Skocz do zawartości

Problem z instalacją Clovera na dysku, oraz konfiguracja na Gigabyte GA-EP41-UD3L


qkiz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

próbuję skonfigurować hacka koledze który wygrzebał stary komputer:

EP41-UD3L

Pentium Dual Core E6300

9800GT

3x1GB RAM

1TB dysk SATA

 

Zainstalowałem wg. poradnika dostępnego na tym forum. Wszystko jest OK do momentu przerzucenia clovera na dysk. Otóż skopiowanie EFI nie przynosi rezultatów. Próbowałem też w shellu przypisać ale mam błąd (załącznik). Męczę się już bardzo długo i niestety nic :/ Dodatkowo jak załaduję clover z pena i tam ruszę OS X z dysku to nie mam takiego graficznego ładowania z jabłkiem na czarnym tle tylko różne napisy jak wczytuje wszystko itd. Przypuszczam że można to jakoś skonfigurować?

config.plist użyłem od kolegi z forum "music" bo widziałem że też ma taką płytę. Co ciekawe nie zmieniając nic w biosie clover ładuje się raz z logiem jabłka a raz nie i nie mam  na to wpływu. Załączam zdjęcia.

Bardzo proszę o pomoc

post-8933-0-62907600-1486583383_thumb.jpg

post-8933-0-93610100-1486583386_thumb.jpg

post-8933-0-04255200-1486583391_thumb.jpg

post-8933-0-44751200-1486583396_thumb.jpg

config.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz sprawdzę i dam znać :)

A folder _MACOSX mam gdzieś dać w konkretnym miejscu?

EDIT:

Po wrzuceniu tego confingu na pena clover startuje bardzo szybko jednak system nagle przerywa ładowanie i komputer się resetuje. Ładowanie odbywa się normalnie z logiem jabłka bez napisów itd.

Komp z podpiętym pendrive z Yosemite też nie rusza. Jak go wepnę w momencie gdy mam uruchomiony clover i z niego załaduję też reset.

EDIT 2:

wystarczyło dodać inject nvidia i clover jak i system ładnie szybko wstaje tylko nadal clover nie działa z dysku...

no i sam clover wygląda teraz tak jak na załączniku jeśli to ma jakieś znaczenie...

 

Zauważyłem tez, że jak odepnę dysk twardy i zbootuję z pena to przed załadowaniem clovera mam takie coś: (załącznik bezdysku.jpg).

post-8933-0-09367700-1486592181_thumb.jpg

post-8933-0-54169700-1486593619_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem pozmieniać dla Twojej konfiguracji mój config.plist ponieważ inny masz procesor, kartę graficzną.

 

Podsyłam Ci więc zmodyfikowany config.plist do Clover pod Twoją konfigurację:

 

- dla nvidii 9800GT włączyłem "inject nvidia" 

- SMBIOS upodobniłem Twój komputer do MacPro3,1 

- RAM założyłem że masz taki : 3 x 1024 MB  DDR2  800Mhz

- włączyłem różne poprawki patche fixy pod hackintosha dla EP41-UD3L

 

Przesyłem też kexty, skopuj je do Clovera do folderu z danym systemem np. dla Yosemite (EFI/Clover/kexts/10.10) dla El Capitan byłby to folder "10.11", ewentualnie do folderu "Other" (wtedy jest wczytywany za każdym razem bez względu jaki to system)  :

 

- FakeSMC.kext obowiązkowy dla każdego hackintosha

 

- AppleRTL8169Ethernet do karty sieciowej LAN po kablu

 

- AppleALC do karty dźwiękowej 

 

- nie obowiązkowe kexty, ale się mogą przydać dla informacji: różne ...Sensors.kext do odczytu informacji z czujników dla GPUSensors.kext (karty grafiki), CPUSensors.kext (procesora), LPCSensors.kext (inne, różne). Odczyt informacji dokonuje się z czujników przez aplikację HWMonitor.

 

 

 

Informacja procesor Pentium Dual Core E6300 zadziała max z El Capitan (10.11.x), bo Sierra (10.12) wymaga już obsługi instrukcji SSE4, których nie ma Twój procesor.

hackintosh EP41-UD3L.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za poświęcony czas :)

Posłużyłem się plikiem config i kextami i hack działa poprawnie, ale nadal nie udało mi się uruchomić tego clovera z dysku.

