Skocz do zawartości

Laptop do montażu 4k do 10-11 tys. zł pod FCP


tier
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

Potrzebuje kupić mobilną stację do płynnego montażu 4k i postawić na niej Hackintosha pod Final Cut Pro. Za ok 10 tys. znalazłem hyperbooka z ekranem 17 cali IPS o parametrach:

- Procesor: Intel Desktop Core i7-7700, Kaby Lake, 4 x 3.6 GHz, 8MB Cache, 
- Karta Graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1070 8GB GDDR5 G-SYNC - X77VR2
- Pamięć RAM: 32 GB (2 x 16) DDR4 2400 MHz
- Dysk SSD M.2: Crucial SSD 525GB MX300 M.2 2280 6Gb/s TLC (read/write; 530/500MB/s)
- Sieć Bezprzewodowa WiFi: Intel Dual Band Wireless-AC 8265 (802.11 a/c) M.2 WLAN

 

Z tego co wiem to może być problem z wifi, ale można to wymienić. Jak z pozostałymi parametrami? Potrzebuje mobilny sprzęt pod Final Cut Pro który udźwignie mi 2 h materiału z 2 kamer w 4K na timeline i pozwoli na płynną pracę na nim. Czas exportu ma mniejsze znaczenie. Zastanawiałem się nad MacBookiem pro ale nie wiem czy w tej cenie kupię coś co mi spełni moje wymagania dlatego myślę o hackintoshu. Czy ten sprzęt się nada i pozwoli mi płynnie pracować w 4K na final cut pro ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości laptopów masz 2 karty graficzne, dedykowaną i zintegrowaną z CPU. Zarządza nimi technologia Optimus, która nie działa w macOS. Jedyną opcją jest wyłączenie dedykowanej grafiki. Upraszczając temat kupując laptopa licz się z tym, że będzie działać tylko zintegrowana grafika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te modele hyperbooków z desktopowymi CPU i GPU nie posiadają optimusa - gdyby on był i na dodatek byłby niemożliwy do wyłączenia, nie działałby G-Sync (a hyperbook się chwali tą opcją na swojej stronie). W tym modelu pracuje ciągle dGPU. Trzeba natomiast pamiętać, że wagowo jest to zupełnie inna półka niż rMBP15 - wszak ten hyperbook waży 4 kg + zasilacz, zaś rMBP15 waży dwukrotnie mniej. Jednocześnie, zarówno CPU i jak i GPU w tym hyperbooku będą wydajniejsze od tych w rMBP (sam CPU o jakieś 20%), jednakże w FCPX nie skorzystasz z mocy obliczeniowej nVidii - zaś z Radeona obecnego w rMBP już tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale panowie jak mi nie zalezy na czasie eksportu tylko na plynnym dzialaniu na timeline?  czy nvidia 1070 pozwoli na plynna prace na materiale 4k na timeline ? ostatnio bawilem sie na oryginalnym imacu:

imac2.jpg

 

zaladowalem na niego 2 sciezki timeline materialu 4K w 100 mbit (kilkadziesiąt plików o czasie 2 h razem) i powiem wam ze nawet sie na tym nie zająknął. zero przycięcia, zawieszenia itd. czasu exportu nie sprawdzałem bo ma dla mnie mniejsze znaczenie. Wazny jest komfort podczas montazu. Waga sprzętu mnie też nie interesuje, byle był mobilny i dał się łatwo złożyć i przenieść. Tak więc jak ten gf1070 ma sie do final cut pro ?  i czy na pewno da sie odpalic ta grafike w hacku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio zrobilem przesiadkę z GTX980Ti 6GB na RX480 8GB i powiem Ci że różnica jest. Test BruceX 2x szbyszy ale nie testem człowiek żyje, najważniejsze że wszelkie przyciecia przy odtwarzaniu timeline, przy efektach znikneły a to jednak robi sporą różnicę. A GTX1070 wydajnościowo to GTX980Ti dodam ze była to wersje OC G1 Gaming...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laptopy z i7 i mobilnymi GPU od AMD (a układy te faktycznie dają kopa w FCPX) są dość słabo dostępne. Warto mieć na uwadze, że dostępny w rMBP15 Radeon Pro 560 nie jest demonem prędkości i przy takim projekcie, o którym wspominasz, może się już dławić. Z drugiej strony, GTX1070 w FCPX w niczym nie pomoże.

