Jump to content

[SIERRA] Asus Z97-P - Przygotowania Clovera

DawidXT
 Share

Recommended Posts

Witam, jak w tytule Panowie,

Trochę szperałem po internecie, znalazłem gotową konfigurację pod Z97-PRO GAMER, ale nigdzie nie widzę gotowca pod dokładnie płytę z tytułu posta. Natomiast sam PRO GAMER różni się zarówno LAN'em jak i Audio. Nie wiem jak działanie USB'ków. Bo widzę, że w tamtejszym configu są różne fixy pozaznaczane...

GPU: Intel HD 4600 (wiem jak odpalić)

LAN: 8111GR

AUDIO: Realtek® ALC891 8-kanałowe Kodek High Definition Audio (podobno jest to ALC 887, tak więc odpalę go z CloverALC z inject audio 1) 

O ile mój obecny config i kluczyk pozwala odpalić hamac'a, aż do etapu instalacji, o tyle, nie jestem przekonany, że moja obecna konfiguracja jest na 100% optymalna pod tą płytę. Którą dzięki pomocy kolegów z forum udało mi się kupić. 

Przede wszystkim, nie wiem jak ustawić bios optymalnie pod OSX'a. Nie wiem czy muszę coś dodatkowo robić, aby ruszyć LAN. Jak ktoś z forum ma gotowe pliki pod dokładnie ten model płyty, byłbym wdzięczny za podzielenie się nimi. 

Dodam, że raczej nie zależy mi na poprawnie działającym sleepie, ale np. nie chciałbym aby procesor w jakikolwiek sposób ucierpiał podczas korzystania z hamaka. 

Z góry dziękuję,

Dawid

http://hamac.pl/files/file/23-unibootx-asus-z97-pro-gamer/

To bierz jako podstawę. Zainstaluj z wykorzystaniem poradnika z forum i odpal system, a później przyjdzie czas na dopieszczanie configu : )

Co do BIOS-u:

Na początku poszukaj informacji o tym czy na którejś wersji BIOS-u pod Twoją płytę działa zapis do NVRAM. Dla Z97-Pro Gamer była to 2102. Jeśli tak - wgraj ją, następnie (proforma) przywróć ustawienia domyślne, po czym:

Secure Boot -> Other OS 
CSM -> Disable (jeśli masz GPU wspierające UEFI GOP)
VT-d -> Disable (jeśli posiadasz rzecz jasna takową opcję)

To w zasadzie tyle.

PS Uzupełnij sygnaturę o info dotyczące aktualnego zestawu, o którym mowa, gdyż póki co jedyną informację jaką mam dostarczyłeś to model płyty głównej.

CPU: i5-4460

GPU: Intel HD 4600

RAM: Corsair Vengeance 8GB/1600MHz 1,5V

MB: Asus Z97-P (Lan 8111GRAudio ALC891)

PSU: SilentiumPC Vero L1 600W

To nie jest hack dla mnie, lecz dla siostrzeńca, przez co moja obecna sygnatura na forum może zmylać. 

Wracając do samego tematu, raczej nie mogę po prostu wziąć kextów z płyty Z97-PRO GAMER, bo jak wspominałem wcześniej, już samo audio jak i lan się różnią w tych modelach. 

Szperając dalej na własną rękę, mniej więcej skompletowałem niezbędne kexty do odpalenia instalacji:

LAN - RealtekRTL8111.kext 

Audio - AppleALC.kext z Audio ID: 1

GPU - Injectem 

Na moim domyślnym configu proces instalacji rusza, więc teoretycznie powinien się zainstalować i uruchomić normalnie?

Późnym południem spróbuję to odpalić, kiedy siostrzeniec wróci z roboty. 

Dzięki za wskazówki. Posłużyłem się configiem oraz kextami z Haswell Z97, instalacja jak i samo uruchomienie systemu działa bez zarzutu.

Internet, akceleracja - działa. Natomiast audio, ku mojemu zaskoczeniu nie. Wykrywa sobie Realteka, natomiast nigdzie, na żadnym porcie nie mogę uzyskać dźwięku. 

Jeżeli nie macie wskazówek, to jutro po południu będę testował inne ID niż 1. Może na którymś załapie. 

No właśnie, wyjścia/wejścia ładnie wykrywa. Natomiast są wszystkie głuche. Potestuje wszelkie ID, a później zobaczę sugerowany przez Ciebie sposób z  EAPDFix, chociaż pierwsze o nim słyszę, wcześniej nie miałem z tym problemu. Ale wygooglam resztę - dzięki :)

Więc tak, pobawiłem się Audio ID - karta ruszyła na ID 13 - "dla potomnych".

Nie szukałem głębiej, czy na innym Layoucie będzie wykrywać więcej portów, obecnie wykrywa tylko trzy, ale ja właściwie korzystam tylko z podpięcia jacka pod zielone gniazdo - a te działa poprawnie. 

Na Sleepie za specjalnie mi nie zależy, chyba, że jak go nie zrobię, odbije się to czymś poważniejszym dla podzespołów?