Skocz do zawartości

Procesory AMD w nowych Macach.


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie... nie daje mi spokoju to, że obecny Mac Pro był wypuszczony w grudniu 2013 i za miesiąc miną 3 lata jak nie był odświeżany. To mniej więcej tyle czasu jak minęło pomiędzy wypuszczeniem MacPro5,1 a 6,1. Wiemy że AMD opracowało nową architekturę ZEN dla swoich CPU i nie wiem czemu, ale nie daje mi spokoju myśl, czy Apple np nie zamierza wykorzystać procesory AMD w nowych Macach Pro. Z dotychczasowych przecieków wydajność IPC jest taka sama jak Intelowskich Brodwell-EP, nowe procesory AMD w wersjach serwerowych o nazwie kodowej Naples mają mieć nawet 32 fizyczne rdzenie plus Hiper Threding co daje 64 wirtualne. Apple ostatnimi czasy bardzo lubi AMD, bo od blisko 2 lat używa wyłącznie ich kart, a do tej pory nie pamiętam aby tak długo kolejne generacje sprzętu miał tylko i wyłącznie VGA jednego producenta. 

 

A Wy co sądzicie... piekło zamarznie i będzie mała rewolucja i zamiast składać ultra wydajne haMaci na intelu od nowego roku będzie się składać na AMD? Czy jednak Apple zaskoczy czymś nas nowym/starym w styczniu i wreszcie zmodernizuje MP ale w oparciu o intela. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem przekonany, ilość rdzeni to nie wszystko. Nie mniej jakaś nowość by się przydała.

Prototypy macbooków z AMD widzieliśmy ale nie zdało to egzaminu.

 

Macbooki AIR a APU AMD miały być i pewnie by były dziś na rynku gdyby AMD było w stanie zapewnić dostawy z fabryk na wymaganym przez Apple poziomie... tego nie mogli zagwarantować, więc Apple nie skorzystało nie dla tego, że to było gorsze rozwiązanie, a z powodów logistycznych. 

 

Ilość rdzeni - masz rację, to nie wszystko... Równie ważna jest wydajność, niski pobór energii, niska emisją ciepła. Mi nie mniej nie daje spokoju informacja (oficjalna od AMD), że IPC nowej architektury ZEN jest na poziomie komplementarnych procesorów od Intela, przynajmniej w zaprezentowanym teście Blendera. 

 

Dlaczego Apple czeka z modernizacją Mac Pro... kiedyś był to ważny segment rynku a teraz? Obecnym model to śmietnik z mnóstwem kabelków które podłączają to co kiedyś siedziało w środku. Procesory intela na 2011-3 są już 2 generacje, a za pasem Skylake-E/EP znów z nowym gniazdkiem... Czy znów Apple wyda skansen, np na 2011-e z Brodwell-E/EP, czy może czeka na Skylake-E/EP, a może zamarznie piekło i zobaczymy nowego Mac Pro z procesorami ZEN od AMD. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wątpliwości czy wydajnością pojedynczego rdzenia dogoni Broadwella-EP, z całym szacunkiem dla AMD, chociaż byłoby super gdyby się udało

 

Stawiam że będą porównywalne z ivy co najwyżej

 

A Mac Pro z AMD - chciałbym to zobaczyć :P

 

Dla zainteresowanych Zenem, za 2 tyg. jakiś event z nim związany http://www.amd.com/en-us/innovations/new-horizon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

I mamy pierwsze oficjalne informacje od AMD o nowych CPU:

http://www.purepc.pl/procesory/relacja_z_konferencji_new_horizon_pokaz_procesorow_amd_zen

 

Wciąż uważacie, że nowe procesory AMD nie mają szansy trafić do nowych Maców i MacPro? Jeśli w testach renderingu w blenderze nowy RYZEN ma wydajność i7-6900K... to mi daje wiele do myślenia... 

 

Intel i7-6900K - 3,2GHz turbo 3.7GHz TDP 140W - SRP $1089.00 - $1109.00

RYZEN, 3.4GHz 8C/16T turbo ?? - TDP 95W - SRP $499 $799-999

 

A może jednak piekło zamarznie... 

 

Dużo jakoś dziś informacji o nowych CPU AMD, a tu garść o serwerowych procesorach, płyta pod 2 x Naples:

https://www.purepc.pl/procesory/amd_naples_16rdzeniowy_uklad_pozuje_do_zdjec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Od dawna marzy mi się Zen w Maczkach Pro, to byłoby drugie życie dla osx86 ;) Mimo wszystko chyba sobie złożę coś na AMD na potrzeby Lightrooma - procki fajne, fajne mobo ze wewnętrznym złączem USB Type C, jeszcze niech zaczną go masowo wykorzystywać w obudowach. Luka między generacjami jest tak okropna że jedyne co mi tam wciąż teraz pasuje to Zen. W bardziej prawdopodobnym scenariuszu Skylake X wyjdzie w Q3 a w Q4 nowy Pro... ale nie wiem czy Apple nie wciśnie tam po prostu Broadwella EP. Niemniej jednak kierunek rozwoju sprzętu przez Apple jest dyskusyjny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie wiem jak Wy, ale ja śledzę różne przecieki o Ryzenach i ich wydajności, i wiele wskazuje, że czeka nas miła niespodzianka.

np. wyniki z cinebencha - 6 rdzeniowy ryzen za niewiele ponad 1000zł ma mieć wydajność i7-6800k:

http://wccftech.com/amd-ryzen-1600x-cinebench-r15-performance-confirmed/

Fakt że wccftech nie jest może najwiarygodniejszym źródłem...