Aha, na tym confingu nie zmienia mi wartości pamięci RAM i przez to są takie wykrzykniki w "ten mac". Niby nic, ale denerwujące to jest. Zmiana w clover configurator nic nie daje. Dołożyłem fizycznie 1GB żeby był dual channel, ale przed tą zmianą było tak samo. Jak to można naprawić?

post-8933-0-64791000-1486641505_thumb.png

post-8933-0-21675200-1486643162_thumb.png

post-8933-0-85018000-1486643166_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie RAMu to spróbuj usunąć to co się odnosi do niego w config.plist. Może automatycznie clover skonfiguruje ram i będzie dobrze.

 

Dla informacji: dobrze działający mi clover na Sierra 10.12.3 (nie wiem jak na innych wcześniejszych systemach) to wersja 3974, nowsze powodowały reset biosu cmos error. Ten błąd jest znany deweloperom clovera. Tu link do pobrania clover 3974 https://sourceforge.net/projects/cloverefiboot/files/Installer/Clover_v2.3k_r3974.zip/download

 

Odnośnie clovera na dysku. Nie wiem gdzie masz go zainstalowanego, jaki schemat partycji dysku masz guid(gpt) czy mbr, czy masz windowsa? Ja mam zainstalowaną Sierrę na dysk twardy w schemacie guid (gpt) i zainstalowany clover na partycji ESP (EFI) - jest to pierwsza ukryta partycja. I windowsa na tym dysku nie mam. Poniżej opisuję instalację clovera na ESP (EFI) i co wybrać w instalacji clover aby go zainstalować spod Yosemite.

 

Uruchamiasz instalator Clovera pod systemem np. Yosemite na początku wybierasz przycisk - "zmień miejsce instalacji" i wybierasz partycję gdzie masz zainstalowany Yosemite. Potem wybierasz przycisk "dostosuj" i konfigurujesz instalację clovera.

 

- Wybieramy opcję "instalacja Clover w ESP".

 

- W sekcji "bootloader" wybieramy "zainstaluj boot0af w sektorze MBR" a w przypadku gdy na tym samym dysku jest też zainstalowany Windows to wybieramy zaś "zainstaluj boot0ss w sektorze MBR".

 

- Następnie wybieramy w sekcji "cloverEFI" opcję "cloverEFI 64 bity Sata".

 

- Dalej możemy wybrać wszystkie motywy graficzne.

 

- W sekcji "driver64" możemy wybrać wszystkie opcje poza HashServicefix-64, nvmExpressDxe-64, ps2Mousedxe-64, xhciDxe64.

 

- Zaznaczamy opcję "instaluj skrypty RC na dysku docelowym"

 

- wybieramy "zainstaluj panel preferencji Clover".

 

- I tyle klikasz "instaluj" i podajesz hasło do systemu. Na koniec powinna ukazać się informacja że zainstalował się clover ok.

 

Po instalacji masz zamontowaną partycję ESP EFI w manager plików Finderze. Teraz dodaj swoje pliki z config.plist i kexty. Kolejnym razem (po ponownym uruchomieniu komputera) zamontujesz tą partycję ESP EFI poprzez np. program Clover Configurator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie działa! :)

Wszystko robiłem według instrukcji na forum (chyba trzeba ją zaktualizować) bo nie wychodziło.

Twoja instrukcja zadziałała:) Masz u mnie piwo! 

Teraz tylko muszę pobawić się z SMBIOS bo chcę korzystać z apple store itd. Czy wystarczy że na podstawie serial number wygeneruje sobie SmUUID i BoardSerialNumber i wpiszę to w clover configuratorze w sekcji SMBIOS a w RtVariables w polu rom zaznaczę UseMacAddr0?

Mam jeszcze problem z czcionkami są jakieś takie niewyraźnie monitor LG E2360, wygładzanie czcionek mam włączone. Masz jakieś pomysły?

A i jak sprawuje się Twoja kombinacja z Xeon'em? Musiałeś przerabiać bios żeby ruszył? Kupowałeś adapter czy sam jakoś wykombinowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tylko muszę pobawić się z SMBIOS bo chcę korzystać z apple store itd. Czy wystarczy że na podstawie serial number wygeneruje sobie SmUUID i BoardSerialNumber i wpiszę to w clover configuratorze w sekcji SMBIOS a w RtVariables w polu rom zaznaczę UseMacAddr0?