 

Osobiście polecam przemyśleć coś innego, co wprawdzie jest mniej mobilne (można wręcz powiedzieć, że mobilne tak samo jak iMac 27" :P ), ale za to wyraźnie lepsze w kwestii pracy: desktop w małej obudowie z i7, 32/64 GB RAM, odpowiednio dużym SSD i HDD, oraz 2x RX580 - do tego dowolny laptop i łączenie się po RDP. Fakt, mniej mobilne niż sam laptop, ale pod względem komfortu pracy to kompletnie inna liga. Dopóki przemieszczasz się samochodem, a nie latasz samolotem, to ta "mobilność" jest IMHO akceptowalna - a i niemało osób w taki sam sposób pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reasumując. czyli uważasz że na tej konfiguracji ;
- Procesor: Intel Desktop Core i7-7700, Kaby Lake, 4 x 3.6 GHz, 8MB Cache,
- Karta Graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1070 8GB GDDR5 G-SYNC - X77VR2
- Pamięć RAM: 32 GB (2 x 16) DDR4 2400 MHz
- Dysk SSD M.2: Crucial SSD 525GB MX300 M.2 2280 6Gb/s TLC (read/write; 530/500MB/s)

 

praca na final cut pro na timelime na materiale 4k przy dużych projektach (ok 2h)nie będzie tak płynna jak chce aby była (bez zaciec, zwiech itd)?

 

PS. co do desktopa w małej obudowie to niestety nie mogę mieć takiego rozwiązania chociaż bym chciał. wpisane mam w projekt laptop


Ja ostatnio zrobilem przesiadkę z GTX980Ti 6GB na RX480 8GB i powiem Ci że różnica jest. Test BruceX 2x szbyszy ale nie testem człowiek żyje, najważniejsze że wszelkie przyciecia przy odtwarzaniu timeline, przy efektach znikneły a to jednak robi sporą różnicę. A GTX1070 wydajnościowo to GTX980Ti dodam ze była to wersje OC G1 Gaming...

 

A mógłbyś podać pozostałe parametry sprzętu swojego?


Laptopy z i7 i mobilnymi GPU od AMD (a układy te faktycznie dają kopa w FCPX) są dość słabo dostępne. Warto mieć na uwadze, że dostępny w rMBP15 Radeon Pro 560 nie jest demonem prędkości i przy takim projekcie, o którym wspominasz, może się już dławić. Z drugiej strony, GTX1070 w FCPX w niczym nie pomoże.

 

Osobiście polecam przemyśleć coś innego, co wprawdzie jest mniej mobilne (można wręcz powiedzieć, że mobilne tak samo jak iMac 27" :P ), ale za to wyraźnie lepsze w kwestii pracy: desktop w małej obudowie z i7, 32/64 GB RAM, odpowiednio dużym SSD i HDD, oraz 2x RX580 - do tego dowolny laptop i łączenie się po RDP. Fakt, mniej mobilne niż sam laptop, ale pod względem komfortu pracy to kompletnie inna liga. Dopóki przemieszczasz się samochodem, a nie latasz samolotem, to ta "mobilność" jest IMHO akceptowalna - a i niemało osób w taki sam sposób pracuje.

 

łączenie po rdp? lanem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę edytować posty.

 

Laptop na hacka to kiepski pomysł. Jeszcze w ogóle trzeba go odpalić, upewnić się że działa PM, chłodzenie i parę innych kluczowych podzespołów dla notebooka zanim w ogóle będzie można zacząć pracować. 

