywamy go "Install".

1.2d. Uruchamiamy terminal i wpisujemy:

Teraz rozpocznie się proces wgrywania macOS Sierra na Twojego pena, to zajmie chwilę czasu, więc bądź cierpliwy, zostaniesz powiadomiony, kiedy proces wgrywania się zakończy.

 

Wszystko poszło jak trzeba proces zakończony powodzeniem jednak pendrive nie jest widoczny jako UEFI nie wiem dlaczego. Jak go wybiore to nic sie nie dzieje nie widzi go komputer

Ojj bo dopiero teraz zauważyłem, że źle przeczytałem twojego posta :D przeczytałem, że chcesz na Macu zainstalować  :oops: my fault. (tak to jest chodzić niewyspanym cały tydzień :/ )

 

Robisz wszystko wg poradnika, łącznie z podpunktem o wgrywaniu Clovera ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 3 grosze.

 

1. Przerabianie instalatora macOS pod OS X, zamiast klepać komendę w terminalu, można użyć programu DiskMaker X - wersja 6 obsługuje Sierrę.

2. Klucz pod clovera i macOS musi być zawsze w schemacie MBR, nawet jak robisz to na jednym kluczu, to klucz formatuje się na MBR, dzieli na dwie partycję, np 8GB klucz dzieli się na dwie partycje, pierwsza 1GB format Fat32 pod Clovera, druga (reszta klucza tu 7GB) w HFS+. Na pierwszą partycję instalujemy Clovera instalatorem, na drugą odtwarzamy np Sierrę z MAS przez DiskMakerX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ten UniBootX Clover z 2015-11-05 jest kompatybilny z Sierrą ? U mnie w kernel panic jest między innymi "MacOS version: not yet set". Ale prawdopodobnie ja coś źle robię a to jakiś podstawowy błąd  :D

Próbuję zainstalować MacOS X na laptopie HP pod Sandy Bridge, mam Mavericksa na maszynie wirtualnej i tam nagrywałem obraz Sierry za pomocą DiskMakerX. Unibootx clover na drugim penie, tworzony na Windowsie. Zaznaczam, że jest to moje pierwsze podejście do hackintoshow i nigdy nie miałem do czynienia z Macami (poza 5 min w Cortlandzie :D). Co poradzicie ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 3 grosze.

 

1. Przerabianie instalatora macOS pod OS X, zamiast klepać komendę w terminalu, można użyć programu DiskMaker X - wersja 6 obsługuje Sierrę.

2. Klucz pod clovera i macOS musi być zawsze w schemacie MBR, nawet jak robisz to na jednym kluczu, to klucz formatuje się na MBR, dzieli na dwie partycję, np 8GB klucz dzieli się na dwie partycje, pierwsza 1GB format Fat32 pod Clovera, druga (reszta klucza tu 7GB) w HFS+. Na pierwszą partycję instalujemy Clovera instalatorem, na drugą odtwarzamy np Sierrę z MAS przez DiskMakerX.

Dodane ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 3 grosze.

 

1. Przerabianie instalatora macOS pod OS X, zamiast klepać komendę w terminalu, można użyć programu DiskMaker X - wersja 6 obsługuje Sierrę.

Jak instalowałem Sierrę 29 października to DiskMakerX sypał błędami. Przez komendę w terminalu poszło za pierwszym razem. Może już poprawili, ale co by nie mówić dobre narzędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UniBootX nie jest kompatybilny z Sierrą - wybaczcie, ale nie mam kiedy go zaktualizować. 

 

Natomiast w większości to wgranie nowszego clovera - jak ktoś ma jakkolwiek działający macOS, to wystarczy nadpisać clovera na kluczu do aktualnej wersji. 

 

DiskMaker X - do starszych wersji najlepsza jest wersja 5 - wersja 6 jest jeszcze na etapie RC i może sypać błędami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

witam ponownie, ogarnąłem pena z Sierrą u kolegi na mac book`u na instalce pobranej z App store i teraz clover normalnie widzi instalcje Sierra, startuje instalacja pasek się ładuje i po paru chwilach komputer się restartuje, przez ułamek sekundy jest widoczny napis w górnej części ekranu. Udało mi się zrobić czytelny zrzut ekranu.

https://zapodaj.net/6742bed1c9e8c.png.html

 

PLIST

 

 

