Skocz do zawartości

GTX950 sporadycznie nie wstaje, czarny ekran lub kolorowy szum


Maidenman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

 

Czy wiecie może co jest przyczyną sporadycznego, wręcz losowego nie wstawania karty graficznej pod 10.11.6 podczas resetowania lub włączania komputera? Mniej więcej raz na trzy, cztery uruchomienia komputera (czasem z zimnego startu, czasem z opcji "Uruchom ponownie") po charakterystycznym piknięciu głośniczka systemowego monitor wyświetla czarny ekran (podpięty przez HDMI). Zazwyczaj szybki reset przyciskiem na obudowie rozwiązuje problem i wszystko jest ok. Zdarza się losowo, ale zawsze po wcześniejszym resecie lub wyłączeniu poprzedniego dnia. Problem nie występuje nigdy przy wybudzaniu systemu. Usypianie i wybudzanie działa perfekcyjnie.

 

Kiedyś nawet wypiąłem kabel HDMI i podpiąłem DVI, ale monitor ciągle nie pokazywał sygnału. Ponowne wpięcie HDMI wygenerowało kolorowy szum jak na filmie YT tutaj:

 

 

Zdarza się również czasem, że komputer uruchamia się, tak jakby z pominięciem BIOS testu (nie wyświetla listy urządzeń) tylko od razu wskakuje menu Clovera a system ładuje się normalnie. Też nieregularnie.

 

Zastanawiam się nad przyczyną i ewentualnymi skutkami takiego działania systemu. Zrobiłem też ok 20-30 uruchomień i resetów pod Windows z wypiętym dyskiem OS X i problem nie występuje, więc raczej wykluczyłbym wadliwy sprzęt.

 

  • Płyta główna ASUS Z-97 PRO GAMER (najnowszy BIOS v. 2203)
  • Grafika ASUS GTX950-OC-2GD5
  • Dysk Kingston SSDNow V+200 120 GB
  • Clover v.3949
  • nVidia Web Driver 346.03.15f05
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwyczajne nadpisanie starszego BIOSU będzie dozwolone? Nie będzie sapać, że mam już najnowszą wersję? Stracę jakieś kluczowe funkcje? Taki BIOS przyszedł z płytą.

Mam powtarzające się dyski w opcji boot, chyba z kilkanaście wpisów z dyskiem OS X. Jak to wyczyścić? Reset ustawień BIOSU wystarczy?

VGA w najbliższym porcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarne ekrany przy starcie mogą powodować klonujące się wpisy startowe. W specyficznych konfiguracjach się one mnożą - jakiś BUG w firmware UEFI. Obserwuję to już od dawna, ale wciąż nie mogę znaleźć jakiegoś schematu od czego i dlaczego...  

 

Najprościej skasować wpisy odpinając na chwilę wszystkie dyski, znikną same po jednym restarcie.

 

BIOS spokojnie możesz obniżyć, Z97-Pro Gamer spokojnie pozwala na to. 

 

Funkcji nie stracisz, a zyskasz natywny zapis do nvram. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypięcie dysków faktycznie skasowało zduplikowane wpisy.

 

BIOS obniżony do wersji 2102.

 

Zapis do nvram faktycznie teraz działa (poznaję po zapamiętywaniu stanu ikony sterowników Web Driver, która po resecie pokazywała Default OS X Driver, pomimo wczytania nvidia).

 

Przeczytałem, że na starszym BIOSie procesor 4790K potrafi grzać się o 20stC w stresie więcej, więc będę monitorować sytuację. Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.