Jump to content
krzyssp

WWDC 2017 - nowości Apple - 10.13, iMac Pro, etc

Recommended Posts

Oglądacie? Właśnie ogłosili że APFS będzie w 10.13 High Sierra :) Poza tym nowe iMaki, ten sam wygląd ale z TB3, nowym ekranem i procesorami Kaby Lake.

I iMac Pro (!!) z 18 rdzeniowym (!!!!) Xeonem, czyżby to był koniec Maca Pro? :( przynajmniej będzie klawiatura bezprzewodowa z klawiaturą numeryczną ;)

Wszystko piękne i cudowne ale spodziewałem się jakieś zmiany designerskiej w Pro. Jest 2017 rok a te ramki nie wyglądają estetycznie - nie oczekuje bezel-less display ale do uja wafla Surface Studio wygląda wciąż lepiej. AFS dobrze się zapowiada, tupkam nóżkami :)

A ja widzę nowości na jakie długo czekaliśmy:

1. Nowe CPU - wreszcie coś z linii HEDT - pytanie czyt o będą obecne Broadwell EP na x99/x199 i znów zanim będzie dostępny to będzie przestarzały czy wsadzą już Kabylake-X, Skaylake-X na x299.

2. Radeon Pro Vega - jest oficjalnie wspomniany w iMacu Pro - to musi być wspierany. 

3. Ethernet 10Gb/s

4. Nowa pełnowymiarowa klawiatura bezprzewodowa w kolorze czarnym. Mi osobiście bardzo się podoba. 

Nowych maców Pro przed 2018/2019 nie zobaczymy i jest od dawna o tym wiadomo. 

A ja widzę nowości na jakie długo czekaliśmy:

1. Nowe CPU - wreszcie coś z linii HEDT - pytanie czyt o będą obecne Broadwell EP na x99/x199 i znów zanim będzie dostępny to będzie przestarzały czy wsadzą już Kabylake-X, Skaylake-X na x299.

2. Radeon Pro Vega - jest oficjalnie wspomniany w iMacu Pro - to musi być wspierany. 

3. Ethernet 10Gb/s

4. Nowa pełnowymiarowa klawiatura bezprzewodowa w kolorze czarnym. Mi osobiście bardzo się podoba. 

Chyba nikt nie zauważył ale w Apple Store wraz z nowymi makami pojawiła się standardowa biała z polem numerycznym  (+150zł)

W nowych iMacach też będą długo wyczekiwane Kabylake, oraz:

Radeon Pro 570 z 4 GB pamięci VRAM
Radeon Pro 575 z 4 GB pamięci VRAM
Radeon Pro 580 z 8 GB pamięci VRAM

Tylko weź kup te radeony, górnicy znów czyszczą wszystko z rynku. Pytanie też jak będą się zachowywać w haMacaach, czy np sleep będzie. 

W każdym razie w najbliższych miesiącach mamy dużo nowości do przetestowania. 

Nowe iMaci wychodzą z sierrą, więc co? będzie sierra 10.12.6? a może już "zaktualizowali" 10.12.5 o kebablejka. 

EDIT, jak ktoś przegapił transmisję WWDC, to o wszystkich nowościach może się dowidzieć szybko z tego filmiku:

https://www.macrumors.com/2017/06/05/recap-everything-apple-announced-at-wwdc/

Zastanawia mnie czy będzie wsparcie USB-C w hamakach, w końcu KBL ma je natywne. Stare Radki można zmodyfikować na nowe ale fakt, będzie oficjalne wsparcie, kextów od AMD się namnożyło i są wszystkie DevID o ile mne wzrok nie myli :)

https://www.apple.com/pl/shop/product/MQ052Z/A/klawiatura-magic-keyboard-z-polem-numerycznym-angielski-mi%C4%99dzynarodowy?fnode=4c

a tutaj wspomniana klawiaturka - cena mnie dobiła

Ciemna dopiero w grudniu

O karamba, ale przywalili cenę za klawiaturę... oszaleli? Do tego nigdzie nie widzę wzmianki aby była podświetlana... 

iMac Pro też cena wejściowa jest iście zaporowa: $4,999. 

