Skocz do zawartości

Problem ze sleepem ASRock Z87 Pro3


piker
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z moim hackintoshem (sprzęt w sygnaturce). Nie działa sleep :( Jak system zaśnie to nie da się go wybudzić ani myszą, ani klawiaturą ani nawet przyciskiem power. Myślałem, że to wina nieobsługiwanego Radeona HD5830, ale go wyjąłem i niestety nie ma poprawy. BTW. Dzięki wyjęciu Radeona CSM jest wyłączony, system uruchamia się znacznie szybciej ale doszedł problem z czarnym ekranem logowania - muszę się logować na ślepo. Nie ma za to artefaktów przy przechodzeniu w tryb graficzny.... :/

 

DSDT nietykane, SSDT wygenerowane skryptem Pike'a (nie mylić ze mną   8-) ). Clover najnowszy.  

 

Ktoś coś? :(

 

Kexty to:

- FakeSMC.kext + sensors

- AppleALC.kext

- AppleIntelE1000e.kext

 

Mój config.plist

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
<plist version="1.0">
<dict>
<key>ACPI</key>
<dict>
<key>DSDT</key>
<dict>
<key>Debug</key>
<false/>
<key>DropOEM_DSM</key>
<false/>
<key>Fixes</key>
<dict>
<key>FixHDA_8000</key>
<true/>
<key>FixShutdown_0004</key>
<true/>
</dict>
<key>ReuseFFFF</key>
<false/>
</dict>
<key>SSDT</key>
<dict>
<key>DropOem</key>
<false/>
<key>Generate</key>
<false/>
</dict>
</dict>
<key>Boot</key>
<dict>
<key>Arguments</key>
<string>kext-dev-mode=1 rootless=0</string>
<key>CustomLogo</key>
<false/>
<key>Debug</key>
<false/>
<key>DefaultVolume</key>
<string>Macintosh HD</string>
<key>Legacy</key>
<string>PBR</string>
<key>Secure</key>
<false/>
<key>Timeout</key>
<integer>5</integer>
<key>XMPDetection</key>
<string>Yes</string>
</dict>
<key>CPU</key>
<dict>
<key>UseARTFrequency</key>
<false/>
</dict>
<key>Devices</key>
<dict>
<key>Audio</key>
<dict>
<key>Inject</key>
<string>1</string>
</dict>
<key>FakeID</key>
<dict>
<key>ATI</key>
<string>0x0</string>
<key>IMEI</key>
<string>0x0</string>
<key>IntelGFX</key>
<string>0x0</string>
<key>LAN</key>
<string>0x0</string>
<key>NVidia</key>
<string>0x0</string>
<key>SATA</key>
<string>0x0</string>
<key>WIFI</key>
<string>0x0</string>
<key>XHCI</key>
<string>0x0</string>
</dict>
<key>USB</key>
<dict>
<key>AddClockID</key>
<true/>
<key>FixOwnership</key>
<true/>
<key>Inject</key>
<true/>
</dict>
</dict>
<key>DisableDrivers</key>
<array>
<string>Nothing</string>
</array>
<key>GUI</key>
<dict>
<key>Hide</key>
<array>
<string>Windows</string>
<string>BOOTX64.EFI</string>
</array>
<key>Language</key>
<string>en:0</string>
<key>Mouse</key>
<dict>
<key>DoubleClick</key>
<integer>500</integer>
<key>Enabled</key>
<true/>
<key>Mirror</key>
<false/>
<key>Speed</key>
<integer>8</integer>
</dict>
<key>Scan</key>
<dict>
<key>Entries</key>
<true/>
<key>Legacy</key>
<true/>
<key>Linux</key>
<false/>
<key>Tool</key>
<true/>
</dict>
<key>ScreenResolution</key>
<string>1680x1050</string>
<key>Theme</key>
<string>mac</string>
</dict>
<key>Graphics</key>
<dict>
<key>Inject</key>
<dict>
<key>ATI</key>
<false/>
<key>Intel</key>
<true/>
<key>NVidia</key>
<false/>
</dict>
<key>NvidiaSingle</key>
<false/>
</dict>
<key>KernelAndKextPatches</key>
<dict>
<key>AppleRTC</key>
<true/>
<key>AsusAICPUPM</key>
<false/>
<key>Debug</key>
<false/>
<key>KernelCpu</key>
<false/>
<key>KernelHaswellE</key>
<false/>
<key>KernelLapic</key>
<false/>
<key>KernelPm</key>
<false/>
<key>KextsToPatch</key>
<array>
<dict>
<key>Comment</key>
<string>External icons patch</string>
<key>Disabled</key>
<false/>
<key>Find</key>
<data>
RXh0ZXJuYWw=
</data>
<key>Name</key>
<string>AppleAHCIPort</string>
<key>Replace</key>
<data>
SW50ZXJuYWw=
</data>
</dict>
</array>
</dict>
<key>RtVariables</key>
<dict>
<key>BooterConfig</key>
<string>0x28</string>
<key>CsrActiveConfig</key>
<string>0x67</string>
<key>ROM</key>
<string>UseMacAddr0</string>
</dict>
<key>SMBIOS</key>
<dict>
<key>BiosReleaseDate</key>
<string>09/03/2013</string>
<key>BiosVendor</key>
<string>Apple Inc.</string>
<key>BiosVersion</key>
<string>IM142.88Z.0118.B00.1309031249</string>
<key>Board-ID</key>
<string>Mac-27ADBB7B4CEE8E61</string>
<key>BoardManufacturer</key>
<string>Apple Inc.</string>
<key>BoardType</key>
<integer>10</integer>
<key>ChassisAssetTag</key>
<string>iMac-Aluminum</string>
<key>ChassisManufacturer</key>
<string>Apple Inc.</string>
<key>ChassisType</key>
<string>13</string>
<key>Family</key>
<string>iMac</string>
<key>Manufacturer</key>
<string>Apple Inc.</string>
<key>ProductName</key>
<string>iMac14,2</string>
<key>SerialNumber</key>
<string>C02XXXXXXXXC</string>
<key>Trust</key>
<false/>
<key>Version</key>
<string>1.0</string>
</dict>
<key>SystemParameters</key>
<dict>
<key>InjectKexts</key>
<string>Detect</string>
<key>InjectSystemID</key>
<true/>
</dict>
</dict>
</plist>
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie config z unibootxowym z87, dodałem tylko smbios i podmieniłem dźwięk na AppleALC i jest to samo... :(