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>

<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">

<plist version="1.0">

<dict>

<key>ACPI</key>

<dict>

<key>DSDT</key>

<dict>

<key>Debug</key>

<false/>

<key>Fixes</key>

<dict>

<key>FixHDA_8000</key>

<true/>

<key>FixShutdown_0004</key>

<true/>

</dict>

<key>DropOEM_DSM</key>

<false/>

<key>ReuseFFFF</key>

<false/>

</dict>

<key>SSDT</key>

<dict>

<key>DropOem</key>

<false/>

<key>Generate</key>

<dict>

<key>CStates</key>

<false/>

<key>PStates</key>

<false/>

</dict>

</dict>

</dict>

<key>Boot</key>

<dict>

<key>Arguments</key>

<string>kext-dev-mode=1 rootless=0</string>

<key>DefaultVolume</key>

<string>OS X Mavericks</string>

<key>Fast</key>

<false/>

<key>Legacy</key>

<string>PBR</string>

<key>Log</key>

<false/>

                <key>CustomLogo</key>

<false/>

<key>Timeout</key>

<integer>8</integer>

<key>XMPDetection</key>

<string>-1</string>

</dict>

<key>Devices</key>

<dict>

<key>Audio</key>

<dict>

<key>Inject</key>

<string>1</string>

</dict>

<key>FakeID</key>

<dict>

<key>ATI</key>

<string>0x0</string>

<key>IntelGFX</key>

<string>0x0</string>

<key>LAN</key>

<string>0x0</string>

<key>NVidia</key>

<string>0x0</string>

<key>SATA</key>

<string>0x0</string>

<key>WIFI</key>

<string>0x0</string>

<key>XHCI</key>

<string>0x0</string>

<key>IMEI</key>

<string>0x0</string>

</dict>

<key>Inject</key>

<false/>

<key>USB</key>

<dict>

<key>AddClockID</key>

<true/>

<key>FixOwnership</key>

<true/>

<key>Inject</key>

<true/>

</dict>

</dict>

<key>DisableDrivers</key>

<array>

<string>Nothing</string>

</array>

<key>GUI</key>

<dict>

<key>Hide</key>

<array>

<string>Windows</string>

<string>BOOTX64.EFI</string>

</array>

<key>Language</key>

<string>en:0</string>

<key>Mouse</key>

<dict>

<key>Enabled</key>

<true/>

<key>Speed</key>

<integer>8</integer>

</dict>

<key>Scan</key>

<dict>

<key>Entries</key>

<true/>

<key>Legacy</key>

<true/>

<key>Tool</key>

<true/>

</dict>

<key>TextOnly</key>

<false/>

<key>Theme</key>

<string>sunset</string>

</dict>

<key>Graphics</key>

<dict>

<key>Inject</key>

<dict>

<key>ATI</key>

<false/>

<key>Intel</key>

<true/>

<key>NVidia</key>

<false/>

</dict>

<key>PatchVBios</key>

<false/>

</dict>

<key>KernelAndKextPatches</key>

<dict>

<key>AppleRTC</key>

<true/>

<key>AsusAICPUPM</key>

<true/>

<key>Debug</key>

<false/>

<key>KernelCpu</key>

<false/>

<key>KextsToPatch</key>

<array>

<dict>

<key>Comment</key>

<string>External icons patch</string>

<key>Find</key>

<data>RXh0ZXJuYWw=</data>

<key>Name</key>

<string>AppleAHCIPort</string>

<key>Replace</key>

<data>SW50ZXJuYWw=</data>

</dict>

</array>

</dict>

<key>RtVariables</key>

<dict>

                <key>CsrActiveConfig</key>

                <string>0x67</string>

                <key>BooterConfig</key>

                <string>0x28</string>

<key>LogEveryBoot</key>

<string>10</string>

<key>LogLineCount</key>

<integer>3000</integer>

<key>MountEFI</key>

<true/>

</dict>

<key>SystemParameters</key>

<dict>

<key>InjectKexts</key>

<string>Detect</string>

<key>InjectSystemID</key>

<true/>

</dict>

</dict>

</plist>

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Poradnik przeznaczony dla nie doświadczonych osób, które zaczynają swoją przygodę z hackintoshem  ;)"

 

Jak więc taka osoba ma sobie poradzić jeśli napotka na problemy podczas instalacji? trzeba było zamieścić w opisie, że sposób raz może zadziałać a raz nie i w razie czego i tak nikt nie pomoże więc raczej sobie od razu odpuścić i wybić z głowy!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

"Poradnik przeznaczony dla nie doświadczonych osób, które zaczynają swoją przygodę z hackintoshem  ;)"

 

Jak więc taka osoba ma sobie poradzić jeśli napotka na problemy podczas instalacji? trzeba było zamieścić w opisie, że sposób raz może zadziałać a raz nie i w razie czego i tak nikt nie pomoże więc raczej sobie od razu odpuścić i wybić z głowy!!! 

Ostatnio miałem ponad rok przerwy więc trochę wypadłem z obiegu, ale mimo iż siedzę w tym od lat to nie widziałem w 100% działającego u wszystkich poradnika.

To co mogę ci poradzić to uzbrój się w cierpliwość i dużo samozaparcia, szukaj na forach porad bo same do ciebie nie przyjdą, a na pewno uda ci się zrobić Hackintosha ze swojego PC bo Maca z pewnością nie.

Podstawowy błąd to myślenie, że postawisz macOS'a na byle czym i będzie super, czyli źle dobrany hardware - im więcej elementów będzie zgodnych z wybranym modelem oryginalnego Maca tym mniej kłopotów. Kluczem też jest SMBIOS z prawdziwego Maca a właściwie dane tam zawarte, odkąd pamiętam to trochę po macoszemu traktowany temat przez nawet czołowych developerów bootloaderów (Clover, Chameleon itp. itd.). Oczywiście nie można ślepo przenosić wszystkich parametrów z Maca do Hacka bo można zrobić qq np. przy grzebaniu w tablicach ACPI czy BIOSIe.

Nie zrażaj się i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zaktualizowałem UniBootX Clover.

 

Wersja z 2017-01-04 obsługuje w pełni 10.10, 10.11 i 10.12.

 

Dodana została przykładowa konfiguracja pod Skylake Z170, oraz inne zmiany.

 

Wielkie dzięki za świeże konfigi, Z170 u mnie śmiga elegancko po instalacji.

Co więcej dzisiaj dokupiłem dongla bluetooth od Hama i zarówno Magic trackpad jak i klawa od Apple pracuje bez zarzutu choć przydałoby się by i w biosie to pracowało.

Mam tylko jedno zapytanie bo zauważyłem ze komp nie zawsze chce się wyłączyć, co można z tym zrobić ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.