Skocz do zawartości

MacBook 1181 problem z uruchomieniem


marcingolf
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie dawno dostalem w przencie starego poczciwego macbooka 1181 ktory ma taki problem ze wiesza sie po wlaczniu (jest sygnal dzwiekowy podczas wlacznia,slychac ze dysk i wiatrak dzialaja przycisk caps lock swieci )  niestety nie mam mozliwosc uruchomienia go w safe mode lub inne sposoby opisane na stronie apple. czy ktos z szanownych uzytkownikow forum moglby podunac mi pomysl co jeszcze moglbym zrobic ?

 

probowalem podmienic dysk twardy na inny sformatowalem go przy pomocy programu transmac, nagralem rowniez kopie systemu leopard na usb ale przy probie stratu pojawia sie tylko zakladka z pytajnikiemi tyle moge zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresetuj NVRAM - trzymając CMD+ALT+P+R i włącz go - daj mu dwa razy zrobić "bang". 

 

Trzymając ALT - włącz go i trzymaj aż nie wywali listy dysków do rozruchu. Możesz mieć źle przygotowany HDD, powinieneś mieć instalator macOS aby spróbować go przeinstalować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresetuj NVRAM - trzymając CMD+ALT+P+R i włącz go - daj mu dwa razy zrobić "bang". 

 

Trzymając ALT - włącz go i trzymaj aż nie wywali listy dysków do rozruchu. Możesz mieć źle przygotowany HDD, powinieneś mieć instalator macOS aby spróbować go przeinstalować. 

 

zrobilem jak Mowiles pokazuje tylko jeden dysk (untitled 1) i to wszsytko 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak pokazuje jakiś dysk to już jakaś informacja - a co nie chce z niego wystartować? 

nie, jak klikam na dysk pokazuje sie znaczek jablka pod spodem obracajacy sie "promien" i tyle dalej nie pojdzie . zgralem sobie os leoparda na usb ale nie wiem jak go wystartowac, myslem zeby wgrac system na nowo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nic sie nie dzieje, pobowalem nawet  zmeinic dysk i pamiec ram wymienic na wszelki wypadek ,nagralem plyte dvd z obrazem leoparda bo myslalem ze cos nie tak z usb moze byc. Wciaz to samo, na starym dysku (orginalnym) kazda proba odpalenia czy to plyty dvd czy usb (uzywajac skrtou klawiszowego C) konczy sie tak samo znaczek apple i pod spodem obracajace sie kolo . jesli zmienie dysk na nowy (sformatowany pod winodwsem przy uzyciu programu transmac ) kazda proba konczy sie znaczkiem pytajnika :) czy jest cos co robie zle czy to juz bedzie jakies uszkodzenie sprzetu powazniejsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiele to mówi... 

 

Płyta prawidłowo nagrana? Napęd sprawny? W tak starym sprzęcie najczęściej ten napęd umiera i nie działa. Musiałbyś na jakimś innym maczku zainstalować na tym nowym dysku system i wtedy taki system zainstalowany przełożyć do starego. Zabawa z transmaciem nie wyjdzie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia szansa to wypalenie z obrazu ISO płyty z instalacją systemu - ten sprzęt na 100% przyjmie 10.5, 10.6 - może 10.7 - bo coś mi kojarzy się ż któreś mydelniczki nie łykały 10.7, a następnie uruchomienie instalacji z płyty. 

 

Jak napęd nie działa, jest padnięty itp itd, to można spróbować podpiąć coś na USB, ale na 99% nie ruszy... też mi się kolebocze że z zewnętrznego napędu USB nie bardzo dawało rady zainstalować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wypalilem i probowalem na obu dyskach,z tym ze czytalem ze jest problem z dyskami w tych macbookach.ten drugi mam 250gb a stary 80 mam na pc z winodws 7  obraz :snowleopard_10a432_userdvd w formacie i jeden katalog osobno z 5 roznymi plikami ddm, aple iso ,hfs ale nie wiem jak z tego zmontowac obraz ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamowilem sobie dysk twardy sforamtowany juz w macbooku do uzycia (czysty) mam plyte orginal ze snow leopard lecz nic nie rusza. kiedy wcisne klawisz opcja przy wlaczaniu pokazuje sie tylko kursor myszy i tyle . jest jeszcze jakas  inna mozliwosc sprawdzenie czy warto sie z tym grzebac ? dodam ze zaden z trybow awaryjnych nie pomaga .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majac plyte ze snowem w napedzie i startujac z ALT powinna byc widoczna, jesli nie jest to masz uwalony naped i nic nie zrobisz. Musialbys pod osx zrobic bootowalnego pena z tej plyty, lub uruchomic twoj lapek w trybie dysku twardego( jablko+T przy starcie) podlaczyc go kablem firewire pod sprawnego maka i z niego zrobic instalacje snowa na twoim lapku/dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jak napęd jest uwalony, to robi się kwadratura koła, bo nie zainstalujesz systemu do póki nie odpalisz z maczka z płyty. 

 

Przygotowanie Snow Leoparda na innym kompie jest najlepszą opcją - najwygodniejszą chyba. 

 

Target Disk - też super, ale trzeba mieć 2 maczki i kabel FW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - raczej zwyczajnie nie uruchomisz tego maczka na napędu zewnętrznego z płyty... 

 

Aby pomógł Ci drugi maczek, musi móc uruchomić płytę z Snow Leo, bo taki musisz zainstalować system. Potem albo podłącz HDD po USB, abo wkręć do środka, albo jak oba maczki mają Fire Wire i masz stosowny kabelek, to możesz połączyć oba urządzenia nim, a uszkodzony odpalasz w tzw Target Mode. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za pomoc, kupiłem uszkodzonego maka i pożyczyłem twardy dysk,pomogło (na wszelki wypadek przygotowałem sobie jesczcze jeden twardy dysk ) swoją droga dodałem pamięci teraz mam 4gb z tym ze procesor dalej taki sam.

Pozowle sobie zadać tutaj pytanie jeśli można jaki najnowszy system mogę w tym sprzęcie zainstalować żeby to w miarę chodziło ? Bo ten to taki odpowiednik xp chyba ?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jeśli kogoś uraziłem,bazuje tylko na dacie produkcji systemu. Po kilku dniach używania mogę z cała pewnością stwierdzić ze jest o niebo lepszy od xp :) raz jeszcze dziękuje za pomoc o mam nadzieje ze w niedalekiej przyszłości będę mógł sie komis odwdzięczyć na forum bazując ma własnych doświadczeniach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli prędkość działania jest wystarczająca - to 10.7.5 powinien względnie się nadawać do pracy. 

 

Natomiast bij zabij nie wiem czy Apple wydaje w razie czego aktualizacje bezpieczeństwa do tego systemu. Niestety bądź przygotowany, że nie, albo że wsparcie będzie wkrótce porzucone, w końcu to ostatni system w wersji 32/64 bit, późniejsze są już tylko 64 bit. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.