Masz być może rację przy zwykłym lapku, gdzie siedzą mobilne komponenty, technologie optimus itp. W przypadku autora wątku chodzi o całkiem inny sprzęt, to praktycznie PC w obudowie laptopa, z porzadnym chłodzeniem i stacjonarnymi komponentami. Trochę wysiłku ze strony autora i ma bardzo mocny i mobilny sprzęt.

Być może na stronie Hyperbook w konfiguratorze jest opcja montażu grafiki AMD albo i 2 szt, skoro wkladaja dwie Nvidie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reasumując. czyli uważasz że na tej konfiguracji ;

- Procesor: Intel Desktop Core i7-7700, Kaby Lake, 4 x 3.6 GHz, 8MB Cache,

- Karta Graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1070 8GB GDDR5 G-SYNC - X77VR2

- Pamięć RAM: 32 GB (2 x 16) DDR4 2400 MHz

- Dysk SSD M.2: Crucial SSD 525GB MX300 M.2 2280 6Gb/s TLC (read/write; 530/500MB/s)

 

praca na final cut pro na timelime na materiale 4k przy dużych projektach (ok 2h)nie będzie tak płynna jak chce aby była (bez zaciec, zwiech itd)?

Będzie działać tak samo, jak w przypadku, gdyby tej nVidii nie było - bo i nie zostanie ona wykorzystana w FCPX. To już bym wolał wziąć MacBooka Pro 15 Retina z Radeonem Pro 560, bo przynajmniej dGPU jest się w stanie wykorzystać i trochę odciąża to CPU (co ciut wpływa na efektywność pracy - nawet mimo tego, że MacBooki w temacie chłodzenia nie błyszczą). Inne laptopy z CPU Intela i dGPU AMD są teraz dość kiepsko dostępne (poza MacBookami).

 

PS. co do desktopa w małej obudowie to niestety nie mogę mieć takiego rozwiązania chociaż bym chciał. wpisane mam w projekt laptop

No to wszystko jasne - MacBook Pro 15 Retina z Radeonem Pro 560. Niestety - jest jedna limitacja - tylko 16 GB RAMu. Dopiero model early 2018 (chyba, że pojawi się model late 2017, chociaż w to wątpię) powinien mieć do dyspozycji nowej generacji i7 z 6c/12t, oraz prawdopodobnie max 32 GB RAMu.

 

A mógłbyś podać pozostałe parametry sprzętu swojego?

olej7777 posiada desktopa, więc nie ma co się na ten temat rozwodzić - bo i tak nie spełni to wymagań w postaci laptopa.

 

łączenie po rdp? lanem?

Można po LANie, można po WiFi AC - niemniej, oba zapewniają możliwość pracy w przyzwoitych warunkach. I tak całe zbieranie i przetwarzanie danych uskuteczniane jest przez desktopa, laptop tu tylko i wyłącznie służy za "monitor" czy jak kto woli - kontroler :)

 

Masz być może rację przy zwykłym lapku, gdzie siedzą mobilne komponenty, technologie optimus itp. W przypadku autora wątku chodzi o całkiem inny sprzęt, to praktycznie PC w obudowie laptopa, z porzadnym chłodzeniem i stacjonarnymi komponentami. Trochę wysiłku ze strony autora i ma bardzo mocny i mobilny sprzęt.

Być może na stronie Hyperbook w konfiguratorze jest opcja montażu grafiki AMD albo i 2 szt, skoro wkladaja dwie Nvidie.

Hyperbook nie montuje dGPU od AMD. Druga sprawa, nawet mimo tego, iż jest tam desktopowy CPU, to dGPU jest modelem laptopowym - w przypadku wspomnianej wcześniej nVidii jest to "GTX1070 (mobile)".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz być może rację przy zwykłym lapku, gdzie siedzą mobilne komponenty, technologie optimus itp. W przypadku autora wątku chodzi o całkiem inny sprzęt, to praktycznie PC w obudowie laptopa, z porzadnym chłodzeniem i stacjonarnymi komponentami. Trochę wysiłku ze strony autora i ma bardzo mocny i mobilny sprzęt.

