Skocz do zawartości

Natywny zapis do NVRAM - modyfikacje BIOS


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...
  • 4 miesiące temu...

Mam dosyć złożony problem z modyfikacją biosu. Posiadam z97-c i robiłem wedle opisu (zamieniłem sekcję odpowiadającą za nvram kopiując ze starego biosu 2402 do najnowszego). Zapisałem, wgrałem przez pendrive i niby ok. Ruszyła instalacja BS, wszystko się zainstalowało, ale po pewnym czasie nie jest możliwe wejście do biosu. Trzeba powtarzać myk z programowaniem od nowa. Pomimo, że wgrywałem oryginalny, najnowszy bios z poziomu biosu to tak się dzieje nadal. Co należy zrobić aby nie było takich problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy płytach które nie mają USB Flash Back, najlepiej wyjąć kość BIOSu z płyty, zgrać programatorem, przeprowadzić modyfikację a następnie wgrać programatorem.

Tylko wtedy względnie nic się nie rozjeżdża. Niestety w BIOSie oprócz samego kodu BIOSu masz indywidualne dane dla każdej płyty, jak np ME region z kluczam, nr seryjne, czy MAC karty sieciowej.

PS Najtańsze programatory SPI kosztują dosłownie kilka/kilkanaście PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
W dniu 11.02.2019 o 20:39, pasazer13 napisał:

Podrzucam plik .rom. Musiałem go zapakować w .zipa żeby wrzucić na forum.

 

Do stworzenia bootowalnego DOSa użyłem Rufusa https://rufus.ie 

 

Screeny z CPU-Z - Mój RAM ma 1600Mhz. Zanim odpaliłem XMP miałem niższą wartość - chyba 1333? 

post-5356-0-80972000-1549913809_thumb.png

post-5356-0-37968700-1549913814_thumb.png

Z97-PRO-GAMER-ASUS-2203-macOS-NVRAM.ROM.zip 5 MB · 16 pobrań

Czy wystarczy jak zrobię botowalny pendrive z 97-PRO-GAMER-ASUS-2203-macOS-NVRAM.ROM.zipi odpale komputer to bios sam się za aktualizuje ?
 

Czy ta instrukcja jest poprawna ?

  1. Utwórz rozruchowy dysk USB DOS.
  2. Skopiuj następujące pliki na dysk flash USB: AFUDOS. EXE i XX. ROM (gdzie XX. ROM to dysk. Nazwa pliku ROM).
  3. Włóż urządzenie USB do portu USB i Włącz komputer.
  4. W wierszu polecenia DOS wpisz AFUDOS XX. ROM (gdzie XX. ROM to dysk. ROM) i naciśnij Enter.
  5. Poczekaj na zakończenie procesu aktualizacji Flash.
  6. Wyjmij urządzenie USB i ponownie uruchom komputer.

 

Edytowane przez Ratio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 9.09.2021 o 08:15, Ratio napisał:

Ale BrT wgrał bez zgrywania kości i pisze że działa.

Jak nie widzisz co nie działa, to piszesz że działa.

Niestety wgrywanie z opcją /GAN uwala mac address karty sieciowej, czy coś oprócz tego nie szukałem. Programator do kości szeregowych dip typu 25 kosztuje dosłownie parę PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, 314TeR napisał:

Jak nie widzisz co nie działa, to piszesz że działa.

Niestety wgrywanie z opcją /GAN uwala mac address karty sieciowej, czy coś oprócz tego nie szukałem. Programator do kości szeregowych dip typu 25 kosztuje dosłownie parę PLN.

Rozumiem że wtedy nie będzie internetu ? Nigdy nie programowałem kości nie wiem jak się to robi na razie program na którym pracuje nie potrzebuje Big Sur więc nie będę ryzykował. Może Open Core napiszą tak że nie trzeba będzie wgrywać nowego biosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 7.09.2021 o 21:54, 314TeR napisał:

Aby wszystko wyszło cacy na Z97 Pro Gamer, to musisz zgrać swój bios z kości flash programatorem, następnie przeprowadzić edycję bios i wgrać znów programatorem. Chodzi o zachowanie numerów seryjnych, mostka, ME i mac addressu karty sieciowej.

Czy możesz mi napisać co się stanie jak po prostu zaktualizuje ten bios i nie zachowam nr seryjnych i adresu mac co nie będzie działać ? Nie kumam tego. Che tylko za aktualizować do BigSur.

Czy nie ma innego sposobu aktualizacji bez wgrywania biosu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2019 o 13:24, pasazer13 napisał:

Hej wszystkim.

Modyfikował ktoś może BIOS dla Asusa z97 pro gamer. Ostatnia wersja z dzielącym nvram to 2102. Przyznam bez bicia, że trochę sam się biorę za to zabrać. Zdecydowanie brakuje mi wiedzy i wolałbym uniknąć uwalenia płyty ;)

Piszesz że bios 2102 ma działający NVRAM Czy jeśli go wgram do mojej płyty to uda mi się zainstalować Big Sur ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Ratio napisał:

Piszesz że bios 2102 ma działający NVRAM Czy jeśli go wgram do mojej płyty to uda mi się zainstalować Big Sur ?

NVRAM powinien działać - jeśli jedyną przeszkodą był NVRAM to ten bios powinien wystarczyć.

W dniu 25.10.2021 o 20:46, Ratio napisał:

Czy nie ma innego sposobu aktualizacji bez wgrywania biosu ?

Musisz mieć działający NVRAM przy codziennym używaniu aby macOS prawidłowo działał. To nie tylko przeszkoda w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, 314TeR napisał:

NVRAM powinien działać - jeśli jedyną przeszkodą był NVRAM to ten bios powinien wystarczyć.

Musisz mieć działający NVRAM przy codziennym używaniu aby macOS prawidłowo działał. To nie tylko przeszkoda w instalacji.

Wszystko przetestowałem program na którym pracuje działa prawidłowo. Co może nie działać ? komputer sie normalnie uruchamia wszystko gra i buczy :) Dodam że aktualizacja do 11.6.1 przebiegła już z samego hackintosha bez udział macbooka

Edytowane przez Ratio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.