Najdalej jak tydzień temu zastanawiałem się czy kiedykolwiek zdecydują się na podświetlenie - jak widać nie. Być może przy okazji Pro. Stara z blokiem numerycznym w x-kom kosztuje 249zł... Wątpie żeby zwykły śmiertelnik dopłacał takie pieniądze...

Radzę łapać przewodowe póki są: "The wired version has been discontinued". A to może oznaczać dla wielu spory problem w haMacu - konieczność posiadania oryginalnego modułu BT aby odpalić klawiaturę Apple, bo tylko będą na BT. 

EDIT: jest nawet gorzej - Kalwiatura na USB jest już NIE dostępna w sklepie Apple - karamba a chciałem sobie zmienić po 10 latach na świeży egzemplarz w układnie Angielski US... wrrrr....  

Radzę łapać przewodowe póki są: "The wired version has been discontinued". A to może oznaczać dla wielu spory problem w haMacu - konieczność posiadania oryginalnego modułu BT aby odpalić klawiaturę Apple, bo tylko będą na BT. 

EDIT: jest nawet gorzej - Kalwiatura na USB jest już NIE dostępna w sklepie Apple - karamba a chciałem sobie zmienić po 10 latach na świeży egzemplarz w układnie Angielski US... wrrrr....  

A ja własnie dosłownie tydzień temu zwróciłem takową do MediaMarktu.

Podejrzewam, że czekają na Skylake-EP, dlatego też iMac Pro pojawi się pod koniec roku. Aktualne Broadwell-EP z linii E5 nie pasują do tego, co na stronie umieściło Apple:

8-, 10-, or 18-core Xeon processor

Turbo Boost up to 4.5GHz

Up to 42MB cache

Dostępne aktualnie CPU Broadwell-EP przy 8 rdzeniach mają zegar max 4 GHz, a nie sądzę, że Apple zechce robić OC. Dodatkowo, wspomniane procesory dostępne w tej chwili mają przy 18 rdzeniach 45 MB cache, a nie 42 MB, jak to na swojej stronie umieściło Apple. Nie sądzę, że jest to literówka.

3. Ethernet 10Gb/s

Prawdopodobnie od Intela. Nie zdziwiłbym się też, gdyby w Macu Pro 2018/2019 pojawił się Ethernet 40 Gb/s.

Mi również - nawet mimo ceny, jak będzie tylko dostępna, to się na nią skuszę.

Jeśli dzięki temu okaże się, że był on warty czekania, to nie mam nic przeciwko. Może dzięki tandemowi iMac Pro + Mac Pro się ten segment u Apple ruszy. Poniekąd to i lepiej (przynajmniej dla mnie), że sprzęt ten będzie najwcześniej w 2018 roku, bo póki co, i tak nie widzę sensu zmiany sprzętu z E5-2690 lub 2x E5-2697v2 na coś nowszego.

Szczerze mówiąc ja nie stawiam, że będą to na 100% Xeony, mogą też być to wymieszane Xeony i Skylake X. Informacja o nowych iMac Pro wyszła wcześniej niż intel ujawnił nazewnictwo przyszłych procesorów. W każdym razie czekam z niecierpliwością co tam zostanie włożone i która wersja macOS 10.3 zacznie wspierać nową platformę. 

Jest w kolorze srebrnym, wyparła ona dotychczasową klawiaturę na kablu - niestety cena zabójcza w porównaniu do starej:

https://www.apple.com/pl/shop/product/MQ052B/A/klawiatura-magic-keyboard-z-polem-numerycznym-angielski-wielka-brytania

Pewnie po wprowadzeniu już oficjalnie iMaca Pro, będą do kupienia i ciemne klawiatury.