 

Mi iCloud, Mac App Store, iTunes itp. działa bez takich trików jak piszesz. Zapomniałem, że mam jeszcze dodatkowo u siebie w config.plist dodany tzn. EFI string dla karty sieciowej Lan. W Clover Configurator otwierasz plik config.plist i wybierasz w sekcję "Devices" i w prawym górym roku masz pole "Properties" w które wklejasz taki ciąg :

4b00000001000000010000003f0000000100000002010c00d041030a0100000001010600031c0101060000007fff0400160000006200750069006c0074002d0069006e0000000500000001

i zapisujesz plik oraz uruchamiasz komputer ponownie i sprawdzasz.

 

 

 

Mam jeszcze problem z czcionkami są jakieś takie niewyraźnie monitor LG E2360, wygładzanie czcionek mam włączone. Masz jakieś pomysły?

 

Może to kwestia wyboru rodzielczość, przetestuj różne dla swojego monitora.Nie wiem przez jakie wyjście karty graficznej masz obraz na monitorze? Spróbować można też wyjścia cyfrowego DVI lub HDMI zamiast analogowego VGA. Ja zaś noszę okulary i mój zwrok już nie taki dobry i dokładny.

 

 

 

 

A i jak sprawuje się Twoja kombinacja z Xeon'em? Musiałeś przerabiać bios żeby ruszył? Kupowałeś adapter czy sam jakoś wykombinowałeś?

 

Xeon mój posiada rdzeni 4x 2,33Ghz i stosunkowo nie dużym kosztem (prawie 50zł) jest zdecydowanie szybszy niż poprzedni Celeron Dual Core E1400 rdzeni 2x2Ghz.

 

Aby xeon, w moim przypadku E5410 za 35zł zadziałał to musiałem:

- zaktualizować bios do zmodyfikowanej wersji jest dostępna w internecie

- dokupywałem adapter 5 zł - naklejkę na procesor i bardzo dokładne jej przyklejenie

- modyfikowałem gniazdo na procesor w płycie głównej - 2 wycięcia plastiku z dużą precyzją aby nie uszkodzić złącza procesora

- pasta na procesor 5zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było to samo i to przez wiele lat, dopiero kilka miesięcy temu znazałem rozwiązanie na to i teraz zawsze mam ok wyłączanie komputera. Rozwiązaniem jest modyfikacja DSDT. Potrzebuje abyś przesłał mi Twoje DSDT nie zmodyfikowane z komputera, potem ja naniosę poprawki aby działała ok wyłączenie PC. Tu masz instrukcję jak wydobyć swoje DSDT, potrzebny Windows i program Everest http://hamac.pl/topic/1411-część-1-wydobycie-dsdt-z-naszego-sprzętu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam w załączniku poprawione DSDT, aby działało zawsze ok wyłączanie komputera. Kopiujesz do Clovera plik "DSDT.aml" z folderu "DSDT + naprawa wyłączenia pc" do folderu ACPI/patched (folder znajduje się blisko używanego config.plist). Potem otwierasz config.plist Clovera w programie Clover Configurator i wybierasz w nim w sekcję "ACPI" i w polu "DSDT name" wpisujesz nazwę "DSDT.aml". Zapisujesz config.plist i uruchamasz komputer i sprawdzasz czy działa za każdym razem wyłączenie pc.

 

W config.plist (w przesłanym Ci wcześniej było OK) nie używać patchy fix dla: Halt Enabler, fixshutdown0004, SuspendOverride.

 

Uwaga: po aktualizacji BIOSU do innej wersji, modyfikacje DSDT trzeba od nowa wykonać dla nowej wersji DSDT.

 

Modyfikację robiłem programem MaciASL https://sourceforge.net/projects/maciasl/

DSDT Gigabyte GA-EP41-UD3L.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że wszystko jest OK :) Dodatkowo bez żadnych zmian pomyślnie zaktualizowałem do 10.11.

Bardzo doceniam Twoją pomoc :)

 

Dzięki wielkie działa!  :)

 Masz u mnie piwo! 

 

Jak chcesz podziękować za pomoc to administrator tego forum 314TeR ma w swoim podpisie "Pomogliśmy Tobie - pomóż nam - przekaż darowiznę na utrzymanie forum" i link do PayPal 

 

http://hamac.pl/topic/7846-czy-chciałbyś-wesprzeć-forum-w-modernizacji/

 

http://hamac.pl/topic/7967-zbiórka-na-modernizację-forum/

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.