Skocz do zawartości

Still waiting po reorganizacji partycji


Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ będę instalował na moim ThinkPadzie trzeci system, musiałem przeorganizować trochę podział na partycje. Generalnie: do tej pory miałem EFI, HFS+ system, HFS+ recovery i 2x NTFS. W miejsce ostatniej partycji NTFS potrzebowałem utworzyć 3: swap, partycję pod Linuksa i mniejszą partycję NTFS.

 

Najpierw spróbowałem zrobić wszystko z poziomu macOS - na tyle, na ile da się w nowym Narzędziu dyskowym, tzn. sformatowałem partycję NTFS jako HFS+, po czym podzieliłem ją na 3, również HFS+ (w tej chwili z tego co widzę, nie można zostawić wolnego miejsca, niezbyt rozumiem ideę) coby nie tworzyć FAT32 i nie założyć przypadkiem hybrydowych tabeli. Po tych operacjach okazało się, że z poziomu Windowsa nie mogę jednej z nowo utworzonych partycji sformatować jako NTFS - więc usunąłem wszystkie 3 i dla testu zrobiłem restart do OS Xowego Recovery - normalnie się uruchomił i wyświetliłem w Narzędziu dyskowym obecny podział. Po czym spróbowałem uruchomić macOS - przy starcie dostałem Still waiting i od tego momentu nie mogę uruchomić ani systemu, ani recovery.

Pod Windowsem partycja systemowa macOS prawidłowo jest rozpoznawana (mam zainstalowane sterowniki do HFS z Boot Campa), także na wszelki wypadek zrobiłem z niej backup ważniejszych danych i dokończyłem podział na partycje (założyłem opisane wcześniej 3, ale z poziomu Windowsa). Na koniec, żeby zobaczyć co jest grane, odpaliłem instalator 10.9 (akurat pendrive z tym miałem pod ręką) - i co ciekawe, wygląda na to, że OS X nie rozpoznaje prawidłowo systemu plików na partycjach HFS+ - Narzędzie dyskowe wyświetla je bez nazwy, jako FAT32.

 

Macie pomysł co się dzieje i czy można coś z tym zrobić bez instalacji macOS od nowa? Tak jak pisałem, w razie czego mogę bez problemu backup z poziomu Windowsa zrobić i stawiać od nowa, ale nie chce mi się - a wygląda na to, że sam system plików jest w porządku, tylko gdzieś indziej coś się schrzaniło.

 

Edycja:

W załączniku: jak partycje są rozpoznawane przez Mac OS X, a jak przez Linuksa już po sformatowaniu swapa i przyszłej systemowej. Wygląda na to, że Linux widzi wszystko prawidłowo (to samo wyświetla gdisk).

post-1456-0-84195200-1489830650_thumb.jpg

post-1456-0-63884100-1489830669_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, już wiem o co chodzi. Windows przy okazji operacji na partycjach poustawiał wszędzie (oprócz partycji EFI i swojej Microsoft reserved) flagę msftdata - dzięki czemu macOS w ogóle nie sprawdza, jaki system plików znajduje się na partycji, tylko z automatu uznaje ją za windowsową.

 

Wystarczyło za pomocą GParted wyrzucić flagę z tych partycji, gdzie być jej nie powinno - i wszystko zaczęło działać. Później jeszcze trzeba było ukryć z powrotem partycję recovery, ustawiając jako Apple_Boot - komenda:

 

sudo asr adjust --target /dev/diskXsX -settype Apple_Boot

gdzie diskXsX to numer naszej partycji (możemy sprawdzić za pomocą polecenia diskutil list).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kochany windows - domyślnie zakłada, że jest jedyny słusznym systemem na komputerze. 

 

Innym babolem jest np formatowanie całej partycji efi z zawartością i w jej miejsce zakładanie mniejszej 100MB z tylko oczywiście bootloaderem windowsa. 

 

Jak ktoś oczywiście ma możliwość, to polecam zawsze stawiać windows na osobnym hdd/ssd wcześniej odpiąwszy wszystkie inne dyski. Zdarzało mi się też że instalator windows potrafił wrzucić np swój bootloader na dysk A, kiedy był instalowany na dysku B. Istny meksyk. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca istny meksyk. Ogólnie powinno być tak, że tylko jeden dysk ma partycję EFI, a na niej bootloadery. Inna sprawa w przypadku gdy chcemy zostawić tylko jeden z systemów na dysku na którym EFI nie mamy.

 

Ogólnie robię tak samo jak Ty, instalacja windowsa z odpiętymi innymi dyskami bo winda wrzuca swój bootloader na pierwszą wolną partycję EFI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.