 

Nie wiem czy stany się poprawnie wygenerowały, one mają być różne dla poszczególnych rdzeni? 

Generating ssdt.dsl for a 'iMac14,2' with board-id [Mac-27ADBB7B4CEE8E61]
Haswell Core i3-4330 processor [0x306C3] setup [0x0905]
With a maximum TDP of 54 Watt, as specified by Intel
Number logical CPU's: 4 (Core Frequency: 3500 MHz)
Number of Turbo States: 0
Number of P-States: 28 (800-3500 MHz)
Injected C-States for CPU0 (C1,C3,C6,C7)
Injected C-States for CPU1 (C1,C2,C3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla i3 i identyfikacji iMac14,2 poprawne są stany: min + max czyli 800MHz i 3,5GHz. Wszystkie pośrednie nie będą użyte przez system. Tak działa to na prawdziwych iMakach (min, max, turbo).

 

Jego procesor jest z serii Haswell, więc wspiera xcpm bez patchowania kernela, więc powinien osiągać dużo więcej stanów. Jest to kwestia frequencyvectors.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No koledzy problem właśnie w tym, że procesor skacze sobie po częstotliwościach dopóki nie wygeneruję SSDT :/

Po wygenerowaniu stanów i wrzuceniu ich do clovera ładowane są te kexty

  115    1 0xffffff7f828ef000 0x17000    0x17000    com.apple.driver.X86PlatformPlugin (1.0.0) 782DA5F5-F9BB-3B75-B40D-EC8EFFCE89A8 <88 79 52 19 11 7 6 5 4 3 1>
  118    1 0xffffff7f828ae000 0x7000     0x7000     com.apple.driver.X86PlatformShim (1.0.0) B1D28523-ABFF-37CB-8AE9-5EFA58B86DBB <115 88 79 7 4 3>

ale już procesor trzyma 3.5GHz cały czas praktycznie.

 

Myślałem, że w HaMacu speedstep będzie działał podobnie jak w moim Macbooku (bardzo agresywnie przetaktowuje w dół, na Dellu z Windowsem często wskakiwało turbo a tu prawie wcale) ale widzę, że to nie tylko z naszymi sprzętami taki problem, ale oryginalne makówki również go mają. Ehh Apple, mają kilka konfiguracji na krzyż a i tak nie potrafią ich dopracować :/

 

W każdym razie - sleep dalej nie działa, dioda zasilania miga, wiatraki się kręcą ale komputer jest "martwy", nie da się z nim zrobić nic oprócz resetu... Mam w Asrocku najnowszy bios oczywiście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dzięki, w moim Macbooku zarządzanie energią działa tak agresywnie, że tracę ze 30% mocy... To ja już wolę te dwa-trzy stopnie Celsiusza więcej, niż na Windows :/

 

Bardziej interesuje mnie ten sleep. Bez niego komputer jest dla mnie bezużyteczny bo stoi w specjalnym pomieszczeniu i często od niego odchodzę na jakiś czas. Wkurza mnie to, bo według InanelyMac na Haswellu spokojnie można uruchomić nawet PowerNap a ja nie mogę ogarnąć sleepu... Mam wrażenie, że jakieś ustawienie w UEFI bruździ ale nie mogę ustalić jakie... 