 

Nie wierzyłem za bardzo w AMD i kupiłem niedawno "na przeczekanie" płytę B250 i pentiuma 4560, z zamiarem wymiany po wyjściu x299, planowane na koniec lata (na desktopie mi OS X niepotrzebny raczej), ale może posiedzę na tym sprzęcie krócej niż się spodziewałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W komputerach stacjonarnych Apple od dawna widać stagnację - iMac - owszem ładny i pieruńsko drogi i tylko 4C - profesjonaliści którzy naprawdę potrzebują mocy nie wybiorą go. Mac Pro śmietnik? Znów jest wg zbyt długo Apple go nie modernizuje, bebechy które przestał robić intel na początku 2014 roku, to trochę słabo oferować i jednocześnie uważać się za innowacyjną firmę. 

 

O ile w komputerach mobilnych na dziś intel raczej nie jest zagrożony, to w komputerach stacjonarnych potrzebna jest już mała rewolucja aby odświeżyć tę skostniałą i wg mnei nieatrakcyjną ofertę. Procesory AMD idealnie pasują do czegoś nowego. Więcej wszystkiego w zwykłym komputerze. To u Apple będzie ładnie wyglądać na prezentacjach - 2 razy więcej rdzeni, 2 razy szybszy komputer niż w zeszłym roku... 

 

A tak naprawdę marzy mi się normalny "Mac" - tak taki od nowa "wymyślony" normalny mac, nie mac pro, nie mac mini, nie iMac ani mac mini pro... po prostu mac, w którym będzie można zmienić RAM, VGA na inną, miejscem na normalne dyski M.2, może z jedno lub dwa na 2,5" SSD... Taka mała kostka sześcian, nie taki kloc jak stare Mac Pro, a coś w rodzaju gabarytów NCase M1. Nawet jakby taka kostka w podstawowej wersji kosztowała ~$2000 to i tak byłaby niezłą gratką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek w którym podąża Apple jest niezrozumiały, tak na prawdę cały stacjonarny lineup jest do wymiany a nie drobnego "apgrejdu"

iMac krótkim okresie czasu zestarzał się tak bardzo że jeśli nie poprawią go od podstaw to nikt tego nie kupi, gigantyczne ramki wyglądają śmiesznie a sama matryca nie powala na kolana. Kolejny minus to fusion drive, choć Microsoft w w Surface Studio też dał ciała z dyskiem :)

 

Mac Mini był dobry do momentu kiedy można było swobodnie wymienić RAM i HDD a teraz? 4GB w podstawowej konfiguracji woła o pomstę do nieba a dysk o laptopowej wydajności to już zupełne nieporozumienie. Stworzono gorszy hardware i wpakowano go do tej samej puszki .

 

Mac Pro - Ivy Bridge EP w 2017 roku, czyli podpisuje się pod słowami 314TeR. Trzeba też zauważyć że sama koncepcja czopka nie sprawdza się - sprzęt jest głośny i trudno się go chłodzi. 

Możecie się z tym zgodzić lub nie ale z działem komputerów jest tam coś bardzo nie halo. Microsoft zaczął kilka lat temu od biednego Surface Booka a teraz się może śmiać Apple w twarz bo szedł z postępem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tim Cook w wywiadzie 28.02.217 twierdzi, że rynek pro wciąż jest dla nich ważny:

 

"You will see us do more in the pro area," Cook said. "The pro area is very important to us. The creative area is very important to us in particular." 

 

https://www.macrumors.com/2017/02/28/apple-ceo-tim-cook-pro-creative-area-important/

 

Zobaczymy, może jednak Apple pichci jakąś niespodziankę z nowymi CPU w iMacach? Może wreszcie nowy Mac Pro. 

 

PS Jutro premiera Ryzenów - zobaczymy czy napompowana bańka pęknie z hukiem, czy może jednak będzie miła niespodzianka tak jak dawno temu z AMD 64. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko nie jest do końca idealnie. Ja patrzę trochę chłodno, jako znów nadmuchaną banieczkę która zrobiła puffff... może nie tak spektakularnie jak wcześniejsze banieczki AMD, ale wciąż nadmuchali chyba za bardzo hype na swoje 8C. 

 

Wciąż brakuje porównania i testów 1:1 komplementarnych jednostek. Zestawia się CPU 8-mio rdzeniowe 3.6 z konkurencyjnym 4-ro rdzeniowym 4.2 i pokazuje ja 4-ro rdzeniowe łoi 8-mio rdzeniowe. 

 

Platforma AMD jest też bardzo młoda i o ile wydajność CPU np w renderowaniu itp itd jest wysoka, to nie wiem czemu w przypadku gier tak mocno odstają te CPU. To jest nielogiczne, albo jest jeszcze jakiś babol w płytach, biosach co np przycina wydajność między CPU a VGA. A może zwyczajnie sterowniki są niedopracowane do obsługi Ryzenów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.