Skocz do zawartości

Gigabyte 945GCM-S2L


Rekomendowane odpowiedzi

Przyjrzałem się oryginalnej sekcji HPET i tej od dr.hurt i są różne. Panic masz nie z AppleAPCI - tylko AppleHPET... Mam rację... ;-)

 

PM Vanillowy NIGDY nie zadziała jak nie będzie poprawnie załadowany AppleHPET, a on z oryginalnego DSDT z tej płyty się nie załaduje, bo tam jest w zależności od pewnego warunku zwracana inna sekcja HPET.

 

Możesz albo wymienić oryginalną sekcję HPET na tą zrobioną przez dr.hurt, lub porządnie poprawić DSDT sprawdzając kiedy jest spełniany ten warunek i go spełnić. Pewnie potrzebne będzie dołożenie rozpoznawania systemu (Darwina) metodą OSI.

 

A teraz konkrety, co chcesz osiągnąć. Czy zwyczajny PM na standardowych wartościach FSB, mnożnika, napięć CPU, czy podrasowany na sterydach PM? Który przetaktowuje CPU a jednocześnie pozwala działać PM'owi. Pierwsze powinno dać się zrobić bez modyfikacji sekcji PR, ale drugie już jej wymaga. Obie metody wymagają załadowanego AppleHPET.

 

Moim zdaniem powinieneś ogarnąć do tego stopnia DSDT aby działał Ci w pełni PM z stanami PST i CST, wraz z sleepem itp... a następnie zająć się już przepisaniem sekcji PR od nowa uwzględniając eksperymentalnie parametry napięć, mnożnika, fsb dla nowych "nastaw" CPU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Chyba chodzi Ci o AppleACPIPlatform.kext? Nie mniej nie rozumiem co ma piernik do wiatraka... Jedno z drugim nie ma związku... a przynajmniej ja nie znam. Czy przypadkiem nie chodzi o to że używasz jakiegoś zmodyfikowanego DSDT przez kogoś które zawiera powyższy fragment kodu w DSDT i założyłeś że to jest przyczyna/powód działania/nie sleep, restart etc... ale to wcale nie to musi być. Prawdopdobnie w tym znalezionym DSDT mogą być inne poprawki które nie rzucają się w oczy a powodują że sleep działa lub nie...

Tak chodzi mi Applowski PM... inaczej, poprawne załadowanie niekończące się KP lub użyciem NullCPU + SleepEnabler powoduje że Sleep i Restart działają znakomicie.

Nie używam czyjegoś DSDT tylko dump swojego + poprawki naniesione przez @oswaldini.

Musi być jakiś związek między zakresem _PR a ładowaniem AppleHPET ponieważ jak sam napisałeś bez AHPET nie dopali AACPI a takowe odpala jak mam w tym zakresie to co wrzuciłem wcześniej.

 

W zależności od konfiguracji _PR mam dwa różne KP

No HPETs available... CPU(s) config.. incorrectly...

CPU 1 has no HPET assigned to it ... AppleACPI...

 

Nie widziałem desktopowej płyty pod C2D która by tego nie miała... możliwe ze opcja się inaczej nazywa, etc i ją przeoczyłeś. Wiele płyt potrafi mieć wyłączony SpeedSteep domyślnie.

 

Czy możesz zamieścić zdjęcia z BIOS'u tam gdzie są parametry CPU itp...

W tej kwestii możesz mi zaufać... nie ma nigdzie wł/wył od speedstepu...

 

OK muzzy121, ustaw FSB, mnożnik i napięcie na deflaut i wrzuć jeden z DSDT (z GMA lub bez GMA). Potrzebny jeszcze bedzie smbios.plist z identyfikacja na MacPro3,1

 

Sekcje HPET skopiowalem od DrHunta

 

Niestety nie załączyłeś DSDT do postu.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od konfiguracji _PR mam dwa różne KP

No HPETs available... CPU(s) config.. incorrectly...

CPU 1 has no HPET assigned to it ... AppleACPI...

Nie zamieściłeś screenów z nich, ale idę o zakład że kextem go powodującym jest AppleIntelCPUPM, a w kontekście się to dzieje z powodu nie załadowania lub błędnego załadowania AppleHPET. Jeżeli nawet występuje tam w tekstach AppleACPI... jak sam piszesz, to na 99% nie jest przyczyną.

 

PS Czytałem że Gigabyte dla obecnie produkowanych modeli płyt, wprowadza optymalizacje do DSDT dla Darwin'a. ;-) Ktoś już oglądał te "zoptymalizowane sekcje? Czytałem że są już tam procedury rozpoznawania Darwina, zwracanie innego RTC, HPET itd, w zależności od wykrytego systemu. Można by się pokusić o przeportowanie tych poprawek do starszych BIOS'ów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie zamieściłeś screenów z nich, ale idę o zakład że kextem go powodującym jest AppleIntelCPUPM

Bardzo możliwe że to CPUPM a ja pomyliłem nazewnictwo...

...a w kontekście się to dzieje z powodu nie załadowania lub błędnego załadowania AppleHPET
Czy AppleHPET potrzebuje poprawnej konfiguracji _PR aby został załadowany?
Czytałem że są już tam procedury rozpoznawania Darwina, zwracanie innego RTC, HPET itd, w zależności od wykrytego systemu. Można by się pokusić o przeportowanie tych poprawek do starszych BIOS'ów.

Z tym sobie nie poradze :)

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Znalazłem instrukcję do mojej mobo i głupio mi ;P

W Advanced BIOS Setup mam:

Enhanced Halt State (C1E) : Enabled

CPU EIST Function : Enabled - Enables or disables Enhanced Intel SpeedStep Technology :)

Tak czy inaczej było Enabled

 

Między instrukcją a BIOSem jest różnica w PM - w instrukcji jest:

HPET Support i HPET Mode (32bit lub 64bit) a w BIOSIE tego nie mam.