Być może na stronie Hyperbook w konfiguratorze jest opcja montażu grafiki AMD albo i 2 szt, skoro wkladaja dwie Nvidie.

 

Jedyna możliwa różnica między DTR a zwykłym "bookiem" to to, że w DTR jest szansa, że nie ma Optimusa i da radę odpalić dGPU. Reszta podzespołów podlega dokładnie TYM SAMYM problemom przy uruchamianiu. W DTR'e masz matrycę, masz podświetlenie jej, chcesz mieć sleep po klapnięciu klapą, odpalony WIFI/BT/LAN których nie zmienisz, odpaloną klawiaturę i gładzik na PS/2, aby reagował na podłączanie i odłączanie zasilacza, pokazywał statut baterii, czy aby działały klawisze funkcyjne Fn np do zmiany jasności matrycy czy głośności. Nie wspomnę już o takich drobiazgach jak czytniki kart, podświetlenie klawiatury z regulacją, kamery czy inne bajery który NIE MA w stacjonarnym sprzęcie, a chce się mieć uruchomione w notebooka.

 

Chłodzenie to nie wszystko. 

 

Owszem zdarzyło mi się, że wpadł mi kiedyś notebooka ASUSa G73jh czy jakoś tak, z mobilną 5870 czy jakoś tak, na którym faktycznie udało się odpalić 100% sprzętu, tak że ten notebook nadawał się do codziennej pracy w macOS. Nie mniej takie notebooki w dzisiejszych czasach to wyjątek. 

 

PS Swego czasu podchodziłem do Aliena M18x R2 - czy jakoś tak - 18" notebook z dwoma grafikami - występowały z dwoma AMD!! Pamiętam że nie udało mi się ich odpalić, ale ogólnie sprzęt rokował i nie siedziałem za długo nad nim. Może paradoksalnie coś takiego starszego, aby VGA wspierały OpenCL. Miał ten model dobrą matową matrycę praktycznie z 100% pokryciem barw sRGB. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie nie montuje, po premierze VEGI moze sie wszystko zmienic. rMBP na woła roboczego to się nie nadaje, z Pro to tylko nazwa została.

Nie zmienia to faktu, że nadaje się do pracy w FCPX znacznie bardziej, niżli DTR, w którym GPU będzie leżeć odłogiem, a tyrany będzie CPU. Nie ma też co ukrywać - nawet i większość DTRów do poważniejszej pracy się nie nadaje...

 

PS Swego czasu podchodziłem do Aliena M18x R2 - czy jakoś tak - 18" notebook z dwoma grafikami - występowały z dwoma AMD!! Pamiętam że nie udało mi się ich odpalić, ale ogólnie sprzęt rokował i nie siedziałem za długo nad nim. Może paradoksalnie coś takiego starszego, aby VGA wspierały OpenCL. Miał ten model dobrą matową matrycę praktycznie z 100% pokryciem barw sRGB.

Dokładnie tak, ten model (Alienware M18X R2) występował w zestawie z nawet i7 3920xm oraz 2x HD7970M, jednakże z tego co pamiętam, były problemy z tym, by te GPU odpalić w OSX. Niestety, od dłuższego czasu nie mam dostępu do tej maszyny, więc nie mogę powiedzieć, czy teraz da się ten temat ruszyć dalej.

 

Jednakże, padło tutaj wcześniej, że ten zakup ma być w obrębie danego projektu (czyżby dofinansowanie z UP lub UE?):

 

PS. co do desktopa w małej obudowie to niestety nie mogę mieć takiego rozwiązania chociaż bym chciał. wpisane mam w projekt laptop

co w zasadzie mocno redukuje (o ile nie wyklucza) możliwość nabycia rzeczy z drugiej ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.