Jump to content
Sign in to follow this  
pablo1975

Wymiana układu ATI w starym Macbooku Pro

Recommended Posts

Znajomy zostawił mi takiego staruszka 2007r w którym nie dawno padła grafika. Zdiagnozowałem go wstępnie przez udostępnienie ekranu i przejrzenie profilu systemowego w którym wyświetla się GMA950 + 64MB przydzielonej pamieci (a siedzi tam ATI X1600). Miałem podobną usterkę w mojej starej 17tce gdzie poleciała NVIDIA 8600, ale na szczeście Apple wymieniło płyte na rev.2 i komputer pracuje do dziś.

Moje pytanie jest takie czy ktoś z Was ma jakieś zaufane miejsce w którym wymienią takie BGA do 400zł razem z układem bo tyle chce przeznaczyć ów znajmy na reanimacje staruszka.

I błagam powstrzymajmy się od komentarzy typu "wywal szmelc" itd. :) bo pytanie jest dosyć konkretne.

pozd. P

Widzę, że nikt nic. W chwili wolnej rozebrałem tego kompa i "proceduralnie" ogrzałem układ gorącym powietrzem 2x po 4,5min ok 400 stopni. Komp na razie żyje. Wiem jednak, że często to rozwiązanie bardzo prowizoryczne. Ma ktoś jakiekolwiek doświadczenia/spostrzeżenia w tym temacie?

Nie wiadomo, może tydzień, miesiąc, trzy miesiące... Takie same akcje robiło się z Xboxami 360 swego czasu. Sam zrobiłem 3 i wszystkie zdechły. Podgrzane BGA łapie kontakt ale do czasu, rozszerzalność temperaturowa i utlenianie cyny spowoduje powrót problemu. Ponowne grzanie raczej nie pomoże a wręcz może zaszkodzić, płytę trzeba grzać równomiernie najlepiej podgrzewaczem od dołu i tylko dogrzewać powietrzem od góry. Inaczej coś przypalisz w końcu albo PCB się wygnie tak, że już nic nie zrobisz.

Jedynie podnoszenie układu i całkowity reballing tylko czy warto. Nawet jak kogoś znajdziesz to czy będzie miał takie sito? Jak nie to cena podskoczy i to już na pewno nie będzie się opłacać. 

Szukaj, na allegro swego czasu było tego multum.

• Macsupport -ul.Kadecka 10, 30-078 Kraków;

tel. 889 56 64 55 strona http://macsupport.pl/ 

godziny otwarcia : pon-pt 9:00-17:00.

Przedstawiciel na forum: macsupport

Zakres usług:

- Naprawa iPhone; iPad i iPod

- Naprawa, modernizacja i pomoc softwarowa Macbook; iMac i Mac mini

- Pomoc softwarowa, wymiana podzespołów Mac Pro

- Naprawa Cinema Display

- Naprawa Time Capsule; AirPort Express; Apple TV

- Naprawa zasilaczy macbook i iMac

• Zadzwon do nich, wycena awarii za free