 

Pozdrawiam,

 

oswaldini:Po raz ostatni powtarzam, nie pogrubiaj całego tekstu niepotrzebnie. Staje sie to uciążliwe i nieczytelne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy AppleHPET potrzebuje poprawnej konfiguracji _PR aby został załadowany?

Nie... przeczytaj uważnie wyżej co było napisane... PM potrzebuje załadowanego AppleHPET a ten załaduje się jak poprawisz sekcję "Device HPET" w DSDT, oraz jeśli jest opcja HPET (w BIOS'ie Gigabyte dość często występuje) to należy je ustawić na 64bit.

 

Na razie odnoszę wrażenie, że wrzucasz do jednego wora wiele różnych niezwiązanych ze sobą pojęć, a przez to wyciągasz błędne wnioski, następnie nimi wprowadzasz w błąd oswaldini który poświęca swój wolny czas starając się Ci pomóc, ale jak ma to zrobić jak mu podajesz błędne dane to nikt nie zaproponuje prawidłowego rozwiązania, tak po prostu się nie da. Prześledź jeszcze raz temat i określ wreszcie czy są te tabele SSDT pod linuxem, czy ich nie ma, ustaw porządnie BIOS, smbios.plist... Zacznij od początku, ponownie wrzuć pełen dump tabel i odpalcie ten PM na vanillowych tabelach SSDT i jak będzie wszystko działać to dopiero bawcie się w przetaktowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Staram się przedstawić wszystko co zrobiłem do tej pory jak najbardziej jasno. Tak więc na chwilę obecną:

BIOS był skonfigurowany poprawnie podczas wykonywania dumpu zarówno DSDT jak i SSDT (Speedstep, C1E, VCore i Bus na default).

Nie mam opcji HPET w BIOS-ie pomimo tego że jest w instrukcji.

Dump DSDT wykonany pod Ubuntu 9.04 przesłałem do @oswaldini ,a kolega naniusł na niego poprawki.

Takie DSTD powoduje KP w postaci:

panic(cpu 1 caller Tutaj jakiś adres): "No HPETs available... CPU(s) config.. incorrectly"

Jeżeli naniosę poprawkę @Dr.Hurt którą zamieściłem wyżej (tę dotyczącą zakresu _PR) system startuje ale bez obsługi SS.

Jeżeli wrzucam do swojego DSDT Speedstep znaleziony w necie w kilku postaciach (Zakres _PR, Metody _PSS,_PSD,_CST) to dostaję KP w tej postaci:

panic(cpu 1 caller Tutaj jakiś adres): "CPU 1 has no HPET assigned to it ... AppleCPUPM..."

Testy wykonywałem przy OC i bez niego. Nie nanosiłem poprawek do HPET od kogokolwiek, w DSDT są poprawki od @oswaldini.

smbios.plist - ustawiony z pomocą app Lizard jako MacPro 3,1 - od początku.

 

Nie za bardzo widzę potrzeby wykonywania ponownie dump-a, jak i ponownej konfiguracji niektórych elementów systemu ponieważ to wszystko wygląda OK.

Jeżeli będzie potrzeba wykonam jeszcze foty BIOSU oraz udostępnie wszystkie nefralgiczne pliki, ale powtarzam że staram się udzielać najbardziej rzetelnych informacji na temat mojego systemu tak aby nikomu z was nie zawracać niepotrzebnie głowy.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przetestowałem DSDT @oswaldini, OS uruchamia się bez żadnego KP. W IOReg jest lepiej... ale niestety nie śmiga sleep.

SS też nie działa - Voodoo Power pokazuje że cały czas jest najniższy stan co widać na printscreenie.

56f148bf5529ba65m.png91ab14694c38ba5cm.png

 

EDIT: Brakuje niestety CSTInfo :/ Zauważyłem że na poprzednich printscreen-ach że IOReg jest CSTInfo jak używałem _PR od @Dr.Hurt. Jak będę w domu to zaaplikuję to _PR do swojego DSDT... zobaczymy :)

 

Pozdrawiam,

 

oswaldini: każdy kolejny post który będzie wymagał mojej edycji poleci bez upominania do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak CSTInfo oznacza brak załadowania LPC. Może to iść nie włączeniem Intel C-State Tech w biosie. O ile dobrze pamiętam to jakiejś opcji wlasnie nie mialeś. No ne ważne - jeśli jej nie ma trzeba bedzie sekcje dopisać samemu.

 

EDIT: podaj mi wartość Vcore z CPUZ pod windowsem dla max i min obciązenia CPU - chodzi o to żebym nie dał za wysokiego i za niskiego napięcia. Potem zrobie odpowiednią sekcje CPU w DSDT

EDIT2. PM sprawdzaj MSRTools (tylko pod 32 bity)

MSR Tools.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak CSTInfo oznacza brak załadowania LPC. Może to iść nie włączeniem Intel C-State Tech w biosie. O ile dobrze pamiętam to jakiejś opcji wlasnie nie mialeś. No ne ważne - jeśli jej nie ma trzeba bedzie sekcje dopisać samemu.

Znalazłem w BIOSie tą opcję - jest Enabled

EDIT: podaj mi wartość Vcore z CPUZ pod windowsem dla max i min obciązenia CPU - chodzi o to żebym nie dał za wysokiego i za niskiego napięcia: http://hobby-elektronika.eu/probnik.html . Potem zrobie odpowiednią sekcje CPU w DSDT

Max - 1.35V, Min 1.2V

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.