 

Kurde, było kupić Asusa... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam HDMI w monitorze ani przejściówki... Hmmm, musiałbym sprawdzić na telewizorze. 

 

Może by tak kupić jakiegoś GTX660 (bo w iMac14,2 była nVidia OIDP, ma być vaniliowo ;) ) i olać to iGPU? Ale kurde, co to ma wspólnego ze sleepem... Innym działa. Jedziecie na defaultowych ustawieniach UEFI czy coś zmieniane? Ja tylko CSM wyłączyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy tworzysz. Do rozdzielczości 1920x1080/1200 czy to DVI czy to HDMI to tylko kwestia wtyczki bo sygnał w środku taki sam. Kup kabel, przejściówkę.

 

Zablokowany MSR, na test można włączyć patch w cloverze a później np zmodyfikować bios i wgrać zmodyfikowany z odblowanym msr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czułem w kościach, że bios to droga donikąd ale z desperacji i braku innych pomysłów spędziłem całe popołudnie na wgrywaniu poszczególnych wersji ze strony ASRocka no i... nic :(. Starsze wersje sprawiają różne inne problemy (np. na 2.60 RAM nie chciał pracować w innym trybie, niż DDR3-1333MHz - mimo prawidłowej detekcji XMP - zaś na starszych wiadomo - trzeba włączyć patchowanie kernela w cloverze itd). Niestety, w kwestii sleepu sytuacja bez zmian. Jak wybieram  → Uśpij to komputer zasypia i jedyną opcją na jego wybudzenie jest reset... :( 

 

 

Niestety, nie mam nawet podejrzeń co może być nie tak, gdyż nie mam pojęcia czy defaultowe ustawienia UEFI są prawidłowe czy trzeba coś tam jeszcze modzić. Tak że ja szukam w konfiguracji clovera a może się okazać, że jakieś ustawienie blokuje wybudzenie ze sleepu i lipa. Dlatego proszę o info posiadaczy podobnych płyt czy trzeba coś dokonfigurowywać w UEFI czy powinno palić na domyślnch. Inaczej chyba nigdy nie namierzę co jest nie tak.

 

Aha, i jeszcze jedno - płyta dawała obraz na DVI tylko mój monitor sobie nie radzi z nietypowymi rozdzielczościami... A taką jest dla niego każda inna (w proporcjach 4:3) niż 1280x960+rozdzielczości 16:10. Po VGA 1024x768 pali bez problemu, co za porąbany sprzęt mam... :/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa! :D

 

Znowu mnie intuicja nie myliła, a problem tkwił w ustawieniach UEFI ;)

Na InsanelyMac wertowałem mnóstwo wątków odnośnie problemów ze sleepem i zauważyłem pewną zależność - na płytach Z(H)87(m) Pro (3/4/6) w niektórych rewizjach trzeba wyłączyć kartę dźwiękową i sleep wraca - pomyślałem OK, co mi szkodzi, i tak używam interfejsu na USB. Ale nie wystarczało mi, że działa skoro nie wiedziałem dlaczego :D. Przewertowałem więc net, poprosiłem kumpla z Z87 Pro4 o mały eksperyment i okazuje się, że wszystkiemu jest winna niepozorna funkcja "ASRock On/Off Play" która przy wyłączonym/uśpionym komputerze pozwala korzystać z niego jak z przelotki - ot, można podłączyć MP3 czy telefon do przedniego panelu i słuchać muzyki przez głośniki podłączone do komputera. Problem w tym, że ta funkcja utrzymuje - nawet przy uśpieniu - napięcie na przetwornikach ADC i DAC co powoduje, że MacOS nie wie co się dzieje i utyka w oczekiwaniu na sleep. Stąd brak czegokolwiek w logach - system utyka nie na wybudzeniu, ale już na usypianiu... Nie mam pojęcia dlaczego na niektórych rewizjach problem nie występuje. Jakby ktoś chciał to w załączniku config przygotowany na podstawie UniBootX Z87, u mnie działa wszystko perfekcyjnie.  \:D/

 

Funcja spotykana tylko w ASRockach stąd nie dziwię się, że Asusowcy na to nie wpadli ;)

Z87 Pro3.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i git... cenne info... 

 

Miałem Ci podpowiedzieć żebyś spróbował wyłączyć Audio. 

 

Na Z97-Pro Gamer jak wkładasz 1 x VGA 280X + HD4600 to sleep jest OK, jak wkładasz drugą 280X i masz 2 x 280X + HD4600 - to sleep przestaje działać, nie wchodzi do końca... a wystarczy wyłączyć audio i już sleep jest... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.