Jump to content
Sign in to follow this  
314TeR

Poszukuję chętnego do udostępnienia ASUSa Z97 do testów NVRAM

Recommended Posts

Jak w temacie.

Developerzy Clovera intensywnie pracują nad rozwiązaniem problemu zapisu do NVRAM. Dotyka on wiele płyt głównych na Z97 i Z170 i ich rodzin. To co jest potrzebne, to wykonanie dumpów z np Z97-C (może być też Z97 Pro Gamer, etc) z wersji biosu gdzie zapis do NVRAM jest możliwy, a następnie wgranie wersji nowszej gdzie ten zapis jest już nie działa i ponowne wykonanie dumpów. 

Szukam osoby, użytkownika takiej płyty który byłby chętny pomóc wszystkim i wykonać owe dumpy. Cały proces wytłumaczę, pomogę, na końcu wrócimy do ustawień pierwotnych a jako bonus pomogę w optymalizacji całego Clovera, systemu, etc tak aby komputer z macOS działał maksymalnie wydanie.

Proszę o zgłaszanie się na PW lub w tym wątku. Cały czas potrzebny na wykonanie procedury dumpów szacuję na około 1h. Niewiele czasu, a może wiele pomóc, np odblokować możliwość instalowania dysków M.2 z protokołem NVMe na Z97-C. 

Niekoniecznie musi to być płyta Asus Z97-C. U mnie (Asus Z97-Deluxe) natywny zapis do NVRAM działał poprawnie do wersji biosu 1304.  W późniejszych wersjach przestał działać. Przed chwilką sprawdziłem czy mogę wrócić do wersji biosu 1304 za pomocą USB Bios Flashback, niestety komputer się nie odpala. Mam procesor z linii broadwell, a te aby odpalić potrzebują wersji biosu do mojej płyty w wersji 2401 w której jest już skopany natywny zapis do NVRAM.  W każdym razie kibicuję tu i na Insanelymac aby temat zapisu do NVRAM w końcu udało się rozwiązać.

Nie nie musi być Z97-C, ale akurat w niej pamiętałem że do dość późnych wersji ten zapis działał. Może też być np Z97-WS. Nie pamiętam jak od której wersji z Z97 Pro Gamer było.

Czekam więc dalej, no chyba że dorwiesz CPU z linii Haswell wspieranego w biosie 1304. 

Ja się zgłaszam ;)

Mam Gryphona Z97  i Z87  na razie działa nvram bo zszedłem do wersji działających. Jeśli się przyda to chętnie pomogę

314TeR, proszę o info na priv jak zrobić dump. Mogę też porobić dumpy z innych płyt np H81 i H87

MK

Pierwsze dumpy poszły... aż głupio przyznać się, że nie sprawdziłem wszystkich BIOSów z strony ASUSa które udostępnił, a wyszło że najwcześniejsza z mojej mobo obsługuje poprawnie zapis do NVRAM.

Tak czy siak, przyda się dodatkowy materiał dla developerów z innej jeszcze mobo.

Od razu napiszę, co jest potrzebne aby zrobić sprawnie dumpy:

1. Klucz USB z aktualnym cloverem - FAT32 + config clovera jaki używanie - upewnijcie się że komp się normalnie bootuje z tego klucza.

2. Wsad z plikami BIOSu *.CAP - wersja w której działa NVRAM i wersja z popsutym zapisem - idealnie jak to są wersje udostępniane po sobie, np wersja 1202 działa zapis, a nastepna wersja udostępniona od asusa np 1303 już nie działa.

3. Darwin Dumper pod macOS.

Opis procedury dumpów.

1. Startujemy z klucza USB.

2. W menu Clovera robimy dump prebootlog (F2)

3. Wchodzimy w efishell - ikonka terminalu w menu clovera

4. Przechodzimy do nośnika - wpisujemy np "fs3:" i enter - u mnie klucz USB to fs3, gdzie indziej może być inny fs1, fsXYZ etc, można sprawdzić przewijając listę klawiszami Page Up/Page Down.

5. wykonujemy właściwe dumpy:

dmpstore -all > dmpstore_all.txt
dmem > dmem.txt
memmap > memmap.txt

6. Wychodzimy z shella wpisując exit i startujemy macOS

7. Robimy dump w darwin dumperze zaznaczając TYLKO "Firmware Memmory Map".

8. Wszystko pakujemy wraz plikiem BIOSu (*.cap)

9. Powtarzamy wszystko dla drugiej wersji BIOS.

Jak ktoś sprawny to obrobi się w 15 minut MAX.

Dupy podeślijcie mi, lub możecie od razu je zamieszczać w wątku na insanelymac tu:

http://www.insanelymac.com/forum/topic/317802-efi-variable-store-on-aptio-v-haswell-e-and-up/