Skocz do zawartości

[Część 8] Sprawdzenie działania Power Managmentu (SpeedStep)


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...

Czy jest mozliwe odpalenie PM na pentium G2020?

Zainstalowalem 10.8.2 bez problemu. Porobilem podstawowe poprawki LPC tj hpet, rtc,timr,ipic po tym nawet pojawila sie opcja wzow po utracie zasilania ale jak "wyjme mu" null cpu powrer managment to instant KP-unsupported cpu unsuported apple195-chyba apple powermanagment.

Czy jest mozliwosc na tym procku i tej plycie - intel chipset B75 uruchomiv PM, a jesli tak to co musze zrobic? ktore sekcje dsdt ewentualnie porawic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez tak sadzilem jednak po podstawowych poprawkach dsdt pojawila sie opcja wzow po utracie zasilania a predzej jej nie bylo.

Bylbym wdzieczny za jakies info apropos tego pachowania albo jakis link..?

Klaniam sie uprzejmie....

 

[ Dodano: 2013-03-03, 10:06 ]

Ok mam.

http://olarila.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=1003

Wreszcie odpalilem pm

Jakby ktos potrzebowal rozwiaznia problemu pm to link powyzej . :-)

 

[ Dodano: 2013-03-19, 22:26 ]

obecnie odpalenie PM to kaszka z mleczkiem, nie mając nawet żadnych opcji w biosie wystarczy tylko pchnąć LPC i dodac wpisy GenerateCState i GeneratePState - przetestowałem na LGA775, 1156 oraz 1366. Działa idealnie nawet przy wyłączonych wszystkich opcjach do PM.

 

Dla przykładu P5Q PRO ma jakiś bug i po zastosowaniu procka 4-ro jajowego znika jedna opcja w biosie przez co nie da sie osiągnąć PM. Kiedyś trzeba by dopisać całą sekcje procesora do DSDT, dzisiaj jak już pisałem wystarczą odpowiednie wpisy i odpalenie LPC o ile samo nie odpala !

 

Panowie po aktualizacji 10.8.3 zniknela mi opcja cpulimit w iorgu.Zarowno na desktopie jak i na lapku.Oczywiscie przy 10.8.2 wszystko bylo ok.

Aicpm jest w porzadku. ??

Czy to normalne po tym update czy tylko u mnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 5 tygodni później...

Jeśli Was to pocieszy, to na MBP 13" Mid2012 też nie mam CPUPLimit :D

Ale jest np. sekcja X86PlatformPlugin, a w niej kilka wpisów, które mogą mówić o działaniu PM. Na przykład CPUPStates {Array} albo CPUMaxNonTurboPState.

 

Zmieniają specjalnie, żeby ludzie nie wiedzieli, czy speedstep działa :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy dobrze rozumiem? 

 

jesli wywalę NULLCPUPowerManagement i nie zastosuję SpeedStepera to dostanę kernel panic?.Ale co jesli nigdzie nie moge utrafić na wersję SpeedSteppera pod Mavericksa? muszę czekać i nic nie robić z tym?

 

Edit

 

jeśli moja płyta posiada opcję SpeedStep to muszę zastosować tego patcha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściciele notebooków szczególnie powinni zwrócić uwagę na poprawne uruchomienie SpeedSteep'u ponieważ wydłuża to czas pracy na akumulatorze, często nawet dwukrotnie

To wycinek z 1-go posta.W tym temacie jest taki miszmasz że nie wiem czy to program czy usługa :P Próbuję sprawdzić działanie power managmentu i kiedy już myślę,że wiem co i jak,ktoś nagle dopisuje informacje o zmianach,że w wersjach wyższych niż 10.7 to wyglada inaczej - ale ani słowa jak inaczej.Ten temat bez uporządkowania nie wnosi nic dla nowych uzytkowników hamaca.Nie będę marudził bo znów trafię do śmietnika ale móglby ktoś zaawansowany w końcu napisać co zrobić - jednym zdaniem.Posiadam mavericksa 10.9.2 a specyfikacja w stopce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok postaram się pomóc.

Aby sprawdzić speed step czy działa musisz odpalić program IORegistryExplorer na górze po prawej stronie masz wyszukiwarkę i wpisz tam SMC po chwili powinno pojawić się coś takiego:

 

post-125-0-54303800-1396716919_thumb.png

 

Jeżeli wygląda podobnie tak samo (podobnie do mojego ), jeżeli masz linijkę z AICPMVersion to SpeedSteep działa. Na dole bedzieszmiał też: PerformanceStateArray pokazujące ile stanów ma Twój procesor. Możesz też za pomocą KextWizarda sprawdzić czy załadowany masz kext AppleLPC. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zainteresowanie.

 

qDzghSe.png

O97lubD.png

 

Próbowałem robić według tej rozpiski: http://olarila.com/forum/viewtopic.php?f=28&t=1703

 

patch według tej: http://olarila.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=1003

 

W chameleon P i C-States na Yes.Tu na forum jest wzmianka o usunięciu NullCPUPowerManagement,tam nie ma nic o tym,ja w dalszym ciągu mam tego kexta i nie wiem czy po patchu należy go usunąć czy nie trzeba.

 

Wzmianka jest o poprawnym smbios.plist.Oto moja:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
<plist version="1.0">
<dict>
<key>SMbiosvendor</key>
<string>Apple Inc.</string>
<key>SMbiosversion</key>
<string>MP61.88Z.0116.B04.1312061508</string>
<key>SMboardproduct</key>
<string>Mac-F60DEB81FF30ACF6</string>
<key>SMfamily</key>
<string>Mac Pro</string>
<key>SMoemcputype</key>
<string>2561</string>
<key>SMproductname</key>
<string>MacPro6,1</string>
</dict>
</plist>
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt ten co w stopce?

Na pewno musisz wygenerować SSDT skryptem. Dropienia w bootloaderze nie ustawiaj, nie ustawiaj też generowania stanów. NullCPUPM musisz usunąć, bo on specjalnie blokuje zarządzanie energią (żeby nie było problemów przy instalacji).

 

Zostaje tylko kwestia patcha AICPUPM. Nie jestem pewny jak sprawa wygląda przy tej płycie, ale pewnie jest potrzebny,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez P i C-States,bez Drop SSDT

 

Po wygenerowaniu SSDT i usunięciu NullCPUPM komputer po chwili się zawiesza.

Podczas generowania SSDT mam taki komunikat:

 

 Bugs > https://github.com/Piker-Alpha/ssdtPRGen.sh/issues <
 
System information: Mac OS X 10.9.2 (13C64)
Brandstring 'Intel(R) Core(TM) i7-3930K CPU @ 3.20GHz'
 
 
Warning: No ACPI Processor declarations found in the DSDT!
Using assumed Scope (\_SB) {}
 
Generating ssdt.dsl for a 'MacPro6,1' with board-id [Mac-F60DEB81FF30ACF6]
Sandy Bridge Core i7-3930K processor [0x206D7] setup [0x0a01]
With a maximum TDP of 130 Watt, as specified by Intel
Number logical CPU's: 12 (Core Frequency: 3200 MHz)
Number of Turbo States: 6 (3300-3800 MHz)
Number of P-States: 27 (1200-3800 MHz)
Injected C-States for C000 (C1,C3,C6,C7)
 
Error: board-id [Mac-F60DEB81FF30ACF6] not supported by Sandy Bridge – check SMBIOS data / use the -c option

nie wiem co zmienić w SMBios by poprawnie wygenerowało board-id.Być może to jest przyczyna i poprawny zapis załatwi sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie w pozycji SMC_PlatformPlugin znajduję pozycję AICPMVers, brak natomiast GPUMetaStat, wszystkie inne chyba są OK. Nie posiadam również opcji CPUSensor, DSTD nie posiadam - dwa podejścia dały jedynie błędy, czysty DSDT posiadam ściągnięty z Windowsa według poradnika, ale zarówno auto-patcher, jak i podstawowe zmiany w pliku według danych na forum zawsze powodują błąd przy uruchomieniu i konieczność wywalenia DSDT.

 

Pytanie, jak rozumiem PM u mnie nie działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

u mnie w IORegistryExplorer w wersji 2.0 i 3.02 tak to się przedstawia w 10.10.3

 

chodzi mi sleep, restart, normalnie startuje, loguje, wylogowuje itp tylko w grach takie jak by spowolnienia ma pomimo dużej ilości fps'ów

 

aha i AppleLPC załadowane jak by ktoś się pytał

 

 

post-4609-0-50989700-1434145583_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.